Connect with us

Svijet

NEMA SE MILOSTI NI ZA PALESTINSKE IZBJEGLICE: Izrael gađao granični prelaz ka Egiptu

Izraelska vojska izmijenila je danas prethodnu preporuku da Palestinci, koji bježe od vazdušnih udara u pojasu Gaze, krenu ka Egiptu, i saopštila da je glavni granični prelaz sa tom zemljom zatvoren.

Portparol izraelske vojske potpukovnik Ričard Heht rekao je ranije novinarima da savjetuje palestinske izbjeglice da “izađu” preko prelaza Rafa na južnoj granici Gaze sa Egiptom.

– Svako ko može da izađe, savjetovao bih mu da izađe – naglasio je tada Heht.

Međutim, je njegova kancelarija nešto kasnije izdala saopštenje u kome navodi da je “prelaz Rafa bio otvoren juče, ali da je sada zatvoren”. U ponedjeljak uveče, egipatski bezbjednosni izvori saopštili su da je funkcionisanje prelaza u Rafi poremećeno nečim što su opisali kao napad na stranu Gaze.

Lokalni mediji prenose da je Rafa zatvorena u ponedeljak uveče nakon što je navodno Izrael u vazdušnom udaru pogodio kapiju prelaza. Palestinski novinar i egipatski izvor koji radi na prelazu video je kako se incident odigrao, preneo je na X nezavisni medij Mada Masr.

“Ovako izgleda kolektivna kazna”

Prelaz Rafa je jedini koji nije pod kontrolom Izraela.

izraelska vojska u pojasu gaze
FOTO: ATEF SAFADI/EPA

Advokat za ljudska prava Mai el-Sadani je na X navela da je Izrael “namjerno gađao granični prelaz Rafa, jedini izlaz humanitarne pomoći iz Gaze koji ne kontroliše, nekoliko sati nakon što je objavio potpunu opsadu Gaze”.

– Ovako izgleda kolektivna kazna – rekla je ona.

“Potpuna opsada Gaze”

Izrael je naredio “potpunu opsadu” Gaze.

Izrael udara po Gazi smrtonosnim vazdušnim napadima, izmještajući više od 100.000 ljudi i šalje talase povrijeđenih Palestinaca u preplavljene bolnice, dok je vojska zaprijetila “potpunom opsadom” gusto naseljene enklave, piše CNN.

Premijer Benjamin Netanijahu je u ponedjeljak rekao da će izraelska vojska napasti Hamas sa silom “kao nikada dosad”, dok militanti prijete da će ubijati taoce ako se nastave vazdušni udari na Gazu.

Nakon razornog napada Hamasa na izraelsku teritoriju 7. oktobra, izraelski ministar odbrane Joav Galant je u ponedjeljak naredio “potpunu opsadu” Gaze i rekao da će zaustaviti snabdijevanje palestinske enklave strujom, hranom, vodom i gorivom, piše Blic.

– Izdao sam naređenje – Gaza će biti pod potpunom opsadom. Mi se borimo protiv varvara i reagovaćemo u skladu sa tim – rekao je on.

Nakon što se Izrael povukao iz Gaze 2005, a Hamas dvije godine kasnije preuzeo kontrolu nad pojasom koji je dom za oko dva miliona Palestinaca, Izrael i Egipat su uveli strogu opsadu teritorije koja je u toku. Izrael takođe i održava vazdušnu pomorsku blokadu Gaze, navodi CNN.

Svijet

VRLO ZATEGNUTI ODNOSI: Maduro spreman za razgovore „licem u lice“ sa Trampovim predstavnicima

Venecuelanski lider Nikolas Maduro izjavio je sinoć da je spreman da razgovara “licem u lice” sa predstavnicima administracije američkog predsjednika Donalda Trampa, pozivajući na diplomatiju umesto konfrontacije, dok se nosač aviona američke mornarice pridružio skoro desetak drugih američkih ratnih brodova kod obala njegove zemlje u napetom sukobu.

Oni koji žele da razgovaraju sa Venecuelom, razgovaraće rekao je Maduro na španskom u svom televizijskom obraćanju, dodajući na engleskom: “Licem u lice”.

On je istakao da je stav Venecuele nepokolebljiv, a to je “apsolutno poštovanje međunarodnog prava”.

– Čvrsto odbacujemo prijetnju ili upotrebu sile radi nametanja pravila između zemalja. Potvrđujemo ono što kažu Povelja UN, naš Ustav i naš narod: samo kroz diplomatiju slobodne nacije treba da razumiju jedne druge. Vlade moraju tražiti zajednički jezik o obostranim interesima samo kroz dijalog – poručio je lider Venecuele.

Madurovi komentari uslijedili su nekoliko sati nakon što je predsjednik Tramp rekao da bi bio spreman da razgovara sa venecuelanskim liderom, ali nije isključio mogućnost raspoređivanja američkih trupa na terenu u Venecueli.

Tramp je optužio Madura da sarađuje sa narko-kartelima koji trguju narkoticima u SAD, a venecuelanski lider je optužen na američkom sudu za narko-terorizam.

Tramp je nedavno u emisiji “60 minuta” na CBS rekao da vjeruje da su Madurovi dani na vlasti odbrojani.

Maduro je negirao sve optužbe da sarađuje sa kartelima i rekao da vjeruje da su tvrdnje o trgovini drogom izgovor za američku vojnu operaciju kako bi ga svrgnuli sa vlasti.

Tramp je u ponedjeljak izjavio da je predsjednik Venecuele “nanio ogromnu štetu” Sjedinjenim Američkim Državama, kao i da je puštanje zatvorenika u SAD “bilo katastrofa”.

Ispraznio je svoje zatvore. I drugi su to uradili. Nije bio dobar prema Sjedinjenim Državama. Vidjećemo šta će se desiti. U određenom vremenskom periodu, razgovaraću sa njim – rekao je Tramp u ponedjeljak.

Trampova administracija udvostručila je nagradu koju nudi za informacije koje bi dovele do hapšenja Madura na 50 miliona dolara i u avgustu je pokrenula operaciju protiv narkotika usmerenu na brodove koje optužuje za prevoz droge iz Venecuele u SAD.

Nastavi čitati

Svijet

SVJETSKA ARENA U USIJANJU! Trampov plan za Gazu usvojen, Hamas odbacuje međunarodnu vlast

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) usvojio je rezoluciju koju su sastavile Sjedinjene Američke Države u znak podrške mirovnom planu predsjednika SAD Donalda Trampa za Pojas Gaze.

UN su odobrile plan SAD kojim se ovlašćuju međunarodne stabilizacione snage u Gazi i potencijalni budući put do palestinske države, prenosi AP.

Trinaest od petnaest članica SB UN glasalo je za dokument, dok su Rusija i Kina bile uzdržane, prenosi TASS.

Ranije je Hamas saopštio, u svoje i u ime drugih palestinskih frakcija koje predvodi u Pojasu Gaze, da je rezolucija koju su SAD podnijele SB UN “opasna” i da predstavlja “pokušaj da se Pojas Gaze podvrgne međunarodnoj vlasti”.

U saopštenju koje prenosi “Times of Israel” navodi se da palestinske frakcije odbacuju svaku klauzulu koja se odnosi na razoružanje Gaze ili narušavanje “prava palestinskog naroda na otpor”.

Hamas je takođe odbacio svako strano vojno prisustvo u Pojasu Gaze, uz navode da bi to predstavljalo kršenje palestinskog suvereniteta.

“Svaka međunarodna snaga mora da bude direktno potčinjena UN i da radi u koordinaciji sa zvaničnim palestinskim institucijama”, navodi se u saopštenju.

Hamas je isključio učešće izraelskih trupa u snagama UN.

Sveobuhvatni plan američkog predsjednika prekida vatre u Gazi predviđa da o bezbjednosti u Gazi brinu Međunarodne stabilizacione snage, dok je uprava povjerena palestinskoj administraciji, koju će nadgledati Odbor za mir kojim predsjedava Tramp.

Prema mirovnom planu, Gaza treba da bude demilitarizovana i obnovljena, iako je Hamas do sada odbijao da se složi u vezi s pitanjem demilitarizacije, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

Rajaner izgubio pravo za slijetanje na jedan aerodrom ZBOG KAŠNJENJA LETOVA!

Irska avio-kompanija “Rajaner” izgubila je dva svoja slota za slijetanje na aerodromu u Ajndhovenu zbog učestalih kašnjenja letova, saopštio je nizozemski list “Ajndhovens Dagblad”.

Koordinacija aerodroma Holandije (ACNL), tijelo koje dodjeljuje slotske termine, utvrdila je da je “Rajaner” kasnio na letove u ponedjeljak uveče iz Sofije i u četvrtak uveče iz Pize, prenio je Rojters.

Kao posljedica toga, avio-kompanija je isključena iz dva slota u sljedećem ljetnjem rasporedu, kaznu koja se rijetko izriče, naveo je list.

ACNL i “Rajaner” nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Nastavi čitati

Aktuelno