Connect with us

Politika

MLADEN IVANIĆ o Dodiku, Deklaraciji i izborima “Osjećam da Draško Stanivuković ima NAJVEĆE ŠANSE”

O aktuelnoj situaciji u Republici Srpskoj, ali i Bosni i Hercegovini za Dan uživo govorio je počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić.

Na samom početku razgovora govorio je da li Milorad Dodik postaje dodatno rezigniran zbog efekta američkih sankcija te kako komentariše novu ideju sa IRB-om.

Takođe, prokomentarisao je da li Dodik ima prostora za približavanje SAD i Evropskoj uniji.

“Vjerovatno je uvlačenje IRB-a u ozbiljne stvari. Svako ko bude radio sa licima koja su na sankciji, može da bude na udaru SAD sankcija. Ne mislim da je to pametan potez. Mogli su to da urade na puno pametniji način. Bilo je sigurno i manje rizičnih opcija. Ovim potezem će uvuću u IRB jednu tešku i rizičnu situaciju. No, zakon će sigurno usvojiti i provesti. Na međunarodnom planu postoje razlike između dvije strukture. Evropske zemlje pod raznim utjecajem, ne postoji jedinstven pristup. Nisam sigurno da će EU raditi oštro kao SAD i Velika Britanija. Dodiku je stalo da politički opstane. Nije realno očekivati neki veliki zaokret u narednih nekoliko mjeseci kada je Dodik u pitanju”, kazao je Ivanić.

Potom je dodao:

“Mislim da on nije jedini koji pravi probleme. Da bi napravili probleme morate imati partnere koji prave probleme. Trojki on služi kao izgovor, pa i za masu stvari koji oni pogrešno rade. Sve što se u Srpskoj dešava rezultat je njegove politike. Uvlači RS u rizik, bez potrebe. Ne vidim u ovom trenutku dramatično na stolu, kada je u pitanju pozicija RS. Ne vidim pravnu osobu za ovakav sukob. Kada se puno očarate, brzo se razočarate. Kada se partneri raziđu dobijate negativne emocije, i tome trenutno svjedočimo”, kaže Ivanić.

Nakon što ste nedavno poručili kako nema ništa od mirnog razdruživanja, te da se raspao Dodikov brak s Amerikancima, lider SNSD-a uzvratio vam je uvredama da ste lažni profesor i štetočina. Kako odgovarate na ove Dodikove optužbe?

“Godinama sam u jednoj vrsti političkog dijaloga sa Dodikom. On kada nema argumente on koristi uvrede. Na uvrede ne želim odgovoriti, ne želim se na tom nivou sa njim obračunavati. Niti on zna šta je profesor, niti se ikada bavio tim. Spreman sam argumentima, ali uvredama i spuštanje na privatni nivo da to radim. Meni to ne treba. Meni je njega žao, malo jadno izgleda takvom vrstom retorike”, kazao je Ivanić,

Poslanici NSRS usvojili su juče Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojenoj na Svesrpskom saboru. Koja je težina ovog dokumenta?

“Ne mislim da ima nešto spektakularno novo. Mislim da je deklaracija nastavak priče o paralelnim vezama. U samom dokumentu ne vidim ništa što je opasno i suprotno Dejtonskom sporazumu. Ne bih tome davao sepktakularniji značaj. Mislim da je to jedno svojevrsno pretjerivanje. Ne mislim da će donijeti spektakularne pomake. Ne može donijeti neki napredak. Dodik je razumio poruke i zato je napravio neke informacije. U pitanju je korak nazad. ‘Razdruživanje’ podrazumijeva sporazum dvije strane. Ne postoje dvije strane koje su spremne na to. To je bio tipičan primjer Dodikove galame, a nikakvog poteza”, naveo je Ivanić.

Između ostalog, Mladen Ivanić je kazao da li može da dođe do rekonstrukcije državne vlasti.

“Nisam siguran u rekonstrukciju. Meni se čini da ovakav Dodik odgovara Trojci. Bolji nam je ovakav Dodik, nego pametni ljudi. To je njihova teza. PDP dobija ono što je njihovo pravo. Da bi se razdrzžila sadašnja većina, neko to mora pokrenuti. Meni je jasno da Trojki ovakav Dodik odgovara, i to neće niko pokrenuti. Trojka je dala četvrti mandat svojevrsno. Ni ne treba da sada ulaze u proces rekonstrukcije državne vlasti. Ne mislim da će doći do ozbiljnije promjene. Dodik je pristao na budžet, kada je u pitanju praktični dio imati dogovore, a po pitanju svega drugog neće. Sve će to tako biti do narednih izbora. Vjerujem da će se dogovoriti oko budžeta. Nema tu zajedničkog pristupa ni čemu. Nisam vidio jedinstvo oko neke teme. Možda nisam dobro informisan, ali ja nisam imao priliku da vidim”, kazao je Ivanić, zatim dodao:

“Ne vidim ni ličnosti niti politike koje su spremne da bi se nešto moglo uraditi. Nastavićemo ovako još naredne dvije godine. Vidjećemo krajnji rezultat i lokalnih izbora. Nadam se da Banjaluka ostati u rukama opozicije. Moj je osjećaj da bez obzira na sve Draško Stanivuković ima najveće šanse. Osjećam da je tako. Suštinska šansa za opoziciju je drugačija politika. Opozicija se mora jasno pokazati da je drugačija od onog što radi Dodik. Moraju pokazati da će RS otvoriti prema svijetu, da je neće zatvoriti. Opozicija mora pokazati da ne smije biti ovaj nivo korupcije. Da neće biti privilegovanih firmi. Sadržano mora da ide. Politika mora biti drugačija. Narod je umoran od ove vrste politike. Traže nešto drugo. Ukoliko se tome opredjele onda imaju šansu”, kaže Ivanić, piše N1.

Politika

„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM

Jedan glas „protiv“ Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine tokom 57. sjednice Savjeta ministara održane 31. jula prošle godine do sada nas je koštao više od 4 miliona KM.

Naime, odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da slovenačkoj firmi “Viaduct” isplati 110 miliona KM odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“, koje je u vlasništvu „Viaducta“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“. Na čelu Vlade RS u tom trenutku je bio Milorad Dodik.

Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić rekao je da je tužba stigla 2016. godine, kada je on bio pravobranilac BiH, i upozoravao da će ovaj slučaj biti izgubljen.

– Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion evra i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije Vlada odobrila, tada je vodila Željka Cvijanović – naglasio je Mandić.

Istakao je da je isključen iz tog postupka, a 2017. godine je sklopljen Ugovor između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom i Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kojem Republika Srpska preuzima obaveze plaćanja.

Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH obavezana da “Viaductu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. BiH je taj spor izgubila još 2022. godine, a odluka je pravosnažna.

– Na dan našeg prvog obraćanja Savjeta ministara BiH 8. maja 2024. godine, potraživanje je iznosilo 52.858.813,59 evra, gotovo za 3 milona evra manje u odnosu na 1. mart ove godine – rekao je pravni zastupnik slovenačkog preduzeća „Viaduct“ Predrag Baroš.

Prema njegovim riječima, prošle godine Savjet ministara je razmatrao prijedlog Pravobranilaštva za rješenje ovog pitanja 31. jula 2024. godine, kada je u prvom krugu glasanja bilo 6 glasova „za“ i jedan „protiv“. Protiv je glasao ministar Staša Košarac.

U drugom krugu glasanja protiv su bili ministri iz reda srpskog naroda Staša Košarac, Srđan Amidžić, Nenad Nešić, te i Ognjen Janjić, kao zamjenik ministra Edina Forte.

– Ovaj prijedlog je bio u potpunosti korektan i racionalno je predložen rok od 15 dana za postupanje Vlade Republike Srpske, iz razloga što je Vlada Republike Srpske zaključila sa Savjetom ministara sporazum iz 2017. godine, o kojem se puno pisalo, a u slučaju nepostupanja da se zaduži Ministarstvo finansija i trezora BiH za plaćanje presude, a sve u cilju izbjegavanja nastupanja daljnjih štetnih posljedica – rekao je Baroš.

Na dan održavanja 57. sjednice Savjeta ministara, kada nije usvojen Prijedlog Pravobranilaštva BiH, potraživanje je iznosilo 53.629.943,31 evra, oko 2.225.000 evra manje u odnosu na 1. mart.

Osim toga od 18. aprila 2022. godine dug je sa 46,6 miliona evra povećan na 55,8 miliona koliko je iznosio 1. marta.

On je pojasnio da trenutno Savjet ministara očekuje stav i prijedlog Ministarstva finansija i trezora BiH koji treba da dostave u roku od 15 dana od 27. marta.

– U cilju postizanja sporazuma svoje potraživanje smo stopirali na datum 1. mart, ali pod uslovom da sporazum bude zaključen do 31. marta. Sporazum nije zaključen, tako da postoji dalja mogućnost da se kamata obračunava, sve zavisi od prijedloga Ministarstva finansija. Ukoliko bi to bio neki korektan prijedlog sa kratkim rokovima postupanja, niko ne bi gledao da li je to potraživanje zaključno sa 1. martom, ukoliko se to izmiri na adekvatan način u prihvatljivim rokovima – rekao je Baroš.

