Connect with us

Biznis

MUKE PELETARA, KUPCI IZ EU NEPOVRATNO IZGUBLJENI: Izvoz peleta i cijepanog drveta nikad lošiji

Potražnja za peletom i ogrevnim drvetom kako na domaćem tako i na stranom tržištu veoma je loša, a osim tople jeseni glavni razlog izvoza na kašičicu jesu, tvrde domaći proizvođači, izgubljeni kupci u Evropskoj uniji koji su lani, kada je BiH spustila rampu za plasman ogreva, pronašli nove dobavljače.

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je da na pragu grijne sezone domaće firme imaju veoma malo upita kupca te je samim tim i prodaja loša.

– Dani su topli, a i prošla zima je bila dosta blaga pa je kupcima ostalo peleta, a sada su samo dokupili dio. Kada zahladi vjerovatno će doći do naglog rasta tražnje, ali i to ćemo vjerovatno amortizovati vrlo brzo jer imamo kapacitete. Do problema može doći jedino ako zima počne naglo pa se onemogući sječa u šumi i tada ne bismo imali sirovine. Cijena tone peleta ove sezone kreće se od 500 do 580 KM, što je realan iznos u odnosu na troškove koje imamo – naveo je Ivanović.

Dodaje da su ipak najveći problem izgubljeni kupci na tržištima Italije, Slovenije, Austrije koje ne mogu da vrate.

– Veoma sporo uspostavljamo kontakte sa kupcima koje smo izgubili zbog zabrana izvoza peleta tokom prošle godine. S druge strane, Evropska unija je uspjela podići svoje proizvodne kapacitete. Oni su ove godine instalirali kapacitete od dva i po miliona tona, što će nama i u godinama koje dolaze svakako praviti probleme. Usljed svega toga potražnja na ino-tržištu pala je i do 40 odsto – rekao je Ivanović i naveo da ima proizvođača koji su zbog smanjene potražnje zatvorili proizvodne pogone.

Direktor preduzeća za proizvodnju peleta iz Srpca Ranko Sladojević kaže da izvoza ove sezone praktično i nema.

– Izvoz se sveo otprilike na jedan kamion mjesečno u Sloveniju što je zanemarljivo. U Italiju više uopšte ne plasiramo robu. Nismo konkurenti cijenom, a i izgubili smo kupce koje ne možemo vratiti jer su se ljudi morali snalaziti kod drugih dobavljača. Ostali smo bez značajnog dijela tržišta EU, zabrana plasmana nam je mnogo odmogla – priča Sladojević.

On smatra da pad potražnje na domaćem tržištu zahtijeva dublju analizu.

– Treba vidjeti šta su stvarni razlozi. Jedan je sigurno nagli skok cijena sirovine pa samim tim i peleta zbog čega je dio kupaca prešao na toplotne pumpe i druge energente. U razgovoru sa kolegama čujem da se veoma slabo prodaju i peći za pelet što znači da novih potrošača nema – rekao je on.

Teška situacija je i kada je riječ o prodaji cijepanog drveta koje po paleti košta u prosjeku oko 230 KM.

– Na pragu sezone nemam nijednu narudžbu. To se nije nikad desilo otkako radim ovaj posao, a to je duže od dvije decenije. Imam deset velikih kupaca iz inostranstva koji su prije mjesec stopirali narudžbe jer tvrde da su im skladišta puna. Tako je i kod drugih kolega, ne znamo šta da radimo – rekao je za potpredsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić.

Da problema u drvnoj industriji ne manjka pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku prema kojima je u Srpskoj za osam mjeseci ove godine proizvedeno 9,5 odsto manje raznih šumskih sortimenata, dok je prodaja skliznula za 12,4 odsto. Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Igor Andrić rekao je da ovakva situacija sa proizvodnjom drvnih sortimenata nije zadovoljavajuća i da predstavlja 61 odsto od godišnjeg plana, piše Glas Srpske.

– Problemi su nedostatak radne snage te povećanje cijena energenata, posebno u posljednja dva mjeseca – naveo je Andrić.

Trupci

Goran Ivanović kaže da im izvoz trupaca, koji je dozvoljen od početka avgusta, pravi značajne probleme u proizvodnji.

– Velika je šteta za kompletnu drvnu industriju da se izvozi sirovo drvo, bez prethodne obrade jer time ne upošljavamo domaći kadar i ne pravimo finalne proizvode koji postižu veću cijenu. Nedostatak sirovine jeste problem koji se ponavlja godinama i situacija je sve gora – kazao je Ivanović.

