Connect with us

Svijet

NAKON POŽARA, VODA! Јužna Kalifornija pogođena poplavama i klizištima (VIDEO)

Stanovnici južne Kalifornije koji su pretrpili štetu od požara u naselju Iton, sada su pogođeni poplavama i klizištima zbog oluje koja je zahvatila to područje.

U četvrtak uveče, voda, kamenčići i blato slivali su se niz planinu u gradu Sijera Madre, gdje je barem jedan automobil ostao zarobljen u blatu, a nekoliko garaža oštećeno, prenio je AP.
Buldožeri su juče čistili ulice prekrivene blatom u tom gradu od 10.000 stanovnika.

Zvaničnici iz Sijera Madre izdali su naloge za evakuaciju za područja pogođena požarom u naselju Iton, upozoravajući da vatrogasci i pripadnici policije neće ulaziti u ta područja dok klizišta i tokovi mulja ne prestanu i da će se svi koji ostanu u svojim domovima tokom evakuacije morati da odu u skloništa.


U Malibuu, vozilo člana Vatrogasne službe Los Anđeles izvučeno je iz mora nakon što je zbog oluje završilo u okeanu u četvrtak.

Vatrogasac je sa manjim povredama izašao iz vozila.

U isto vrijeme, u oblasti Oksnard, oko 115 kilometara zapadno od Los Anđelesa, zbog oluje je nastao mali tornado koji je oborio električne žice, uništio ograde i skinuo krovove sa mobilnih kuća.

U južnoj Kaliforniji, palo je između 2,5 i sedam centimetara kiše na obali i u dolinama, dok je u priobalnim dijelovima palo do 15,2 centimetra kiše.

Veliki dio južne Kalifornije još uvijek je na udaru ekstremnih suša, dok je u Nevadi zabilježena kiša u Las Vegasu, čime je prekinut niz od 214 dana bez padavina.

RTRS/Tanjug

Svijet

VELIKI ISKORAK Amerika usvojila prvi savezni zakon o kriptovalutama

Američki Kongres usvojio je u četvrtak istorijski zakon, prvi na saveznom nivou koji uređuje stabilne kriptovalute (stablecoine), čime je kriptoindustriji dat snažan zamah i otvoren put ka širem uključivanju ove tehnologije u svakodnevne finansijske tokove.

Normativni akt, koji su podržali republikanci i čije je donošenje snažno zagovarao predsjednik SAD Donald Tramp (Donald Trump), uvodi nadzor nad stablecoin tokenima vezanim za američki dolar, bilo na saveznom ili na nivou saveznih država. Ovi tokeni dostupni su za upotrebu 24 sata dnevno i mogu se brzo prenositi među različitim digitalnim platformama, izvještava Bloomberg.

Zagovornici zakona smatraju da će on omogućiti brže i povoljnije obavljanje transakcija, kao i dodatno osnažiti legitimnost tržišta čija je trenutna vrijednost 265 milijardi dolara, a koje, prema procjenama analitičara banke Citigroup, može narasti do 3.700 milijardi dolara do 2030. godine.

Predstavnički dom izglasao je zakon pod nazivom GENIUS (akronim za „Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoin“) uz široku podršku – 308 glasova za, naspram 122 protiv, pri čemu su mu značajan doprinos dali i članovi Demokratske stranke. Budući da ga je prethodno već usvojio Senat, zakon sada čeka predsjednički potpis.

Ovo je prekretnica u američkoj regulativi prema kriptovalutama i predstavlja jasan odmak od strožeg pristupa koji je zastupala administracija Džoa Bajdena, a koja je kripto sektor pokušavala da podvede pod pravila slična onima što važe na Volstritu.

Tramp, koji je više puta isticao želju da SAD postanu „svjetska prestonica kripta“, odigrao je ključnu ulogu u usvajanju zakona, posebno nakon što su pojedini republikanski kongresmeni izrazili protivljenje proceduri usvajanja druga dva kripto-zakona. Ličnim angažmanom, Tramp ih je uvjerio da podrže GENIUS, nakon čega je uslijedilo iscrpno proceduralno glasanje.

Zakonom se omogućava korisnicima da u svakom trenutku zamijene svoje digitalne tokene za konvencionalni novac bez prepreka. Stabilne kriptovalute se sve više prepoznaju kao nova infrastruktura za globalne novčane transfere, jer omogućavaju trenutno slanje sredstava bez visokih bankarskih troškova i bez uobičajenih administrativnih barijera.

Fokus zakona je upravo na regulaciji stablecoina – digitalnih valuta čija je vrijednost direktno vezana za američki dolar. Stabilnost ovog sistema zasniva se na obavezi izdavaoca da za svaki emitovani dolar stablecoina u rezervi ima stvarni dolar. Dakle, ukoliko korisnik kupi jedan stablecoin u vrijednosti dolara, izdavalac mora imati isti iznos u novčanoj rezervi, prenosi Bankar.

Nastavi čitati

Svijet

FON DER LAJEN: Novi paket sankcija udara u srce ruske ratne mašinerije

Predsjednica Evropske komisije pozdravila je sporazum o uvođenju 18. paketa sankcija Rusiji i istakla da se njime udara u “srce ruske ratne mašinerije”.

Ona je to napisala na svom nalogu na mreži Iks, a nakon što su ambasadori EU odobrili 18. paket sankcija.

“Udaramo u srce ruske ratne mašinerije. Ciljajući njen bankarski, energetski i vojno-industrijski sektor, uključujući i novo dinamično ograničenje cijena nafte. Pritisak je na snazi. Ostaće na snazi dok Putin ne okonča ovaj rat. Hvala vam na ovom prvom uspjehu”, napisala je ona, prenosi Tanjug.

Paket sankcija Rusiji, 18. po redu, koji su danas odobrili ambasadori Evropske unije predviđa, između ostalog, da će još oko 20 ruskih banaka biti isključeno iz međunarodnog platnog sistema Svift (SWIFT), ograničenje cijene nafte, ali i da će se Rusija suočiti sa potpunom zabranom transakcija, kao i ograničenjima nametnutim ruskoj nafti prerađenoj u trećim zemljama.

Paket bi trebao da bude usvojen u toku popodneva na sastanku ministara EU u Briselu, a prije nego što mjere budu formalno usvojene, moguće su izmjene.

Nastavi čitati

Svijet

JEDVA SASTAVLJAJU KRAJ SA KRAJEM: Ovo su najslabije plaćena zanimanja u Njemačkoj

U Njemačkoj su mnoga zanimanja toliko loše plaćena da radnici jedva sastavljaju kraj s krajem sa svojim mjesečnim prihodima.

Prema saopštenju Saveznog zavoda za statistiku kao odgovor na zahtjev grupe “Sahra Vagenkneht Alijansa” (BSW) u Bundestagu, poslovi čišćenja su među najslabije plaćenim zanimanjima u Njemačkoj, sa prosečnom bruto platom za puno radno vrijeme od 2.493 evra, objavili su nemački mediji.

Neadekvatna nadoknada

Poslovi u poljoprivredi su odmah iza njih, sa prosječnom bruto platom u Njemačkoj od 2.531 evra mjesečno. Poslovi u turizmu, hotelijerstvu i ugostiteljstvu takođe nisu baš dobro plaćeni, sa prosječnom bruto platom od 2.634 evra, javljaju njemački mediji.

Zapanjujuće je da mnogi nisko plaćeni poslovi uključuju i sistematski relevantne i svakodnevne aktivnosti. Ovi poslovi su neophodni za funkcionisanje društva, ali često dobijaju neadekvatnu nadoknadu.

Šta možete učiniti povodom niskih plata?

Ne postoji opšta izjava o tome koliko novca je osobi potrebno za život. Svaka osoba mora donijeti ovu odluku na osnovu svog individualnog načina života. Važno je da prihod bude dovoljan za pokrivanje osnovnih potreba kao što su smještaj, adekvatna hrana i društvene interakcije, piše Feniks magazin.

Jedan od načina za borbu protiv niskih plata jeste uspostavljanje minimalne satnice. Prema podacima Njemačke konfederacije sindikata, ona trenutno iznosi 12,82 evra, prenosi Blic.

Druga opcija je bezuslovni osnovni dohodak, u kojem svi građani dobijaju neoporezivi iznos novca, bez obzira na svoju profesionalnu djelatnost, pišu njemački mediji. Ovaj osnovni dohodak je namijenjen zaštiti samozaposlenih, podršci ljudima u njihovim karijernim izborima i smanjenju tereta za radnike sa niskim platama. Međutim, postoje neki izazovi u sprovođenju ove ideje u Njemačkoj.

Nastavi čitati

Aktuelno