Društvo
NEOBIČNA PRIČA KOJA INSPIRIŠE! Engleskinja Feji postala Vera i želi da oživi selo kod Bratunca

Zbog virusa korona i mera izolacije Dragan i Vera-Feji nisu mogli ni u London ni u Beograd i došli su u Jaketiće.
Iz metropola dolaze u poharano pusto srpsko selo u strmim brdima iznad Drine sa samo jednim povremenim žiteljem. Sve je bilo zaraslo u šikaru i porušeno, ali preživeo je jedan manji pomoćni objekat Draganovog deda.
Srbin Dragan Simeunović i Engleskinja Feji Traer upoznali su se pre četiri godine na grčkom ostrvu Patmos u vreme pandemije virusa korona, tu se rodila ljubav koju su tri godine kasnije krunisali brakom u Srpskoj pravoslavnoj crkvi u selu Žlijebac kod Bratunca.
Feji se opredelila da pređe u pravoslavnu veru. Krštena je u istoj crkvi kao i Dragan, u Žlijepcu, pre venčanja, kojem je, osim srpskih gostiju prisustvovalo i tridesetak stranaca sa raznih strana sveta sa kojima je Feji u srodstvu ili u prijateljskom odnosu.
Tom prilikom ona je izabrala i srpsko ime i sada se zove Vera Simeunović. Kaže da ima slično značenje kao i njeno prvobitno ime. Feji je bila katolikinja, ali ne i vernik. Sada kaže da je bliže Bogu, te da se sa Draganom moli pre svakog obroka.
Dragan i Feji su pre dve godine došli u devastirano i u ratu spaljeno bratunačko selo Jaketiće, odakle su Draganovi deda Sreten, baba Stamena i otac Ljubinko odselili u Tuzlu 1969. godine, gde je Dragan rođen 1981. godine.
Došli su da vide u kakvom je stanju selo Draganovih predaka i ostali u vrletnim šumovitim brdima, tri kilometra iznad regionalnog puta Bratunac-Skelani, a 35 kilometara od Bratunca uzvodno uz Drinu.
Nakon prvog dolaska odlučili su da dođu i tu nastave život.
U spaljenom i uništenom selu, zaraslom u šumu i šikaru, na strmim stranama zatekli su jedan manji pomoćni objekat djeda Sretena, koji je preživeo ratne i klimatske oluje i stajao pokriven i sačuvan u šikari među ruševinama i zidinama nekadašnjeg sela.
Nakon prve posete Jaketićima odlučili su da se tu vrate, preurede taj sačuvani objekat u skromni stambeni prostor sa dve prostorije i kupatilom, izgrade svoju oazu mira i nastave život u skoro divljoj i čistoj prirodi, ali potpuno slobodni u Republici Srpskoj.
Dragan je u Beogradu studirao filozofiju, zatim pozorišnu režiju. Mladalačka radoznalost vodila ga je na putovanja po svetu. Izvesno vreme proveo je u brazilskoj Amazoniji sa Indijancima.
Pred pojavu pandemije virusa korona otišao je na grčko ostrvo Patmos da priprema pozorišnu predstavu i završi pisanje knjige “Amazonsko hodočašće” /Isjavanje žene/.
– Patmos je ostrvo bogataša. Njegova dužina je 12, a širina pet kilometara. Tu se mirno živi i nema saobraćajne gužve. Bio sam u kući jednog prijatelja i pojavila se Feji. Tražila je ključ od susedne kuće u koju je trebala da se smesti, a ključ je bio u kući u kojoj sam ja boravio. Tako smo se upoznali, ubrzo se rodila ljubav i odlučili smo da živimo zajedno – priča Dragan.
Feji je rođena na jugu Engleske, a 25 godina živela je u Londonu.
Zbog virusa korona i mera izolacije nisu mogli ni u London ni u Beograd i došli su u Jaketiće. Sve je bilo zaraslo u šikaru i porušeno, ali preživeo je jedan manji pomoćni objekat Draganovog deda.
– Taj objekat bio je izazov da ga preuredimo, obnovimo i nastavimo život u miru, u prirodi, bez londonskih i beogradskih gužvi i smoga, sirena automobila nervoznih vozača – objašnjava Dragan.
