Connect with us

Politika

MINISTRE, GDJE SU ODGOVORI? Košarac ćuti na Bosićevo pitanje o imenovanju kontroverznog Fatiha Kola za počasnog konzula u Panami

Predsjedništvo BiH smijenilo je nedavno počasnog konzula BiH u Panami, Fatiha Kola, zbog sumnje da je u vezi sa narko kartelom, ali su i dalje mnoga pitanja bez odgovora.

Među njima i ona koja je ministru spoljne trgovine i ekonomskih odbosa BiH Staši Košarcu postavio poslanik SDS u Predstavničkom domu BiH Mladen Bosić.

Zašto Košarcu? Prema nezvaničnim saznanjima, upravo je on lobirao kod srpskog člana Predsjedništva BiH, Željke Cvijanovića, da turski kontroverzni biznismen krajem 2023. na Predsjedništvu bude imenovan za počasnog konzula. Slučajno ili ne, Košarac je neposredno prije toga borabio baš u službenoj posjeti Panami, gdje mu je društvo pravio Kol.

-Nakon službene posjete i tokom službene posjete Košarac je izjavio da postoje velika interesovanja za ulaganje u Panamu i da postoje dobri programi za tako nešto – rakao je Bosić na jučerašnjoj sjednici PS BiH.

Kako je rekao „san svakog kriminalca je da postane konzul, a Fatih Kol očigledno jeste, jer je definisan kao perač novca najvećeg klana na ovim područjima koji je povezan sa trgovinom kokainom i protiv koga Tužilaštvo BiH vodi jasnu istragu“.

Pitanja
-Šta je bio razlog da se jedan takav čovjek, koji nema veze sa diplomatijom Bosne i Hercegovine, postavi na takvo mjesto u diplomatiji? – upitao je Bosić.

Bosić je upitao i šta je to što je BiH dobila da bi imenovala Fatiha Kola na to mjesto.

-Moje pitanje je upućeno ministru spoljne trgovine: Kolika je bila privredna razmjena između BiH i Paname u proteklih pet godina? Koji su ugovori potpisani u ovom periodu između ove dvije države? Kakva je uloga bivšeg počasnog konzula Fatiha Kola u razvoju ekonomskih odnosa između Bosne i Hercgeovine i Paname – upitao je Bopsić, uz podsjećanje da je Panama poznata država po pranju novca, kao of šor poreski raj, prenosi BN TV.

-Znači, da li je Fatih Kol trebao da vrši pranje novca za pojedince koji su u vlasti u Bosni i Hercegovini i to pranje novca koji je izvučen iz budžeta? To je pitanje koje ću uputiti nadležnim organima u BiH i Tužilaštvu BiH. Ja sam prije 20 dana tražio pismeni odgovor, nikakav odgvor na ovako jednostavno pitanje kolika je saradnja između Paname i BiH nisam dobio i sad sam postavio to kao usmeno pitanje. Neodgovaranje na ovo pitanje je svojevrsni odgovor na moje pitanje – istakao je Bosić, piše Slobodna Bosna.

Međunarodna policijska akcija
Podsjećamo, Fatih Kol smijenjen je jer se dovodi u vezu sa aferom “Crna kravata 2”.

Kol se navodno nalazi na spisku osoba protiv kojih je Tužilaštvo BiH donijelo naredbu o sprovođenju istrage zbog sumnje da se dovode u vezu sa narko kartelom Tito i Dino.

Kol se u trenutku provođenja međunarodne policijske akcije nije nalazio u BiH, ali se njegovo ime našlo u prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora ili mjera zabrane, koje su tada prezentovane u Sudu, o čemu svjedoče i dokumenti.

Protiv Fatiha Kola Tužilaštvo BiH je donijelo naredbu o provođenju istrage zbog sumnje da je prao novac narko kartela kojim je iz Dubaija rukovodi Edin Gačanin Tito, tvrdi portal Istraga.ba.

Kada je u pitanju Kol, on se prije četiri godine dovodio u vezu s izgradnjom luksuznog hotela Hilton u starom jezgru Sarajeva, kod Katedrale Srca Isusova.

-Hotel će biti luksuzan i imaće pet spratova. U sklopu objekta će biti 40 soba, četiri suit sobe, parking s blizu 50 mjesta… Želio sam da sve bude kvalitetno. Zbog toga sam odabrao najbolju lokaciju u Bosni i Hercegovini. To mora biti baš luksuzno i stvarati dobru sliku o gradu Sarajevu – rekao je Kol za Kliks u aprilu 2020.

Košarac i Kol zajedno u Panami

Ministar Košarac je govorio da se na tendenciozan način dovodi u vezu sa imenovanjem Fatiha Kola za počasnog konzula BiH u Panami. Istakao je da su Kola na tu funkciju predložile vlasti Paname, a ne on.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

-U avgustu 2022. boravio sam u službenoj posjeti na poziv ministra trgovine i industrije Republike Paname. Činjenica je da sam od. 24 do 27. avgusta imao sastanke sa ministrom za trgovinu i industriju, ministrom za Panamski kanal i brojne druge sastanke, a po povratku na aerodrom i sa ministrom spoljnih poslova Paname. Kol jeste bio na tim sastancima – naveo je Košarac.

Tvrdi da je saznao iz medija da Tužilaštvo vodi istragu protiv Kola i pozvao je nadležne da rade svoj posao.

-Opozicija ima pravo da pokreće moju smjenu, a da li će to raditi zbog medijskih navoda i to je okej, ali ozbiljno razmišljam da pokrenem tužbu protiv onih koji me dovode u vezu sa takvim aktivnostima i Skaj aplikacijom. Ponavljam, o postupku protiv Kola sam saznao iz medija i neka svako odgovara. Ostavku ne namjeravam dati – rekao je Košarac 13. maja.

Politika

TEMA – AKTUELNA SITUACIJA Drinić se sastao sa predstavnicima Ambasade Italije u BiH

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa, Nebojša Drinić sastao se danas sa prvim sekretarom Odjela za trgovinu, kulturu i razvojnu saradnju Ambasade Italije u Bosni i Hercegovini, Rikardom Rigelijem i doc. dr Marijom Fornari, počasnim konzulom Italije u Banjaluci.

Tema razgovora je bila aktuelna politička situacija, kao i mogućnosti za buduću saradnju.

Generalni sekretar PDP-a je upoznao predstavnike Republike Italije u BiH sa situacijom u gradu Banjaluci i Republici Srpskoj i političkim stavovima Partije demokratskog progresa.

Drinić je izrazio zadovoljstvo sastankom, posebno mogućom budućom saradnjom sa Ambasadom Italije u Bosni i Hercegovini i istakao da ga raduje svaka aktivnost od koje građani Republike Srpske osjete boljitak.

Nastavi čitati

Politika

NENAD NEŠIĆ IZLAZI IZ PRITVORA: Tužilaštvo BiH tražilo samo mjere zabrane

Bivši ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić bi danas ili u ponedjeljak mogao izaći iz pritvora gdje je proveo prethodnih pet mjeseci.

Kako je u kratkoj izjavi za Klix.ba rekla njegova advokatica Senka Nožica, Tužilaštvo BiH nije tražilo produženje pritvora.

“Tražili su samo mjere zabrane, a mi smo se s tim usaglasili. Trebao bi izaći danas ili u ponedjeljak, ali ne znamo još detalje”, rekla je Nožica.

Uz to, kako je rekla, nije poznato koje će mjere zabrane biti izrečene, i da li će ih uopšte biti, jer se još čeka odluka Suda BiH.

Podsjetimo, Nenad Nešić je uhapšen u akciji “Tunel 2” još krajem decembra prethodne godine. Prethodnih pet mjeseci proveo je u pritvoru, a održano je i nekoliko ročišta.

Tada su uhapšeni i generalni direktor “Romanijaputeva” Mirko Pandurević, kao i Srđan Mijatović, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove JP “Putevi RS” i još jedan zaposlenik ovog preduzeća Mladen Čajić.

Uhapšeni su osumnjičeni da su kao rukovodioci “Puteva RS” i osobe koje su poslovale sa navedenim preduzećem, počinili krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita.

Postoji osnova sumnje da su preduzeća koja održavaju puteve bila prinuđena da sarađuju sa preduzećem “Legend” d.o.o., tako što su od njega kupovala abrazivni materijal za posipanje puteva po znatno većim cijenama od tržišnih.

Nešić je u vrijeme hapšenja bio i ministar bezbjednosti BiH, a ostavku na ovu poziciju je dao 23. januara.

Nastavi čitati

Politika

PATRIOTIZAM PO MJERI SNSD-a: U Sarajevu se bore za budžet, u Banjaluci blokiraju sve

Banjaluka je još uvijek na privremeno finansiranju

Dok se SNSD-ov Srđan Amidžić u Sarajevu, na sve načine, bori da se što prije usvoji budžet za institucija BiH, u Banjaluci je skupštinska većina predvođenaj SNSD-om samo produžava privremeno finansiranje grada.

Sporo da ne može sporije

Prvo je formiranje Skupštine Banjaluke trajalo čitavu vječnost – tačnije formirana je tek četiri mjeseca nakon Lokalnih izbora.

Zatim je Nacrt budžeta za 2025. usvojen tek u aprilu, te upućen na javnu raspravu. Banjaluka je zbog toga i dalje na privremenom finansiranju, što je jedinstven slučaj u Srpskoj o čemu su danima govorili odbornici kao i gradonačelnik Banjaluke.

Postavlja se pitanje o kakvom patroitizmu zapravo priča najveća stranka u Srpskoj? Zbog čega se od Banjaluke pravi poseban slučaj?

Pogotovo kada se uzme u obzir da se vodeći ljudi SNSD-a bore da se što prije usvoji budžet na nivou BiH.

Podsjetimo, Predsjedništvo BiH nije usvojilo Prijedlog zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu. Prijedlog zakona o budžetu je vraćen na doradu u Savjet ministara BiH.

Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH, SNSD-ov Srđan Amidžić istakao je da su radnici i instuticije zbog toga su oštećene, te se rješenje problema sa Viaduktom odlaže.

– Krivo mi je što budžet nije usvojen, jer je predviđeno povećanje primanja svih radnika koji rade u institucijama BiH – naveo je Amidžić i dodao:

– Imamo situaciju da pojedinci smatraju da se institucije kulture trebaju pojaviti u budžetu, a ne mogu se pojaviti jer nisu budžetski korisnici. Mogu da insistiraju na odlukama nekog pojedinca, ali ne može pojedinac biti iznad zakona i Ustava. I ja se osvrćem samo na ono što je pravno utemeljenje – pojasnio je Amidžić.

Dok se SNSD bori za usvajanje budžeta u institucijama u BiH, u Banjaluci, kako najvećem gradu Srpske je situacija potpuno drugačija.

Prema riječima gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, SNSD se trudi da na sve načine onesposobi grad.

– Budžeta nema samo Banjaluka u Srpskoj– on je i dalje na čekanju. Teslić i Bijeljina na primjer imaju budžet, iako su to opozicioni gradovi. Želim da kažem da su odbornici u tim gradovima shvatili da je budžet neophodan. Ponavljamo, samo Banjaluka nema budžet i ovo se nikada nije desilo u cijeloj Republici Srpskoj – Kazao je Stanivuković.

On je podsjetio na to da se budžet usvaja za cijelu godinu, te da je paradoks da će Banjaluka, ukoliko odbornici isti i usvoje u narednom periodu, imati budžet samo za pola godine.

– Prethodno rukovodstvo Skupštine Grada išlo je na to da Banjaluka bude u privremenom finansiranju tri mjeseca, odnosno do kraja marta. Međutim, otkad je ovo trenutno rukovodstvo Skupštine u Banjaluci, oni obaraju sve rekorde i cilj im je da se ništa ne uradi. Podsjećam da kada ste u privremenom finansiranju, a mi smo skoro pola godine, nemate mogućnost da realizujete nijedan novi projekat – naveo je Stanivuković.

Ponovio je i to kako još uvijek nije usvojen porez na nepokretnosti, Odluka o parkinzima, kao ni Odluka o korekciji cijene vode.

– Sve to rade kako bi pokušali da onesposobe grad, i kada to urade, ideja je da kažu da nemamo prihoda i da je Banjaluka u ambisu. To je potpuno netačno, jer naše su finansije stabilne iako redovnu sjednicu nemamo skoro godinu dana. Pored toga, skoro godinu dana nisu usvojili niti jednu odluku o prostornom uređenju, a znamo da jedan grad živi od izgradnje. Jedva čekaju da prihoda nema kako bi mogli da kažu da je kriv gradonačelnik – istakao je on.

Nastavi čitati

Aktuelno