Biznis

I NJIH STIGLI DUGOVI! „Prijedorputevi“ traže na berzi četiri miliona KM

Preduzeće „Prijedorputevi“ ide u prvu emisiju dugoročnih obveznica kojom planira da se na berzi zaduži četiri miliona KM, a novac će, između ostalog, iskoristiti i za vraćanje duga prema Investiciono – razvojnoj banci RS.

U javnom pozivu investitorima navedeno je da preduzeće u vlasništvu Igora Čorokala, emituje 4.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 1.000 KM.

Dospijeće emisije je sedam godina od dana upisa emisije u Centralni registar hartija od vrijednosti, a investitorima se nudi kamata od 5,5 odsto na godišnjem nivou.

„Sredstva dobijena prodajom obveznica koristiće se za redovno poslovanje emitenta. Cilj emisije je refinansiranje dospjelog duga prema Fondu za razvoj i zapošljavanje RS u iznosu glavnice od 1,96 miliona KM te pripadajućih troškova kamate obveznicama sa dužim rokom dospjeća, diverzifikacija izvora finansiranja te prikupljanje sredstava za investicije u novu, moderniju opremu čime će se povećati produktivnost društva i tržišni udio“, navodi se u javnom pozivu.

Upis i uplata obveznica počinje 19. maja i trajaće mjesec dana, do 19. juna.

Emisija će se smatrati uspješnom ako se proda najmanje 60 odsto od ukupnog broja ponuđenih obveznica.

Garant emisije je povezano preduzeće „Kozaraputevi“.
Capital

Nastavi čitati

Biznis

BiH NUDI CARINE OD 0%: Trampu stiže ponuda koja mijenja trgovinsku igru

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara priprema nacrt verziju ugovora o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, koji podrazumijeva da carina na proizvode bude nula odsto, izjavio je resorni ministar Staša Košarac.

Košarac je rekao nakon sjednice Savjeta ministara da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dobilo pozitivno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i Kancelarije za zakonodavstvo, te da se nada da će se odluka o ovome donositi na narednoj sjednici Savjeta ministara.

On smatra da bi ovaj korak bio veoma značajan i za investicioni ciklus u BiH, pogotovo jer bi zemlje koje nemaju ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD, poslovale preko BiH, prenosi Indikator ba.

Pokušavamo da obezbijedimo da proizvodi koji iz BiH ne budu u carinskom režimu 35 odsto prilikom izvoza u SAD. Smatramo da bi bilo najisplativije za ekonomiju Republike Srpske i Federacije BiH da obezbijedimo ovu vrstu odnosa o slobodnoj trgovini – rekao je Košarac novinarima.

On je dodao da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, po usvajanju ove odluke, nadležno za dijalog sa SAD.

– Nadležni sektor u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa već priprema prvu draft verziju ugovora o trgovinskim odnosima sa SAD kako bismo ponudili trajno nula odsto carinske stope za proizvode iz SAD, kao i proizvode proizvedene u BiH – rekao je Košarac.

Prema njegovim riječima, odluka o ovom pitanju mogla bi da bude donesena početkom jula, prenosi Biznis.ba.

Nastavi čitati

Biznis

U OPASNOSTI 1.000 RADNIH MJESTA: Opel zatvorio jedna od NAJSTARIJIH FABRIKA automobila na svijetu

Zatvoren je pogon kompanije Vauxhall za proizvodnju vozila u Lutonu nakon 120 godina proizvodnje.

Stellantis je najavio premještanje proizvodnje električnih kombija u drugu tvornicu, a sada je proizvodnja u Lutonu završena.

Nakon 120 godina proizvodnje vozila u Lutonu, proizvodnja je zatvorena. Fabrika Vauxhall u Velikoj Britaniji (kod nas marka poznata kao Opel) više neće proizvoditi vozila, izvještava BBC.

Fabrika u Lutonu bila je jedna od najstarijih fabrika automobila na svijetu koja je još uvijek u funkciji.

U novembru je automobilska grupa Stellantis najavila da će premjestiti proizvodnju električnih kombija u drugu fabriku. Sada je proizvodnja u Lutonu gotova. Umjesto toga, proizvođač automobila investiraće u fabriku Ellesmere u Portu. Kao rezultat zaustavljanja proizvodnje, 1000 radnih mjesta je upitno.

Opel je počeo proizvoditi automobile 1903. godine, a fabriku je izgradio u Lutonu 1905. godine. Proizvodnja ličnih automobila završila je 2002. godine, ali proizvodnja poslovnih vozila nastavila se do prošlog petka, kada je proizveden posljednji Vivaro, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno