Društvo
MEDICINARI U SRPSKOJ ĆE SE LIJEČITI zahvaljujuće reprogramu?
Radnici javnih zdravstvenih ustanova u Srpskoj, kojima nisu redovno uplaćivani doprinosi, zahvaljujući reprogramu starih dugovanja koji su sklopili bolnice i domovi zdravlja, moći će besplatno da se liječe.
Ministarstvo finansija RS saopštilo je juče da je završena procedura izdavanja rješenja o reprogramu poreskih dugovanja za ukupno 41 javnu zdravstvenu ustanovu u Srpskoj.
– Izdavanjem rješenja o reprogramu zdravstvenim radnicima koji su zaposleni u domovima zdravlja i bolnicama u Srpskoj omogućeno je socijalno osiguranje – naveli su u Ministarstvu finansija.
Direktor Bolnice Zvornik Ivan Popović ističe za “Glas” da je zaključkom Vlade RS odlučeno da Poreska uprava RS naplatu dugovanja bolnica i domova zdravlja odgodi na godinu dana.
– To znači da narednih 12 mjeseci nećemo vraćati ništa. Za to vrijeme Vlada Srpske zajedno sa menadžmentom zdravstvenih ustanova nastojaće da iznađe rješenja na koji način ćemo nakon isteka roka, a to je 1. avgust 2024. godine, ući u otplatu dugova – pojašnjava Popović.
On je dodao da su sporna dugovanja zdravstvenih ustanova nastala prije 1. januara 2020. godine.
– Sve bolnice, počevši od početka 2020. godine, redovno izmiruju dospjele obaveze, uključujući poreze i doprinose. Vlada je tada donijela odluku i bila jasna da će menadžment koji ne bude uplaćivao doprinose istog momenta biti smijenjen jer nam Fond zdravstvenog osiguranja RS obezbjeđuje dovoljno sredstava da možemo isplaćivati bruto plate – kategoričan je Popović.
Precizirao je da Bolnica Zvornik duguje nešto više od dva miliona KM.
– Tačnije, 1,8 miliona maraka plus kamate. Imamo najmanji dug po osnovu poreza i doprinosa i što se tiče nas, možemo nakon isteka tih 12 mjeseci otplaćivati dug. Već smo napravili strategiju – navodi Popović.
Rješenje o reprogramu dobila je i Bolnica Gradiška, a direktor te zdravstvene ustanove Rajko Dodik potvrđuje da je riječ o dugovima koji su nastali prije 2020. godine.
– Otkako sam na mjestu direktora gradiške bolnice, a to je od februara 2020. godine, redovno isplaćujemo bruto plate radnicima. Uspijevamo u tome bez obzira na sve probleme u funkcionisanju. Iznos duga je bio oko osam miliona KM, ali ne znam da li je ta suma i sada tolika budući da je Vlada RS dio obaveza za radnike koji idu u penziju preuzela na sebe, a dio smo otplatili. Predali smo zahtjev Poreskoj upravi za usaglašavanje obaveza – rekao je Dodik.
On je dodao da im najnovija odluka Vlade RS znači mnogo jer medicinari i njihove porodice sada nemaju problema prilikom ostvarivanja zdravstvene zaštite, ali će im nakon isteka grejs perioda biti potrebna pomoć Republike da izmire dugove.
– Nemoguće je da sami izmirimo dug. Iz tekućih priliva jedva podmirujemo redovne obaveze koje imamo – istakao je Dodik.
Direktorica Doma zdravlja Trebinje Maja Mićunović rekla je juče da očekuju da im rješenje o reprogramu stigne do kraja sedmice.
– Dugovanja koja imamo nastala su u periodu od 2012. do 2018. godine, a nakon toga sve uredno izmirujemo. Mnogo nam znači odgoda na godinu, kao i zagarantovana socijalna zaštita jer je apsurd da zdravstveni radnici ne budu osigurani – kazala je ona.
Zakon
Ivan Popović kaže da zakonska rješenja nalažu da mora postojati kontinuitet u uplatama doprinosa da bi radnici bili zdravstveno osigurani.
– Radnik kojem, na primjer, nije uplaćen jedan mjesec u 2017. godini, bez obzira na to što su mu svih ostalih godina i mjeseci doprinosi redovno uplaćivani, ne može ovjeriti knjižicu i dobiti zdravstvenu zaštitu – objasnio je Popović.
