Connect with us

Politika

Nebojša Vukanović: Žao mi je što nisam imao ničiju podršku. Izigrali su me

Dugo je važio za glavnog kandidata opozicije za kandidata za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. On i Jelena i Trivić slovili su za par koji može da dobije najveću podršku građana. Na kraju nije dobio podršku lidera opozicije koja je kao kandidata za člana Predsjedništva podržala predsjednika SDS-a, Mirka Šarovića.

Ne krije da je razočaran, podržaće, ipak, kandidate opozicije ali će raditi na tome da njegova lista dobije što veći broj glasova kako bi bila nezaobilazan faktor u eventualnom formiranju vlasti. Nebojša Vukanović, za Gerila info, govorio je o saradnji sa opozicijom, režimu koji predvodi SNSD, namjeri vlasti da proda Ljubiju i Elektroprivredu RS…

Nebojša, iako su mnogi očekivali, na kraju niste kandidat opozicije za člana Predsjedništva. Zašto ste odustali? Pominjali ste da je kandidatura skupa ali utisak je da to nije jedini razlog.

Bio sam, na žalost, jedini i usamljen u insistiranju na poštovanju dogovora koji je opozicija postigla na Jahorini a to je da dvoje kandidata sa najboljim rejtingom budu kandidati za predsjednika i člana Predsjedništva. Ostao sam, međutim, usamljen. Čelnici SDS-a i PDP-a su od toga naprasno odustali, uprkos tome što imam veliku podršku u narodu i što bismo gospođa Trivić i ja bili, sigurno, dobitna kombinacija i što bi dobili najviše povjerenje naroda. Ipak su mene eliminisali i ni po koju cijenu nisu željeli da ja budem kandidat. Ja bih se vjerovatno sam kandidovao da je ostalo pravilo CIK-a kao što je bilo svih ovih godina. Ove godine su uveli prvi put da pored…nekada je bila prijava za člana Predsjedništva i Parlament BiH 20 000 maraka a sada su uveli da se Parlament plaća 25 000 plus 25 000 za Predsjedništvo.

Nisam imao iskreno 50 000 maraka a nisam želio da uzimam tako silan novac i da idem u borbu sam protiv svih jer bih, bilo ko da vas podrži, izgubio onu slobodu i samostalnost koju imam. Čelnici SDS-a i PDP-a su izigrali taj dogovor. Iz kojih razloga ja ne znam ali na njima je sva odgovornost za rezultat ovih izbora. Moram reći da sam ja bez ikakvih uslovljavanja decenijama, da ne kažem godinama, podržavao kandidate SDS-a i PDP-a i ne znam šta je bio razlog da ako ja imam najviše šansi i povjerenje naroda da ne budem kandidat. Da li je problem što sam ja možda nekontrolisan, previše slobodan, što bih insistirao na poštovanju zakona, što sa mnom ne bi bilo kompromisa oko suštinskih stvari ili nešto drugo ne znam. Ali u svakom slučaju u namanju ruku nije korektan taj potez čelnika SDS-a i PDP-a. Moram reći da sam razočaran i da sam bio jedini usamljen na insistiranju na tom dogovoru. Svakako oni koji su tako odlučili će snositi svu odgovornost.

Bilo je govora da je neprikladno da SDS kao najveć opoziciona stranka nema kandidata. Da li je bilo moguće da kompromis bude da Vi budete kandidat SDS-a? Da li se razmišljalo u tom pravcu?

Ja nikada ne bih postao član bilo koje stranke. Ta članska karta ne vidim zašto bi bila bilo kakvo ograničenje jer ja sam u posljednjih desetak godina toliko korisnih stvari uradio bez ikakvih uslovljavanja za SDS i opoziciju da je valjda njihov bio cilj da pobijedimo na ovim izborima. A ako bi pobijedili i formirali vlast to bi bio put za ozravljenje SDS-a. Vi ste svjedoci da su mnogi imali člansku kartu SDS-a, okoristili se o tu stranku, da ne nabrajam. Od pokojnog Miće Mićića, Obrena Petrovića, Ognjena Tadića, Dragana Čavića i drugih. Iskoristili su ih i prešli na drugu stranu, Banjac, Stevandić, Kalinić, da ne nabrajamo jer možete do ujutro da nabrajate.

