Connect with us

Društvo

NASILJE U PORODICI U DRASTIČNOM PORASTU! Počinioci uglavnom prolaze bez KAZNE!

Prema podacima MUP-a u 2023. godini evidentirano je 1.034 slučaja nasilja u porodici što znači da svaki dan imamo više osoba koje pozovu broj 122 i zatraže pomoć policije.

Samo u Banjaluci tokom jaunara ove godine, policija je zabilježila 24 slučaja nasilja u porodici, a tokom prošle godine 487 slučaja.

Statitstika potvrđuje da je nasilje u porastu, ali je poražavajuća činjenicu da mnogi slučajevi završe bez sudskog epiloga i kazne za počinioca.

“Muškarac iz Gradačca ubio suprugu”, “Pesnicom udario ženu na stanici”, “Pretukao suprugu pred bebom”, “Nasilnik cijelu noć mučio i tukao ženu”, samo neki od naslova koje svakodnevno viđamo u medijima.

Samo na području grada Banjaluka, u januaru ove godine, prijavljena su 24 slučaja nasilja u porodici.

Iz policije kažu da je broj slučajeva koji nije pravljen daleko veći, ali i da je primjetan povećan broj prijava psihičkog nasilja.

– Ako gledamo uporedne podatke u januaru prošle godine za januar 2024. godine, zabilježeno je 16 slučajeva a ove godine 24 slučaja. Najčešće žrtve nasilja prijavljuju nasilje – rekao je Siniša Kojdić, načelnik Odjeljenja za opšti kriminalitet, PU Banja Luka.

U prosjeku, četiri osobe dnevno pozovu broj 1264 SOS telefona i potraže pomoć. Policija je ta koja prva izlazi na teren i procjenjuje rizik za žrtvu, a potom određuje mjeru zaštite. Konačna odluka o mjerama zaštite je na sudovima. Iz Fondacije Udružene žene, kažu da je veoma mali procenat izdavanja hitne mjere zaštite za žrtvu.

– Broj mjera koje predloži policija kojima trenutno treba zaštita za žrtvu je negdje 10 odsto. Za prvih pola godine u 2023. godini bio je 14 odsto – istakla je Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije “Udružene žene”.

Iz nevladinog sektora ukazuju i na propuste u vođenja istrage i kažvanju počinilaca. Navode prošlogodišnji primjer iz Gradačca, kada je sudija odbila zahtjev policije da nasilniku zabrani pristup supruzi, koju je on nedugo nakon toga brutalno likvidirao. Iako je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici jasan i omogućava i hitne mjere zaštite – udaljavanje počinioca iz stambenog prostora, te zabranu približavanja na određenu udaljenost, u praksi stvari ne funkcionišu.

– Svi smo svjedoci i da su preblage kazne i da jednostavno nisu adekvatne procedure – naglasila je Samra Filipović Hadžiabdić, direktorka Agencije za ravnopravnost polova u BiH.

Zbog procedura, nedostatka dokaza ili nečeg trećeg, često, nasilje u porodici ne dobije sudski epilog. Počinioci ostaju na slobodi, a žrtva u strahu bez povjernja u pravosudni sistem.

RTRS

Društvo

ZA DLAKU IZBJEGNUTA TRAGEDIJA! Oglasio se načelnik Kozarske Dubice o padu plafona u vrtiću

Načelnik Kozarske Dubice Igor Savković potvrdio je za Srpskainfo da je, nakon što se dio plafona obrušio u dječijem vrtiću “Pčelica”, nekoliko mališana prevezeno u lokalni Dom zdravlja, ali da je utvrđeno da nemaju povreda.

Kako kaže, čim je čuo šta se dogodilo odmah je došao na lice mjesta.
– To se dogodilo u spavaoni. Djeca su bila tu. Nabaca sa plafona se obrušila u tu prostoriju. Taj dio maltera koji je pao zahvatio je jedno ili dvoje djece koji su prevezeni u naš Dom zdravlja. Na svu sreću nemaju ni jednu ogrebotinu, ali su se uplašili. Nikome ništa nije bilo – rekao je Savković.
Dodao je da je u toku uviđaj.

Nastavi čitati

Društvo

PROTESTI U SARAJEVU: Građani u FBiH digli glas protiv neodržive ekonomske situacije

Grupa građana danas je ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu održala protest zbog loše ekonomske situacije, niskih prihoda i konstantnog rasta troškova života.

Kao razlog protesta navedeni su i minimalno povećanje penzija, neradna nedjelja, rast nezaposlenosti, rast cijena osnovnih životnih namirnica i električne energije, povećanje cijene rada bez fiskalnih reformi, kao i neracionalno trošenje budžetskih sredstava na nepotrebne funkcije i savjetnike.

Oni su poručili da ne žele više čekati dok vlast ignoriše probleme građana i privrede.

“Tražimo smanjenje doprinosa, odgovorno trošenje javnih sredstava i konkretne mjere za zaštitu standarda građana i poslovnog sektora. Ne pristajemo na ekonomsko uništenje i podjele koje nas ostavljaju bez radnih mjesta i pravednih uslova poslovanja”, naveli su organizatori protesta, prenosi Srna.

Jedan penzioner obratio se okupljenim građanima i rekao je da su političari u BiH nojbolje plaćeni u Evropi, a da su građani potplaćeni.

“U penziju sam otišao sa visokom stručnom spremom i 40 godina staža. Nisam kupio diplomu, a penzija mi je 701 KM. Prosječna penzija u Evropi je 52 odsto prosječne plate. Kod nas je prosječna penzija 41 odsto u odnosu na prosječnu platu”, naveo je on.

Nastavi čitati

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Aktuelno