Društvo
TRKA ZA TURISTE ZA NOVU GODINU! Gradovi u BiH najavili koncerte zbog kojih će pucati smještajni kapaciteti!
Doček Nove godine polako se bliži, a brojni gradovi širom Bosne i Hercegovine već su počeli sa organizacijom provoda za najluđu noć u godini u kojoj će građane i turiste zabavljati poznati pjevači.
Tako bi, prema trenutnom planu, sve one koji požele dočekati Novu godinu u gradu na Vrbasu 31. decembra trebalo da zabavlja Nataša Bekvalac. Samo dan poslije u Banjaluci će na reprizi dočeka Nove godine pjevati Aco Pejović.
Da su pripreme za zimske sadržaje počele, potvrdio je u razgovoru za “Nezavisne novine” i Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Banjaluka, koji ističe da se već montiraju kućice, klizalište, te da se uskoro očekuje i otvaranje “Zimzobala”.
“U ‘Zimzobalu’ očekujemo izlagače, domaće proizvođače hrane i pića, rukotvorina, suvenira, ali i bogat kulturni program”, kaže on i dodaje da se u danima oko Nove godine očekuje novi talas gostiju.
“Dugi niz godina se traži krevet više tokom novogodišnjih praznika, a to očekujemo i ove godine. Ko nije rezervisao smještaj u Banjaluci, savjetujemo da to što prije učini”, ističe Šukalo i dodaje da će doček Nove godine organizovati i brojni ugostitelji.
U Sarajevu četiri dana koncerata
U Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo za novogodišnje praznike očekuju nove rekorde, pa će tako u ovom gradu biti organizovana četiri koncerta, i to 31. decembra, te 1, 2. i 3. januara.
“Ove godine je Jelena Rozga 31. decembra, a zatim ‘Letu štuke’, Petar Grašo i ‘Van Gogh’. Četiri dana besplatnih koncerata u samom centru Sarajeva i mislimo da će to upotpuniti turističku ponudu i zadržati sve one koji dolaze za novogodišnju noć da ostanu još nekoliko noći u Sarajevu”, kaže za “Nezavisne novine” Haris Fazlagić, direktor Turističke zajednice.
Kada je riječ o turistima, najviše dolazaka očekuju iz zemalja regiona.
“Najviše dominira Hrvatska, pa Srbija, Slovenija, Crna Gora… ali prošle godine smo imali i iz Turske, Njemačke, Italije, i te se barijere ruše”, navodi Fazlagić.
Hari Mata Hari za reprizu u Trebinju
Od novogodišnjih i božićnih praznika u turističkom smislu mnogo očekuju i u najjužnijem gradu Republike Srpske, a prema riječima Nikole Kokića, portparola Turističke organizacije Trebinje, ovaj grad je i prethodnih godina bio jedan od najposjećenijih.
“Zaista indicije koje imamo od kolega iz turističkog i ugostiteljskog sektora govore nam da će i ova Nova godina i kraj decembra i početak januara u Trebinju biti veoma uspješni. U planu su razne aktivnosti i svečanosti kako bi svim gostima koji dođu program i boravak bili što ugodniji. Već je najavljen nastup Hari Mata Harija 1. januara na Trgu slobode, a u narednim danima se očekuje pravo iznenađenje kada je riječ o muzičkom imenu za novogodišnji doček”, kaže Kokić za “Nezavisne novine”.
Trebinje očekuje najviše turista iz BiH, Srbije i Crne Gore, ali i onih koji će doći iz zemalja Evrope.
“U pitanju su najčešće vikend ture, imamo mnogo najavljenih i dnevnih tura, dosta proputovanja ka ostalim destinacijama u jadranskom priobalju”, navodi Kokić.
U Mostaru nastupa Saša Matić
Javni doček najluđe noći u godini organizuje i Mostar, pa će tako Mostarce i sve one koji Novu godinu požele dočekati u tom gradu, u 2026. uvesti Saša Matić i “Trash Band”.
Slavlje u ovom gradu će se nastaviti i 1. januara, kada će pjevati Adi Šoše.