Mislim da članska karta nije nešto što treba da bude presudno. Važno je ko može pobijediti, ko može pokrenuti narod i ko može dobiti povjerenje ljudi. Vidjeli ste i sami na skupovima ili na slavi SDS-a prošle godine da sam na svakom pojavljivanju dobio apsolutno najveći aplauz i da svi oni iskreni članovi SDS-a i opozicionari mi vjeruju i da me iskreno podržavaju i ne vjerujem da bi i jedan član SDS-a imao nešto protiv toga da budem kandidat. Na žalost to nije odgovaralo, očigledno, rukovodstvu i naravno da ja ne bih pristao na bilo kakve ucjene i kompromise niti bih uzimao bilo koju člansku kartu. Iako mi gospodin Šarović uporno govori da uđem u SDS ja to ne želim. Ne želim da budem član stranke jer mislim da to neće učiniti čovjeka ni boljim ni lošijim. Oni su donijeli takvu odluku.

Žao mi je iskreno što nisam imao ničiju podršku, što sam ostao usamljen ali formirana je lista “Za pravdu i red” u svim izbornim jedinicama i mi guramo dalje da imamo što više poslanika kako se bez nas ne bi mogla formirati vlast i kako bi smo bili ključan faktor koji će insistirati na radikalnim i velikim reformama i promjenama u društvu.

Dobro, sad je tako kako je. Imaju li Mirko Šarović i Jelena Trivić Vašu podršku? Može li opozicija biti jedinstvena u oktobru?

Ja nikada u svojoj političkoj karijeri nisam povukao ni jedan politički potez od kojeg bi Milorad Dodik i režim imali bilo kakvu korist pa to neću uraditi ni sada. Iako je bilo nekih nekorektnosti ja sam okrenuo list i nastavljam dalje. Naravno da će moja lista i saborci maksimalno podržati kandidate opozicije jer je naš cilj da pobijede kandidati opozicije a da lista “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića ima snažan klub i u NSRS i da imamo poslanika u Parlamentu BiH kako bi to bio garant da se bez nas neće moći formirati nova Vlada i kako bi dobili resore što bi garantovalo da će doći do demontaže totalitarnog sistema i da ćemo napraviti iskorak ka uvođenju pravne države i vladavine prava, demokratizacije i normalizacije društva.

Moram reći da nemam nekih puno kontakata, sad je doduše ljeto i odmor, sa čelnicima SDS-a i PDP-a. Vjerovatno će biti nekih razgovora do septembra kada te stvari treba da se dogovore. Moram reći da sam poprilično razočaran da mnogi u opoziciji mene posmatraju, što ste mogli najbolje vidjeti u Višegradu, kao nekakvog protivnika i da ljudi iz SDS-a i PDP-a prave skupove u Višegradu i drugim mjestima sa DNS-om i Nenadom Nešićem a mene ne zovu.

To svakako nije moj problem i oni će zbog toga snositi odgovornost. Ključno je da imamo, još jednom pozivam narod, dovoljan broj posmatrača. Iskreno ja ne vjerujem nikome i gdje budemo imali svog posmatrača odanog tu će biti i glasova i to je najvažnija stvar na ovim izborima, da se organizuje mreža posmatrača kako bismo u oktobru odbranili izbornu volju građana.

Mislite li da je to moguće? SNSD je i pored svega, oslanja se na snagu institucija i države, i dalje jako moćan. Očekujete li fer izbore? Može li ovdje bilo ko ikada pobijediti stranku na vlasti?

Naravno da može. Sedamdeset odsto građana Republike Srpske, najmanje dvije trećine je nezadovoljno i većini, čak i pristalica i članova vladajuće stranke, je jasno da režim vodi u propast i bitno je samo dobro se organizovati, imati mrežu ljudi, spriječiti izborne manipulacije, dopisivanje i krađu glasova kakvu smo mogli vidjeti u Doboju i imati međusoban, korektan odnos u opoziciji. Smatram da bi opozicija mogla da mnogo bolje koristi greške i ukazuje na probleme.

Previše energije se troši u opoziciji na unutrašnja pozicioniranja, ne samo za kandidate već i za nosioce lista, nosioce kompenzacionih lista, da postoji određena vrsta…ja mogu osjetiti na sebi da me mnogi u opoziciji posmatraju kao nekoga ko će uzeti njihove glasove. Naravno da ja neću uzeti ničije glasove i da ti ljudi koji glasaju za mene su moje pristalice, to je najbolje pokazao primjer u Trebinju gdje nije došlo do pada SDS-a i PDP-a a mi smo smanjili razliku koja je nekad bila 5000 na manje od 1000 glasova. Ima prostora da se kockice slože, samo je potrebno biti iskren prema narodu i otvoren i sigurno će doći i podrška naroda. Međutim, ukoliko tražite podršku naroda a ne poštujete njegov puls onda to već stvara neke probleme.

Ja sam siguran da je većini građana Srpske jasno da mi idemo u provaliju, da ovaj režim je na putu da zada konačan udarac na uništenju Republike Srpske, pretvaranju u koloniju. Uskoro će, ukoliko ostanu na vlasti, ući u NATO, rasprodati Elektroprivredu i ostale resurse i da je ovo posljednja šansa da se spasi Republika Srpska.

Spominjete Elektroprivredu, šta je sa pričom o Ljubiji? Kako vidite sastanke Željke Cvijanović u SAD i Milorada Dodika u Izraelu a oboje su pod sankcijama, što SAD, što Velike Britanije?

Oni su saradnici stranaca i Dodik i Željka su samo dobili opomene, žute kartone jer nisu baš bili dobri đaci mada su ispunili većinu onoga što njihovi mentori koji su ih doveli na vlast, stranci, od njih traže. To je sprovođenje neoliberalne dogme, rasprodaja Republike Srpske, uništavanje institucija od obrazovnog sistema do privrede. Sada ovaj posljednji odlazak Dodika i Željke u Izrael i Ameriku, kao što sam to najavio prvi dan, ima za cilj da oni nude Elektroprivredu RS, Aluminu, rudnik Ljubiju i druge preostale prirodne resurse Republike Srpske kao zalog da će oni to privatizovati i predati strancima ukoliko im omoguće da još jednom pokradu izbore i ostanu na vlasti.

Juče sam objavio detaljno kako rudnik Ljubija se prodaje tašna mašna firmi koja je osnovana prošle godine, koja nema nikakve reference, iza koje stoji ovaj Zotov koji je ranije htio kupiti Ljubiju i jasno je da se tu radi o izdaju i veleizdaji i da Milorad Dodik trguje onim što još nije uništio kako bi još četiri godine opstao na vlasti. On je jedan veleizdajnik koji je do temelja razorio Republiku Srpsku i u svakom slučaju se moramo svim demokratskim sredstvima boriti protiv toga da se rasprodaju nacionalna bogatstva i preostali prirodni resursi Republike Srpske.

Šta onda čeka Republiku Srpsku? Šta ukoliko i dođe do promjene vlasti? Kako će se RS izvući? 2023. godine na naplatu dolazi Bečka berza, 2025. Londonska. Kako će to biti vraćeno? Koliko ljudi će do 2025. godine ostati u RS?

Republika Srpska, tačno da je u velikim problemima i to su polsjedice petnaestogodišnjeg sistematskog razaranja. Ali ako uspijemo vratiti samo trećinu onoga što je oteto od naroda mi imamo sigurno pet godina unaprijed plaćene već sve troškove. Dovoljno je obići Jahorinu, Budvansku rivijeru, okolinu Banjaluke pa ćete naći imovinu koja vrijedi nekoliko desetina ili stotina miliona evra. Dakle, ukoliko bi se uspostavila pravna država, ukoliko bi se vratilo narodu što je oteto, ukoliko bi bio istinski usvojen i sproveden Zakon o porijeklu imovine i lustracija, Zakon o spriječavanju sukoba interesa i drugi ključni reformski zakoni, ako bi zakon bio jednak za sve mislim da ne bi bilo nikakvih problema da se funkcioniše normalno i krene putem oporavka.

