Region
MASOVNO TROVANJE turista u Crnoj Gori, BOLNCE ZATRPANE: ‘Dovedeno nam je dosta djece, svi su povraćali…‘
U jednom restoranu u Budvi navodno je došlo do trovanja hranom najmanje 96 turista, prenose mediji u Crnoj Gori.
Radi se o turistima većinom iz Poljske, Slovačke i Slovenije i skoro svi su bili gosti u jednom restoranu.
Svi su smješteni ili su primili medicinsku pomoć u bolnicama u Kotoru, Baru i Cetinju, prenosi crnogorski portal Dan.
U opštini Budva je potvrđeno da je došlo do trovanja hranom i da su se gosti jednog restorana javili medicinskim ustanovama zbog stomačnih tegoba.
Za sada je navedeni portal zvaničnu potvrdu dobio samo iz Opšte Bolnice u Kotoru gdje je sinoć primljen veliki broj turista sa stomačnim tegobama.
-Sinoć oko 22 časa u kotorsku bolnicu smo primili 30 osoba, od kojih je dosta djece uzrasta od 15-16 godina. Oni su dovezeni sa akutnim sindromom – povraćanjem. Svi su brzo zbrinuti, a jutros su ponovo odrađene laboratorijske analize. Nakon toga su jutros oko 11 časova pušteni na kućno liječenje – rekao je direktor kotortske bolnice dr Davor Kumburović.
Još uvijek nema zvanične potvrde o ostalim turistima koji su dobili trovanje i o objektu u kojem su se hranili.
Iz Doma zdravlja u Budvi su rekli da ne znaju o čemu se radi, dok u državnim institucijama niko ne želi o tome da govori, jer je neradni dan.
Predsjednik Opštine Budva Milo Božović i opštinska administracija stoje na raspolaganju turistima koji su imali zdravstvene probleme, i obezbjediće im, ako je potrebno, smještaj, prevoz i sve ostalo.
(Agencije Foto:Profimedia)
Region
UŽASAN SLUČAJ U REGIONU: Uhapšen zbog trovanja crnog strvinara, leš teleta korišten kao mamac
Policija je uhapsila B. R. (57) iz okoline Svrljiga zbog sumnje da je otrovao strogo zaštićenog crnog strvinara kod sela Periš, a potom pokušao da ukloni leševe i sakrije dokaze nakon pokretanja istrage.
Naime, kod Svrljiga je otkriven slučaj namjernog trovanja strogo zaštićenog crnog strvinara, jedinke uključene u međunarodni program povratka ove iščezle vrste na Balkan, zbog čega je nakon brze reakcije Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i policijske istrage uhapšen osumnjičeni koji je pokušao da ukloni tragove trovanja i sakrije dokaze.
U četvrtak, 7. maja ,Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) je od kolega iz Bugarske dobilo informacije da je u okolini Svrljiga uginuo crni strvinar (Aegypius monachus). Ornitolozi DZPPS odmah su izašli na teren u atar sela Periš kod Svrljiga gdje su pronašli leš ptice tik uz leš teleta, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Kako navode, na lokaciji su bili vidljivi dokazi koji su ukazivali na to da je u pitanju namjerno trovanje budući da je leš teleta bio prekriven mrtvim insektima, što je tipično za trovanje jakim insekticidom. Ono što je dodatno pobudilo pažnju ornitologa jeste pronalazak lovačke kamere koja je bila postavljena uz stazu na svega oko 100 metara od pronađenih leševa.
Odmah po saznanjima da je crni strvinar otrovan, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije obavijestilo je nadležne institucije, poput Uprave kriminalističke policije i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Nakon saznanja da je policija započela istragu, osoba koja su sumnjiči da je postavila zatrovan leš teleta i usmrtila ugroženu jedinku crnog strvinara, tokom noći između četvrtka 7. i petka 8. maja je uklonila leševe teleta i ptice i pokušala da sakrije dokaze.
Inspektori Policijske uprave iz Niša izvršili su pretragu terena, te pretres objekata osumnjičene osobe. Operativnom radom naredne noći pronađeni su uklonjeni dokazi, a osumnjičeni B. R. (57 godina) je uhapšen.
Uhapšenom se stavljaju na teret izvršenja čak tri krivična djela i to iz člana 265. Uništenje, oštećenje, iznošenje u inostranstvo i unošenje u Srbiju zaštićenog prirodnog dobra, potom iz člana 273. Zagađivanje hrane i vode za ishranu, odnosno napajanje životinja, te iz člana 336. Sprečavanje i ometanje dokazivanja. Leševi teleta i crnog strvinara poslati su na analize na Fakultet veterinarske medicine u Beogradu.
Ornitolozi iz Bugarske su crnog strvinara pratili uz pomoć satelitskog odašiljača, pa su mogli da primijete gdje se ptica hranila i gdje je uginula. Ptica je pored satelitskog odašiljača obilježena i nožnim prstenovima radi praćenja kretanja.
Ova vrsta lešinara je iščezla iz Srbije prije više decenija, upravo zbog trovanja. Kolege iz regiona, posebno Bugarske, ulažu ogromne napore i višemilionska sredstva da ugrožene vrste lešinara vrate u prirodna staništa. Svaka uginula ptica predstavlja ogroman gubitak. Stradala jedinka crnog strvinara je dio programa povratka iščezlih vrsta u Bugarsku, koji finansijski podržava Evropska komisija, navode iz Društva.
