Connect with us

Društvo

MAJCI DVOJE DJECE POTREBNA JE NAŠA POMOĆ! Jedan ciklus liječenja ovim lijekom košta 13.300,00 KM

Četrdesetogodišnjoj majci dvoje djece od sedam i pet godina Bosi Đorem , potrebna je pomoć za liječenje od maligne bolesti, ustanovljene na isječku sluznice želuca tri infilatrovana tumorska tkiva.

Prvi put je hospitalizovana 6. avgusta 2023. godine zbog hematemeze u Univerzitetskoj bolnici Foča, a nakon mnogih analiza, 5. aprila 2024. ustanovljena su joj tri tumorska tkiva na isječku sluznice želuca. U narednom periodu se stanje pogoršalo, a tumor markeri su konstantno rasli.

U septembru iste godine urađen je CT -toraxa i MRI abdomena i karlice, te su ustanovljene metastaze. Ljekari iz Univerzitetske bolnice Foča, u kojoj se i odvija čitav proces liječenja, predlažu da se liječenje nastavi imunoterapijom „Pembrolizumab“.

Za početak liječenja potrebne su četiri imunoterapije na svakih 21 dan, a do potpunog ozdravljenja potrebno je ponavljati ponavljati terapije i do 13 mjeseci uz konsultacije sa ljekarom.

Jedan ciklus liječenja ovim lijekom košta 13.300,00 KM, što znači da za 12 mjeseci troškovi imunoterapije iznose 159.600,00 KM, bez ostalih troškova.

Porodica je do sada liječenje finansirala vlastitim sredstvima, trudom i radom, međutim, skupi troškovi liječenja su iscrpili njihova sredstva.

Sada im je potrebna pomoć dobrih i humanih ljudi!

Sredstva možete uplatiti na račun otvoren kod NLB banke a.d. Banja Luka, na ime Bosa Đorem (JMBG 0202984175037), svrha uplate: Pomoć za liječenje, na račun broj 562-006-81775199-20.

  • Slika
  • Slika

 

Budimo humani, pomozimo Bosi!

Društvo

I DANAS KIŠA! Još neko vrijeme ćemo čekati sunčane dane

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) danas će tokom prijepodneva biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni jači razvoj oblaka, koji će od sredine dana usloviti kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.

Na jugu i istoku biće više sunčanih perioda, a tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku i jugu.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vjetar i moguću pojavu grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Maksimalna temperatura vazduha iznosiće od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će biti slab do umjeren zapadnih smjerova, pri pljuskovima povremeno jak.

U Republici Srpskoj i FBiH jutros je umjereno do pretežno oblačno, ponegdje u Krajini registrovana je kiša, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha u 8.00 časova: Sokolac, Srebrenica, Tuzla i Zenica devet stepeni, Drvar i Jajce 10, Trebinje i Zvornik 11, Bijeljina, Bihać, Livno, Prijedor i Sanski Most 12, Sarajevo 13, Banjaluka, Bugojno i Mostar 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

SVJETSKI, A NAŠI! Teslićani sa robotom putuju na takmičenje u Francusku

Dvoje Teslićana Magdalena Mišić i Vladan Sladojević, studenti četvrte godine Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, dio su pobjedničkog tima na Nacionalnom takmičenju Srbije u robotici, a njihov robot, čiji je nadimak Bumbar, proputovaće stotine kilometara do Francuske, gdje će se boriti među 50 timova na Evropskom prvenstvu u robotici “Eurobot 2025”.

Inače, u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu proteklog vikenda održan je 22. Nacionalni kup u robotici “Eurobot Srbija”, koji je okupio najbolje timove iz zemlje u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Tema ovogodišnjeg izdanja bila je “The show must go on!”, a zadatak je bio pripremiti robote za dobrotvorne koncertne turneje.