Tačno je da su nas oni prezadužili ali mnogo su od tih novaca sakrili na domaćim i inostranim bankama i u nekretninama a čije porijeko niko od tih funkcionera ne može da dokaže. Najbolji primjer vam je Luka Petrović koji je generalni sekretar vladajuće partije i koji je četiri godine direktor Elektroprivrede i koji pune četiri godine radi na uništavanju elektroenergetskog sistema kako bi se on prodao tajkunima i moćnicima bliskim vladajućoj oligarhiji. Čovjek kod kojeg sam otkrio da ima desetak stanova u Beogradu i pored toga ima hacijendu vrijednu nekoliko miliona evra u selu Zagora, gdje niko ne živi, u Trebinju, ima kuću u zaleđu dubrovačkom. On ima imovinu vrijednu desetak miliona maraka. Ako jedan Luka koji je nižerangiran u čitavom sistemu ima takvu imovinu onda možete misliti šta imaju ovi na vrhu. Ako trećinu vratimo narodu od onoga što je oteto sve će doći na svoje.

GERILA info

 

Politika

STANIVUKOVIĆ O MINIĆU: „Odličan kandidat da izgubi, u Šamcu nije mogao ni za odbornika“

Ne može biti odličan kandidat kada je u Šamcu imao 400 glasova – rekao je Stanivuković.

Savo Minić je odličan kandidat da izgubi, ali da se pronađe mudrost u opozicionim redovima.

Kazao je ovo prvi čovjek PSS-a i gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković.

– Između mene i njega (Minića) razlika je 30 odsto. Imena u opoziciji treba da se rasvijetle i osvijetle i da pronađemo taktiku. SNSD nema kandidate i ne može biti odličan kandidat neko ko u Šamcu ima 400 glasova. Nije mogao da prođe ni za odbornika – rekao je Stanivuković i dodao:

“Ako je razlika bila 30% , nakon ovog dužničkog robstva, onda pada 5% dole. Mora nakon ovakvih odluka da padne.”

Podsjetimo, Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, izjavio je juče da je Savo Minić, premijer Republike Srpske, jedan od najozbiljnijih kandidata za predsjednika Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ IZ PRNJAVORA: Srpskoj su potrebne institucije koje istražuju afere, a ne štite moćnike

U Prnjavoru je sinoć održan Sabor Gradskog odbora PSS, na kome je za predsjednika imenovan Perica Stanić.

Predsjednik PSS Draško Stanivuković čestitao je Staniću na izboru kao i na hrabrosti da govori javno o kriminalu i aferama aktuelne vlasti.

– Velika podrška i u Prnjavoru! Čestitam Perici Staniću na izboru za predsjednika Gradskog odbora PSS Prnjavor, ali i na hrabrosti da govori o kriminalu i aferama vlasti onda kada mnogi ćute. Ponosan sam što u našim redovima imamo ljude koji ne pristaju na kompromis i koji istrajno insistiraju na odgovornosti institucija i pojedinaca – rekao je Stanivuković i dodao:

– Potrebna nam je Republika Srpska u kojoj će svaka afera biti istražena do kraja, u kojoj niko neće biti iznad zakona i u kojoj će razvoj, nova radna mjesta i bolji život građana biti važniji od političkih igara i stranačkih privilegija.

Naš put je jasan – da PSS postane najsnažnija politička organizacija na istoku, zapadu, sjeveru i jugu Republike Srpske, jer samo tako možemo ostvariti sve zacrtane ciljeve – naveo je on.

Stanić se zahvalio svima koji su mu ukazali povjerenje.

– Vjerujemo da ovdje može bolje i više. Za to je potrebna određena doza hrabrosti, jer se u našem društvu uvukla apatija. Ljudi se, nažalost, naviknu na strah i poniženje kao što se naviknu na loše vremenske prilike i nastave da žive s tim. Zato je naš zadatak da ih ohrabrimo i pokažemo da postoji drugačiji put.

