Connect with us

Politika

MAZALICA “Oprema koju imamo je GENERALNO LOŠA, u Banjaluci nam nedostaju DVIJE TRAFO STANICE”

Oprema koju mi posjedujemo je generalno loša, ali trudimo se da obezbijedimo nesmetan i kontinuiran prenos električne energije u najvećem gradu Republike Srpske, rekao je program rukovodilac Operativnog područja Banjaluka u Elektroprenosu BiH Srđan Mazalica.

– Banjaluka je u problemu što njoj nedostaje dvije trafo stanice, na kojima treba da se radi. Nama je oprema generalno loša, ali radimo na tome da ukoliko i dođe do određenih “poremećaja”, da Banjaluka, od toga ne osjeti ništa, jer bilo je dosta loših reakcija, građani su u posljednjem padu sistema bili ogorčeni, neki su ostali zaglavljeni u liftovima, drugi su negodovali zbog vrućine, odnosno zbog tog što klima uređaji ne rade, kao i mnogi drugi razlozi – naveo je Mazalica.

Istakao je da se slabosti sistema pokazuju kao takve, da se prelazi u već haotično ponašanje mreže.

– Imali smo sličan raspad prošle godine, bili smo prinuđeni da isključimo dalekovod, tako da u kratkom periodu, naš kraj je doživio dva raspada – dodao je Mazalica, komentarišući pad sistema električne energije koji se desio prošle sedmice.

Mazalica ističe da je do kraha u elektroenergetskom sistemu došlo, do ispada dalekovoda.

– Nakon ispada dalekovod kod Podgorice, Crna Gora se u energetskom smislu podijelila na sjeverni i južni dio. To je predstavljalo opterećenje i za nas. Tu smo bili “kratki” 700 megavata – naveo je Mazalica.

Kada je riječ o pomenutom kolapsu, Mazalica dodaje da je moguće da je požar bio uzrok, ali uzrok je do Albanije.

– Da li je izazvan požarom, pregrijavanjem, to sad ne znamo. Bile su jako visoke temperature, solarne elektrane tada nemaju svoju proizvodnju. Zato je Italija bila u deficitu, ona je vukla svojih 400 megavata – navodi Mazalica.

Politika

NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!

Svi aktuelni članovi Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS i članovi Komisije za žalbe RS žele da zadrže ta pristojno plaćena mjesta i ponovo su se prijavili na konkurs za te pozicije.

Pred Komisijom za izbor i imenovanje Narodne skupštine RS juče su održani intervjui sa kandidatima. Na konkurs za člana Komisije za utvrđivanje sukoba interesa RS prijavili su se i aktuelna predsjednica Obrenka Slijepčević, kao i svi njeni članovi Granedina Dragojević, Sandra Vuković, Vojislav Marković, Gordan Jovanović, Slaviša Mrkaja i Munib Karić.

Pored njih, novi kandidati su Igor Vidović, Jelena Toromanović i Marijana Nešković, pri čemu treba napomenuti da su se Slaviša Mrkaja i Munib Karić prijavili i na konkurs za članove Komisije za žalbe koja je drugostepeni organ za odlučivanje po rješenjima Komisije za utvrđivanje sukoba interesa. ored njih dvojice na oba konkursa su se prijavili i Jelena Milanović Milekić, Branko Mudrinić, Budimir Petković, Rade Gojković i Mladena Mutić, te aktuelni članovi Komisije za žalbe Oliver Blagojević i Biljana Vasić, piše Capital.

Pored Blagojevića i Vasićeve za člana Komisije za žalbe prijavili su se njen aktuelni predsjednik Ranko Karapetrović i član Goran Raković. Treba napomenuti da je u ovoj komisiji bilo izmjena u odnosu na petočlani sastav izabran u maju 2021. godine. Naime, Marina Kremenović je 2022. godine postala notarka i podnijela je ostavku na članstvo u Komisiji, pa je umjesto nje izabrana Armi Buro. Međutim, ona je u međuvremenu preminula i komisija od tada radi u nepotpunom sastavu sa četiri člana.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ NOVIH PROJEKATA – od saobraćajnica do Dino parka! (FOTO)

Na današnjoj sjednici Kolegijuma Gradske uprave Banjaluke analizirani su svi aktivni projekti koji se trenutno realizuju na terenu, a gradonačelnik Draško Stanivuković poručio je da Banjaluka ulazi u završnicu ljeta sa snažnim investicionim zamahom u svim oblastima – od infrastrukture i vrtića, do kulture i turizma.

