Connect with us

Društvo

NE NAZIRE SE KRAJ POSKUPLJENJIMA! Osnovne životne namirnice za mnoge postaju luksuz

Ne nazire se kraj poskupljenjima proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju, a cijene hrane na mjesečnom nivou najviše rastu, pokazuju najnoviji podaci Agencije za statistiku BiH.

Prema ovim podacima, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini su zabilježile rast za 0,4 odsto u novembru u odnosu na oktobar.

“Posmatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u novembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 0,8%, stanovanje i režijski izdaci za 0,4%, zdravstvo za 0,6%, prevoz za 0,5%, komunikacije za 0,2%, restorani i hoteli za 0,2%, te ostala dobra i usluge za 0,2%”, piše u ovim podacima.

Dodaje se da je u novembru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku zabilježen pad cijena u odjeljcima alkoholna pića i duvan za 0,5% i odjeća i obuća za 0,8%.

“Nivo cijena u novembru 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viši je za 1,5%. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 4,2%, alkoholna pića i duvan za 3,9%, zdravstvo za 4,3%, komunikacije za 0,3%, rekreacija i kultura za 3,1%, obrazovanje za 0,4%, restorani i hoteli za 6,2% te ostala dobra i usluge za 3,9%. Prosječni pad cijena je zabilježen u odjeljku odjeća i obuća za 7,1%, stanovanje i režijski izdaci za 1,2%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 0,5% i prevoz za 4,3%”, ističe se u podacima Agencije za statistiku BiH.

Ekonomista Admir Čavalić, kaže za “Nezavisne novine” da u cijeloj ovoj situaciji i poskupljenjima zabrinjava rast cijena električne energije za privredne subjekte u oba entiteta.

“Ovo može biti ključni faktor u kontekstu rasta cijena razumijevajući da je električna energija veoma bitan faktor kako u proizvodnji, tako i u svim drugim lancima ekonomskog snabdijevanja stanovništva. Međutim, imamo i faktor globalnog uticaja, geopolitičke krize, od Ukrajine do Bliskog istoka. Sve to rezimira taj rast cijena. Naravno, tu su i oblasti u kojima nema konkurencije i to čuva cijene visokim. Što se tiče inflacije, ona je na kontrolisanom nivou, moguće je da bude ispod dva odsto. Ipak, to građanima ništa ne znači ako su cijene osnovnih životnih namirnica porasle, jer one najviše učestvuju u trošenju raspoloživog dohotka”, naglasio je Čavalić.

Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruženja potrošača RS i predsjednik Udruženja potrošača “Zvono” iz Bijeljine, ističe da potrošači jednostavno kukaju i da su zabrinuti zbog toga šta će se dešavati u vezi sa cijenama svih proizvoda od naredne godine.

“Ovo što je do sada bilo, nekako smo pregurali, ali plašimo se toga šta će biti kad dođe do poskupljenja struje, ali i ostalih najavljenih poskupljenja. To će se lančano povući, pogotovo prehrambenih proizvoda. U nove cijene koje nas očekuju zbog poskupljenja električne energije će se sigurno ugraditi i neka inflacija. Potrošači su sad više zabrinuti nego nezadovoljni, jer ih očekuje poprilična neizvjesnost u vezi sa pitanjem cijena proizvoda”, naglasio je Vasilić.

Društvo

NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.

Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.

Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.

Cijene kao u jeku ljeta

Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.

Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.

Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.

Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.

Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM

Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM

Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM

Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM

Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.

Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.

Nastavi čitati

Društvo

GDJE JE NESTALO PROLJEĆE? Polarni vrtlog stiže u region

DHMZ je  za veliki dio Hrvatske izdao upozorenje za potencijalno opasno vrijeme zbog grmljavinskog nevremena.

Prema njihovim prognozama, vjerovatnoća grmljavine je u pojedinim dijelovima veća od 65 odsto. Slično vrijeme će se nastaviti početkom sljedeće sedmice.

Na loše vrijeme u maju ukazuje i meteorolog hobista Dino Dundić na svojoj Fejsbuk stranici.

“Prošli smo polovinu maja i vrijeme bi trebalo biti sve toplije, kako i priliči drugoj polovini kasnog proljeća. No polarni vrtlog, koji je očigledno pun ledene snage i energije, ima – čini se – sasvim druge planove. Umjesto očekivanog otopljenja, suočavamo se s hladnim strujanjima sa sjeveroistoka i snijegom u planinama”, napisao je i dodao:

“Novi izlazi prognostičkih modela predviđaju hladnije vrijeme od svih klimatoloških prosjeka za maj, a prema svemu sudeći, tako će ostati sve do kraja mjeseca. Pred nama su dani u kojima ćemo se još nagledati hladnih i neugodnih strujanja iz samog Sibira prema našem dijelu Evrope. Takvi uslovi mogu donijeti štetu vegetaciji, kao i pčelama koje neće imati očekivane unose nektara – one, ali i kolege pčelari, planirali su nešto sasvim drugo…”

Za mjesec jun nije htio još uvijek ništa prognozirati.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Aktuelno