Connect with us

Društvo

NEMA VIŠE ROMINGA: Uskoro će nas cijena telefoniranja iz EU koštati kao da telefoniramo iz BiH

Ove godine bi trebala početi primjena sporazuma o romingu koji podrazumijeva da cijene usluge mobilne telefonije u inostranstvu u budu jednake cijenama u svojoj državi.
To se odnosi na države Zapadnog Balkana i EU.
Nezavisni hrvatski zastupnik Bojan Glavašević je najavio ovu značajnu povoljnost.

– Ima jedna lijepa i važna vijest za stanovnike zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije. U 2023. konačno bi trebao zaživjeti sporazum o romingu, pa ćemo moći komunicirati po istim cijenama koje plaćamo u svojim državama – istakao je.
Glavašević je u izjavi za Index.hr istakao da je državni sekretar Hrvatske Andreja Metelko informisala zastupnike iz odbora za evropske poslove da je potpisan glavni sporazum te da je potrebno potpisati još nekoliko manjih sporazuma.
Naglasio je da će se sporazum primjenjivati u državama Zapadnog Balkana, među kojima je Bosna i Hercegovina, i cijeloj EU. Potvrdio je da će se to odnositi na telefonske razgovore i internet, ali da će, kako je naglasio, postojati, zaštitna klauzula kako bi se spriječilo da npr. neko iz Hrvatske uzme pretplatu u Srbiji, pa plaća po nižim cijenama.

Podsjećamo, pretprošle godine ukinut je roming na području Zapadnog Balkana – Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, prenosi „Kliks“.

Društvo

U Srpskoj sutra Dan žalosti zbog nevino stradalih građana u Cetinju

Vlada Republike Srpske održala je telefonsku sjednicu i donijela odluku da se sutra, 3. januar, proglasi Danom žalosti u Republici Srpskoj zbog nemilih događaja i nevino stradalih građana u Cetinju u Crnoj Gori.

– U skladu sa odlukom Vlade Srpske, institucije i javne službe dužne su da zastave spuste na pola koplja, a medijski, sportski, kulturni i svaki drugi sadržaj da se prilagode odluci Vlade Srpske o proglašenju Dana žalosti – ističe se u saopštenju.

Nastavi čitati

Društvo

ČESTITAMO! I Hercegovina dobila prvu bebu ove godine, na svijet stigla Kasija Avdalović

Djevojčica Kasija Avdalović iz Nevesinja, rođena 1. januara u Bolnici Nevesinje u 22.05, prva je hercegovačka beba rođena u 2025. godini, pišu Nezavisne.

Malena Kasija, teška 3.690 grama i dugačka 55 centimetara, na svijet je došla bez problema, sa uredno obavljenim porođajem i izvanrednom ocjenom novorođenčeta, potvrdio je načelnik Ginekološko akušerskog odjeljenja Bolnice Nevesinje dr Ranko Kokotović.

Roditelji malene Kasije, otac Miloš i majka Milica su, kažu, za Novu godinu dobili najljepši dar na svijetu, a mama i njena kćerkica su već sutradan pozirale pred našim kamerama.

“Svi smo sretni zbog ovako lijepih vijesti, ne samo da imamo prvu bebu u Hercegovini u ovoj godini, već više zbog činjenice da svake godine imamo sve više porođaja u našoj ustanovi, tako da ćemo prethodnu godinu naročito pamtiti jer smo pomogli da 278 beba dođe na svijet, što je rekordan broj otkako je osnovano ovo odjeljenje”, kazao je Kokotović.

Podsjetivši da su u 2023. godini imali 241 porod, pa je ovoliki broj novorođenčadi zaista veliko povećanje, doktor Kokotović kaže da se, pored 91 bebe iz Nevesinja, ovdje rodilo i 59 beba iz Trebinja koje ima svoje porodilište, a za njima su 49 beba iz Bileće, 47 iz Gacka, 21 iz Ljubinja, te pet iz Berkovića i jedna iz Kalinovika.

Osim ovih lokalnih zajednica koje gravitiraju Bolnici Nevesinje, ovdje su na svijet dolazile i bebe iz ostalih krajeva Republike Srpske, dvoje iz Istočnog Sarajeva, te po jedna iz  Banjaluke, Prijedora i Pala.

Nastavi čitati

Društvo

SINDIKALCI ZAPRIJETILI “Ako je poslodavcima teško, neka budu radnici sa minimalcem”

Savez Samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine smatra kako se nastavljaju pritisci Udruženja poslodavaca Federacije BiH da se van snage stavi Odluka o najnižoj plati u FBiH za 2025. godini, te da je u međuvremenu svima postalo jasno da “nikome nije teško kao poslodavcima, posebno onima u privatnom sektoru”.

– Postavlja se pitanje da li ih je neko natjerao da se bave privatnim biznisom. Ako je stvarno toliko teško zašto se ne zaposle kao radnici, još bolje kao radnici koji primaju najnižu ili platu manju od 1.000 KM?, te kako je moguće da nikad nije pokrenuta inicijativa za povećanje stope poreza na profit ili da se uvede diferencirana pa da ne bude ista stopa za nekog ko ima profit 10.000 i 10 miliona KM”, saopšteno je danas iz Saveza samostalnih sindikata BiH, prenosi Fena.

Takođe iz SSSBiH, navode da nema ni poreza na dividendu, a profit iz godine u godinu raste.

– Radnici sve što zarade gotovo pa isključivo troše u BiH. Primanja najvećeg broja njih su takva da nemaju mogućnosti trošiti novac izvan BiH, za razliku od velikog broja poslodavaca. Stav Saveza samostalnih sindikata BiH u vezi sa reformom poreznog sistema je godinama jasan”, ističu oni.

Iz Sindikata posebno navode stav da je “problem ustvari u činjenici da već decenijama poslodavci prijavljuju radnike na minimalnu platu i tako izbjegavaju plaćanje poreza i doprinosa”.

– Ne razmišljaju da tako kradu državu od koje uvijek očekuju pomoć i podršku, a radnike dugoročno ponižavaju i kao zaposlene, ali i kao buduće penzionere. Želju da pomognu radnicima je najveći broj poslodavaca pokazao nepoštivanjem odluke o isplati jednokratne pomoći radnicima i to u dva navrata. Iako je isplata tog novca bila bez ikakvih nameta, manje od polovine zaposlenih je bilo obuhvaćeno odlukom. Među poslodavcima koji su ispoštovali odluku ih je samo 1/3 iz privatnog sektora. Dakle, nije problem u visini nameta, već u izostanku želje da podijele bar dio profita”, zaključuju.

Nastavi čitati

Aktuelno