Connect with us

Društvo

NAPADI NA NOVINARE Uglavnom od strane političara

U 70 odsto slučajeva napadači na novinare su političari, nosioci javnih funkcija i direktori javnih preduzeća.

Saopšteno je to iz Udruženja BH. novinari, odakle podsjećaju da je, od 2019. godine do sada, Linija za pomoć novinarima, koja djeluje u okviru ovog udruženja, zabilježila 340 napada na novinare i novinarke u BiH.

Iz Udruženja ističu da se, za 137 odsto, povećao broj slučajeva govora mržnje, prijetnji smrću i huškanja prema novinarima, kao i da su se za 40 odsto povećali politički pritisci na medije i novinare. Osim toga, upozorili su da je samo 25,4 odsto slučajeva riješeno u korist novinara. Marko Divković, predsjednik Udruženja BH. novinari, ističe da u prilog ovoj statistici ide i podatak da političari stoje iza 90 odsto slap tužbi koje su podnesene protiv novinara.

– A oni nam rade o glavi i na druge, direktne i indirektne načine. Statistika je blag numerički izraz onog što nam se stvarno u životu događa. Političari prave ambijent da nam bude sve gore

Naglasio je da je još prije dvije godine u jednoj analizi istakao da je položaj novinara u BiH sve gori, i to po tri ključni aspekta – ekonomskom, pravnom i bezbjednosnom.

– Svi pokazatelji, odnosno istraživanja koja su uradili BH. novinari i drugi pokazuju samo pogoršanje. Političari su generatori svega toga i oni stimulišu da stanje bude sve gore – naglasio je Divković, koji podsjeća i da su inicijative da napad na novinare bude tretiran kao napad na službeno lice ostale mrtvo slovo na papiru.

Ljiljana Smiljanić iz Kluba novinara Banjaluka naglašava da Linija za pomoć novinarima bilježi sve prijave koleginica i kolega, a najviše ih se odnosi na prijetnje, pritiske, govor mržnje i slično, ali i na verbalne i fizičke napade. Osim toga, podsjeća Smiljanićeva, Linija za pomoć novinarima nudi i besplatnu pravnu pomoć.

– Posljednjih godina broj prijava Liniji za pomoć novinarima se povećava, a najčešće su posljedica političkih pritisaka i najčešće su im izloženi istraživački novinari, koji objavljuju informacije o eventualnoj zloupotrebi položaja, javnih sredstava, nepotizmu, što naročito smeta akterima tih priča, a to su uglavnom političari, koji obavljaju funkcije na različitim nivoima vlasti ili u javnim preduzećima ili ustanovama – rekla je Smiljanićeva za “Nezavisne novine”.

Prema njenim riječima, kada novinari prijave policiji takve prijetnje, mali broj predmeta dobije sudski epilog, odnosno uglavnom ostaju u ladicama tužilaštava ili budu odbačene.

– Zbog toga su BH. novinari prije nekoliko godina podnijeli inicijativu da napad na novinara bude posebno krivično djelo. Smatrali smo da bi to ubrzalo same procedure, ali bi djelovalo i preventivno, jer sve dosadašnje prijetnje, koje su prošle nekažnjeno, poručuju onima koji su nezadovoljni radom određenih medija ili novinara da mogu da ih vrijeđaju, prijete i napadaju, što je neprihvatljivo – istakla je Smiljanićeva.

Društvo

OPREZNO! Zabranjen uvoz zamrznutih jagoda iz Egipta i sladoleda s pistaćima iz Turske

Federalna sanitarna inspekcija zabranila je uvoz 22 tone zamrznutih jagoda iz Egipta i 96 kilograma sladoleda od pistaća iz Turske.

Tokom inspekcijskog nadzora nad uvozom životnih namirnica i hrane na mjestu carinjenja Rajlovac pošiljka “Jestivo voće i orašasti plodovi, kore agruma, dinja i lubenica” od 22 tone podvrgnuta je pregledu radi utvrđivanja zdravstvene ispravnosti.

Utvrđeno je da pošiljka koja sadrži zamrznute jagode druge klase pakovane u vrećama po 20 kilograma nije snabdjevena uvoznom deklaracijom, saopšteno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

To je u suprotnosti sa odredbama Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe, Zakona o hrani i Pravilnika o opštem deklarisanju ili označavanju upakovane hrane.

Kao takva ne može biti uvezena niti stavljena u promet.

