Nauka i tehnologija
Naučnici su došli do nove definicije smisla života

Smisao života je najveća misterija – zašto postojimo? I ima li smisla… pa… bilo šta od onoga što radimo i što nas čini nama? Naučnici imaju mogući novi odgovor na to pitanje, bar sa naučne strane.
To su pitanja na koja možda nikada nećemo pronaći odgovore, ali barem možemo definisati šta “život” znači u naučnom smislu.
Pa ipak, naše razumijevanje toga šta je život, neprestano se mijenja zahvaljujući istraživanju svemira.
Dok naučnici nastavljaju potragu za životom izvan našeg vlastitog svijeta, biolozi moraju ponovo razmisliti značenje same riječi “život”.
Generalno, biolozi objašnjavaju “život” kao označavanje samoodrživog hemijskog sistema koji je sposoban obavljati funkcije kao što su jedenje, metabolizam, izlučivanje, disanje, kretanje, rast, reprodukcija i reagovanje na vanjske nadražaje.
Ova definicija prilično dobro funkcioniše ovdje na Zemlji (iako postoje neki važni izuzeci, poput virusa), ali stručnjaci su istakli da ako život postoji negdje drugo u svemiru, možda neće pokazivati ista svojstva na koja smo navikli ovdje.
Zaista, moglo bi biti neprepoznatljivo kao život kakvog poznajemo (zaboravite one male zelene čovječuljke). U tom slučaju, kako ćemo ga uočiti ako nam se ikada ukrste putevi?
Astrobiolog Sara Imari Voker i hemičar Li Kronin misle da su došli do rješenja.
Par sada tvrdi da vrlo složeni molekuli koji se nalaze u svim živim bićima ne mogu postojati isključivo zahvaljujući slučaju.
Stoga, kažu oni, svemir mora imati način stvaranja i reprodukcije složenih informacija i zadržavanja “sjećanja” na sve to.
U intervjuu za “New Scientist”, Vokerova sa Univerziteta Arizona objasnila je njihovu radikalnu ideju o tome kako predmeti nastaju.
Koncept, poznat kao teorija sklopa, objašnjava zašto su određeni složeni objekti postali obilniji od drugih uzimajući u obzir njihovu istoriju.
Ako se teorija pokaže tačnom, redefinisaće ono što podrazumijevamo pod “živim” stvarima i pokazati da smo potpuno pogrešno krenuli u potragu za vanzemaljskim životom.
U procesu bismo čak mogli završiti stvaranjem vanzemaljskog života u laboratorijama, naglasila je.
U svojoj diskusiji s “New Scientistom”, Vokerova je istakla: “Elektron se može stvoriti bilo gdje u svemiru i nema istoriju. Vi ste takođe temeljni objekat, ali s puno istorijske zavisnosti. Možda biste željeli navesti svoju starost računajući unazad do trenutka kada ste rođeni, ali dijelovi vas su milijardama godina stariji”.
Potom dodaje:
“Iz ove perspektive, trebali bismo razmišljati o sebi kao o linijama širenja informacija koje se privremeno nalaze agregovane u pojedincu.”
Teorija sklapanja predviđa da molekuli proizvedeni biološkim procesima moraju biti složeniji od onih proizvedenih nebiološkim procesima, kao što primjećuje “Science Alert”.
Kako bi to testirali, Vokerova i njen tim analizirali su niz organskih i anorganskih spojeva iz cijelog svijeta i svemira, uključujući bakterije Ešerihija koli, urin, meteorite, pa čak i domaće pivo.
Zatim su razbili spojeve u manje komadiće i upotrijebili spektrometriju mase kako bi odredili njihove molekularne sastavne blokove.
Izračunali su da je najmanji broj koraka potrebnih za ponovno sastavljanje svakog spoja iz ovih gradivnih blokova bio 15.
I dok je za neke spojeve iz živih sistema bilo potrebno manje od 15 koraka sklapanja, nijedan anorganski spoj nije uspio prijeći ovaj prag.
“Naš sistem dopušta nam da agnostički pretražujemo svemir tražeći dokaze o tome šta život čini umjesto da pokušavamo definisati šta je život”, napisali su Voker, Kronin i drugi u članku “Nature Communications” izdanom 2021. godine.
Zgodna stvar u vezi s ovim sistemom sastavnih blokova – koji su nazvani “indeksom molekularnog sklopa” – jeste da se ne oslanjaju na organske materijale na bazi ugljika koje treba identifikovati.