– Na današnjoj sjednici Kolegijuma, detaljno smo analizirali sve aktivne projekte koji se trenutno realizuju na terenu, od velikih infrastrukturnih radova do ulaganja u predškolsko vaspitanje, kulturu i turizam. Banja Luka je u deceniji izgradnje! – poručio je gradonačelnik Stanivuković.

Među ključnim projektima izdvojeni su:

Početak pripremnih radova za izgradnju moderne saobraćajnice kroz Debeljake, odnosno Ulice Tešana Podrugovića;

Intenzivni radovi na izgradnji i rekonstrukciji pješačkih staza na Trešnjiku;

Pokretanje javnih nabavki za rekonstrukciju više ulica: Kninska, Gundulićeva, Zmaj Ognjenog Vuka, Jasmira Malčića i Anke Drakulić – nakon zamjene dotrajalih vodovodnih cijevi;

Proširenje kapaciteta javnih vrtića;

U septembru počinje izgradnja “Kuće predah” – prve ustanove za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba s poteškoćama u razvoju;

Uskoro završetak obnove dječijeg igrališta u Lorkinom naselju, a potom i početak radova u Obilićevu, Adi i Petrićevcu;

Izgradnja amfiteatra kod Pravnog fakulteta teče predviđenom dinamikom;

Počinje izgradnja Dino parka – novog turističkog i edukativnog sadržaja za djecu i porodice;

Rekonstrukcija dvije kule na tvrđavi Kastel;

Novi kilometri šetališta uz rijeku Vrbas;

Rušenje starog objekta Građevinske škole – prvi korak ka novim projektima na toj lokaciji.

Gradonačelnik je poručio da će građani iz sedmice u sedmicu svjedočiti sve većem broju mašina na terenu i završetku započetih radova, uz napomenu da je svaki projekat pažljivo planiran i usmjeren ka poboljšanju kvaliteta života u svakom dijelu grada.

Nastavi čitati

Politika

NEMA KRAJA RASIPNIŠTVU! Troškovi za popravku krova sa 1,2 miliona, PORASLI NA SKORO 3 MILIONA

Sanacija krova zgrade Parlamentarne skupštine BiH planira se godinama, a još 2021. godine Savjet ministara BiH odobrilo je za te namjene oko 1,2 miliona KM. To je samo dio novca neophodnog za predviđene radove, a da bi oni bili okončani, neophodno je obezbijediti još milion i po maraka, pa trenutna procjena popravke krova na zgradi PSBiH iznosi oko 2,7 miliona KM, saznaje Raport.

Treba još para

Dodatni novac tražiće se u budžetu za 2026. godinu, a nejasno je zašto ovaj posao nije završen ranije.

Zanimljivo je da se o potrebi sanacije krova zgrade PSBiH priča godinama, a čak četiri godine je trebalo da u Parlamentarnoj skupštini BiH shvate da nemaju kapaciteta za njegovu realizaciju, pa je planirano da projekt bude prebačen u nadležnost Službe za zajedničke poslove institucija BiH.

Pitanje je zbog čega je trebalo čekati da prođu četiri godine, pa da u Parlamentarnoj skupštini BiH shvate da projekt trebaju proslijediti Službi koja je i nadležna za takve poslove.

Pogotovo ako se ima u vidu da se u obrazložrnju odluke Službe navodi da “krov na zgradi Parlamentarne skupštine BiH odavno prokišnjava i time utiče na funkcionalnost cijele zgrade.“

Potrebna kompletna sanacija

„Kako ne bi došlo do dodatnih šteta na objektu potrebno je preduzeti neophodne korake kako bi se takve štete preduprijedile. Kosi krov zgrade je izrađen od bakarnog lima i mjestimičmo je oštećen usljed čega dolazi do prokišnjavanja i prodora oborinskih voda u prostor ispod krova.

Potrebna je sanacija komplet krovnog pokrivača sa svim pripadajućim opšavima, snjegobranima, zamjena svetlosnih kupola koje su popucale od snijega i atmosferilija”, navodi se u obrazloženju prijedloga odluke Službe za zajedničke poslove institucija BiH, u kojoj se dodaje i da je neophodna, zamjena ventilacije, slivnika i rigola.

Međutim, upitno je koliko će do kraja 2026. godine za kada je planirano okončanje radova na sanaciji krova Parlamenta BiH, a koja nije ni počela, troškovi porasti, kada se već godinama ukazuje na prokišnjavanje krova i na prijetnju kako propadanja objekta, tako i zdravlju korisnika zgrade.

(Raport)

Nastavi čitati

Aktuelno