Connect with us

Politika

MILANOVIĆ: Skupštinska većina pogoduje KRUPNOM KAPITALU

Odbornik PDP-a Dragan Milanović i predsjednica Gradskog odbora PDP-a, Mirna Savić Banjac, osvrnuli su se na posljednju sjednicu Skupštine grada Banjaluke, kritikujući odluke skupštinske većine koja je odbila prijedloge koji bi, kako tvrde, koristili budžetu i građanima.

Među tačkama koje nisu dobile podršku nalaze si i odluka o povećanju vrijednosti nekretnina, što bi, prema Milanoviću, donijelo značajne prihode u gradski budžet.

“Odbijanjem povećanja vrijednosti nekretnina, budžet grada je izgubio oko dva miliona maraka, što je dovoljno za izgradnju najmanje dva vrtića. Razumijem političke razlike i neslaganja sa gradonačelnikovim izvještajima, ali ne mogu da shvatim zašto skupštinska većina sprječava donošenje odluka koje povećavaju prihod gradu”, rekao je Milanović.

On je podsjetio da se porez na nepokretnosti u Banjaluci nije mijenjao od 2017. godine, iako su u tom periodu cijene nekretnina značajno porasle.

“Gradska uprava je predložila da se vrijednost nekretnina poveća za 25 odsto, uzimajući u obzir inflaciju. Ova mjera bi najviše pogodila one koji imaju više nekretnina, što je logično. Naplata poreza je progresivna – oni koji imaju više, treba da plate više. Skupštinska većina, odbijajući ovaj prijedlog, direktno pogoduje krupnom kapitalu”, naglasio je on.

Milanović je ukazao da su u gradovima u kojima je SNSD na vlasti vrijednosti nekretnina značajno veće nego u Banjaluci. Kao primjere naveo je Istočno Sarajevo, gdje prosječna vrijednost nekretnina iznosi 20 odsto, Prijedor sa 40 odsto, Trebinje sa 60 odsto, dok na Palama ona dostiže čak 100 odsto.

“Postavlja se pitanje kome ova odluka ide u korist i zašto Banjaluka, kao najveći grad u Republici Srpskoj, ne može da primijeni isti model kao ovi gradovi?” zaključio je Milanović.

Politika

OPOZICIJA SLOŽNA Stanivuković: Jedinstveno i složno ulazimo u izbornu kampanju

Jedinstveno, složno i zajedno ulazimo u predstojeću izbornu kampanju. Među nama nema nijednog otvorenog pitanja. Okupljeni smo oko zajedničkog cilja i dva najbolja kandidata, gospodina Blanuše i gospodina Božovića.

Poručio je ovo lider PSS-a Draško Stanivuković nakon razgovora sa predstavnicima opozicionih stranaka, ističući da će  Pokret Sigurna Srpska dati svoj maksimalan doprinos u periodu koji je pred nama.

-Pred nama je kampanja u koju ulazimo spremni, odlučni i sa jasno postavljenim ciljevima i zadacima. Upravo o tome smo danas razgovarali. Vjerujemo u zajedništvo, odgovornost i pobjedu.

Nastavi čitati

Politika

PREMIJER U KAFANI, HELIKOPTER NA TJENTIŠTU: Odgođena posjeta radovima u Foči

Na Tjentištu od jutros parkiran je helikopter MUP-a Republike Srpske.

Kako saznajemo, tim helikopterom doletio je predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić koji je danas trebao da obiđe radove na dionici puta Sarajevo – Foča, ali je ta posjeta odložena.

 

Nastavi čitati

Politika

SPS NEMA KADROVA VAN FOTELJA: Liste predvode direktori, ministri i stranački funkcioneri

Centralna izborna komisija (CIK) BiH ovjerila je kandidatske liste Socijalističke partije Srpske (SPS) za predstojeće opšte izbore, a pregled nosilaca lista pokazuje da su u prvom planu uglavnom stranački funkcioneri, direktori javnih preduzeća i ustanova, te nosioci različitih rukovodećih funkcija.

Iako iz SPS-a poručuju da na listama imaju „ostvarene i odgovorne ljude“, među nosiocima kandidatskih lista teško je pronaći veći broj novih i prepoznatljivih lica koja dolaze direktno iz naroda, bez političkih ili rukovodećih funkcija.

Najveći broj nosilaca lista već godinama obavlja značajne političke, direktorske ili upravljačke poslove, što otvara pitanje da li je SPS odlučio da povjerenje ponovo stavi u uski krug provjerenih kadrova, umjesto da prostor pruži novim ljudima i drugačijim idejama.

Nosioci lista SPS za Narodnu skupštinu Republike Srpske:

  • Izborna jedinica 1 – Duško Miletić, potpredsjednik SPS-a, direktor prijedorske Toplane i odbornik u Skupštini grada Prijedora
  • Izborna jedinica 2 – Vladimir Bogojev, predsjednik GO SPS Gradiška, rukovodilac Elektrokrajine i odbornik
  • Izborna jedinica 3 – Goran Selak, predsjednik SPS-a i ministar pravde Republike Srpske
  • Izborna jedinica 4 – Igor Jeremić, predsjednik OO SPS Brod, direktor Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“ i odbornik
  • Izborna jedinica 5 – Dragutin Škrebić, potpredsjednik SPS-a, privrednik i odbornik
  • Izborna jedinica 6 – Čedomir Stojanović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH
  • Izborna jedinica 7 – Siniša Mijatović, aktuelni narodni poslanik
  • Izborna jedinica 8 – Stefan Kuljanin, ekonomista iz Istočne Ilidže
  • Izborna jedinica 9 – Maksim Skoko, potpredsjednik SPS-a, narodni poslanik i direktor RiTE Gacko

Nosioci lista za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH:

  • Izborna jedinica 1 – Nebojša Raković, organizacioni sekretar SPS-a i delegat u Vijeću naroda Republike Srpske
  • Izborna jedinica 2 – Jelena Rodić, predsjednica Foruma žena SPS-a, izvršni direktor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske i predsjednica Udruženja „Četiri plus“
  • Izborna jedinica 3 – Dejan Kašiković, komandir Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Trebinje

Sastav nosilaca lista pokazuje da je SPS najveće povjerenje ukazao ljudima koji već obavljaju značajne političke, direktorske ili rukovodeće funkcije, dok među najistaknutijim kandidatima nema mnogo novih imena koja bi mogla predstavljati osvježenje na političkoj sceni Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno