Svijet
MOSKVA POSLALA JEZIVO UPOZORENJE! “Zapad sprema hemijsku provokaciju u Ukrajini”

Zapad planira da optuži Rusiju za upotrebu hemijskog oružja, upozorio je danas načelnik trupa radijacione, hemijske i biološke odbrane Oružanih snaga Rusije, general-potpukovnik Igor Kirilov.
Prema njegovim riječima, “SAD i Njemačka, zajedno sa Ukrajinom i tehničkim sekretarijatom Organizacije za zabranu hemijskog oružja spremaju se da pokrenu specijalnu misiju za istragu činjenica tzv. upotrebe hemijskog oružja u Ukrajini kako bi se podigle optužbe protiv Rusije”.
Kako je dodao Kirilov, ove države planiraju da falsifikuju dokaze i predstave kao da je Moskva iskoristila toksična jedinjenja za vrijeme SVO. U tu svrhu, kako je rekao, Vašington je već izdvojio 400.000 dolara.
Iz Moskve, takođe, podsjećaju da je ruska strana već predala Organizaciji za zabranu hemijskog oružja dokaze da je Ukrajina prekršila Konvenciju o zabrani hemijskog oružja, ali da ta organizacija nije nikako odreagovala.
Reakcija nije uslijedila zbog toga što je takva direktiva stigla sa Zapada, objašnjava Kirilov.
Samo tokom SVO, Moskva je primjetila da je Ukrajina u više od 400 slučajeva primjenila toksične hemikalije.
“Primjećeni su brojni slučajevi da ukrajinska strana koristi iritirajuću supstancu hloropikrin, često pomiješanu sa hloroacetofenonom. Slični incidenti dogodili su se u oblasti grada Donjecka i naselja Bogdanovka, Gorlovka, Kremena i Artjomovsk”, rekao je Kirilov.
Takođe, ratni zarobljenici koje je uhvatila Rusija otkrili su da su ukrajinske oružane snage opremljene gasnim bombama američke proizvodnje C-S, ukrajinskim hemijskim iritirajućim ručnim granatama sa oznakom “Teren-6” i hemijskom municijom domaće proizvodnje.
Još jedna od stvari na koju je Kirilov danas ukazao je i laboratorija u Avdejevki za proizvodnju toksičnih materija, koja je, prema informacijama MO Rusije, dnevno mogla da proizvede i do tri kilograma toksičnih materija.
“Skrećem pažnju da je smrtonosna inhalaciona doza za ovu grupu toksičnih supstanci veoma mala i iznosi samo 70-80 miligrama za ljude”, istakao je načelnik trupa radijacione, hemijske i biološke odbrane ruske vojske.
“Analiza sadržaja kontejnera koji se nalaze u laboratoriji pokazala je prisustvo sumporne kiseline i natrijum-cijanida, što sugeriše da je pronađena oprema korišćena za proizvodnju otrovnih sredstava. Takođe su uzeti brisevi iz laboratorijske opreme i izduvnog sistema u skladu sa zahtevima OZHO i dostavljeni laboratoriju za hemijsku analizu Ministarstva odbrane Rusije na detaljnu analizu”, objasnio je Kirilov.
Svijet
AUSTRIJA KAZNILA svoje DRŽAVLJANE zbog prisustva na NASTUPU TOMPSONA

Austrija je kaznila nekoliko svojih državljana koji su bili na koncertu Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom hipodromu.
Državljani Austrije navodno su kažnjeni novčanim kaznama jer su istražna tijela utvrdila da su prekršili stroge austrijske zakone vezane uz nedozvoljene povike i simbole, nezvanično saznaje 24sata.
“U području krivičong progona, austrijske vlasti imaju mogućnost, pod određenim uslovima, sprovoditi istrage izvan granica zemlje. To je utvrđeno u austrijskom krivičnom zakoniku”, rekli su iz austrijskog Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova.
Austrijska istražna tijela navodno pregledaju snimke i fotografije s nedavnog koncerta na kojem je više od 18.000 ulaznica prodano u Austriji.
Prije sedam godina austrijska vlada izmijenila je zakon kojim se proširuje lista zabranjenih simbola, a među njima su se našli i simboli ustaškog pokreta i NDH čije promovisanje i prikazivanje predstavlja ozbiljno kršenje austrijskih zakona, prensi Dnevnih.hr.
Svijet
Pripreme u toku – BIJELA KUĆA o mogućem sastanku PUTINA i ZELENSKOG

Bijela kuća je saopštila da se obavljaju pripreme za potencijalni sastanak ruskog predsjednika Vladimira Putina i ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog i da su dvije strane izrazile spremnost za direktne razgovore.
“Prema mom shvatanju, pripreme za taj sastanak su u toku”, rekla je novinarima portparol Bijele kuće Karolina Livit.
Ona je istakla da su dva lidera izrazila spremnost da se sastanu. “Naš tim za nacionalnu bezbjednost će pomoći objema zemljama da to urade”, dodala je Livitova.
Portal “Politiko” objavio je da Bijela kuća razmatra Budimpeštu kao mjesto za mogući trilateralni sastanak američkog predsjednika Donalda Trampa, Putina i Zelenskog.
Američka tajna služba se priprema za samit u jednoj centralnoevropskoj zemlji, a njen glavni grad se pojavljuje kao prvi izbor za Bijelu kuću, rekli su “Politiku” izvori iz američke administracije.
Svijet
EU od članica ZAHTIJEVA! Minimalna PUTARINA 0,359 € po litri BENZINA

Evropska unija zahtijeva od država članica da uvedu minimalnu putarinu od 0,359 evra po litri na benzin, izvještava taxfoundation.org.
Tržište dizelskih vozila u EU stalno opada, ali ona i dalje čine gotovo 10 odsto registracija novih automobila. Neki evropski potrošači se suočavaju s naknadama na dizel umjesto na benzin.
Minimalna putarinu koju zahtijeva EU nešto je niža za dizel i iznosi 0,330 evra po litri. Samo se Malta pridržava minimalnog poreza na benzin, dok sve ostale zemlje EU nameću više naknade. S minimalnim porezom od 0,359 evra po litri, Malta ima najniži porez na benzin, a slijede je Bugarska s 0,363 evra po litri i Mađarska s 0,399 evra po litri. Nizozemska ima najviši porez na benzin u EU, koji iznosi 0,789 evra po litri, a slijede je Italija s 0,713 evra po litri i Danska s 0,711 evra po litri, prema AERS-u.
Poređenja minimalna putarina na benzin u EU od 1,60 USD po galonu viša je od najvišeg poreza na benzin u SAD-u, koji u Kaliforniji iznosi otprilike 1,255 USD po galonu (kombinovajući savezne i državne poreze, uključujući i naknadu za okolinu). Sve države članice EU takođe naplaćuju dodatni porez na dodanu vrijednost (PDV) na prodaju benzina i dizelskog goriva, prenosi SEEbiz.
Putarine se naplaćuju prije primjene PDV-a. Zajedno, ovi porezi stvaraju relativno veliko opterećenje za potrošače i evropsku privredu. Porezi na benzin i dizel i dalje su istaknuta politička pitanja širom Evrope. Dok EU provodi sveobuhvatne promjene za svoju zelenu tranziciju kako bi do 2050. postala klimatski neutralna, porezi na gorivo vjerojatno će ostati ključni aspekt rasprava o politici.
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ “Tri decenije ćutali, a sada glume SAVJEST NARODA i napadaju izgradnju CENTRALNOG SPOMEN OBILJEŽJA”
-
Region3 dana ago
VUČIĆ BRUTALNO “Fakulteti su pretvoreni u SVINJCE”
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ: “Nadstrešnica nije slučajno pala, SVE JE TO PLAN ZA RUŠENJE VUČIĆA!”
-
Politika3 dana ago
DODIK O SITUACIJI U SRBIJI “Veoma sam ZABRINUT”
-
Politika3 dana ago
DODIK NE ODUSTAJE “Žele da me smjene prije nego što razgovaram sa Trampom”
-
Hronika3 dana ago
TRAGEDIJA! BRAĆA PETAR i LAZAR poginuli u NESREĆI – ODOŠE MOJA DVA SOKOLA
-
Region3 dana ago
VUČEVIĆ ISTAKAO “Neće biti GRAĐANSKOG RATA – odgovaraće svi koji krše ZAKON!”
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ: “BiH ide u pogrešnom smjeru, ovo je put u OPASNU SFERU!”