Connect with us

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Uz rekordan broj učesnika ovogodišnje izdanje TrotoArta donijeće SPEKTAKL NA ULICE BANJALUKE

U okviru ovogodišnjeg Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ Banjalučane i sve posjetioce u periodu od 9. do 15. juna na ulicama Banje Luke očekuje pravi spektakl.

Poručila je ovo projekt menadžer Grada Milada Šukalo, istakavši da će u tom periodu na ulicama Banje Luke nastupiti čak 390 umjetnika, što je do sada rekordan broj.

-I ovoga puta pripremili smo jedinstven program koji će ulice našeg grada pretvoriti u pozornicu, a 14. juna očekuje vas magičan ulični spektakl koji će prirediti renomirana francuska trupa „Remue-Ménage“ iz Pariza – koja spaja ples, teatar, cirkus, muziku, lutke i pokretne skulpture u jedinstvenim, očaravajućim uličnim freskama. Njihov performans „Revue de Rue“ vratiće nas u zlatno doba pariškog kabarea iz 1920-ih – punog života, sjaja i šampanjske energije- istakla je Šukalo.

Ona je takođe podsjetila da će ovogodišnji Festival donijeti zabavu za sve generacije.

– Pripremili smo bogat program za djecu i mlade, koji će tokom trajanja Festivala moći uživati u kreativnim radionicama, muzici, stripovima, plesu i mnoštvu drugih zabavnih sadržaja. Svakako očekuju nas i nastupi tamburaša, horova, slikara, plesača, uličnih svirača, stižu nam i žive statue, ali i bendovi koji će probuditi svaki kutak našeg grada. Vjerujem da će ove godine u „TrotoArtu“ zaista uživati svi posjetioci – rekla je Šukalo.

Projekt menadžer Grada pozvala je sve sugrađane i posjetioce iz zemlje i regiona da se pridruže i ne propuste ovaj nesvakidašnji događaj.

-Blistavi kostimi, plesači, akrobate, muzika samo su dio onog što vas očekuje od 9. do 15. juna, zato ne propustite priliku da budete dio jedinstvene atmosfere koju će i ove godine u naš grad donijeti Festival „TrotoArt“ – zaključila je ona.

Banjaluka

NOVA POMOĆ ZA PORODICE: Stanivuković kupuje 13.230 kompleta školskog pribora!

Grad Banjaluka raspisao je danas tender za nabavku školskog pribora za učenike osnovnih škola na području grada, vrijedan 198.900 KM sa PDV-om.

Za taj iznos planirana je nabavka 13.230 kompleta osnovnog školskog pribora, koji se sastoje od grafitne olovke, gumice za brisanje, oštrila, pernice i flaše za piće.

Ponuđači imaju rok do 10. avgusta da dostave ponude, a pri ocjeni najpovoljnije ponude 90 bodova nosiće cijena, a 10 rok isporuke.

Podsjećamo, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je u svom prvom mandatu na čelu najvećeg grada Srpske obezbijedio udžbenike za sve osnovce, s obzirom na to da je do tada Vlada finansirala nabavku za učenike samo do prvog i drugog razreda, a kasnije do petog.

Stanivukovićev potez nakon toga počele su da slijede i druge opštine, da bi Vlada od ove školske godine preuzela nabavku na sebe.

Ranije je rečeno da će Vlada za nabavku udžbenika obezbijediti 11,9 miliona KM, dok će opštine i gradovi učestvovati sa 4,1 milion KM.

capital.ba

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ U MELINI: Izgradili smo vodovod, podržali parohijski dom i čuvamo zajedništvo

Predsjednik PSS-a i gradonačelnik Banjaluke prisustvovao je Crkveno-narodnom saboru kod Hrama Svetog Prokopija, gdje je odata počast poginulim borcima i istaknuti realizovani infrastrukturni projekti.

Draško Stanivuković prisustvovao je danas tradicionalnom Crkveno-narodnom saboru u Melini, kod Hrama Svetog Prokopija, gdje je zajedno sa okupljenim mještanima obilježio ovaj vjerski i narodni skup.

Tom prilikom položen je vijenac u znak sjećanja na 21 borca iz ovog kraja koji su poginuli u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Odata počast poginulim borcima

Stanivuković je istakao da ovakvi skupovi predstavljaju priliku za njegovanje zajedništva i očuvanje tradicije.

– Tamo gdje se čuje molitva, rađa se nada, a gdje se narod okupi, živi zajedništvo – poručio je Stanivuković.

Zahvalio je kumu ovogodišnjeg saborskog ručka Tanji Palačković, svešteniku Mirku Bataru i mještanima na, kako je naveo, srdačnom dočeku.

Istaknuti infrastrukturni projekti

Govoreći o ulaganjima u ovaj kraj, Stanivuković je naglasio da je Grad Banjaluka dao doprinos izgradnji parohijske sale, koja će služiti kao mjesto okupljanja stanovnika i očuvanja društvenog i duhovnog života.

Istovremeno je podsjetio da je izgradnjom vodovodne mreže trajno riješen problem vodosnabdijevanja u Melini i Bronzanom Majdanu.

Prema njegovim riječima, ulaganje u infrastrukturu i podrška lokalnim zajednicama ostaju jedan od prioriteta gradske administracije.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠEVO OBJASNIO UZROK PROBLEMA U BANJALUCI: Vode ima dovoljno, ali ne može stići do potrošača

Netačni su navodi da se voda namjerno uskraćuje potrošačima, poručio je.

Povodom dezinformacija koje su se pojavile u javnosti, prema kojima vode ima dovoljno, ali je preduzeće „Vodovod“, navodno po naređenju Gradske uprave i Stručno-operativnog tima, namjerno uskraćuje potrošačima, dužan sam da građanima saopštim tačne i potpune informacije. Vode ima dovoljno u sistemu fabrike vode u Novoseliji, ali postojeći cjevovod od Petrićevca do rezervoara Tunjice, zbog nedovoljnog promjera i kapaciteta, ne može da dopremi količinu vode koja je potrebna za uredno snabdijevanje stanovništva tog dijela Banjaluke.

Kazao je ovo šef Stručno-operativnog tima Miroslav Ševo, koji je dodao da nije problem nije u nedostatku proizvedene vode, već u fizičkom ograničenju postojećeg cjevovoda.

-Kada kroz cijev određenog promjera nije moguće transportovati veću količinu vode, nikakve neistinite izjave ili insinuacije ne mogu promijeniti tu tehničku činjenicu. Apsolutna je neistina da gradonačelnik, Gradska uprava, Vodovod ili Stručno-operativni tim namjerno izazivaju krizu u vodosnabdijevanju. Takve tvrdnje dodatno uznemiravaju stanovništvo koje već trpi posljedice nedovoljno razvijenog sistema – istakao je on.

Podsjetio je i na to da se suština problema nalazi se u odlukama iz prethodnog perioda.

-Cjevovod koji je izgrađen ranije je projektovan i izveden sa kapacitetom koji ne odgovara stvarnim i dugoročnim potrebama stanovništva. Današnje nestašice nisu nastale preko noći, već su posljedica takvog pristupa, nedovoljnog planiranja i lošeg upravljanja razvojem vodovodne infrastrukture. Vodovod, Gradska uprava i Stručno-operativni tim ulažu maksimalne napore da raspoložive količine vode budu što pravičnije raspoređene, da se pune rezervoari, otklanjaju kvarovi i obezbijedi snabdijevanje najugroženijih područja. Sve privremene mjere i redukcije uvode se isključivo radi očuvanja sistema i obezbjeđivanja vode za osnovne životne potrebe, a ne radi stvaranja krize – istakao je on.

Napomenuo je i to da je trajno i jedino pravo rješenje izgradnja novog cjevovoda odgovarajućeg promjera i kapaciteta.

Istakao je i kako su radovi na tom cjevovodu u toku, te da će njegovim završetkom biće otklonjeno ključno usko grlo koje godinama ograničava dopremanje vode prema rezervoarima Tunjice.

Nastavi čitati

Aktuelno