Connect with us

Svijet

MAĐARSKA STAVILA VETO na rezoluciju Savjeta Evrope o Ukrajini

Ministar inostranih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto je izjavio danas da je Mađarska stavila veto na rezoluciju Savjeta Evrope o Ukrajini.

On je naveo da je rezolucija predviđala priznavanje samo jednog “mirovnog plana” Vladimira Zelenskog, prenosi RTRS.

Svijet

TRAMP RAZBIO ŠVAJCARSKU! “NEĆETE VI NAS PLJAČKATI!” Propao dogovor, stiže CARINA OD 39%!

Američki predsjednik Donald Tramp je u telefonskom razgovoru sa švajcarskim predsjednikom Karin Keler Sater dao do znanja sagovornici da 10 odsto carina neće biti dovoljno za trgovinski sporazum i optužio Švajcarsku da krade novac od SAD.

Saterova se sada suočava sa kritikama, jer su trgovinski pregovori sa Vašingtonom propali nakon “katastrofalnog” telefonskog razgovora sa Trampom, piše “Fajnenšel tajms”.

Tramp je najavio carinu od 39 odsto, jednu od najviših u svijetu, na švajcarsku robu, što se poklopilo sa državnim praznikom Švajcarske.

Švajcarski pregovarači su vjerovali da su obezbijedili privremeni dogovor o carini od 10 odsto, sličnoj britanskom aranžmanu. Zauzvrat, Bern je obećao gotovo 150 milijardi dolara ulaganja u SAD i ostao u redovnom kontaktu sa američkim trgovinskim predstavnikom.

Ponuda je odobrena početkom jula, pa su Švajcarci bili su uvjereni da se čeka samo Trampov potpis.

Saterova je dobila rijedak “pristup Trampu”. Međutim, tokom polučasovnog poziva Tramp je odbio ponudu i, umjesto toga, koncentrisao se na švajcarski trgovinski višak od 39 milijardi dolara.

Tramp je, prema izvoru “Fajnenšel tajmsa”, navodno, pitao sagovornicu “šta vrlo bogata alpska zemlja /Švajcarska/ može još da ponudi?”.

Švajcarski mediji nazvali su ishod pregovora “najvećim fijaskom”, a list “Blik” upoređuje ga sa najvećim porazom zemlje od 1515. godine, kada su švajcarske trupe izgubile od Francuske u bici kod Marinjana.

Nastavi čitati

Svijet

“Hamas više nije prijetnja”: 600 bivših izraelskih bezbjednosnih zvaničnika traži od Trampa kraj rata

Grupa od oko 600 penzionisanih izraelskih sigurnosnih zvaničnika, uključujući bivše šefove obavještajnih agencija, pisala je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, tražeći da izvrši pritisak na Izrael da odmah okonča rat u Gazi.

“Naša je profesionalna procjena da Hamas više ne predstavlja stratešku prijetnju Izraelu”, naveli su zvaničnici, prenosi BBC.

Izrael je pokrenuo razorni rat u Gazi nakon upada Hamasa na jug Izraela 7. oktobra 2023. godine, u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi, a 251 osoba su odveli u Gazu kao taoce.

“Vaš kredibilitet kod velike većine Izraelaca povećava vašu sposobnost da usmjerite premijera [Benjamina] Netanjahua i njegovu vladu u pravom smjeru: Okončajte rat, vratite taoce, zaustavite patnju”, napisali su.

Apel bivših izraelskih zvaničnika uslijedio je nakon što su Hamas i militanti Islamskog džihada objavili video snimke dva mršava izraelska taoca, što su osudili izraelski i zapadni lideri, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu najavio novu vojnu ofanzivu.

Glavna grupa koja podržava porodice talaca osudila je ideju nove vojne ofanzive rekavši: “Netanjahu vodi Izrael i taoce u propast.”

Taj stav su u pismu Trumpu jasno iznijeli i bivši šef Mosada Tamir Pardo, bivši šef Šin Beta Ami Ajalon, bivši premijer Ehud Barak i bivši ministar odbrane Moše Jalon, između ostalih.

“U početku je ovaj rat bio pravedan rat, odbrambeni rat, ali kada smo postigli sve vojne ciljeve, ovaj rat je prestao biti pravedan rat”, rekao je Ajalon.

Bivši visoki lideri predvode grupu Komandanti za sigurnost Izraela (CIS), koja je u prošlosti pozivala vladu da se fokusira na osiguranje povratka talaca.

“Zaustavite rat u Gazi! U ime CIS-a, najveće izraelske grupe bivših generala IDF-a i ekvivalenata Mosada, Šin Beta, policije i diplomatskog kora, pozivamo vas da okončate rat u Gazi. Uradili ste to u Libanu. Vrijeme je da to učinite i u Gazi”, napisali su američkom predsjedniku, prenosi RSE.

Nastavi čitati

Svijet

NEBO GORI, ZEMLJA SE TRESE! Rusi izveli više od 400 udara na samo jednu oblast u Ukrajini

Danas je izvršeno 405 udara na 10 naselja u Zaporoškoj oblasti, a tri osobe su poginule u napadu na Stepnogorsku opštinu, objavio je šef Zaporoške lokalne vojne administracije (OVA) Ivan Fedorov.

Prema njegovim riječima, ruske trupe su izvele vazdušni udar na Bjelogirju – 296 bespilotnih letjelica različitih modifikacija (uglavnom FPV) napalo je Kamjanske, Huljajpolje, Orihiv, Ščerbaki, Novodanilovku, Malu Tokmačku, Čarovne i Malinovku, dok su granatirani Stepnohirsk, Huljajpolje, Mala Tokmačka, Novodanilovka.

Prema izvještaju koji je objavio Fedorov, a prenosi Ukrinform, izvršena su 104 artiljerijska udara na teritoriji Stepnohirsk, Kamjanske, Huljajpolje, Ščerbaki, Novodanilovka, Mala Tokmačka, Čarivne i Malinovka.

Bilo je 16 prijava o uništenju stanova, nestambenih zgrada, komunikacionih mreža, privatnih kuća i automobila.

Ukrinform podsjeća da je ranije 56-godišnji stanovnik Ričnea povrijeđen usljed ruskog granatiranja Zaporoške oblasti.

U napadu na Antonivku poginuo je jedan čovjek, objavio je na Telegramu objavio šef Hersonske OVA, Aleksandar Prokudin.

“Od samog jutra, Rusi su prekinuli život stanovnika Hersonske oblasti. Oko 06.00 časova, neprijatelj je artiljerijski granatirao Antonivku, usljed čega je muškarac rođen 1979. godine zadobio smrtonosne povrede. Moje saučešće porodici i prijateljima preminulog”, istakao je on, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno