Politika
NARODNA SKUPŠTINA SRPSKE će ignorisati odluku Ustavnog suda BiH

Odluka Ustavnog suda BiH o privremenom stavljanju van snage Izbornog zakona Republike Srpske stigla je u Narodnu skupštinu Republike Srpske, koja, kako nezvanično saznaju “Nezavisne”, uopšte neće odgovarati na raniji dopis Ustavnog suda BiH u vezi sa Izbornim zakonom Republike Srpske.
“Neće se uopšte odgovarati na navode iz zahtjeva za ocjenu ustavnosti koju je tražio Ustavni sud BiH”, rekao je izvor “Nezavisnih” blizak Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Kako nezvanično saznaje pomenuti portal, što se tiče odluke Ustavnog suda BiH, koji je van snage stavio Izborni zakon Republike Srpske, o toj odluci koja je stigla u Narodnu skupštinu biće upoznati samo kabineti predsjednika i premijera kao i člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske.
Podsjećanja radi, u Republici Srpskoj, Narodna skupština donijela je Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, i zvanično, formalno pravno, taj zakon je na snazi. Shodno tome, Republika Srpska ne odgovara na zahtjeve Ustavnog suda BiH.
Posljednji zahtjev Ustavnog suda BiH u Narodnu skupštinu Republike Srpske stigao je 19. jula, samo dva dana nakon što je Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH, podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti Izbornog zakona Republike Srpske.
Uz zahtjev za ocjenu ustavnosti, Zvizdić je tražio i privremenu mjeru, odnosno da Ustavni sud BiH Izborni zakon Republike Srpske stavi van snage, što je na kraju i učinjeno, i to sedam dana od dana podnošenja zahtjeva. U suštini, Izborni zakon Republike Srpske van snage je dok Ustavni sud BiH ne donese konačnu odluku, a za tu konačnu odluku zatražili su i izjašnjenje Narodne skupštine Republike Srpske, koja ga neće dostaviti.
Politika
KAO PO LOJU! Bivši načelnik uslovno kažnjen zbog NAŠTIMANOG POSLA

Bivši načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović proglašen je krivim jer je naštimao konkurs na koji je u stalni radni odnos primljena nekvalifikovana osoba.
Međutim, kazna koju je dobio jer je utvrđeno da je zloupotrijebio službeni položaj je simbolična i teško da će destimulativno djelovati na one koje u budućnosti budu slično razmišljali kao i on.
Naime, Hasanbegović je osuđen uslovno na osam mjeseci zatvora uz obavezu plaćanja troškova krivičnog postupka od 200 maraka.
„Utvrđena kazna zatvora se neće izvršiti, ukoliko optuženi u vremenu od jedne godine i šest mjeseci ne počini novo krivično djelo“, navodi se u presudi.
Podsjećamo, optužnicom mu se stavljalo na teret da je prilagodio sistematizaciju radnih mjesta u opštini kako bi se mogao zaposliti D.M. na mjesto višeg referenta u službi finansija, trezora i zajedničkih poslova.
D.M. je imao završenu elektrotehničku školu, pa je načelnik izmijenio pravilnik o sistematizaciji i kao uslov u pogledu stručne spreme naveo da se za tu poziciju mora završiti baš ta škola koja inače nema veze sa poslovima u gore pomenutoj službi.
Nakon toga raspisao je javni konkurs i donio rješenje o prijemu D.M. u stalni radni odnos.
Capital
Politika
“SVE PO ZAKONU”! NSRS imenovala Radukića za v.d. glavnog revizora

