Connect with us

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Banjaluka

GDJE JE ZAPELO: Banjaluka i Bijeljina još nisu dobile ni marku od svojih 14 miliona

Ni mjesec dana nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske Banjaluka i Bijeljina nisu dobile ni marku, od ukupno oko 14 miliona, za koliko su “zakinute” tako što su im za sedam odsto smanjeni prihodi od raspodjele PDV-a.

Podsjećamo, izmjene zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske izazvale su početkom ove godine veliku buru, jer su podrazumijevale smanjivanje prihoda za gradove koji imaju više od 100.000 stanovnika, u korist izrazito nerazvijenih opština.

Slučaj je stigao i do Ustavnog suda Republike Srpske, koji je 25. juna zaključio da smanjivanje prihoda od raspodjele PDV-a za ova dva grada nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.

“Neustavnom normom je, naime, regulisano da se pojedinačno učešće u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza opština i gradova koje imaju više od 100.000 stanovnika izračunava tako što se nakon primjene koeficijenata raspodjele prihod umanjuje za sedam odsto i dobijeni iznos sredstava se raspodjeljuje opštinama i gradovima koji imaju manje od 50.000 stanovnika, te da se isti iznos sredstava raspodjeljuje srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, a da konačnu raspodjelu sredstava pojedinačnim opštinama i gradovima utvrđuje Vlada svojom odlukom u 2025, 2026. i 2027. godini”, navodi se u saopštenju Ustavnog suda RS.

Od tada, do danas, Banjaluka i Bijeljina čekaju svoje milione. Nisu ih, poručuju, još dobili. Ni marku.

“Grad Banjaluka zakinut je za skoro sedam miliona zakonom koji je proglašen neustavnim. Nismo dobili nijednu marku i preduzimamo sve pravne korake da dobijemo sredstva koja pripadaju svim građanima Banjaluke. To je neiskren i maćehinski odnos prema Banjaluci i Ustavni sud je potvrdio da je naš grad bio protivzakonito zakinut”, kaže za “Nezavisne novine” Mirna Savić Banjac, gradski menadžer grada Banjaluka.

Računicu su napravili i u Bijeljini i već planiraju – i oni će, navode, ako ništa drugo, morati u pravnu bitku kako bi svoj novac vratili.

“Ukupan iznos koji gradu Bijeljini treba da bude vraćen na osnovu Odluke Ustavnog suda o neustavnosti Izmjena i dopuna zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske je 6.911.145 KM, koliko je od našeg grada po tom osnovu oteto za prvih šest mjeseci 2025. godine”, rekla je za “Nezavisne novine” Gordana Petrović, gradski menadžer grada Bijeljina.

Njima, dodaje, predstoji pravna bitka da se ta sredstva vrate i svjesni su da će taj proces vjerovatno potrajati.

“Kao razumni i odgovorni ljudi, nećemo tražiti prelamanje ovog problema preko koljena, pa smo od Ministarstva finansija tražili da se do 1. avgusta ove godine održi sastanak sa ministrom finansija Zorom Vidović na kojem bismo razgovarali o načinu i rokovima vraćanja ovih sredstava. Odgovor iz Ministarstva još nismo dobili, a ako na tome ostane, postoje i drugi načini institucionalne borbe. Uostalom, pobijedili smo u Ustavnom sudu, pobijedićemo opet ako bude trebalo, jer iza nas stoji pravo i pravda. Od Semberije niko neće otimati ono što joj po zakonu pripada”, kaže Petrovićeva za “Nezavisne novine”.

Odgovor smo i mi pokušali dobiti iz Ministarstva finansija Republike Srpske. Pitali smo ih kada će Banjaluci i Bijeljini biti vraćena sredstva, u skladu sa odlukom Ustavnog suda Republike Srpske, ali odgovor, do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina”, nismo dobili.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠUKALO O KUĆI „PREDAH“: Osluškujemo potrebe sugrađana, ovo je prva ustanova tog tipa u Republici Srpskoj

U toku je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“.

-Bio je ovo obiman posao i želim da se zahvalim, prije svega, roditeljima kao inicijatorima koji su željeli da jedan ovakav objekat, jedna ovakva ustanova nastane prvi put u Republici Srpskoj, i to baš u Banjoj Luci. Takođe, želim da naglasim da je gradonačelnik Draško Stanivuković prepoznao potrebu izgradnje jedne ovakve ustanove. U proteklih godinu dana mi smo intenzivno radili, dali svoj maksimum, kako roditelji, tako i gradska administracija, kako bi prvo pronašli adekvatnu lokaciju, što je prilično izazovno, pa uradili idejni projekat, pripremne radove, završili glavni projekat i evo, sada je u toku javna nabavka za izbor izvođača građevinskih radova – poručila je projekt menadžer Grada, Milada Šukalo.