Laboratorijskom analizom uzorka pošiljke sladoleda od pistaća utvrđeno je da ispitivani parametri enterobakterije i aerobne mezofilne bakterije nisu usklađeni sa kriterijumima specifikovanim Pravilnikom o mikrobiološkim kriterijumima za hranu i Smjernicama za tumačenje i sprovođenje Pravilnika o mikrobiološkim kriterijima za hranu.

Ta neusklađenost je u suprotnosti sa Zakonom o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe, naveli su iz Federalne uprave, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

METEOROLOZI NAJAVILI NOVI TOPLOTNI TALAS: Temperature do 41 stepen

Novi toplotni talas ponovo stiže u Bosnu i Hercegovinu, pokazuju prognoze, a kako ističu meteorolozi, temperature će ići i do 41 stepen.

Tako iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda najavljuju da stiže vrlo toplo vrijeme, a upozorenje su izdali za cijelu teritoriju Republike Srpske za period od 19. do 25. jula.

“Narednih dana porast temperature uz povratak vrućina. Biće uglavnom suvo, a povremeni lokalni pljuskovi sa grmljavinom su mogući samo ponegdje”, naveli su oni.

Tako se prema njihovim podacima u subotu i nedjelju očekuju temperature od 30 do 37 stepeni Celzijusovih, dok će u višim predjelima biti od 25.

“U ponedjeljak od 35 do 41, u višim predjelima od 31 stepen. Od utorka do petka od 32 do 38, u višim predjelima od 25 stepeni. Po trenutnim prognozama osvježenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom se očekuje tek 25. i 26. jula”, navode iz RHMZ.

Novi toplotni val najavili su i meteorolozi na stranici BHMeteo.ba.

“Za vrijeme toplotnog vala noći tople u dosta mjesta i tropske. Moguće obaranje temperaturnih rekorda za jul. Krajem sljedeće sedmice moguća promjena vremena uz padavine i pad temperature”, ističu oni.

Nastavi čitati

Društvo

PAVLINA RADOVANOVIĆ: Hvala na brizi, ali naša kuća stoji, ne raspada se, niti smo pred “gubitkom doma”

Mlada pjevačica Pavlina Radovanović iz Orahovca sa Kosmeta demantovala je saopštenje Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji, koje je pozvalo stanovnike Republike Srpske da pomognu njoj i njenoj porodici da, kako su naveli, “ne bi ostali bez krova nad glavom jer njihovoj kući prijeti urušavanje”.

– Hvala na brizi, ali naša kuća stoji, baš kao i mi. Ne urušava se, ne raspada, niti smo “pred gubitkom doma”, kako su neki mediji dramatično objavili. Prava istina je da moji roditelji ruše kuću moje pokojne babe i pokojnog dede (očevih roditelja), jer žele da naprave nešto korisno – gostoprimnicu u kojoj će moći da dolaze hodočasnici koji nas obilaze! – pojasnila je Pavlina u objavi na Instagramu, ističući da je imala potrebu da se lično oglasi.

Ona je pojasnila da se Humanitarna organizacija “Krajina za Srpsku” ponudila da im pomogne da bi se to što prije realizovalo i napravilo i oni su jedini koji trenutno sprovode ovu akciju.

– Molim sve ljude da ne uplaćuju ništa na žiro račun koji je na portalima, jer ne znamo čiji je niti ko stoji iza toga! Ako se već pozivate na humanost, onda to činite dostojanstveno, istinito i uz saglasnost onih o kojima pišete! – poručila je Pavlina.

Ona je navela da njena porodica, kao i većina porodica na Kosovu i Metohiji živi skromno, ali ponosno.

– Sve što radimo je naša borba da ostanemo na svojim ognjištima uprkos svim iskušenjima i žao nam je što je i ova situacija postala jedno od njih. A ako je neko baš toliko “zabrinut” za našu kuću, slobodno neka svrati na kafu i lično proveri temelje – istakla je Pavlina.

Odbor za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji uputio je apel “građanima Republike Srpske da pomognu mladoj pjevačici Pavlini Radovanović iz Orahovca sa Kosmeta kako njena porodica ne bi ostali bez krova nad glavom jer njihovoj kući prijeti urušavanje”.

U saopštenju iz ovog odbora pozvali su da “svi u skladu sa mogućnostima pomognu Pavlini i njenoj porodici” da, kako su naveli, “spase sadašnji dom ili da bude sagrađen novi”.

U saopštenju su objavili i broj žiro-računa da stanovnici Republike Srpske svojim uplatama, kako su naveli, putem Odbora pomognu Pavlini i njenoj porodici.

Nastavi čitati

Aktuelno