Narodna skupština RS imenovala je danas Jovu Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske i Božanu Trninić za vršioca dužnosti zamjenika što se desilo prvi put od postojanja ove službe.
Naime, Radukiću i Trninićevoj je u aprilu ove godine istekao mandat i oni po zakonu više ne bi smjeli da budu na čelu ove institucije.
Međutim, poslanici su na prijedlog predsjednika RS Milorada Dodika, danas napravili presedan i imenovali Radukića za vršioca dužnosti glavnog revizora, a Božanu Trninić za v.d. zamjenika iako zakon ne poznaje institut vršioca dužnosti revizora.
Oni su imenovani do okončanja konkursne procesure za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika.
Podsjećamo, Radukiću je mandat istekao u aprilu ove godine, a Narodna skupština je propustila da dva mjeseca prije isteka mandata krene u novu proceduru, na šta ju je zakon obavezao.
Inače, prošle sedmice je zatvoren konkurs za novo rukovodstvo Glave službe za reviziju na koji se prijavilo 11 kandidata, a među njima i Radukić i Trninićeva.
Međutim, s obzirom na to da prema zakonu ne mogu ponovo da budu izabrani na iste funkcije, njih dvoje su se dosjetili da mogu da zamijene funkcije, pa se tako Radukić prijavio za zamjenika, a Trninićeva za glavnog revizora.
Pored njih dvoje na konkurs se prijavilo još devet kandidata i to većina za obje funkcije.
Tako su među kandidatima za novog glavnog revizora i njegovog zamjenika Dragan Zjajić, Goran Ćetojević, Dragan Bukajlović, Snježana Savatić Banjac, Ljubiša Lukić, Bojan Đurić, Vedran Stanetić, Branko Sladojević i Vladimir Stanimirović.
Politika
IMAJU NOVU IDEJU! Režim skrojio kako će se finansirati stranke u Srpskoj

Vladajuće stranke u Republici Srpskoj usvojile su zakon kojim ukidaju budžetsko finansiranje političkih stranaka.
Zakon je usvojen uprkos žestokoj kritici iz redova opozicije, ali i uprkos očitom protivljenju i nekih stranaka u vlasti.
Prema novom zakonu politička organizacija može da se finansira iz:
1) članarina,
2) dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica,
3) izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija,
4) prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije
5) dobiti privrednog društva koje je u vlasništvu političke organizacije.
Prema zakonu, Privredno društvo može se baviti samo djelatnošću u vezi sa kulturom ili izdavačkom djelatnošću.
Godišnji prihod političke organizacije ne može da prelazi 20% iznosa ukupnog godišnjeg prihoda političke organizacije.
U Članu 5. navodi se:
(1) Fizička i pravna lica mogu da daju dobrovoljne priloge političkim organizacijama jednokratno ili više puta tokom kalendarske godine.
(2) Dobrovoljni prilozi u novcu uplaćuju se na transakcioni račun centrale političke organizacije.
(3) Ukupan iznos dobrovoljnih priloga fizičkog lica jednoj političkoj organizaciji ne može prelaziti iznos od 20.000,00 KM u kalendarskoj godini.
(4) Ukupan iznos dobrovoljnih priloga pravnog lica jednoj političkoj organizaciji ne može prelaziti iznos od 100.000,00 KM u kalendarskoj godini.
(5) Ukupan iznos koji član političke organizacije uplati na ime političke organizacije u toku jedne kalendarske godine ne može prelaziti iznos od 30.000,00 KM, što uključuje i članarine.
Razlog donošenja po zakona po hitnom postupku
“Razlog za donošenje Zakona po hitnom postupku sadržan je u članu 213. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 66/20), kojim je propisano da se po hitnom postupku može donijeti samo zakon kojim se uređuju pitanja i odnosi nastali usljed okolnosti koje se nisu mogle predvidjeti, a nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi da prouzrokuje štetne posljedice po život i zdravlje ljudi, bezbjednost Republike i rad organa i organizacija.
Donošenje ovog zakona po hitnom postupku nužno je kako bi se sredstva iz budžeta, kako na republičkom, tako i na lokalnom nivou, mogla što prije usmjeriti u svrhe koje su od od opšteg interesa za sve građane Republike Srpske (npr. za izgradnju ili rekonstrukciju škola i bolnica, sportskih terena i igrališta i sl.)”, naveli su u obrazloženju.
(BN/Raport)
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!