Da može bolje, pokazuje i naš predsjednik, koji je istovremeno i gradonačelnik najvećeg grada Republike Srpske. Moguće su subvencije za vrtiće, i javne i privatne. Moguć je besplatan javni prevoz, legalizacija objekata, različite vrste podsticaja, pa i besplatni placevi uz jasno definisane kriterijume. To su konkretne mjere koje pokazuju da politika može biti u službi građana – naveo je on.

Nastavi čitati

Politika

MINISTAR IZ DOBOJA, ŠEF IZ BRODA – POGODITE KO JE DOBIO MILIONE! Skandalozna raspodjela para za povratnike šokirala javnost!

Dok su pojedine povratničke opštine u Republici Srpskoj i Federaciji BiH ostale bez ijedne marke pomoći za infrastrukturu i obnovu, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine je Doboju od 2023. do 2025. godine, kroz javne pozive, dodijelilo ukupno 1,8 miliona KM.

Riječ je o sredstvima namijenjenim za obnovu i izgradnju komunalne i socijalne infrastrukture, kao i elektrifikaciju povratničkih naselja.

Međutim, iz javno dostupne dokumentacije nije moguće utvrditi po kojim kriterijumima su sredstva raspodjeljivana, ko je vršio bodovanje projekata niti na osnovu čega su pojedine lokalne zajednice dobijale višemilionske iznose, dok su druge ostale bez sredstava.

Prema podacima iz odluka o dodjeli sredstava, Zvornik je u od 2023. do 2025. dobio 205,5 hiljada KM, Bratunac 70 hiljada, Srebrenica 82 hiljade, a Višegrad 155 hiljada KM.

S druge strane, daleko veće iznose, pored Doboja, dobili su i Brod kojem je dodijeljeno više od 816 hiljada KM i Teslić koji je dobio 751,6 hiljada KM.

Prema riječima zastupnika SDA u Parlamentu Bosne i Hercegovine Edina Ramića, među opštinama koje nisu dobile sredstva nalaze se i Osmaci, jedna od najsiromašnijih povratničkih opština u Republici Srpskoj.

„Osmacima je nula KM. Mislim da su samo završili ranije započeti projekat jer ga nisu mogli poništiti. Međutim, mi kao parlamentarci nikada nismo dobili informaciju ni o tome kako su dodjeljivana sredstva nekim nevladinim organizacijama“, kazao je Ramić.

U podacima o sredstvima dodijeljenim opštinama i gradovima za Osmake naznačeno je 120 hiljada KM, ali nije poznato radi li se o nastavku ranijeg projekta ili sufinansiranju novog.

Ramić smatra da raspodjela sredstava pokazuje pokušaj izgradnje stranačke infrastrukture ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića.

„Nakon mandata biće zanimljivo analizirati šta su bili prioriteti ovdje, ne samo u ovom ministarstvu nego i u svim ostalim. Ovdje je očigledno da pokušavaju razviti stranačku infrastrukturu, a povratnike u Podrinju tretiraju kao siromašne rođake koji trebaju ostati siromašni“, rekao je Ramić.

sevlid hurtić
Foto: Capital.ba

Prema njegovim riječima, nijedan nivo vlasti, od Tuzlanskog kantona do državnog ministarstva, ne može se pohvaliti dobrim odnosom prema povratnicima uz Drinu.

Nezadovoljan raspodjelom sredstava je i gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, koji smatra da javni pozivi Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH ne sadrže jasne kriterijume.

On tvrdi da je problematična i odluka prema kojoj Ministarstvo pruža administrativnu i tehničku podršku Komisiji za izbjegla i raseljena lica BiH, koja donosi odluke o izboru prioritetnih opština i gradova, bez mogućnosti ulaganja pravnog lijeka.

„Kako ministar štiti, na primjer, bošnjačka prava u koja se kune i busa u grudi, najbolje neka se zapitaju bošnjački povratnici u Semberiji kojima je na javnom pozivu za finansiranje projekata obnove i rekonstrukcije stambenih jedinica raseljenih osoba i povratnika iz sredstava za 2025. godinu dodijeljeno 13 hiljada KM, isto koliko je dobila i neuporedivo manja opština Kozarska Dubica“, rekao je Petrović.

On je najavio i tužbu protiv Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH zbog, kako tvrdi, diskriminatornog odnosa pri raspodjeli sredstava.