Drugim riječima, vanzemaljac bi mogao biti napravljen od potpuno različitih stvari, a mi bismo ga i dalje mogli uočiti kao život pomoću indeksa.
Takođe radi bez obzira na to u kojoj se fazi “života” vanzemaljsko biće nalazi – da li je još uvijek u razvoju ili je prešlo u tehnološku fazu izvan našeg razumijevanja.
To je zato što sva ta stanja proizvode složene molekule koje ne bi mogle postojati bez živog sistema.
Ako vas od svega ovoga boli glavu, vratimo se samo osnovama: ako postoji tajna života, možda se sve svodi na ono šta radimo, a ne na ono što jesmo, prenosi “Indy100“.
Nauka i tehnologija
PRONAŠLI NOVU MOGUĆNOST: Naučnici su ponovili eksperiment koji je pokazao kako je MOGAO NASTATI život na Zemlji

“Živ je! ŽIV JE!”
Ovaj legendarni uzvik iz filma Frankenstein (1931), kada doktor Henri Frankenštajn slavi svoje groteskno otkriće, postao je simbol moći električne energije. U tom trenutku, njegov monstruozni eksperiment oživljava uz prasak munja i električne varnice.
Iako manje dramatično od scene iz filma, električna energija možda je imala ključnu ulogu u nastanku života na Zemlji prije nekoliko milijardi godina.
Zemlja je stara oko 4,5 milijardi godina, a najstariji poznati fosili mikroorganizama potiču iz perioda od prije 3,5 milijardi godina. Ipak, mnogi naučnici smatraju da je život nastao još ranije, iz organskih molekula koje su se postepeno formirale u prvobitnim vodenim tijelima, poznatim kao praistorijska supa.
Ali kako su se te organske molekule uopšte pojavile? Još prije nekoliko decenija naučnici su predložili da su hemijske reakcije, izazvane udarima munja u drevnim okeanima, dovele do spontane pojave organskih spojeva, piše CNN.
Nova studija, objavljena 14. marta u časopisu Science Advances, sugeriše da bi mikrogromovi – gotovo nevidljive varnice između sićušnih kapljica vode – mogli biti snažan katalizator u stvaranju aminokiselina iz anorganskih materijala. Aminokiseline su osnovni građevni blokovi života i ključni korak ka njegovoj evoluciji.
Mikrogromovi kao izvor energije za nastanak života
“Prepoznato je da je bio potreban neki snažan katalizator kako bi se pokrenule hemijske reakcije koje su dovele do nastanka života na ranoj Zemlji,” izjavila je dr. Amy J. Williams, astrobiologinja i geobiologinja sa Univerziteta Florida.
Da bi se aminokiseline formirale, neophodno je da se atomi azota vežu za ugljik. Međutim, azot je prisutan u obliku molekula (N₂) sa izuzetno snažnim hemijskim vezama koje je teško razbiti – osim uz pomoć ogromne količine energije.
Naučnici su ranije smatrali da su munje bile ključni izvor te energije, ali sada mikrogromovi nude novo, vjerovatnije objašnjenje.
Eksperiment inspirisan slavnim Miller-Urey testom
Nova studija se temelji na eksperimentu iz 1953. godine, koji su sproveli američki hemičari Stanley Miller i Harold Urey. Oni su stvorili simulaciju atmosfere rane Zemlje koristeći amonijak (NH₃), metan (CH₄), vodonik (H₂) i vodu, a zatim su ovu smjesu izložili električnim pražnjenjima kako bi simulirali udare munja. Rezultat? Formacija jednostavnih aminokiselina, čime je podržana teorija abiogeneze – ideja da život može nastati iz nežive materije.
Tim istraživača, predvođen dr. Richardom Zareom sa Univerziteta Stanford, odlučio je testirati mogu li mikrogromovi imati isti efekat.
U eksperimentu su koristili kapljice vode veličine između 1 i 20 mikrona (za poređenje, ljudska vlas ima širinu od oko 100 mikrona). Manje kapljice su bile negativno naelektrisane, dok su veće bile pozitivno naelektrisane.
Kada su se suprotno naelektrisane kapljice približile, elektroni su preskakali između njih – stvarajući mikrogromove. Ovaj proces su snimili kamerom visoke brzine i otkrili organske molekule sa vezama ugljik-azot, uključujući aminokiselinu glicin i uracil, ključnu komponentu RNA.
Šta ovo znači za teorije o nastanku života?
Dok su munje u ranoj Zemljinoj atmosferi bile sporadične i nepredvidive, vodena magla i mikrogromovi vjerovatno su bili daleko češći i postojali u velikim količinama.