Jaketići, raj na zemlji
Ubrzo su tu želju ostvarili i već dve godine žive u Jaketićima gde su delimično obnovljene samo četiri kuće u kojima preko leta živi još samo jedan stariji muškarac, koji ima ovce i o njima brine.
Došli su skoro neprohodnim putem zaraslim u šiblje, lozu, trnje. On iz Beograda, gde se pre raspada Jugoslavije iz Tuzle preselila njegova porodica, a ona iz Londona. Iz metropola dolaze u poharano pusto srpsko selo u strmim brdima iznad Drine sa samo jednim povremenim žiteljem.
Rekonstruisali su i obnovili zatečeni pomoćni objekat skromnih dimenzija i tu sada žive. U kamenom prizemlju je dnevni boravak, a na spratu sagrađenom od drveta su spavaća soba i kupatilo.
Osposobili su seoski vodovod i priključili struju, nabavili neophodne stvari i žive mirno, bezbrižno, onako kako su želeli, slušajući cvrkut zrikavaca i poj ptica, ali ponekad i kliktanje lisica. Prokrčili su staze do pet izvorišta vode za piće oko sela.
Kažu da se sa vukovima i medvedima još nisu susretali i “upoznali”.
Feji radi onlajn za američku kompaniju.
– Ovde je savršeno. Sloboda. Čista priroda i živopisan pogled. U Republici Srpskoj nas budi Sunce koga nikad nema u Londonu. To je inspirativno i idealno za moj rad – kaže jedina srpska snajka u Jaketićima.
Ovde je privlači tiši, mirniji život, više se oseća delom prirode i onlajn rad pruža mogućnost da uživa u bogatstvu netaknutog ambijenta.
Ona ističe da uživa u slobodi i bogatstvu flore i faune ovog zabačenog sela, da je uzbuđuje rani izlazak Sunca od Drine i naglašava da jedino problem predstavlja loš seoski put.
Vera-Feji razume srpski, ali slabije izgovara. Na srpskom kaže da se ona i muž bave prevođenjem i da besplatno drže časove engleskog za koje vlada izraženo interesovanje u Bratuncu, Srebrenici i Bajinoj Bašti.
Glas
Društvo
I DANAS KIŠA! Još neko vrijeme ćemo čekati sunčane dane

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) danas će tokom prijepodneva biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni jači razvoj oblaka, koji će od sredine dana usloviti kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.
Na jugu i istoku biće više sunčanih perioda, a tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku i jugu.
Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vjetar i moguću pojavu grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Maksimalna temperatura vazduha iznosiće od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.
Vjetar će biti slab do umjeren zapadnih smjerova, pri pljuskovima povremeno jak.
U Republici Srpskoj i FBiH jutros je umjereno do pretežno oblačno, ponegdje u Krajini registrovana je kiša, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Temperatura vazduha u 8.00 časova: Sokolac, Srebrenica, Tuzla i Zenica devet stepeni, Drvar i Jajce 10, Trebinje i Zvornik 11, Bijeljina, Bihać, Livno, Prijedor i Sanski Most 12, Sarajevo 13, Banjaluka, Bugojno i Mostar 14 stepeni Celzijusovih.
Društvo
SVJETSKI, A NAŠI! Teslićani sa robotom putuju na takmičenje u Francusku

Dvoje Teslićana Magdalena Mišić i Vladan Sladojević, studenti četvrte godine Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, dio su pobjedničkog tima na Nacionalnom takmičenju Srbije u robotici, a njihov robot, čiji je nadimak Bumbar, proputovaće stotine kilometara do Francuske, gdje će se boriti među 50 timova na Evropskom prvenstvu u robotici “Eurobot 2025”.
Inače, u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu proteklog vikenda održan je 22. Nacionalni kup u robotici “Eurobot Srbija”, koji je okupio najbolje timove iz zemlje u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Tema ovogodišnjeg izdanja bila je “The show must go on!”, a zadatak je bio pripremiti robote za dobrotvorne koncertne turneje.
Mišićeva i Sladojević su studenti Mehatronike, Odsjek robotika, a osim prestižnog priznanja, ovaj uspjeh im je donio i plasman na Evropsko prvenstvo u robotici “Eurobot 2025”, koji će se održati krajem maja u Francuskoj, gdje će predstavljati Srbiju. Inače, oboje su završili srednju školu u Tesliću kao tehničari mehatronike.