Osim nastupa pjevača u posljednjoj noći ove i prvoj naredne godine, Mostar priprema i advent. Paljenje prve adventske svijeće održaće se 30. novembra uz prigodan dječji program.
Nikica Čerkez iz Turističke zajednice Grada Mostara istakao je ranije da se svake godine to Mostaru višestruko vraća kroz povećanu turističku potrošnju, noćenja i promociju grada kao zimske destinacije.
“Nova godina pada u srijedu, 31.12, četvrtak i petak su neradni dani, tako da se može očekivati produženi vikend, a samim time i veći broj noćenja u gradu Mostaru, što posljedično dovodi i do rasta potrošnje”, rekao je Čerkez.
Društvo
DVA MJESECA NOVE VLADE RS! Cijene divljaju, plate “pojedene”, reforme samo na papiru!
Prošla su dva mjeseca kako Republika Srpska ima novi sastav Vlade, pod vođstvom Save Minića, čiji Kabinet neki hvale, dok drugi imaju zamjerke.
Stavovi su, dakle, različiti: ima onih koji poručuju da su pomaci vidljivi, ali i onih koji kažu da su najave i obećanja “pljuštali”, ali nisu ispunjeni.
Potrošači: Ništa nije pojeftinilo
U udruženjima za zaštitu potrošača tvrde da u ovih dva mjeseca ništa nije pojeftinilo, već su, naprotiv, zabilježena i poskupljenja.
“Što se tiče cijena mislim da smo u ova dva mjeseca imali i porast”, kaže za “Nezavisne novine” Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja građana “Tolerancijom protiv različitosti” (ToPeeR) iz Doboja.
Dodaje da bi premijeru i ministrima poručila da sjednu, naprave analize i odrede šta se može uraditi po pitanju cijena.
“Treba da se potrude da marže u određenim periodima budu niže. Niko neće biti oštećen, a građanima će to dobro doći”, navela je Šešlija.
Sindikat: Ministri postali aktivniji
Goran Stanković, predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske, kaže da, kada je riječ o novoj vladi, postoje određeni pozitivni pomaci i osjeti se nova energija.
“Moram reći da su mnogi ministri postali značajno aktivniji, a, naravno, i sam predsjednik Vlade. Mi smo sa Vladom otvorili niz pitanja koja želimo da rješavamo. Jedan posao smo uspješno završili: prvi put smo uveli kategoriju najniže plate za visoku stručnu spremu. Naravno, mi sad očekujemo i drugi korak, a to je povećanje plata na nivou preduzeća i ustanova, te povećanje plata budžetskim i fondovskim korisnicima”, rekao je Stanković.
Sindikalci traže da se uzme u razmatranje i kontrola rasta cijena, posebno osnovnih životnih namirnica.
“Nećemo puno postići ako cijene i dalje budu nekontrolisano rasle jer će povećanje plata jednostavno ‘nestati'”, rekao je Stanković za “Nezavisne novine”.
Čemu se nadaju poslodavci
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, kaže da su imali dobru saradnju u ova dva mjeseca – više puta su se sastajali sa premijerom, ali i ministrima.
“Podignute su aktivnosti na viši nivo, ali zasad ne možemo ništa reći po pitanju rezultata jer je ovo suviše kratko vrijeme da bi se procijenili efekti”, rekao je Škrebić.
On je kao pozitivne aktivnosti naveo rad na uvođenju minimalne i prosječne potrošačke korpe, te pomak koji se odnosi na to da se pregovori u vezi sa minimalcem završavaju krajem trećeg kvartala ili bar početkom četvrtog.
“Neki od naših najbitnijih zahtjeva jesu borba protiv sive ekonomije, potom tehnološki razvoj i reforma obrazovnog sistema. Po tom pitanju smo imali dosta sastanaka, a formiran je i Koordinacioni odbor za borbu protiv sive ekonomije. Dakle, zaista je bilo mnogo aktivnosti u protekla dva mjeseca. Nadam se da će od svih tih aktivnosti izaći i zaista pozitivni efekti, ali to ćemo vidjeti u vremenu pred nama”, poručio je Škrebić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Penzioneri: Još je rano
Risto Masleša, predsjednik Gradskog udruženja penzionera Trebinje, ocijenio je da Vlada još ne može da postigne značajne rezultate, ali ovo što je do sada urađeno, kako ocjenjuje, značajno je.
