Svijet
MIJENJA LI SE NJEMAČKI KURS: Merc ni riječi o zapadnom Balkanu

Iako u koalicionom sporazumu koji su potpisali njemački konzervativci i socijaldemokrate proširenje stoji kao prioritet nove vlade, Fridrih Merc, novoizabrani njemački kancelar, u svom prvom govoru u Bundestagu, u kojem je predstavio plan svoje vlade za naredne četiri godine, nije spomenuo ni proširenje ni zapadni Balkan.
Poređenja radi, prošla dva kancelara Olaf Šolc iz Socijaldemokratske stranke i Angela Merkel, Mercova partijska koleginica iz Demohrišćanske unije, i proširenje i zapadni Balkan u kontekstu proširenja redovno su spominjali, a oba kancelara su resor zapadnog Balkana unijeli i u dio mandata kancelara. Merc ovu praksu nije nastavio, a ukinuo je i poziciju posebnog izaslanika Vlade Njemačke za zapadni Balkan.
Iako je dio razloga za nespominjanje zapadnog Balkana u, za novu vladu osjetljivom, pitanju migracija, ipak se iz činjenice da Merc proširenje nije spomenuo čak ni za Ukrajinu može zaključiti da će se ipak raditi u donekle neočekivanom obratu i da proširenje kao politika neće biti pitanje kojim će se ova vlada detaljnije baviti. Napomene radi, u proteklom periodu o Ukrajini se nije ni razgovaralo da se nije napomenulo da će ta zemlja uskoro postati članica EU. Iz Mercovog govora se može zaključiti da će se i taj segment promijeniti.
Merc se u govoru koji je trajao oko sat vremena zapadnog Balkana dotakao samo indirektno, spomenuvši pri samom kraju izlaganja da više neće biti politike doseljavanja jeftine i nekvalifikovane radne snage. Iako naš region nije spomenuo, najpoznatiji program njemačke vlade o doseljavanju nekvalifikovane radne snage je Pravilo za zapadni Balkan, koji su podržale i Merkelova i Šolcova vlada. Prvi znak da će se nešto promijeniti je rezanje kvote sa 50.000 na 25.000 radnih dozvola godišnje, koje je odmah u startu uvela nova Mercova vlada. Iako ova mjera neće imati konkretan uticaj, jer ni u najboljim danima njemačka administracija nije uspjela da “prebaci” kvotu od 25.000 rješenja i radnih dozvola, ipak šalje značajnu simboličnu poruku.
Ono što će se promijeniti novom vladom je da će Njemačka sasvim sigurno biti prisutnija u evropskoj politici, u odnosu i na Merkelovu i na Šolcovu, koji su oboje pokušavali “izmaknuti” Njemačku i više dozvoliti drugim zemljama da se istaknu. Merc je kao jednu od najvažnijih poruka, i tokom izborne kampanje i sad nakon što je stupio na dužnost, istakao preuzimanje veće uloge Njemačke u evropskoj politici, a kao dva najvažnija saveznika naveo je Francusku i Poljsku. To znači da će Njemačka, barem prema prvim porukama, svoju evropsku politiku preusmjeriti na neke druge prioritete, a ne na proširenje, što u određenoj mjeri može predstavljati neočekivano iznenađenje.
Merc je u svom govoru na važno mjesto stavio suzbijanje ilegalnih migracija i saradnju sa zemljama EU na spoljnoj EU granici, kao i zemljama partnerima izvan granica EU. Iz ovog dijela izlaganja bi se moglo zaključiti da bi zapadni Balkan mogao biti u prioritetu u dijelu koji se odnosi na bezbjednost i suzbijanje migracija.
Prva naredna prilika o njemačkom odnosu prema zapadnom Balkanu vidjeće se na samitu Evropske političke zajednice u Tirani, koji je, podsjećanja radi, prije nekoliko godina pokrenuo Emanuel Makron, predsjednik Francuske, koji su brojni analitičari vidjeli kao pokušaj te zemlje da se eventualno članstvo u EU zamijeni tijesnom političkom saradnjom kroz ovo tijelo.
Ako se uzme u obzir da i drugi evropski i svjetski političari i diplomate sve rjeđe spominju naš region, moguće je očekivati i određenu promjenu, odnosno da ono vrijeme koje je spominjano da naš region treba da iskoristi na evropskom putu – možda polako ističe.
Svijet
HOROR U KINI! Čitava porodica osuđena na SMRT

