Connect with us

Svijet

Najveća kriptoberza na svijetu optužena za prevare

Globalno tržište kriptovaluta djelimično se stabilizovalo danas, dan nakon što je oštro skliznulo u crveno nakon objave tužbe američke Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) protiv Binancea, najveće kriptoberze na svijetu.

Vijest je izazvala pad bitkoina u ponedjeljak ispod 25.000 dolara, dok se u današnjem trgovanju držao nešto iznad ove granice.

SEC je tužila Binance i njenog osnivača milijardera Čangpeng Žaoa, navodeći da su radili na privlačenju američkih kupaca na njenu neregulisanu međunarodnu berzu, pomiješali sredstva investitora sa sopstvenim i prekršili zakone o hartijama od vrijednosti.

Ukupno 13 optužbi dolazi nakon što je Državna komisija za terminsku trgovinu robom SAD (CFTC) objavila sličnu tužbu protiv Binancea i Žaoa ranije ove godine. Žao je optužbe SEC-a odbacio na Twitteru.

U tužbi se navodi da su najveća kriptoberza na svijetu i njen osnivač prikupili milijarde dolara vrijedna korisnička sredstva i poslali ih evropskoj kompaniji koju kontroliše Žao.

SEC je takođe optužio Binance da vodi neregistrovanu platformu za trgovanje u SAD i dozvoljava američkim klijentima da trguju kriptovalutama na berzi koja bi trebalo da bude zabranjena za američke investitore.

“Optuženi su pokazali ‘očigledno zanemarivanje’ saveznog zakona”, navodi SEC.

Od 2019. godine, Binance vodi posebnu berzu za kupce u Sjedinjenim Državama, poznatu kao Binance.US, kako bi se pridržavala zakona SAD. Kao takvi, investitori sa sjedištem u SAD ne bi trebalo da koriste Binance-ovu globalnu platformu, poznatu kao Binance.com.

Ali u svom podnesku, SEC kaže da su kompanija i njen izvršni direktor “podmetnuli sopstvene kontrole kako bi tajno dozvolili američkim kupcima visoke vrijednosti” da trguju na njenoj međunarodnoj berzi.

Dvije podružnice, BAM Trading i BAM Management, navodno su nezavisno kontrolisale operacije u SAD, ali prema SEC-u, taj zaštitni zid je bio propusniji nego što je kompanija javno priznala.

“Žao i Binance su tajno kontrolisali operacije platforme Binance.US iza kulisa”, navodi se u saopštenju Komisije.

Jedan viši izvršni direktor navodno je rekao službeniku za usklađenost da kompanija radi kao “nelicencirana berza hartija od vrijednosti u SAD”. Binance je znao da su desetine hiljada kupaca u SAD, ali je odlučio da ne reaguje, tvrdi SEC, uprkos saveznom zakonu koji zabranjuje neregistrovanu ponudu i prodaju hartija od vrijednosti.

SEC navodi da je Žao naredio kreiranje plana za utaju za velike neto klijente, koristeći VPN uslugu da bi sakrio njihovu lokaciju u SAD i podnio dokumente o usklađenosti kako bi prikrio njihovu zemlju porijekla.

CNBC je ranije izvijestio o tome kako su zaposleni u Binanceu ohrabrivali korisnike da izbegavaju sisteme razmjene preko VPN-ova.

SEC je takođe tvrdio da su Binance i Žao koristili kompanije za kreiranje tržišta koje su kontrolisali da naduvaju trgovačke cijene i profitiraju od svojih kupaca. Firme su takođe pomiješale sredstva klijenata sa novcem Binancea, slično optužbama protiv FTX-a, bankrotirane kompanije za razmjenu kriptovaluta.

Najviše štete za investitore, navodno su napravili trgujući sami sa sobom kako bi vještački podigli cijenu kriptoimovine.

Tako je Sigma Chain prikupio 190 miliona dolara za svog stvarnog vlasnika Žaoa, navodi SEC.

“Vlasnička trgovačka firma” je potom potrošila 11 miliona dolara za kupovinu “jahte”, navodi se u tužbi.

“Daćemo odgovor kada vidimo tužbu”, rekao je Žao na Twitteru. “Mediji dobijaju informacije prije nas.”

U postu na blogu koji je uslijedio, kompanija Binance je izrazila razočarenje zbog tužbe.

U izjavi objavljenoj na Twitteru, Binance.US je tužbu nazvao “neosnovanom”.

“Namjeravamo da se energično branimo”, saopštila je kompanija.

Akcije SEC-a su najnovije u nizu radnji koje regulatori preduzimaju protiv kriptokompanija.

Do sada je najveća meta bila FTX, kompanija koja je propala na spektakularan način i koja se suočava sa nizom krivičnih prijava koje prijete da njenog osnivača i bivšeg izvršnog direktora Sema Bankman-Frieda pošalju u zatvor na više od 100 godina.

Tržišni udio Binancea je dramatično porastao otkako je FTX prestao da posluje, a posljednjih mjeseci bio je u fokusu regulatora i agencija za sprovođenje zakona u SAD i širom svijeta, navodi NPR u svom osvrtu.

Svijet

BRAT (10) I SESTRA (8) PRONAĐENI MRTVI: Policija pronašla tijela u automobilu koji je izvučen iz vode, poznato i ko ih je oteo

Brat i sestra iz Holandije nestali su u subotu, a pretpostavilo se da ih je oteo otac. Policija je sada došla do tragičnog otkrića.

Tokom potrage za Emom (8) i njenim bratom Džefrijem (10), policija je pronašla automobil sa nekoliko tijela. Portparol policije je rekao za agenciju ANP da bi to “mogli da budu Džefri i Ema”.

Portparol policije u početku nije mogao da kaže koliko je tijela u pitanju. Automobil je pronađen u vodi blizu grada Vinshotena.

Registracijski broj poklapa se sa onim na sivoj tojoti avensis u kojoj je otac djece navodno pobjegao sa njima, javili su u srijedu ujutru holandski mediji.

Automobil je iz vode izvučen uz pomoć krana i u toku je testiranje.

Vinshoten se nalazi istočno od Groningena, oko 15 kilometara od njemačke granice.

Očev automobil je poslednji put viđen tamo u subotu oko 15:45 časova. Sumnjalo se da je otac možda odvezao djecu u Njemačku. Zbog toga je alarmirana i policija u Donjoj Saksoniji.

Pokrenuta je grozničava i masovna potraga za djecom. Raspoređeni su timovi sa psima, čamci, helikopter i specijalni timovi za pretragu.

Djecu odveo otac i ostavio pismo
Djecu je iz grada Berte odveo njihov otac, Klas Bajl (67), oko 15:30 časova u subotu popodne. Prema policijskim navodima, ostavio je pismo u kojem je naznačio da namjerava da sebi i djeci oduzme život. Prema riječima svjedoka, roditelji djece su bili razdvojeni, a djeca je trebalo da provedu vikend sa ocem.

– Plašimo se za živote dece – nedavno je saopštila holandska policija. Zabrinutost za Džefrija (10) i Emu (8) raste sve više nakon pronalaska tijela u automobilu.

Još uvijek nema zvanične potvrde da tijela pripadaju bratu i sestri, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Svijet

SAMOUBILAČKI NAPAD NA ŠKOLSKI AUTOBUS: Poginulo najmanje četvoro djece

Najmanje četvoro djece je poginulo, a 38 osoba je povrijeđeno u samoubilačkom bombaškom napadu na školski autobus u jugozapadnom Pakistanu, saopštile su lokalne vlasti.

Napad se dogodio u okrugu Kuzdar, u provinciji Baločistan, dok je autobus prevozio djecu u školu, potvrdio je zamjenik lokalnog komesara Jasir Ikbal, prenio je AP.

Iako za napad još niko nije preuzeo odgovornost, sumnja se na etničke baločke separatiste koji često izvode napade na civile i bezbjednosne snage u tom region, prenosi Tanjug.

Pakistanski ministar unutrašnjih poslova Mošin Nakvi oštro je osudio napad, nazvavši počinioce “zvijerima koje ne zaslužuju milost”.

“Neprijatelj je počinio čin čistog varvarstva napadom na nedužnu djecu”, rekao je Nakvi.

Provincija Baločistan već decenijama je poprište separatističke pobune, koju predvode različite frakcije, uključujući zabranjenu Oslobodilačku armiju Baločistana (BLA), koju su Sjedinjene Američke Države označile kao terorističku organizaciju 2019. godine, podsjeća AP.

Ovaj napad uslijedio je samo nekoliko dana nakon što su četiri osobe poginule u eksploziji automobila u blizini pijace u gradu Kila Abdulah, takođe u Baločistanu, na granici s Avganistanom

Nastavi čitati

Svijet

OTKRIVEN PLAN: Izrael priprema mogući NAPAD na iranska nuklearna postrojenja

Nova američka obavještajna saznanja ukazuju da Izrael razmatra mogućnost vojnog napada na iranska nuklearna postrojenja, saopštili su zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država upoznati sa situacijom.

Više izvora potvrdilo je da je uočen povećan nivo izraelske vojne aktivnosti, uključujući premještanje avio-municije i završetak velikih vojnih vježbi, što se tumači kao potencijalna priprema za napad, piše “Si-En-En” (CNN).

Takođe su presretnute komunikacije koje ukazuju na ozbiljna razmatranja tog scenarija u izraelskom vojnom i političkom vrhu.

Zvaničnici ističu da još nije poznato da li je odluka o napadu konačna, ali procenjuju da je vjerovatnoća izraelske akcije “značajno porasla” posljednjih mjeseci.

Kao ključni faktor u donošenju te odluke navodi se ishod američko-iranskih pregovora o ograničenju iranskog nuklearnog programa, prenosi Tanjug.

“Ako Izrael procijeni da SAD idu ka sporazumu koji ne uklanja iranske zalihe obogaćenog uranijuma, verovatnoća napada dodatno raste”, rekao je jedan američki zvaničnik upoznat sa obavještajnim podacima.

Administracija predsjednika SAD Donalda Trampa prethodno je postavila rok od 60 dana za uspjeh pregovora, koji je u međuvremenu istekao.

Trenutno ne postoji američki prijedlog koji je dobio Trampovo konačno odobrenje, dok su nove runde pregovora planirane za ovu sedmicu u Evropi.

Iran je, prema procjenama SAD, u najlošijoj vojnoj poziciji u poslednjim decenijama, nakon izraelskih napada na raketne kapacitete i protivvazdušnu odbranu u oktobru, kao i ekonomskih posljedica sankcija.

Ipak, američki izvori napominju da Izrael ne može samostalno da uništi iranski nuklearni program bez američke logističke i tehničke podrške, uključujući punjenje gorivom u vazduhu i specijalizovane bombe za duboko ukopana postrojenja.

Izraelski izvori navode da bi, u slučaju “neprihvatljivog dogovora” između Vašingtona i Teherana, bili spremni da djeluju i bez podrške SAD.

“Više je vjerovatno da bi Izrael napao kako bi sabotirao postizanje lošeg sporazuma, nego čekao njegov potpis”, rekao je izvor iz američke obavještajne zajednice.

Prema prethodnim procjenama američkih obaveštajnih službi, izraelski napad mogao bi da uspori, ali ne i trajno zaustavi iranski nuklearni program.

Nastavi čitati

Aktuelno