Naglasio je ukoliko budu dostavili prijedlog izmirenja koji nije prihatljiv kamata i dalje svakodnevno teče.

Prema riječima Baroša dnevna kamata je 9.570 evra (oko 18.600 KM) dok ne bude izmiren dug.

– Godišnja kamata koja se obračunava u predmetu je iznad 20 odsto, ona po presudi inicijalno iznosi 7,1 odsto ali složeni način obračuna, što znači da se kamata dodaje na glavnicu na koju se opet obračunava kamata i tako u krug. S obzirom na iznos glavnice koji je dosuđen Presudom i iznos godišnje kamate od oko 7.000.000 KM, evidentno je da kamata na godišnjem nivou prelazi 20 odsto – istakao je Baroš.

Staša Košarac i Srđan Amidžić nisu se javljali na naše telefonske pozive.

Nastavi čitati

Politika

ETO I NJEGA! Plenković iduće sedmice dolazi u BiH

Hrvatski premijer Andrej Plenković sastao se u utorak u Zagrebu s zamjenikom predsjednika Doma naroda PS BiH i predsjednikom HNS-a BiH Draganom Čovićem s kojim je razgovarao o aktualnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

“ Nužno je smiriti političke tenzije, ubrzati ispunjavanje kriterija na evropskom putu te ostvariti politički konsenzus o izbornoj reformi radi jednakopravnosti svih triju konstitutivnih naroda”, poručio je Plenković na društvenoj mreži X.

Istakao je i da će na inicijativu Hrvatske na idućem sastanku Evropskog vijeća biti održana rasprava o stanju u BiH.

“Sljedeće sedmice tradicionalno ću sudjelovati na Mostarskom sajmu, koji je prilika za dodatno intenziviranje gospodarske razmjene i suradnje RH i BiH”, dodao je hrvatski premijer.

O sastanku se oglasio i predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović koji je poručio da hrvatska vlada nosi ključnu partnersku ulogu za evropski put, kao i za opšti socio-ekonomski napredak i stabilnost BiH.

“Nastavljamo raditi na zaštiti prava i interesa Hrvata u BiH”, naglasio je.

Nastavi čitati

Politika

DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će Srpska sve dok je on predsjednik biti stabilna i da neće uspjeti da je otmu.

“Nećete uspjeti da nam otmete Republiku Srpsku. Možete da raditi šta hoćete dok vidite Milorada Dodika na mjestu predsjednika Republike Srpske ona je stabila i neće je oteti”, rekao je Dodik novinarima Srne, RTRS-a i ATV-a.

Ako uspiju da njega i ekipu sklone, Dodik smatra da je onda nažalosta pobijedila ideja BiH.
On je istakao da je Republika Srpska stabila, da ima najmanji budžetski deficit zabilježen u zemljama EU.

“Ukupan dug Republike je 34 odsto, bruto domaći proizvod je sa 16 milijardi iz 2023, povećan na 18 milijardi u 2024. godini i sada raste ponovo i cijenimo da će ponovo biti povećanje tri odsto. Imali smo prošle godine 2,8 milijardi KM investicija”, rekao je Dodik.

U svemu tome, dodao je, nije se kasnio nijedan dan isplatu plate i penzije.
“Samo za plate na godišnjem nivou isplaćujemo pet milijradi KM, dvije milijarde za penzije, milijardu i po nas košta zdravstvo, boračko-invalidska zaštita 500 miliona”, napomenuo je Dodik.

Prema njegovim riječima, Republika Srpska uspijeva da sve to servisira i pokazuje se da je održiva.

“Mi smo jedini održivi u BiH”, istakao je Dodik i dodao da BiH nikada neće biti održiva na ovaj način.

Naglasio je da Srpska pokazuje da je realna ekonomija i sposobna da upravlja u gotovo nemogućim okolnostima.

Istakao je i da ga raduje što će aprilska plata biti povećana budžetskim korisnicima, a kaže i da će penzije na jesen ići dalje.

Podsjetio je na priče o bankrotu i upitao da li se ovo sada zove bankrot što živi Republika Srpska ili uspjeh.

“Izgledalo je da će biti opasno i da će /Majkl/ Marfi uspjeti da razbije Republiku Srpsku. Sve je to u funkciji razbijanja Republike Srpske da bi se napravila unitarna BiH, od toga nikada nisu odustali”, smatra Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno