Svijet
MERKEL: Ni malo ne žalim Merkelova zbog energetske politike prema Rusiji
Bivši njemački kancelar Angela Merkel izjavila je danas da ne žali zbog energetske politike prema Rusiji koju je vodila njena vlada, iako kritičari smatraju da je Evropa time postala suviše zavisna od ruskog gasa.
Njemačka je prošle godine pokrila 55 odsto svojih potreba za gasom uvozom iz Rusije, što je djelimično rezultat zalaganja Merkelove za održavanje trgovinskih veza sa Moskvom i pružanjem podrške projektu “Sjeverni tok dva”, iako je Moskva prisajedinila Krim 2014. godine.
“Uvijek postupate u vremenu u kojem se nalazite”, rekla je ona novinarima u Lisabonu na pitanje o odnosu svoje vlade prema Rusiji.
Merkelova, koja se povukla iz politike poslije 16 godina na položaju kancelara, rekla je da ne žali zbog svojih odluka i da su one bile ispravne iz perspektive tog vremena.
Ona je dodala da je jeftini ruski gas omogućio NJemačkoj da postepeno prestane da koristi nuklearnu energiju i ugalj.
NJemačka je sada odgodila realizaicju tog plana i pokušava da nadoknadi prekid isporuka gasa iz Rusije.
“Ova brutalna invazija je donijela promjenu. Ovo je prekretnica”, rekla je Merkelova u vezi sa aktuelnom energetskom politikom koju vodi njena zemlja.
Ona je dodala da je ovo sada zadatak za novu njemačku vladu.
Svijet
SNJEŽNA OLUJA PARALISALA AMERIKU! Otkazano i odloženo više od 10.000 letova
U SAD je usljed snježnih padavina otkazano ili odloženo više od 10.000 letova, objavljeno je na portalu “Flajtaver”.
Ukupan broj otkazanih letova unutar SAD je 999, dok je 9.010 odloženo.
Agencija AP javlja da je u nekim dijelovima grada Njujorka palo više od 15 centimetara snijega, a ponegdje i do 25 centimetara. Takođe, vremenska upozorenja različitog nivoa pogodila su više od 20 miliona ljudi.
bl-portal
Svijet
LAVROV “Evropa je glavna prepreka miru, UMJESTO TOGA ONI SE SPREMAJU ZA RAT SA RUSIJOM”
EU otvoreno se sprema za rat sa Rusijom, nije spremna za konstruktivne pregovore o ukrajinskom sukobu, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Lavrov je kritikovao EU zbog njene kontinuirane podrške Ukrajini, podsećajući da “gotovo sve evropske zemlje, uz nekoliko izuzetaka, pune kijevski režim novcem i oružjem” – čak i dok Rusija nastavlja da ima inicijativu na bojnom polju.
Prema njegovim riječima, EU i dalje sanja da će se ruska ekonomija srušiti pod pritiskom sankcija.
“Nakon što je nova administracija došla na vlast u SAD, Evropa i EU pojavile su se kao glavne prepreke miru. Oni ne kriju činjenicu da se spremaju da se bore sa Rusijom na bojnom polju”, rekao je Lavrov za TASS.
Lavrov je ukazao da neprijateljstvo EU prema Rusiji vuče korijene od 2014. godine i početka ukrajinske krize kada je Brisel “počeo da govori o takozvanoj ruskoj prijetnji i da podstiče mržnju prema Rusiji i militaristička osjećanja” među evropskim stanovništvom.
Optužio je “evropsku ratnu stranku” da ulaže politički kapital u nanošenje strateškog poraza Rusiji i da je spremna da ide do kraja, dodajući da su ih “ove ambicije bukvalno zaslijepile”.
Lavrov se, takođe, osvrnuo na spekulacije zapadnih medija da bi Rusija mogla da napadne NATO u roku od nekoliko godina.
“Nema potrebe da se plašimo da će Rusija da napadne bilo koga. Međutim, ako bi neko pomislio da napadne Rusiju, suočio bi se sa razornim udarcem”, istakao je Lavrov.
Svijet
TRAMP: Tarife donose bogatstvo, SAD bez inflacije i sa REKORDNOM BEZBJEDNOŠĆU
Predsjednik SAD Donald Tramp ponovio je da tarife koje je uveo raznim zemljama i sektorima generišu veliko bogatstvo i do sada neviđenu nacionalnu bezbjednost.
“Trgovinski deficit je smanjen za 60 odsto, što je bez presedana 4,3 odsto BDP. Nema inflacije! Ponovo smo poštovani kao zemlja”, napisao je Tramp na mreži “Trut sošl”.
On je u ranijoj objavi naveo da je stopa kriminala u SAD na najnižoj tački ikada dosad, što je pripisao “najuspješnijoj operaciji na južnoj granici u istoriji”.
-
Politika2 dana ago31 KILOMETAR, 180 MILIONA EVRA! Kineski kredit za autoput kroz Srpsku
-
Hronika2 dana agoMONSTRUMI! Četvorica muškaraca se iživljavala nad mačkom, SVO VRIJEME SU SE SMIJALI
-
Politika2 dana agoPOKRET SIGURNA SRPSKA ŠIRI MREŽU! Goran Kuzmanović na čelu PSS-a u Tesliću
-
Politika2 dana agoNIKOLINA ŠLJIVIĆ OBJAVILA DIPLOMU I PORUČILA: “Oglašavam se posljednji put”
-
Politika3 dana agoSKANDAL NA UNIVERZITETU U BANJALUCI! Kresojević pozvao ministra Karana da zaustavi nezakonito imenovanje rektora
-
Politika2 dana agoDODIK ĆE “NAREDITI” ANI TRIŠIĆ DA NE POTPISUJE ZAKON? Komšije mu rekle da nije dobar?
-
Politika6 sati agoDODIK NAJAVIO NOVI AUTOPUT Banjaluka – Split preko Srpske?
-
Politika2 dana agoJOŠ JEDAN NAČELNIK PRELAZI KOD STANIVUKOVIĆA: Pokret Sigurna Srpska danas jači za novo ime