Sud u Kini osudio je danas na smrt 11 članova porodice Ming koja se bavila kriminalnim aktivnostima u Mijanmaru, javila je kineska CCTV.
Desetine članova te porodice proglašeno je krivim za sprovođenje kriminalnih radnji, a mnogi od njih dobili su duge zatvorske kazne.
Porodica Ming radila je za jedan od četiri klana koji su upravljali gradom Laukai, u blizini granice sa Kinom, pretvorivši ga u centar za kockanje, drogu i druge vrste kriminala, prenio je BBC.
Vlasti Mijanmara uhapsile su veliki broj članova ovih klanova 2023. i izručile ih Kini.
Ukupno 39 članova porodice Ming osuđeno je danas u gradu Vendžou na istoku Kine, od kojih je njih 11 osuđeno na smrt, dok je 11 dobilo kazne doživotnog zatvora, javila je CCTV.
Ostali članovi porodice osuđeni su na kazne od pet do 24 godine zatvora.
Kako je naveo sud, oni su se bavili prevarama sa telekomunikacijama, ilegalnim kazinima, trgovinom drogom i prostitucijom.
Ovim kaznama, Kina signalizira rješenost da oštro postupa prema kriminalnim aktivnostima na svojim granicama, navodi BBC.
Svijet
ORBAN OPLEO PO UKRAJINI “Oni nisu suverena zemlja, ZELENSKI GUBI RAZUM”

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da Ukrajina nije suverena zemlja, već je finansira i naoružava Zapad.
“Ukrajina nije u ratu sa Mađarskom, u ratu je sa Rusijom. Trebalo bi da bude zabrinuta zbog dronova na svojoj istočnoj granici”, rekao je Orban komentarišući optužbe Kijeva da su mađarski dronovi narušili ukrajinski vazdušni prostor.
On je dodao da u slučaju da je dron i preletio nekoliko metara to ništa ne znači jer Ukrajina nije nezavisna zemlja.
“Ukrajina nije suverena zemlja, Ukrajinu finansiramo mi, Zapad joj daje sredstva, oružje”, istakao je Orban.
Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski rekao je prošle sedmice da su izviđački dronovi, koji su narušili vazdušni prostor Ukrajine, vjerovatno doletjeli iz Mađarske kako bi provjerili industrijski potencijal zapadnih ukrajinskih pograničnih područja.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto odbacio je ovu optužbu, rekavši da Zelenski “gubi razum”.
Svijet
Zbog napada na Dohu! NETANJAHU TRAŽI OPROST OD katarskog premijera!

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izvinio se katarskom premijeru šeiku Mohamedu bin Abdulrahmanu Al-Taniju zbog nedavnog napada na Dohu, objavio je izraelski Kanal 12, pozivajući se na neimenovane izvore.
Izrael je 9. septmbra pogodio zgradu u stambenoj četvrti u centru Dohe, gdje se delegacija Hamasa sastala kako bi razgovarala o najnovijem američkom prijedlogu o prekidu vatre za Pojas Gaze.
Cilj napada bio je eliminisanje rukovodstva palestinskog pokreta Hamas. Katarsko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je u napadima ubijen oficir snaga unutrašnje bezbjednosti Katara i ranjeno nekoliko pripadnika bezbjednosnih snaga i civila.
-
Politika2 dana ago
OGLASILA SE GORICA DODIK “Znam ko namješta mojoj porodici”
-
Politika2 dana ago
AMERIČKA PROCJENA! Dodik krije TRI MILIJARDE kapitala u Sloveniji!
-
Politika2 dana ago
STRUJA SVE SKUPLJA, DŽEPOVI DIREKTORA SVE DEBLJI! Dosije Vlatković – od prodavca polisa do milionera
-
Svijet1 dan ago
ZELENSKI ODUŠEVLJEN! Ukrajina i SAD zaključuju “MEGA-SPORAZUM” o isporuci oružja!
-
Politika1 dan ago
“ODLUKA NIJE BILA TEŠKA!” Dodik i zvanično priznao da više nije predsjednik Republike Srpske!
-
Politika3 dana ago
CVIJANOVIĆ: Lagumdžija odmetnik od Ustava BiH
-
Svijet20 sati ago
NOĆAŠNJI NAPAD SAMO UVOD? Ukrajina dobila zeleno svjetlo za američke projektile dometa 300 km
-
Društvo2 dana ago
MAJOR MILAN TEPIĆ! Sjećanje na posljednjeg narodnog HEROJA