Kako ističe Mišićeva za “Nezavisne novine”, oni su na tom predmetu imali obavezu da oforme robota, koji ima određene funkcije.
“Ali koliko god se to nama svidjelo, mi smo htjeli još više da napredujemo i takmičimo se, iako takmičenje nije obavezno. Još od oktobra se trudimo i non-stop radimo na tom robotu, a otkad su blokade mi smo se još više aktivirali. Sve se završava krajem maja, kada idemo na takmičenju u Francusku”, naglašava Mišićeva.
Kako kaže, ime ovog robota je FTN elektropionir, ali kako je tokom njegove izrade sve više ličio na bumbara, dali su mu nadimak Bumbar, a i cijela devetočlana ekipa je na takmičenju bila u žutim i veselim bojama.
Pojašnjava da im je zadatak bio ograničen na period od 100 sekundi.
“Veliki robot je postavljao tribine, koje se sastoje od četiri konzerve i dvije daske, i postavljao ih na jedan, dva ili tri sprata, odnosno nivoa u unaprijed definisanim mjestima na stolu, a kako bi spremili sto za dobrotvornu koncertnu turneju. U posljednjih 15 sekundi ulogu preuzimaju mali roboti, odnosno Sime, kako se tačnije zovu, od kojih je jedna Superstar i ona izlazi na binu kao zvijezda te noći, a ostale dvije su njeni navijači koji treba da se pozicioniraju ispred bine. Na Superstaru smo postavili zvučnik kako bismo podigli atmosferu i zapravo napravili koncert, a druge dvije su imale aktuatore koji su predstavljali publiku koja sa uključenim blicem na telefonu maše ka pjevačima”, objasnila je Mišićeva.
Ova uspješna studentkinja se specijalizuje ka robotici automatizacije, jer smatra da je to nešto u čemu može da napreduje. Trenutno je, prema njenim riječima, ovo najveće priznanje, koje joj je podiglo samopouzdanje, a, kako kaže, odmalena je smatrala da u ovome može napredovati.
“No, nisam mislila da mogu doći do ovog stepena. Ali, na kraju, sve se uspije uz trud. Mi smo sada u potrazi sa sponzorima jer nam trebaju sredstva za put u Francusku. Dalek je put, putujemo dva dana, te su potrebna sredstva za robota i njegov napredak s obzirom na to da ćemo se boriti protiv 50 timova”, rekla je ona.
Kroz smijeh ističe da je ovo prvi put da se takmiče, te da, u skladu s tim, nisu očekivali da će biti prvi na nacionalnom takmičenju.
“Svi su oduševljeni, čestitaju nam, jer su vidjeli koliko se trudimo. Inače, u narednom periodu bih voljela upisati master, ali i da radim, jer će mi ove blokade produžiti godinu studiranja, te bih zbog toga htjela sama sebe finansirati”, zaključila je ova uspješna Teslićanka, pišu Nezavisne.
Društvo
ČUO SE NAJRADOSNIJI PLAČ! Srpska bogatija za 19 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 19 beba, devet djevojčica i 10 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.
U Banjaluci je rođeno devet beba, u Doboju četiri, u Foči tri, a po jedna beba u Zvorniku, Gradišci i Istočnom Sarajevu.
Četiri djevojčice i pet dječaka rođeno je u Banjaluci, u Doboju dvije djevojčice i dva dječaka, u Foči jedna djevojčica i dva dječaka, po jedna djevojčica u Gradišci i Zvorniku, a jedan dječak u Istočnom Sarajevu.
Poroda u protekla 24 časa nije bilo u porodilištima u Trebinju, Prijedoru, Nevesinju i Bijeljini.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo22 sata ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
NENAD NEŠIĆ IZLAZI IZ PRITVORA: Tužilaštvo BiH tražilo samo mjere zabrane
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ IMA VEĆU PLATU OD PREMIJERA SRBIJE I CRNE GORE: Evo koliko zarađuju ministri i predsjednici vlada
-
Politika2 dana ago
“DODIKA BAŠ BOLI VIADUKT”: Aleksandra Pandurević optužila predsjednika Srpske za glumatanje
-
Politika2 dana ago
DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ “VIADUKT”: BiH bila zadužena za logistiku i predstavljanje, ali se nije trudila