Banjaluka
NAJPOPULARNIJA IMENA U BANJALUCI: Tradicija i dalje vodi, ali ima i neobičnih izbora
Na području Banjaluke u prva četiri mjeseca ove godine rođene su 1.023 bebe, što je za 15 manje nego u istom periodu prošle godine, kada ih je na svijet došlo 1.038.
Najpopularnija imena novorođenih beba
Dječaci
- Luka
- Stefan
- Vasilije
- Lazar
- Pavle
Djevojčice
- Sofija
- Milica
- Marija
- Dunja
- Nađa
Podaci Gradske uprave Banjaluka pokazuju da, uprkos blagom padu nataliteta, najveći grad Republike Srpske i dalje bilježi veliki broj beba, a porodilišta svakodnevno ispunjava dječji plač.
Iako statistika pokazuje blagi pad broja rođenih beba u odnosu na prošlu godinu, svaki novi život predstavlja posebnu radost za porodice, ali i važan podsticaj demografskoj slici Banjaluke.
U vremenu kada se cijeli region suočava sa padom nataliteta i odlaskom mladih, više od hiljadu rođenih beba za samo četiri mjeseca uliva nadu da najveći grad Srpske ipak nastavlja da raste i živi kroz nove generacije.
“Kada je riječ o imenima, Banjalučani i dalje najčešće biraju tradicionalna i prepoznatljiva imena. Među dječacima najpopularniji su bili Luka, Stefan, Vasilije, Lazar i Pavle”, kazali su iz Gradske uprave Banjaluka.
Kako dodaju, roditelji su djevojčicama najčešće davali imena Sofija, Milica, Marija, Dunja i Nađa.
Prema riječima jedne akušerke iz Banjaluke, roditelji u posljednjih nekoliko godina sve češće biraju imena koja imaju snažnu simboliku, porodičnu tradiciju ili pravoslavno nasljeđe.
“Upravo zbog toga imena poput Luke, Lazara i Vasilija godinama ostaju među najčešćim izborima”, kazala je ona te dodala kako je primijetila i sve češći odabir neobičnih i stranih imena.
Ipak, osim popularnih, u matičnim knjigama, kako kažu iz Gradske uprave, našla su se i veoma rijetka i neobična imena.
“Tako su među dječacima zabilježena imena Golub, Nektarije, Avram, Aksentije i Makarije, dok su među djevojčicama posebnu pažnju privukla imena Kasja, Aria, Zeta, Nikodina i Stela”, kazali su iz Gradske uprave Banjaluka.
Banjaluka
OD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
Iz Odsjeka za javni prevoz podsjećaju građane da će od danas, 15. juna na snazi biti ljetni režim održavanja redova vožnje u javnom prevozu, koji se primjenjuje završetkom školske godine i početkom sezone godišnjih odmora.
Ovaj red vožnje, koji počinje sutra, 15. juna i traje do 31. avgusta, prilagođen je smanjenim prevoznim potrebama tokom ljetnjeg perioda i podrazumijeva samo manje korekcije polazaka na određenim linijama.
Organizacija sistema javnog prevoza putnika funkcioniše sa dva režima održavanja reda vožnje, i to zimskim i ljetnjim, ljetnji red vožnje možete pogledati OVDJE.
Banjaluka
DRINIĆ SA MJEŠTANIMA JAGARA: Važno je da radimo i rješavamo probleme (FOTO)
Danas sam boravio u Jagarama, gdje sam obišao domaćinstva i razgovarao sa mještanima od vrata do vrata. Zahvalili su na realizovanim projektima, posebno na izgradnji vodovoda.
Napisao je ovo Nebojša Drinić, odbornik u Banjaluci i generalni sekretar PSS-a.
-Posla ima još mnogo, ali je važno da se kontinuirano radi i rješavaju problemi jedan po jedan. Raduje činjenica da su ljudi nakon više od 30 godina dobili uredno vodosnabdijevanje, što je značajno unaprijedilo uslove života u ovom kraju. Danas Jagare, koje se nadovezuju na Trešnjik, sve više dobijaju turistički potencijal – raste broj vikendica i stambenih objekata, a dio ranije izgrađenih kuća je legalizovan. Nastavljamo sa ulaganjima i razvojem lokalne infrastrukture, s ciljem da ovaj kraj ostane živ, funkcionalan i sve privlačniji za život i razvoj seoskog turizma – zaključio je on.
Sa Drinićem u Jagarama bio je i Igor Maksić, odbornik u Banjaluci.
