Connect with us

Svijet

Makron: Nema mira u Ukrajini dok Rusija ne bude poražena

Francuski predsjednik Emanuel Makron izjavio je danas da u Ukrajini ne može biti mira dok Rusija ne bude poražena.

Makron je, na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, rekao da još nije došao čas dijaloga, jer je Rusija izabrala rat i odlučila da gađa civilnu infrastrukturu i počini ratne zločine, prenio je Gardijan.

On je ocijenio da napad Rusije mora da propadne i pozvao saveznike da povećaju vojnu pomoć Ukrajini.

– Jedinstvo i odlučnost su važni da bi se Ukrajini pružila sredstva da se vrati za pregovarački sto na prihvatljiv način i da radi na dugoročnom miru pod uslovima za koje su se Ukrajinci odlučili – istakao je Makron.

Makron je govoreći o plaćeničkoj grupi “Vagner” rekao da je, kada je razgovarao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom prije godinu dana, gotovo povjerovao da on nema nikakve veze sa tom grupom, ali da je sada jasno da oni djeluju kao, kako je naveo, “mafijaško” oruđe za činjenje zločina.

Francuski predsjednik je apelovao na Evropu da troši više sredstava na odbranu i na održavanje dijaloga koji bi uključio NATO, Veliku Britaniju i SAD o nuklearnim karakteristikama Alijanse.

Makron je rekao da podržava eventualnu reformu Savjeta bezbjednosti UN.

Srna

Loading...

Svijet

DRAMA U RIMU! Policija koristila vodeni top (VIDEO, FOTO)

Teški incidenti odvijaju se na ulicama Rima pred večerašnji gradski derbi u Seriji A između Lacija i Rome, koji bi mogao da odluči koji od dva tima će na kraju sezone uspjeti da se domogne evropskih takmičenja.

Kako prenosi italijanski Rai, došlo je do sukoba navijača dva tima, a nakon što je oko 500 navijača Rome pokušalo da dođe do mosta Milvio, gdje se okupljaju tifozi Lacija, prije nego što krenu na stadion.

U jednom momentu, kako se može vidjeti i na samim snimcima, došlo je do juriša navijača Rome sa palicama i hidrantima prema tifozima Lacija, a mnogi od njih su preko lica imali maske kako bi sakrili svoj identitet.

Počeli su da bacaju predmete i došlo je do manjeg okršaja, koji je brzom reakcijom sprečila policija, koja je upotrijebila vodeni top, pošto su se tifozi Rome sukobili i sa njima.

Rivalstvo između Lacija i Rome jedno je od najvećih u Italiji, a policija na Čizmi za sada nije saopštila da li je bilo uhapšenih ili povrijeđenih nakon teških incidenata.

Meč se igra na “Olimpiku” večeras sa početkom od 20.45 časova.

(Telegraf.rs)

Nastavi čitati

Svijet

LJEKAR IZ BIJELE KUĆE “Tramp je odličnog zdravlja”

Američki predsjednik Donald Tramp je u odličnom zdravstvenom stanju, saopšteno je danas iz Bijele kuće, nakon što se Tramp podvrgao redovnom sistematskom zdravstvenom pregledu u petak.

– Predsednik Tramp pokazuje odlično kognitivno i fizičko zdravlje i u potpunosti je u stanju da obavlja svoje dužnosti kao lider zemlje – navodi se u zaključku ljekara Bijele kuće Šona Barbele, koji se nalazi u saopštenju.

Kako navodi Rojters, reč je o najdetaljnijem izvještaju o Trampovom zdravlju nakon što se on po drugi put uselio u Bijelu kuću.

Tramp je tada imao 78 godina, što ga čini najstarijim predsjednikom u istoriji SAD.

On je prethodno izjavio da je zdravstveni pregled prošao dobro, navodeći da je tokom kognitivnog testa tačno odgovorio na sva pitanja.

Naveo je da je pregled pokazao kako on ima “dobro srce i dobru dušu, veoma dobru dušu”.

Predsjednik SAD se, po završetku pregleda, ukrcao na avion “Air Force One” i krenuo ka Floridi, nakon što je proveo oko pet sati u bolnici.

Trampovi prethodni zdravstveni problemi uglavnom su se svodili na visok holesterol, rozaceu i povišenu tjelesnu težinu.

Izvještaj iz 2018. godine je pokazao da je Tramp koristio lijek “rosuvastatin” za snižavanje holesterola, a budući da je njegov nivo holesterola bio malo povišen, ljekar je povećao dozu.

Takođe je koristio “finasterid” protiv gubitka kose, a ovaj lijek se koristi i za liječenje problema sa prostatom.

Tramp je svakodnevno uzimao i “aspirin”, kao preventivu protiv srčanih bolesti, kao i multivitamine, a takođe je koristio kremu “ivermektin” za liječenje rozacee.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA OČEKUJE PUNU GOTOVOST svoje vojske do 2029. godine

Generalni inspektor Bundesvera Karsten Brojer rekao je da bi njemačka vojska trebala da dostigne punu borbenu gotovost do 2029. godine.

– Moj najveći zadatak u ovom trenutku jeste da brzo osiguram spremnost vojske za borbu, a to moram da uradim svim sredstvima koja su dostupna na tržištu. Naš cilj je 2029, do tada moramo biti spremni – rekao je Brojer za list “Velt am zontag”.

On je ponovio i da njemačkoj vojsci trenutno nedostaje oko 100.000 vojnika. Prema Brojeru, cilj ostaje da se poveća vojna snaga na oko 200.000 aktivnog osoblja.

Brojer je istakao da Njemačka treba da dovede svoje oružane snage u punu borbenu gotovost zbog navodne prijetnje koju predstavlja Rusija. Ova izjava je u skladu sa izjavama zapadnih političara i vojnih komandanata koji redovno govore da vjeruju da bi Rusija mogla da napadne NATO.

Moskva je više puta demantovala takve tvrdnje. Ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je tu zabrinutost kao besmislicu kada se sastao sa čelnicima globalnih novinskih agencija na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma u ​​Sankt Peterburgu, podsjeća TASS.

Nastavi čitati

Aktuelno