U javnim pozivima za obnovu i izgradnju komunalne i socijalne infrastrukture te elektrifikaciju, objavljenim na internet stranici Ministarstva, nisu navedeni kriterijumi na osnovu kojih se projekti boduju niti način na koji se vrši izbor korisnika sredstava.

U aplikacionim obrascima lokalne zajednice unose osnovne podatke o podnosiocu prijave, opis prioritetnog projekta i informacije o učešću u sufinansiranju projekta iz vlastitog budžeta.

Odluka o izboru i imenovanju članova Komisije za izbjegla i raseljena lica BiH nije javno dostupna, a posljednji javno objavljeni izvještaj o radu Komisije datira iz 2018. godine.

Na netransparentnost raspodjele sredstava prošle sedmice ukazala je i zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Duška Jurišić.

„Od 27 opština u kojima su BH Zeleni imali kandidate za lokalne izbore, sve su dobile sredstva. Od opština stradalih u poplavama sredstva za 2025. godinu dobili su Fojnica i to 80 hiljada KM, Konjic 67 hiljada KM i Kiseljak 110 hiljada KM. Zanimljivo je da Jablanice nema na spisku korisnika, iako su u Donjoj Jablanici uglavnom živjeli povratnici. Nije isključeno da opština Jablanica nije aplicirala za sredstva. Niko se neće buniti. Nisu to ljudi koji protestuju pred zgradama državnih institucija. Povratnici u Kozluku će svoju infrastrukturu nastaviti graditi donacijama sunarodnjaka iz dijaspore“, rekla je Jurišić.

Udruženje „Nova svjetlost“ iz Kozluka nije dobilo sredstva za projekat uređenja obale Drine u ovom povratničkom naselju, a ni obrazloženje zbog čega je njihov zahtjev odbijen, potvrdio nam je predsjednik udruženja Mirsad Terzić.

Pitanja smo poslali i predsjedniku Komisije za izbjegla i raseljena lica BiH Davoru Čordašu, ali on do zaključenja teksta nije odgovorio koji su bili kriterijumi za odabir projekata, niti ko su bili članovi komisije.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić dolazi iz Doboja, grada kojem je u posljednje tri godine kroz javne pozive dodijeljeno 1,8 miliona KM.

Predsjednik Komisije za izbjegla i raseljena lica BiH Davor Čordaš dolazi iz Broda, opštine koja je po iznosu dodijeljenih sredstava među najvećim korisnicima grantova Ministarstva u istom periodu.

Iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH kazali su nam da su Odlukom o izboru prioritetnih projekata iz sredstava za 2025. godinu odobreni projekti za Brod i Doboj u potpunosti usklađeni s dosadašnjim ulaganjima u ove dvije lokalne zajednice, koje imaju veliki broj raseljenih osoba i povratnika te devastiranu infrastrukturu u povratničkim i raseljeničkim naseljima.

„Radi objektivnog informisanja javnosti dostavljamo i iznose dosadašnjih ulaganja u navedene opštine do 2025. godine (Brod tri miliona KM, Doboj 3,4 miliona KM, Bijeljina 1,6 miliona KM, Bratunac 5,5 miliona KM, Srebrenica 6,1 milion KM, Višegrad 4,4 miliona KM), s napomenom da se ulaganja odnose isključivo na odluke Komisije iz zajedničkih sredstava putem Fonda za povratak BiH“, naveli su u ministarstvu.

Kako su kazali, lokalne zajednice poput Zvornika, Bijeljine, Bratunca, Srebrenice i Višegrada dugi niz godina bile su među prioritetima Komisije, kao i drugih domaćih i međunarodnih institucija koje su usko sarađivale i planski provodile komplementarne projekte kako bi se zaokružila cjelina na određenom lokalitetu.

Kao primjer naveli su Bijeljinu, grad u kojem su, pored obnove oštećenih stambenih jedinica, izgrađene i četiri nove stambene zgrade za 59 porodica iz kategorije raseljenih i povratnika kroz projekte RSP i CEB II, ukupne vrijednosti 4,9 miliona KM.

Capital

Nastavi čitati

Aktuelno