Connect with us

Zanimljivosti

NAUČNA FANTASTIKA? Nokia donosi internet mrežu na Mjesec

Kako bi Artemis misija istraživanja Mjeseca bila jeftinija od Apolla, plan je da se koristi komercijalna tehnologija, ili makar nešto blisko tome. Zbog toga će NASA i Nokia da umreže astronaute koji se upućuju na Mjesec.

Axiom, NASA ugovarač za svemirska odela, prošle nedelje je izjavio da će koristiti Nokia tehnologiju kao primarni komunikacioni sistem za AxEMU svemirska odijela koja će astronauti nositi tokom Artemis III sletanja (pod pretpostavkom da se sve desi prema planu). Kako bi finansirala ovu komunikacionu nadogradnju, NASA je dodala 57,5 miliona dolara Axiomovom ugovoru za odijela, čija vrijednost sada iznosi 285,5 miliona dolara.

Thierry Klein, predsjednik Nokia Bell Labs, izjavio je za Payload da će njihova mreža biti prva implementacija 4G/LTE tehnologije u svemiru.

Kada je NASA započela rad na budućim svemirskim odijelima za Mjesec, plan je bio da se oslanja na radio i Wi-Fi za komunikacije. Međutim, kako je NASA prenijela taj posao na privatne ugovarače, dodijelila je istraživački ugovor Nokiji da istraži “3G PP” – standarde koji leže u osnovi mobilnih mreža na Zemlji – za Mjesec. Njihov zadatak je da se bave isključivo površinskom komunikacijom; ugovarač za Human Landing System će obezbijediti vezu nazad do Zemlje.

Dok radio ima ograničen protok podataka, a Wi-Fi ograničen domet, 4G/LTE mreža može isporučiti visoku propusnost do više uređaja. Nokia je dizajnirala “mrežu u kutiji” koju će testirati na sljedećoj misiji bez posade Intuitive Machine-a na Mjesec, koristeći tehnologiju za komunikaciju sa Lunar Outpost roverom i IM hopperom.

Ta demonstracija će uticati na konačni dizajn mreže koja će biti poslana u svemir tokom Artemis III misije, rekao je Klein. Trenutno, nema planova za dalja testiranja u svemiru, s obzirom na stroge rokove.

AxEMU odela će uključivati ugrađene mobilne uređaje koje će astronauti upravljati putem kontrolne kutije na prednjoj strani odijela. Jedan izazov sa Axiom-a je da osiguraju da se glasovi – koji zvuče drugačije u presovanom okruženju odijela – pravilno detektuju od strane mikrofona u kacigi, rekao je Russel Ralston, šef od‌jeljenja za odijela u Axiomu.

Sa Nokijine strane, kompanija mora da ojača svoje komponente za poznate izazove zračenja i temperaturnih uslova u svemiru, ali i da osigura da upravljanje mrežom bude potpuno autonomno i samokonfigurišuće, piše payloadspace.

“Ovo vodi ka budućoj Artemis arhitekturi na površini gde bi se ova tehnologija mogla primeniti na mnoge objekte — rovere, pressurized rovere, odijela, zemaljske stanice”, kaže Ralston I dodaje: “Namjera je da ovo postane temelj šire komunikacione mrežne arhitekture na površini Mjeseca, prenosi Benchmark.

Zanimljivosti

NAJMOĆNIJI SUPERKOMPJUTER na svijetu riješio decenijsku dilemu

Najmoćniji superkompjuter na svijetu iskorišten je za značajno naučno dostignuće.

Naučnici iz Oak Ridge nacionalne laboratorije (ORNL) uspjeli su da iskoriste najmoćniji superkompjuter na svijetu, Frontier, kako bi došli korak bliže rješenju velikog problema u nuklearnoj fizici.

Njihovo istraživanje fokusirano je na dešifrovanje magnetskih svojstava Ca-48 atomskog jezgra, a jedan od fizičara rekao je da “Ca-48 jezgro brzo propada jer ima jake magnetne interakcije, i jednu od najvećih tranzicionih snaga”.

Ca-48, specijalni tip atoma koji je korišćen pri istraživanjima, ima veoma stabilnu strukturu, i koristan je za proučavanje sila koji drže atome na okupu ili ih razdvajaju. Ima 20 protona i 28 neutrona, što naučnici zovu “dupla magija”, navedeno je u saopštenju ORNL.

