Connect with us

Politika

MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Tražili ste novog direktora IRB- kao da je u PITANJU NEKI KIOSK” (VIDEO)

Na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske raspravljalo se o poslovanju Investiciono-razvojne banke (IRB) i fondova kojima upravlja. Revizorski izvještaji ukazali su na brojne probleme – pad vrijednosti imovine, neučinkovito upravljanje i otvorene sumnje u zloupotrebe.

Narodni poslanik SDS-a, Maja Dragojević Stojić, detaljno je obrazložila ozbiljnost situacije:

“Ovi gubici nisu samo brojke – oni predstavljaju novac građana Republike Srpske koji se troši bez jasne strategije i odgovornosti. Posebno zabrinjava to što IRB ne dostavlja konsolidovane finansijske izvještaje, čime se skriva stvarno stanje fondova pod njenim upravljanjem. Kako možemo vjerovati banci koja izbjegava transparentnost?”

Dodatno, pažnja je skrenuta na bivšeg direktora IRB-a, Dražena Vrhovca, čiji je odlazak izazvao brojne kontroverze.

“Bivši direktor Dražen Vrhovac napustio je funkciju bez ikakvog obrazloženja, i to nakon višegodišnjih optužbi za sukob interesa. Podsjećam da je IRB pod njegovim vođstvom iznajmljivao kancelarije od njegove vlastite porodice, dok je istovremeno obavljao funkciju narodnog poslanika. Građani Republike Srpske s pravom postavljaju pitanje – zašto je otišao i gdje se sada nalazi?”

Na sjednici je spomenuto da Vrhovac ima zdravstvene probleme, a Dragojević Stojić izrazila je ljudsku podršku, ali i zabrinutost građana:

“Želimo mu brz oporavak. Autoimuna oboljenja jesu teška, ali današnja medicina omogućava uspješnu borbu s njima, naročito uz izbjegavanje stresa. Nedostaje mnogima, uključujući i njegove studente, jer je kako smo čuli od kolege Vukanovića Vrhovac u međuvremenu posta i doktor nauka te profesor na fakultetu, ali mi smo jednako zabrinuti za sve naše građane pa tako i za njega. Nadamo se da će nam se uskoro pridružiti i odgovoriti na pitanja o svom radu.”

Osvrnuvši se na izbor novog direktora IRB-a, Dragojević Stojić kritikovala je način na koji je SNSD pristupio ovom procesu:

“Kada je gospodin Vrhovac otišao, SNSD u Prijedoru je funkciju direktora IRB-a tretirao kao kiosk. Nudili su je mnogima, redom, dok nisu došli do gospodina Srđana Jovanovića. Takvo ponašanje nije samo uvreda za građane, već i za naš intelekt.”

Postavila je pitanje i o kvalifikacijama trenutnog direktora:

“Sumnje u akademske kvalifikacije gospodina Jovanovića ne treba zanemariti. Ali, ostavljamo prostor da nas demantuje svojim radom i dokaže da je sposoban da vodi IRB uprkos svim izazovima.”

Rasprava o poslovanju IRB-a nastavlja se uz brojne kritike opozicije, koja zahtijeva veću transparentnost i odgovornost od ove ključne finansijske institucije Republike Srpske.

Banjaluka24

Politika

JAVOR POTOPIO PRIJEDORSKA NASELJA! Milioni nestali, voda odnijela sve osim nesposobne vlasti!

Poplave koje su 2014. godine ostavile neizbrisive ožiljke na Prijedor ponovo su se vratile, a vlast, umjesto da izvuče pouke iz prošlosti, ponavlja iste katastrofalne greške. Dok su građani u strahu gledali kako voda nadire ka njihovim domovima, gradonačelnik Slobodan Javor je, bez imalo odgovornosti, uvjeravao javnost da je situacija pod kontrolom. A onda – kolaps!

U BANJALUCI VANREDNO, a Javor mirno “POSMATRA” DOLAZEĆU POPLAVU U PRIJEDORU (VIDEO)

Sinoć je vodena stihija zaprijetila ulaskom u sam centar grada, a Javor je, po ugledu na neslavne odluke svojih prethodnika iz 2014. godine, donio sramnu odluku da probije nasip i pusti vodu u naselja! Tako su, po drugi put u deset godina, ista prijedorska naselja svjesno žrtvovana i puštena da potonu pod vodom.

Očaj i bijes mještana sada dostižu vrhunac. Ljudi su ostali bez krova nad glavom, imovina im je uništena, a gradske vlasti – umjesto da pomognu – šire prazna obećanja i laži. Gdje su milioni maraka namijenjeni za sanaciju poplava i zaštitu grada? Više od 20 miliona KM slilo se u Prijedor kroz razne projekte za zaštitu od poplava u posljednjih deset godina, a efekat? Nula! Niti su nasipi ojačani, niti su kanali uređeni, niti su građani sigurni.

Ogorčeni i prevareni, mještani sada najavljuju radikalne poteze – čim se voda povuče, sav uništeni namještaj i oštećene stvari biće sakupljene i dovezene ispred Gradske uprave. Ako vlast ne zna gdje su nestali milioni, možda će ih prizor uništenih domova natjerati da se suoče sa sopstvenom nesposobnošću.