Mišićeva i Sladojević su studenti Mehatronike, Odsjek robotika, a osim prestižnog priznanja, ovaj uspjeh im je donio i plasman na Evropsko prvenstvo u robotici “Eurobot 2025”, koji će se održati krajem maja u Francuskoj, gdje će predstavljati Srbiju. Inače, oboje su završili srednju školu u Tesliću kao tehničari mehatronike.

Kako ističe Mišićeva za “Nezavisne novine”, oni su na tom predmetu imali obavezu da oforme robota, koji ima određene funkcije.

“Ali koliko god se to nama svidjelo, mi smo htjeli još više da napredujemo i takmičimo se, iako takmičenje nije obavezno. Još od oktobra se trudimo i non-stop radimo na tom robotu, a otkad su blokade mi smo se još više aktivirali. Sve se završava krajem maja, kada idemo na takmičenju u Francusku”, naglašava Mišićeva.

Kako kaže, ime ovog robota je FTN elektropionir, ali kako je tokom njegove izrade sve više ličio na bumbara, dali su mu nadimak Bumbar, a i cijela devetočlana ekipa je na takmičenju bila u žutim i veselim bojama.

Pojašnjava da im je zadatak bio ograničen na period od 100 sekundi.

“Veliki robot je postavljao tribine, koje se sastoje od četiri konzerve i dvije daske, i postavljao ih na jedan, dva ili tri sprata, odnosno nivoa u unaprijed definisanim mjestima na stolu, a kako bi spremili sto za dobrotvornu koncertnu turneju. U posljednjih 15 sekundi ulogu preuzimaju mali roboti, odnosno Sime, kako se tačnije zovu, od kojih je jedna Superstar i ona izlazi na binu kao zvijezda te noći, a ostale dvije su njeni navijači koji treba da se pozicioniraju ispred bine. Na Superstaru smo postavili zvučnik kako bismo podigli atmosferu i zapravo napravili koncert, a druge dvije su imale aktuatore koji su predstavljali publiku koja sa uključenim blicem na telefonu maše ka pjevačima”, objasnila je Mišićeva.

Ova uspješna studentkinja se specijalizuje ka robotici automatizacije, jer smatra da je to nešto u čemu može da napreduje. Trenutno je, prema njenim riječima, ovo najveće priznanje, koje joj je podiglo samopouzdanje, a, kako kaže, odmalena je smatrala da u ovome može napredovati.

“No, nisam mislila da mogu doći do ovog stepena. Ali, na kraju, sve se uspije uz trud. Mi smo sada u potrazi sa sponzorima jer nam trebaju sredstva za put u Francusku. Dalek je put, putujemo dva dana, te su potrebna sredstva za robota i njegov napredak s obzirom na to da ćemo se boriti protiv 50 timova”, rekla je ona.

Kroz smijeh ističe da je ovo prvi put da se takmiče, te da, u skladu s tim, nisu očekivali da će biti prvi na nacionalnom takmičenju.

“Svi su oduševljeni, čestitaju nam, jer su vidjeli koliko se trudimo. Inače, u narednom periodu bih voljela upisati master, ali i da radim, jer će mi ove blokade produžiti godinu studiranja, te bih zbog toga htjela sama sebe finansirati”, zaključila je ova uspješna Teslićanka, pišu Nezavisne.

Nastavi čitati

Društvo

ČUO SE NAJRADOSNIJI PLAČ! Srpska bogatija za 19 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 19 beba, devet djevojčica i 10 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.

U Banjaluci je rođeno devet beba, u Doboju četiri, u Foči tri, a po jedna beba u Zvorniku, Gradišci i Istočnom Sarajevu.

Četiri djevojčice i pet dječaka rođeno je u Banjaluci, u Doboju dvije djevojčice i dva dječaka, u Foči jedna djevojčica i dva dječaka, po jedna djevojčica u Gradišci i Zvorniku, a jedan dječak u Istočnom Sarajevu.

Poroda u protekla 24 časa nije bilo u porodilištima u Trebinju, Prijedoru, Nevesinju i Bijeljini.

Nastavi čitati

Aktuelno