Ponašanja ovog atoma su pod znakom pitanja još od 1948. godine, a kako bi došli bar korak bliže odgovoru na pitanje kako Ca-48 funkcioniše, ORNL tim je koristio Frontier superkompjuter za vršenje više od trilion kalkulacija u sekundi.

“Nevjerovatna moć sistema omogućila je timu da izvede potrebne simulacije sa zapanjujućom efikasnošću i preciznošću”, saopšteno je iz laboratorije.

Rezultat je sljedeći: magnetna tranzicija Ca-48 poklopila se sa rezultatima iz eksperimenata sa gama-zracima, čime je velikim dijelom riješen jedan od bitnijih problema u nuklearnoj fizici.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

POJAVA U SAHARI ZBUNILA MNOGE: Kiša lije danima, stvorilo se ogromno jezero

Nevjerovatni prizori iz Sahare.

Snimak sa Zoom Earth-a pokazuju nalet jake kiše koja trenutno udara u pustinju Saharu, koja je, kao najveća vruća pustinja na svijetu, poznata po suvim uslovima.

Snimak prognoze, koju je Zoom Earth objavio juče ujutru na X-u pokazuje kišu koja je od srijede krenula širom sjeverozapadne Afrike. Kiša je nastavila da pada u regionu do četvrtka, a radar predviđa da će se nastaviti i danas.

Količina kiše varira od slabe do jake, prema radaru. Post dalje povezuje padavine sa malim brojem uragana u Atlantskom okeanu koji su pogodili SAD ove godine.

“Tropski talasi, koji se često razvijaju u uragane, nisu se tako snažno pojavljivali iz centralne Afrike. Jedan ključni faktor za formiranje tropskih talasa je zona intertropske konvergencije (ITCZ). Ona se pomjerila dalje na sjever nego inače. Ovo, u kombinaciji sa rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO), promijenilo je vremenske obrasce širom Atlantika i Afrike”, navodi Zoom Earth.

Ova promjena je izazvala više kiše u dijelovima svijeta koji inače ne pamte tako velike količine padavina, kao što su pustinje Sahel i Sahara.

Stanovnici malog pustinjskog grada Ain Sefra u sjeverozapadnom Alžiru bili su zapanjeni kada su vidjeli kako se ogromno jezero pojavljuje u obično suvoj pustinji u rijetkom prirodnom fenomenu nakon veoma jake kiše.

U Sahari, u kojoj obično ima malo ili nimalo kiše, a u rijetkim slučajevima, jednom u deceniji, palo je 500 odsto normalnih mjesečnih padavina ovog mjeseca.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

“PREVARA” TEŠKA 744.000 EVRA! Hotel u kojem niko nikada nije rezervisao sobu

Zamislite scenario u kojem se satima vozite auto-putem u Australiji i počinje vas hvatati umor.

Srećom, nailazite na hotel usred ničega, zahvaljujete sudbini što ćete se konačno moći ispružiti i “ubiti” oko, ali kad se približite neobičnoj zgradi, shvaćate da nešto ne štima. Hotel je naime lažan (scenario nije).

Hotel EastLink zapravo je skulptura smještena na periferiji Melburna u Australiji, dizajniran tako da izgleda kao pravi hotel.

Veliku maketu hotela, čija je izgradnja koštala 744.000 evra dizajnirao je kanadski umjetnik Kalum Morton i svijetu ga je predstavio 2007. godine.

Od tada zbunjuje mnoge ljude koji su tamo pokušavali rezervisati smještaj ili ući unutra.

Internetska stranica EastLink još uvijek dobija upite o cijenama soba, dostupnosti i informacijama o parkiranju, a opisujući koncept koji stoji iza dizajna, Morton je i želio da prolaznici vide EastLink kao stvarni hotel ili pak rekvizit koji je “zbrisao” iz tematskog parka ili s filmskog seta.

Divovska ludost, kako joj Morton tepa, ima čisto ukrasnu funkciju.

EastLink je visok 20 metara, a sagrađen je od čelika, betona i staklenih ploča Kad padne noć, neki od prozora svijetle, što cijelu priču čini zanimljivijom.

(Punkufer.hr)

Nastavi čitati

Aktuelno