Prijedor je još jednom potopljen – ali jedino što voda nije odnijela jeste bahata, nesposobna i korumpirana vlast!

Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

IMA SE MOŽE SE! Dodikov zet kupio akcije banaka da izbjegne sankcije

Pavle Ćorović, zet predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, kupio je akcije u “Unicredit banci” i “NLB banci” kako bi pokušao da spriječi gašenje svojih računa, nakon što se krajem januara našao na američkoj “crnoj listi”.

Međutim, u tome nije uspio, zato što su ove banke odbile da sarađuju sa njim i to upravo zbog takozvanog “reputacionog rizika”.

Kako Ćorović sam govori, sada se našao u apsurdnoj situaciji da mu je kao suvlasniku odbijeno otvaranje računa upravo u ovim bankama.

“Kupio sam akcije Unikredit banke Banjaluka i NLB banke koje su bile slobodne. Dakle, sada sam suvlasnik tih banaka, ali one neće da mi otvore račun. Unikredit banka poziva se na svoje interne procedure i politike, dok je od NLB banke stiglo obavještenje da ne rade sa licima sa OFAC-ove liste“, kazao je “Glasu Srpske” Ćorović.

Američka kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) je u posljednjih nekoliko godina na listu sankcionisanih osoba stavila broj fizičkih i pravnih lica koja je dovela u vezu sa Dodikovom porodicom.

Nakon prošlogodišnje posjete zamjenice sekretara trezora SAD-a Ane Moris, koja je u razgovoru za CAPITAL upozorila banke da ne smiju poslovati sa sankcionisanim osobama, krenulo je zatvaranje računa fizičkim licima i preduzećima, zbog čega je i veliki broj radnika u njihovim firmama ostao bez posla.

Među njima se našao i Ćorović koji kaže da su, uprkos svim obrazloženjima nadležnih, ali i domaćih pravnih stručnjaka, banke nemaju pravo na to, ali su ostale istrajne u svom stavu i gasile račune redom svima koji su stavljeni na američku crnu listu.

Kaže da su pojedine banke na domaćem finansijskom tržištu sada otišle korak dalje pa neće da otvore račune ni onima koji su u međuvremenu postali njihovi akcionari, a na crnoj su listi.

Kaže da njegov privatni račun još nije ugašen, ali i to će se dogoditi za nekoliko dana.

Ćorović postavlja i pitanje šta će sada biti sa bankama u kojima ima akcije s obzirom na činjenicu da su računi gašeni svim firmama sankcionisanih lica, bez obzira na to da li su oni stoodstotni vlasnici ili imaju određeni broj akcija.

Tvrdi da banke pogrešno tumače šta podrazumijeva stavljanje na američku crnu listu i da domaći finansijski regulator nikada nije tražio zvanično tumačenje te situacije.

Ćorović navodi i da je od jedne američke advokatske kuće dobio obrazloženje da OFAC lista važi isključivo za teritoriju Amerike. Glas Srpske/CAPITAL

Nastavi čitati

Politika

SRPSKA POMAGALA VLASNIKA „Interlignuma“ dok ju je potkradao

Policija u Doboju prijavila je Okružnom javnom tužilaštvu u ovom gradu vlasnika preduzeća „Interlignum“ iz Teslića Stojka Petkovića i bivšeg direktora Igora Simunovića zbog sumnje u kriminal težak preko četiri miliona maraka.

Oni se sumnjiče da su od 2019. do 2023. godine počinili krivična djela „Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju“, „Nepravilno izdvajanje sredstava pravnog lica“ i „Neplaćanje poreza po odbitku“.

Petković je, kako se navodi u saopštenju policije, četiri godine izbjegavao plaćanje poreza i doprinosa kao i isplatu plata radnicima na njihove račune u banci na štetu budžeta Republike Srpske, fondova i budžeta lokalnih zajednica.

Simunović je kao direktor naplaćivao potraživanja od drugih preduzeća, ali i usput pomagao Petkoviću u izbjegavanju plaćanja poreza po odbitku i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.

Dok je Petković potkradao Republiku Srpsku, vlast mu je izlazila u susret i pomagala mu da dođe do novca.

Emisijom obveznica se 2023. godine zadužio se za dva miliona maraka, a investitora je pronašao u Investiciono – razvojnoj banci Republike Srpske. Takođe dobio je i garancije Garantnog fonda Republike Srpske na 60 odsto iznosa emisije.

Kako obaveze nije izmirio, Fond je od jeseni 2023. godine svakog mjeseca plaćao po 18.000 KM.

Obaveze su plaćali sve dok u ovom preduzeću nije otvoren stečaj, do kojeg je došlo prošlog mjeseca.

Inače, kako smo nedavno pisali, u jednom dijelu objekata nekadašnje fabrike namještaja „Interlignum“ nastavljena je proizvodnja u potpuno istoj djelatnosti i sa starim radnicima, ali pod imenom „Interio repro”.

Firma je, zanimljivo, prijavljena na Igora Simunovića.
Capital

Nastavi čitati

Aktuelno