“Nisam toliko kvalifikovan da dam mišljenje o Vladi s obzirom na to da ima puno posla i pritisaka sa strane. U suštini, zadovoljni smo. Ko normalno razmišlja – bolje je da što duže penziju uživamo, nego to kolika je. Koliko smo zaradili, manje-više i primamo”, rekao je Masleša, te podsjetio da je rast penzija najavljen i za početak naredne godine.
Govoreći o cijenama on kaže da one divljaju ne samo kod nas, nego u svim državama.
“Uklapamo se: koliko je ćebe – toliko se pokrijete. Treba da shvatimo u kakvom društvu živimo, bitno je razumijevanje”, naveo je Masleša za “Nezavisne novine”.
Ekonomista: Mjere nisu realizovane
Ekonomista Milenko Stanić kaže da nije primijetio ništa novo, pa čak i ono malo ekonomskih mjera koje su promovisane na početku nisu realizovane.
“Kada je u pitanju sređivanje stanja u javnim preduzećima nema opipljivih dokaza da se išta poboljšalo. Jednostavno, Vlada trči za naslijeđenim problemima. Generalno, nema ozbiljnijih pomaka ni u jednom području. Nijedna mjera nije vidljiva u smislu utvrđivanja odgovornosti kada su u pitanju javna preduzeća”, naveo je Stanić.
Dodaje da ne vidi da je apsolutno išta urađeno u protekla dva mjeseca.
“Najveći broj problema je naslijeđen, ali je i najveći dio aktuelne vlade učestvovao i u prethodnim vladama, tako da imaju veliki stepen odgovornosti za naslijeđeno stanje”, rekao je Stanić za “Nezavisne novine”.
Novi sastav Vlade
Narodna skupština Republike Srpske izabrala je 2. septembra u Banjaluci Vladu Republike Srpske koju od tada predvodi Savo Minić, koji je premijersku poziciju naslijedio od Radovana Viškovića.
U odnosu na raniji sastav postoji nekoliko izmjena: Zoran Stevanović imenovan je za ministra saobraćaja i veza, a Borivoj Golubović za ministra prosvjete i kulture. Anđelka Kuzmić imenovana je za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a Goran Selak za ministra pravde.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! “Bućkuriš od vremena”, oblačno i toplo
Meteorolozi iz BiH najavili su za naredne dane “bućkuriš od vremena”, odnosno česte smjene toplo-hladno, a za utorak čak i snijeg, uglavnom na planini.
“Za vikend (15. i 16. novembar) umjereno do pretežno oblačno i toplo vrijeme za ovo doba godine. Uz više oblačnosti rijetko gdje može pasti i malo kiše. Vjetar slab do umjeren južni, u nedjelju lokalno jaki udari juga. Dnevna temperatura za vikend 12 do 18, lokalno do 21 °C. Jutra još uvijek većinom prohladna i hladna uz lokalno mraz i maglu”, napisali su na stranici BHMeteo.ba.
-
Politika2 dana agoAKO CVJETINOVIĆ NE BUDE svjedočio protiv LUKE PETROVIĆA, očekuje ga nagrada?
-
Politika1 dan agoZBOGOM JEDNOM OD NAJVEĆIH RESURSA? Mađarska postaje većinski vlasnik “Elektroprivrede Srpske”?
-
Politika3 dana agoVEDRANA RUDAN “Horde ludaka love Srbe po Hrvatskoj”
-
Društvo9 sati agoDUGOGODIŠNJI NOVINAR TV K3: Tragično preminuo Kosta Đurđević
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ O DODIKU “Ne postoje dobri i loši, kulturni i nekulturni narodi – POSTOJE SAMO TAKVI POJEDINCI”
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ PODRŽAO BLANUŠU U PRIJEDORU: Vrijeme je da se Republika Srpska vrati poštenju, odgovornosti i ponosu
-
Politika1 dan agoMIHAJILICA: Predsjedništvo BiH već šest godina ignoriše Trgovsku goru – ZDRAVLJE GRAĐANA ne smije biti političko pitanje
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ “Stevanoviću ja nudim 15 000 ZA POKUŠAJ LAŽNOG STEČAJA, za koje se “stisnuo””
