Politika
MINISTAR EGIĆ POZVAO BORCE “Dajte marku od mjesečnog dodatka”
Danijel Egić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, predložio je borcima u Republici Srpskoj da se na dobrovoljnoj osnovi odreknu po jednu KM od mjesečnog boračkog dodatka, kao znak solidarnosti procesuiranim srpskim borcima pred Sudom BiH i Tužilaštvom BiH.
“Kao borac Vojske Republike Srpske, neko ko je bio ranjen braneći granice naše otadžbine, a danas kao ministar u Vladi Republike Srpske, istrajaću da dođemo do konačnog rješenja u finansijskoj pomoći za srpske borce koji su procesuirani pred Sudom BiH i Tužilaštvom BiH. Poražavajuća je činjenica da se u ovim institucijama sudi samo srpskom narodu, što je razlog više da ustanemo svi i pomognemo ljudima koji su branili Srpsku”, napisao je Egić.
“Prijedlog je da se od mjesečnog boračkog dodatka dobrovoljno odričemo po 1 KM, kao znak solidarisali procesuiranim srpskim borcima, kojima bi sredstva bila doznačena putem lokalnih boračkih organizacija”, dodao je resorni ministar.
On je naveo da su procesuirani borci stavljeni na optuženičku klupu, a da je pitanje i da li će na tom mjestu “već sutra biti neko od nas..”
“..Jer pravde u političkom Sarajevu za Srbe nema!”, poručio je Egić.
On je podsjetio da je u 2023. godini za procesuirane borce izdvojeno pola miliona KM iz kabineta predsjednika Republike Srpske, a da je u 2022. i 2021. godini isti iznos uplatila Vlada Srpske.
“Troškovi odbrane, odlazaka na ročišta, porodice koje ostaju nezaštićene, razlozi su da ustanemo svi. Hrabrost i srpska solidarnost u najtežim trenucima dali su nam SLOBODU, vrijeme je da isto to pokažemo i danas, zajedničkim snagama stanemo u odbranu srpskih boraca i poručimo – NISTE SAMI”, zaključio je Egić.
Podsjetimo, u Srpskoj prema podacima nadležnih organizacija trenutno ima između 190.000-200.000 ljudi koji imaju status borca.
Međutim, mnogi smatraju da je ova brojka upitna i “prenaduvana” jer je 1992. godine mobilisano ukupno 210.000 boraca, a podsjećamo, tokom rata je stradalo 23.752.
Politika
ŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić rekao je da je Srpska uradila sve da izbjegne arbitražu sa “Elektrogospodarstvom Slovenije” u Vašingtonu.
Minić je naveo da je Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici razmotrila informaciju o aktivnostima na zaključenju ugovora o poravnanju između BiH i “Elektrogospodarstva Slovenije”.
– Ovo je bio jedan mač nad vratom koji sada stavljamo ad akta. Imali smo problem sa Rudnikom i termoelektranom “Ugljevik”, koji je eskalirao i dobro je da smo to riješili – istakao je Minić. Na pitanje da li će doći do povećanja plata ministrima i predsjedniku Vlade Republike Srpske potpisivanjem posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u 31 javnoj službi, on je rekao da, ako se ovo odnosi na ministre, i treba da im plata bude povećana.
– Ako se ne bude odnosilo, onda ništa. Želim da ministri imaju veoma visoke plate, ali da rade u punom gasu i budu na raspolaganju građanima 24 časa. Nije pošteno da neki direktori domova zdravlja ili komandiri policijskih stanica imaju veće plate – naglasio je Minić.
Politika
KAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
Na danas održanom ročištu pred Opštinskim sudom u Zenici nije donesena konačna odluka o pokretanju ili nepokretanju stečajnog postupka nad preduzećem Nova Željezara Zenica.
Sutkinja Sanja Pavlić će, nakon što je danas saslušala kompletan izvještaj koji je u predstečajnom postupku sačinio privremeni stečajni upravnik Jasmin Hadžirašidović, konačnu odluku donijeti u naredna tri dana.
Hadžirašidović je, pak, istakao kako ostaje pri svim navodima iz izvještaja koji je sačinio na zahtjev ovog suda, u kojem je naveo da postoje svi uslovi za otvaranje stečaja nad ovim preduzećem, a koje zahtijeva potpunu reorganizaciju i prekid integralne proizvodnje čelika, koja je i obustavljena nedavnim gašenjem ili prestanka rada pogona Visoka peć, Aglomeracija i Čeličana.
Preduzeće se, istakao je, nalazi u stanju platežne nesposobnosti, a povjerioci potražuju oko 317.307.000 KM, od čega je 240.000.000 KM dospjelih te još 77 miliona KM nedospjelih potraživanja.
Najveći povjerioci su „Ferrum“ iz Zvornika sa 160 miliona koji je u vlasništvu sina ministra saobraćaja i veza RS Zorana Stevanovića, Nova Ljubija Prijedor sa 69 miliona, Pavgord s 41 milion KM, Elektroprivreda BiH s 8,2 miliona, Toplana Zenica sa 6,5 miliona KM, Messer BiH s 5,4 miliona, Energoinvest sa 4,65 miliona KM.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, koja je nedavno sačinila Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica, kojeg su usvojili i zastupnici oba doma Parlamenta FBiH, ima planove za očuvanje integralne proizvodnje čelika u Zenici i BiH te je nedavno, Opštinskom sudu Zenica, za vanrednu upravnicu predložila dugogodišnju zaposlenicu ovog preduzeća Senu Šaranović.
Capital
Politika
KAO LOŠA ŠALA! Vlada RS uvodi sistem za nadzor javnih preduzeća
Vlada Republike Srpske donijela je na 16. sjednici, u Banjaluci, Uredbu o objedinjenom izvještaju o poslovanju javnih preduzeća. Osnovni razlog za donošenje ove uredbe jeste potreba da se na jedinstven i precizan način urede sadržaj, način izrade, rokovi i postupak dostavljanja objedinjenog izvještaja o poslovanju javnih preduzeća, navodi se iz Vlade RS.
Kako su saopštili donošenjem ove uredbe obezbjeđuje se redovno, sistematizovano i uporedivo izvještavanje o poslovanju javnih preduzeća, posebno u pogledu finansijskih i nefinansijskih pokazatelja, vlasničke strukture, načina vršenja vlasničke funkcije, upravljanja, transparentnosti, fiskalnih rizika i drugih pitanja od značaja za praćenje poslovanja javnih preduzeća. Ova uredba predstavlja jednu od mjera usmjerenih na unapređenje sistema korporativnog upravljanja javnim preduzećima, u skladu sa principima transparentnosti, odgovornosti, profesionalizacije vlasničke funkcije i redovnog agregiranja podataka o portfoliju javnih preduzeća.
Vlada je donijela i Uredbu o Jedinstvenom informacionom sistemu za koordinaciju nadzora javnih preduzeća u Republici Srpskoj.
Osnovni razlog za donošenje ove uredbe jeste potreba da se bliže urede sadržaj Informacionog sistema, način njegovog vođenja, pristup podacima, razmjena podataka sa drugim sistemima, odgovornost za unos, tačnost, potpunost i blagovremenost podataka, kao i druga pitanja od značaja za funkcionisanje i primjenu Informacionog sistema.
Uspostavljanjem Informacionog sistema obezbjeđuje se jedinstvena elektronska platforma za vođenje Registra javnih preduzeća, praćenje finansijskih i nefinansijskih pokazatelja poslovanja, praćenje ostvarivanja ciljeva poslovanja i ključnih pokazatelja učinka, pripremu podataka potrebnih za izradu objedinjenog izvještaja, kao i razmjenu podataka između učesnika Sistema za koordinaciju.
Donošenje ove uredbe doprinosi unapređenju transparentnosti, odgovornosti, efikasnosti i ekonomičnosti u poslovanju javnih preduzeća, kao i jačanju institucionalnog okvira za praćenje finansijskih pokazatelja, fiskalnih rizika i drugih pitanja od značaja za koordinaciju nadzora nad javnim preduzećima.
(BN) Foto: Vlada RS
-
Politika2 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika10 sati agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Banjaluka3 dana agoPOVODOM VIDOVDANA! Danica Crnogorčević u Manastiru Gomionica
-
Društvo2 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika2 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika2 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