U Srbiji je od 2000. godine do sada zabilježeno stradanje preko 3.000 jedinki divljih ptica usljed trovanja, ali bez obzira na to gotovo da ne postoje slučajevi gdje su istrage dovele do osuđujućih presuda.
Region
UŽAS NA AUTO-PUTU: Vozač sa probnom dozvolom vozio u suprotnom smjeru (VIDEO)
Pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu brzo su identifikovali i zaustavili vozača “golfa” sa probnom dozvolom koji se na auto-putu Novi Sad -Beograd kretao trakom namijenjenom za vozila iz suprotnog smjera.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova, utvrđeno je i da je upravljao vozilom čija snaga prelazi dozvoljenu za vozače sa probnom dozvolom.
Zbog nasilničke vožnje kažnjen je sa 30 dana zatvora, 20.000 dinara kazne, 15 kaznenih poena i devet mjeseci zabrane upravljanja vozilom.
View this post on Instagram
Nakon pravnosnažnosti presude, biće mu oduzeta i probna vozačka dozvola, navodi se u saopštenju uz upozorenje da je “jedan pogrešan smjer mogao nekoga da košta života”.
Region
DRAMATIČAN NAPAD KOD SPLITA: Vlasnica tijelom štitila svog ljubimca od pasa
Dramatičan napad pasa dogodio se u Podstrani kod Splita, gdje je, jedan pas pred šokiranom djecom brutalno napao manjeg psa i teško ga povrijedio.
Incident se dogodio pred više svjedoka, među kojima su bila i djeca koja su u panici posmatrala krvavi prizor.
Prema navodima očevidaca, agresivni pas je “rastrgao malo tijelo” drugog psa, dok je vlasnica pokušavala da ga zaštiti vlastitim tijelom, prema pisanju “Slobodne Dalmacije”.
Vlasnica pokušala da spasi ljubimca
Svjedoci navode da se žena bacila preko svog psa pokušavajući da ga odbrani od napada. Uprkos pokušajima prisutnih da razdvoje životinje, napad je trajao nekoliko trenutaka i izazvao veliku paniku među prolaznicima. Djeca koja su se zatekla na mjestu događaja bila su vidno potresena, a pojedini svjedoci opisali su scene kao “strašne i uznemirujuće”.
Prema pisanju hrvatskih medija, napadnuti pas zadobio je teške povrede, a još nije poznato u kakvom je stanju nakon incidenta. Nije objavljeno ni da li je žena povrijeđena dok je pokušavala da zaštiti svog ljubimca.
Sve više napada pasa u regionu
Napad u Podstrani ponovo je otvorio pitanje kontrole opasnih i agresivnih pasa, posebno nakon više sličnih slučajeva zabilježenih posljednjih mjeseci u Hrvatskoj i regionu. Hrvatski mediji podsjećaju da su nedavno zabilježeni i napadi pasa na djecu u Zagrebu, Trogiru i drugim gradovima, nakon čega su pokretane istrage i uključivane veterinarske inspekcije.
Stručnjaci upozoravaju da vlasnici pasa moraju voditi računa o socijalizaciji i kontroli životinja, naročito kada je riječ o snažnim pasminama koje mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za druge životinje i ljude. Veterinari navode da su neadekvatan nadzor, loša obuka i nepravilno držanje najčešći uzroci ovakvih incidenata.
Očekuje se reakcija nadležnih
Za sada nema zvaničnih informacija da li je policija pokrenula istragu povodom incidenta u Podstrani, niti da li će biti uključena veterinarska inspekcija. Mještani su nakon napada izrazili zabrinutost zbog bezbjednosti djece i kućnih ljubimaca na javnim površinama.
Napad je izazvao burne reakcije na društvenim mrežama, gdje brojni građani traže strože kazne za vlasnike agresivnih pasa i veću kontrolu njihovog kretanja na javnim mjestima.
-
Politika3 dana agoPETROVIĆ ZAPRIJETIO BLANUŠI: Nemojte misliti da ćemo sjediti skrštenih ruku?!
-
Hronika3 dana agoOGLASILO SE TUŽILAŠTVO: Poznati prvi detalji o smrti dječaka u Prijedoru
-
Politika2 dana agoŠMIT PODNIO OSTAVKU: Članice PIC-a uskoro biraju nasljednika
-
Politika2 dana agoMARKOVIĆ OTVORIO KARTE: Dogovor o Stanivukoviću kao zajedničkom kandidatu postojao još prošle godine
-
Politika1 dan agoBEZ ZVANIČNE POTVRDE: Pritisci iz Amerike uticali na odlazak Šmita
-
Hronika2 dana agoSTRAVA U HRVATSKOJ: Ubio šefa krim-policije u kafiću pa pucao u sebe
-
Uncategorized3 dana agoSTANIVUKOVIĆ ČUVA SRPSKU TRADICIJU: U Gomionici otkriven spomenik Kočićevom junaku Simeunu Đaku (FOTO)
-
Politika22 sata agoVRIJEME JE ZA POBJEDU! PSS u Banjaluci otvorio karte, STANIVUKOVIĆ GLAVNI ADUT za predsjednika Srpske