Naglasila je da vjeruje da će do zimskog perioda, ukoliko sva procedura dobro prođe – Banja Luka dobiti jedan ovakav objekat, sa krovom i grubim radovima, te da se već, ukoliko sve bude teklo planiranom dinamikom, na naredno proljeće uredi unutrašnji prostor.

-Prva usluga koju ćemo uvesti jeste usluga predah, gdje ćemo omogućiti porodicama koje imaju lica sa poteškoćama u razvoju da privremeno ostave svoje članove porodice u jednom humanom okruženju, gdje će biti omogućeno zadovoljavanje svih njihovih potreba, a sve kako bi članovi porodice, najčešće majke i očevi mogli da to vrijeme posvete sebi za obavljanje nekih potreba koje su neophodne, a koje ove porodice često nisu mogle da ostvare. Na primjer, mi imamo roditelja koji imaju djecu sa razvojnim poteškoćama i treba da idu na operaciju, ali ne mogu da odu jer nemaju gdje da ostave svoje dijete. Nakon toga u nekom narednom periodu naša vizija je da ova ustanova bude i trening centar, gdje ćemo pripremati lica sa potešćama koja su u mogućnosti da žive samostalno uz podršku za stanovanje uz podršku, a naravno naš dugoročni cilj jeste da omogućimo i trajno zbrinjavanje lica sa poteškoćama jer sada nažalost oni završe u nekim psihijatrijskim ustanovama. Mi bismo željeli da otjeramo jedan od najvećih strahova koji roditelji imaju, a to je da šta će biti sa njihovom djecom kada njih više ne bude – istakla je ona.

Dodala je kako je najveći izazov kratkoročno, pored izgradnje i uspostavljanje ustanove.

-Ovo je prvi put da će se ovakva usluga moći obezbijediti kod nas i mi svakako dok radimo građevinske radove, radimo i sa našim pravnim timom koji opet čine i roditelji i roditelji koji su pravnici, a koji su upoznati sa ovom tematikom, te pravni tim iz Grada. Očekujemo i da će Vlada Republike Srpske, te ministarstva i sve relevantne ustanove da se uključe u osnivanje jedne ovakve ustanove – naglasila je Šukalo, dodavši da je potreba za jednim ovakvim objektom velika i da su svi projekti koji su realizovani nastali kroz osluškivanje potreba sugrađana.

Podsjećamo, nakon dugotrajne i zahtjevne procedure, prošle sedmice raspisana je javna nabavka za izgradnju kuće „Predah“. Zainteresovani ponuđači ponude treba da predaju do 7. avgusta ove godine.

Nastavi čitati

Banjaluka

URUČENA RJEŠENJA ZA SPORTSKE STIPENDIJE: Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost

Gradski menadžer Mirna Savić – Banjac uručila je danas rješenja o stipendiranju kategorisanim sportistima za 2025. godinu, a u okviru programa razvoja sporta na području Banje Luke.

-Od 2018. godine, Grad Banja Luka vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorije dodjeljuje sportske stipendije. Ove godine, stipendiju je dobilo 19 kategorisanih sportista, a ukupna sredstva izdvojena za tu namjenu iznose 35.400 KM – navela je Savić – Banjac.

Prema njenim riječima, iako uslovi za bavljenje sportom nisu uvijek idealni, naša je dužnost da podržimo mlade ljude koji predstavljaju naš grad i zemlju na najbolji način.

-Nastavljamo da ulažemo u sport. Podrška sportistima nije samo obaveza, to je ulaganje u našu budućnost – zaključila je Savić – Banjac.

Uzimajući u obzir da je Grad Banja Luka jedina jedinica lokalne samouprave, koja od 2018. godine, vrši kategorizaciju sportista i na osnovu te kategorizacije dodjeljuje sportske stipendije, kategorisani sportisti za 2025. godinu su:

1) Sportisti Internacionalnog razreda – seniori:

Jovan Lekić (plivanje).
2) Sportisti Internacionalnog razreda – juniori:

Filip Marinković (džiu džica).
3) Sportisti Prvog razreda – juniori:

Tibor Gajić (džiu džica),
Boris Blažević (plivanje),
Stefan Purišić (plivanje),
Marija Vulić (košarka),
Sergej Trbojević (plivanje),
Aleksa Đukanović (plivanje),
Katja Vujičić (sportska gimnastika),
Aljoša Travar (kajak),
Milana Railić (rukomet),
Ivana Bobić (rukomet),
Luka Pejić (karate),
Milan Dabić (karate),
Nika Popić (atletika),
Marija Damjanović (košarka),
Mihajlo Zrnić (karate),
Milica Bosnić (košarka), i
Ian Boloban (tenis).

Nastavi čitati

Aktuelno