“Predlažemo da je ovaj novi mehanizam prebiotičke sinteze mogao kontinuirano stvarati aminokiseline u plitkim vodama, omogućavajući njihov akumulaciju i kasniji razvoj složenijih molekula,” rekao je dr. Zare.
Ipak, porijeklo života i dalje ostaje naučna misterija. Druga hipoteza sugeriše da su prve aminokiseline nastale u hidrotermalnim otvorima na dnu okeana, gdje su interakcije morske vode, bogatih vodonikom gasova i ekstremnog pritiska mogle stvoriti slične hemijske spojeve.
Bez obzira na to koji je scenario tačan, jedno je sigurno – električna energija je odigrala ključnu ulogu u nastanku života na Zemlji.
Nauka i tehnologija
VAŽNO JE RAZVIJATI! Kako se zaštititi od zloupotrebe vještačke inteligencije!

Evropski lideri su složni po pitanju važnosti razvoja vještačke inteligencije na Starom kontinentu, izjavio je predsjednik Slovačke Peter Pelegrini.
Pelegrini je učestvovao je na sastanku lidera Evropske unije u Jelisejskoj palati u Parizu, gdje se diskutovalo o vještačkoj inteligenciji (AI) iz perspektive evropske konkurentnosti, saopštila je Kancelarija predsjednika Slovačke.
Na sastanku kome je prisustvovao i franuski predsjednik Emanuel Makron se razgovaralo o manjkavostima Evrope u oblasti AI i rješenjima za poboljšanje situacije.
Prema riječima predsjednika Slovačke, učesnici sastanka su se složili da treba nadalje podržavati, inovacije, nauku i istraživanje i takođe se fokusirati na izgradnju velikih centara podataka u Evropi kao bi se omogućio dalji razvoj vještačke inteligencije, prenosi TASR.
„Od suštinske je važnosti da promijenimo našu perspektivu u oblastima kao što su zdravstvo, transport i obrazovanje i omogućimo Evropi da postane tržište za korišćenje vještačke inteligencije, tako da je ne koristi samo privatni sektor, već i da vlade stvaraju prostor za korišćenje gdje god to koristi javnosti”, naglasio je Pelegrini.
Lideri na sastanku su takođe podvukli potrebu da se definišu odgovarajući načini za zajedničko regulisanje vještačke inteligencije na evropskom tržištu kako bi se zadržala njena zaštita od zloupotrebe ili prevara.
Evropa mora da uloži maksimalane napore ako želi da se nadmeće sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom na polju vještačke inteligencije, zaključio je Pelegrini, prenosi RTCG.
Nauka i tehnologija
TEHNOLOŠKI RAT ESKALIRA! Mask želi OpenAI, Altman ga brutalno ismijao!

Ilon Mask, najbogatiji čovjek na svijetu, želi da povrati kontrolu nad OpenAI-om, kompanijom koja je dizajnirala vodeći svjetski program vještačke inteligencije ChatGPT, i dao za njega nevjerovatnu ponudu od 97,4 milijarde dolara.
Ponuda se dešava jedva nekoliko mjeseci nakon što je Mask tužio OpenAI, nastojeći blokirati njegovu tranziciju u profitnu kompaniju.
Međutim, izvršni direktor OpenAI Sam Altman je prilično brzo odbacio ponudu, podižući borbu između dva tehnološka mogula na novi viši nivo, piše Tech Times.
Rivalstvo između Maska i Altmana je godinama tinjalo, ali ovaj najnoviji potez podiže ga na potpuno novi nivo. Odgovarajući na Maskovu ponudu, Altman je uzvratio na X (bivši Twitter) podrugljivo nudeći znatno nižu cijenu ispod tržište da kupi ovu mrežu koja je u vlasništvu Maska.
Prema Engadgetu, Altmanov odgovor nije bio samo odbijanje, već javni napad na Maska, koji je slavno kupio Twitter za 44 milijarde dolara prije nego što ga je rebrendirao u X.
Sukob milijardera signalizira da se Altman neće lako pokolebati ponudom izvršnog direktora SpaceX-a, iako to znači milijarde dolara.
-
Politika3 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Hronika2 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet1 dan ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika2 dana ago
DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”
-
Politika1 dan ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Banjaluka1 dan ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Hronika3 dana ago
TUGA DO NEBA Supruga policajca kojeg je odnijela rijeka obratila se riječima koje kidaju dušu
-
Društvo1 dan ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)