Banjaluka
POČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom
Pripreme za još jedno izdanje Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ su u završnoj fazi, a Banjaluka je spremna da već od sutra, 15. juna ponovo postane grad umjetnosti, kreativnosti, dobre energije i nezaboravnih uličnih spektakala.
Pridružite se svečanom otvaranju festivala, koje je zakazano sutra u 18.00 časova ispred Kuće Milanovića, nakon čega će uslijediti veliki defile učesnika kroz grad, obilazak festivalskih punktova, te spektakularan večernji program.
Kako je istakla projekt menadžer Grada Milada Šukalo, pred nama je najveće i najsadržajnije izdanje festivala do sada.
– Sve je spremno za početak još jednog „TrotoArta“. Ove godine festival će trajati sedam dana, a program će biti realizovan na osam lokacija širom grada. Već prve večeri očekuje nas koncert Gradskog tamburaškog orkestra, umjetničke instalacije i animacije na Trgu Krajine, a potom i nastup izuzetnog benda koji nam dolazi iz Velike Britanije. I to je samo početak sedmice ispunjene vrhunskim sadržajima – kazala je Šukalo.
Prema njenim riječima tokom sedam festivalskih dana ulice odnosno do 21. juna, trgovi, parkovi i šetališta grada na Vrbasu biće ispunjeni muzikom, plesom, performansima, umjetničkim instalacijama i brojnim sadržajima za sve generacije, dok će više od 500 domaćih i međunarodnih izvođača stvoriti jedinstvenu atmosferu po kojoj je „TrotoArt“ postao prepoznatljiv daleko izvan granica Banjaluke.
-Pored večernjih programa, tokom čitavog festivala na različitim lokacijama u gradu biće organizovani koncerti, ulični nastupi i kreativne radionice za najmlađe. Pozivam sve naše sugrađane, ali i brojne goste koji će ovih dana boraviti u Banjoj Luci, da budu dio festivala od prvog do posljednjeg dana. Iskoristite svaki dan da uživate, jer vas na ulicama Banje Luke svakog festivalskog dana očekuju novi sadržaji, novi umjetnici i nova iznenađenja. Uvjerena sam da će svako pronaći nešto za sebe – naglasila je projekt menadžer Grada.
Ona je još jednom podsjetila da je „TrotoArt“ danas mnogo više od festivala.
– Za kratko vrijeme postali smo jedna od najprepoznatljivijih manifestacija ovog tipa u regionu. Svake godine bilježimo sve veći broj posjetilaca i turista, a Banja Luka tih dana dobija jednu posebnu energiju i atmosferu koja se ne može doživjeti nigdje drugo. Ponosni smo sšto iz godine u godinu rastemo, a činjenica da će ove godine nastupiti gotovo 500 izvođača najbolje govori o tome koliko je ovaj festival postao značajan i prepoznatljiv – rekla je Šukalo.
Podsjećamo, od ponedjeljka, 15. juna Banjaluka ponovo postaje velika pozornica pod otvorenim nebom, a njene ulice mjesto susreta umjetnosti, stvaralaštva i ljudi iz različitih krajeva svijeta, potvrđujući još jednom status grada festivala, kulture i dobrih događaja.
-
Politika12 sati agoDODIKOVI KANDIDATI NEMAJU ŠANSE? Najnovije istraživanje agencije Ipsos pokazalo OGROMNU PREDNOST STANIVUKOVIĆA!
-
Politika2 dana agoVUKOMANOVIĆ: Povećenje koja Vlada daje penzionerima će vraćati njihovi praunuci
-
Politika2 dana ago„MOŽDA JE ZORI ZORA, ALI GRAĐANIMA MRAK”: Srpska se zadužuje još 800 miliona KM!
-
Politika3 dana agoOSTAVKA UZ TEŠKE OPTUŽBE: Elek prozvao gradonačelnika Ćosića, pa napustio čelo “Jahorine”!
-
Politika2 dana agoPOSLANIK LISTE ZA PRAVDU I RED MILAN SAVANOVIĆ: “U pokretu više nema ni pravde, ni reda”
-
Politika3 dana agoKRESOJEVIĆ PITAO PREMIJERA: Kako je jedan čovjek važniji od 300.000 penzionera?
-
Banjaluka2 dana agoOD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
-
Banjaluka3 dana agoPOČINJE TROTOART Banjaluka od sutra postaje najveća pozornica pod otvorenim nebom
