Connect with us

Politika

MILONI ZA LUKSUZ – KO PROFITIRA? Vlada Srpske kupuje luksuzni hotel-kockarnicu usred krize!

Dok Republika Srpska grca u dugovima, na granici bankrota i prezaduženosti, Vlada Srpske nonšalantno ide u novu nabavku. Ovaj put kupuju objekat vrijedan 36 miliona KM u Brčko distriktu koji bi koristila za svoje potrebe.

I možda bi smo i progledali kroz prste za ovu kupovinu kada bi znali za šta će se tačno taj novi objekat koristiti s obzirom da je projekat na listi prioriteta i finansiraće se iz budžeta odnosno od naših para u naredne tri godine. Namjenu i kupovinu pokušala je nevješto da objasni ministar finansija Zora Vidović. Ona kaže da je to zbog građana Brčko distrikta i da će tamo raditi neka ministarstva.

„Namjera je da ta zgrada bude za smještaj svih naših institucija u Brčko distriktu. Tu će biti smještene sve institucije i tu će se održavati sastanci po potrebi, a naravno da ima potrebe i sigurno da naši građani zaslužuju koji žive u Brčkom, a prijavljeni su u Republici Srpskoj, da imaju i bolju uslugu i da budu upoznati sa propisima i radom u RS jer mnogi propisi se odnose i na njih“, kaže Zora Vidović, ministar finansija RS.

S ozbzirom da će upravljanje novim objektom biti povjereno Ugostiteljskom servisu Srpske koji bi po ovom osnovu ove godine trebao da dobije 12 miliona KM, pitali smo ih u koje svrhe će se koristiti taj objekat. Odgovor nismo dobili. Međutim, kako saznajemo, radi se o luksuznoj zgradi u Brčko distriktu koja je prvobitno trebala biti uslužno hotelski zabavni centar za bogatu klijentelu koju su trebali izgraditi Slovenci.

Prema našem saznanju, taj objekat je sada preuređen u regionalni hotel kockarnicu koji nije zaživio. Sada taj objekat kupuje Vlada. Pitali smo gradonačelnika Sinišu Milića da li je upoznat šta Vlada kupuje u Brčkom. On nije bio voljan da priča pred kamerom ali nam je u kratkoj viber poruci odgovorio.

„Vjerujem da potreba postoji, čim je Vlada Republike Srpske donijela takvu odluku ali ne znam o kom objektu se konkretno radi, kao ni druge detalje, osim onoga što je bilo u medijima. Ne bi davao izjavu pred kamerama. Osim na ovaj način, pisani komentar“, piše u odgovoru BN Siniša Milić, gradonačelnik Brčko distrikta.

Ova kupovina u Brčkom čudna pogotovo u vrijeme inflacije i borbe sa dugovima, smatra ekonomista Zoran Pavlović.

„Ovo je situacija u kojoj 35 miliona toliki iznos da je taj novac daleko potrebniji za mnoge druge potrebe i stvari u Republici Srpskoj.Mi nismo u situaciji u Srpskoj da trošimo pare na gluposti i mislim da je to nepotrebno i da je to očigledno pogodovanje nekome ko je vlasnik objekta kome treba dati te pare“, smatra Zoran Pavlović, ekonomista.

Sudeći po nabavci od 36 miliona maraka, očigledno je da su Vladi dobar smještaj i hrana prioritet, jer ne postoji rečenica kojom mogu opravdati izdvajanja na čist luksuz i to u vrijeme besparice i inflacije, smatraju u opoziciji.

„Ovo nije prvi ovakav hotel koji Vlada kupuje, ja bih rekla, baca pare na čist luksuz u teškim vremenima. Sjetimo se propalog hotela Komsar i mnogih drugih hotela koji su kupljeni neki se koriste a neki su ostali neiskorišteni“,kaže Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u NS RS.

„U ovom trenutku bacati 36 miliona na neku zgradurinu u Brčko distriktu ravno je nekom političkom ludilu i samoubistvu ali svi ti poslovi oko nabavki objekata i slično, za svakog se veže afera. To je način da tajkuni SNSD uz pomoć korumpiranih političara namjeste posao i plate cijenu neke nekretnine koja je najmanje dva ili više puta veća od realne cijene“,ističe Nebojša Vukanović, poslanik Lista za pravdu i red u NS RS.

Kupovina hotela od 36 miliona KM u Brčko distriktu za potrebe Ugostiteljskog servisa Republike Srpske još jedan je dokaz da vlast više vodi računa o ličnim interesima pojedinaca nego o potrebama građana, a po svemu sudeći i ovaj kupoprodajni ugovor trebao bi da se nađe pod lupom nadležnih.

BN

 

Politika

POLITIČKA BOMBA! Poslanici podnijeli krivične prijave protiv Ćuluma i Borjane Krišto

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović i Jasmin Emrić danas su na konferenciji za medije u Sarajevu objavili da su podnijeli krivične prijave protiv direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darka Ćuluma i predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto.

U krivičnoj prijavi protiv Darka Ćuluma, bivšeg direktora SIPA-e, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više teških krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.

„Darko Ćulum je, zloupotrebljavajući svoju poziciju direktora SIPA-e, odbio izvršiti nalog Suda BiH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim, po nalogu Milorada Dodika, podnio neopozivu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik“, navedeno je u prijavi, prenosi Kliks.

Poslanici tvrde da je Ćulum tim činom postao aktivni dio udruženja koje je formirano s ciljem rušenja ustavnog poretka BiH, te da je svjesno ostavio državnu agenciju bez rukovodstva u momentima kada je postojala ozbiljna prijetnja po ustavni poredak i bezbjednost države. Takođe je ukazano da se Ćulum, nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA-e, iako mu je po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine.

Zbog toga Mehmedović i Emrić traže da Tužilaštvo BiH hitno predloži Sudu BiH mjere pritvora ili zabrane Ćulumu, uključujući zabranu ulaska u prostorije SIPA-e i kontaktiranja sa službenicima te agencije i osobama osumnjičenim za napad na ustavni poredak.

U drugoj krivičnoj prijavi, Borjana Krišto se tereti za zloupotrebu službenog položaja jer, iako je bila upoznata sa ostavkom i nezakonitim djelovanjem Darka Ćuluma, nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora SIPA-e, niti je, kako se tvrdi, preduzela bilo kakve zakonske mjere da spriječi njegovu uzurpaciju državne funkcije.

„Borjana Krišto je prekršila Zakon o Savjetu ministara BiH i propustila izvršiti svoju zakonom propisanu obavezu da u roku od 15 dana predloži novog ministra bezbjednosti nakon što je Nenad Nešić podnio ostavku. Do danas, više od pola godine kasnije, novog ministra bezbjednosti nemamo“, naglasili su Mehmedović i Emrić.

Poslanici podsjećaju da je pet šefova poslaničkih klubova još u martu predložilo Nebojšu Vukanovića za novog ministra bezbjednosti, te da je Predstavnički dom na sjednici održanoj 15. maja 2025. godine usvojio zaključak kojim se od Krišto zahtijeva da postupi po zakonu, što ona do danas nije učinila.

„Borjana Krišto je, u namjeri da zaštiti političke dogovore sa SNSD-om, svjesno ignorisala zakon i direktnu instrukciju zakonodavne vlasti. Time je prekršila zakon, ali i povrijedila temelje demokratskog sistema u kojem izvršna vlast odgovara parlamentu“, navodi se u prijavi.

Nastavi čitati

Politika

VEČERNJI LIST: Šmit uzročnik aktuelne krize u BiH

Svaka od 900 odluka visokih predstavnika umanjila je suverenitet BiH, a politička i institucionalna kriza od početka godine prvenstveno je posljedica odluka Kristijana Šmita, piše današnji zagrebački “Večernji list” izdanje za BiH.

U komentaru glavni urednik lista Јozo Pavković je naveo da niko, osim najvećih pesimista 1995. godine, nije mogao pretpostaviti da će institucija visokog predstavnika biti aktivna do danas, te konstatuje da je, što se globalnih okolnosti tiče, očito da Šmit ne uživa povjerenje najmanje dvije velike svjetske sile – Kine i Rusije, a da je nepoznanica i stav aktuelne američke administracije o njemu.

– Sve je više onih koji propituju opravdanost i svrsishodnost nastavka egzistiranja OHR-a u sadašnjem obliku – piše Pavković.

Uz ocjenu da je vrijeme za drastične promjene kada je riječ o postojanju OHR-a, u tekstu je naveo da je i najgore domaće rješenje bolje od nametnutog.

Nastavi čitati

Politika

IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.

Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.

U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.

Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.

U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.

Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.

Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.

Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.

Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.

Nastavi čitati

Aktuelno