Connect with us

Politika

NEŠIĆ “Teško je, NEMOGUĆE, danas biti Srbin u FBiH”

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da je BiH trenutno najmanje slobodna država na svijetu i da se Republika Srpska, ma koliko to bilo apsurdno, bori za slobodu i suverenitet BiH i da odatle proizlaze svi pritisci na nju.
Nešić je, povodom optužbi da Republika Srpska vodi secesionističke aktivnosti, ocijenio da se te i slične teze ispostavljaju po principu “kadija te tuži, kadija ti sudi”.

– Stranci jednostavno BiH vide kao svoj protektorat, koloniju. Ako kažete da je BiH suverena država i da o njoj treba da odlučuju oni koji žive u njoj, dobijete sa te strane fabrikovane laži – izjavio je Nešić za “Politiku”.

Prema njegovim riječima, u BiH je postalo najnormalnije da ambasade pišu zakone i izdaju direktive vlastima šta će raditi i kako, pa kada se neko tome suprotstavi i kaže da mora služiti svojoj državi i svom narodu, dobije odgovor da oni štite interese svojih država.

– U BiH, izgleda, svi imaju interese, a samo oni koji u njoj žive ne smiju da ih imaju. BiH je trenutno najmanje slobodna država na svijetu. Republika Srpska, ma koliko to bilo apsurdno, bori se slobodu i suverenitet BiH i odatle proizlaze svi pritisci na nju – smatra Nešić.

On je istakao da je nadlijetanje američkih vojnih aviona tokom proslave Dana Republike Srpske predstavljalo zastrašivanje, pritisak i demonstraciju sile.

– Nije mi jasno šta su željeli da postignu, ali oni ne shvataju da identitet i nečija osjećanja ne mogu da nadjačaju bombarderi u niskom letu. Preživjeli smo mi mnoge zulume, ali smo sačuvali identitet – rekao je Nešić.

On je ukazao da za to nije postojala neophodna saglasnost Predsjedništva BiH, bez čije dozvole ni helikopter Oružanih snaga BiH ne može gasiti požar.

– Zamislite “zajedničku vazduhoplovnu vojnu vježbu” NATO i Oružanih snaga BiH, koje nemaju ni maketu aviona – dodao je Nešić.

Govoreći o suđenju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, Nešić je rekao da je to jedna nušićevska situacija.

– Predsjednik Dodik donese ukaz o proglašenju zakona koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a Šmit donese zakon da ga optuži, jer je izvršio svoju ustavnu obavezu – objasnio je Nešić.

On je objasnio da bi Sud BiH, da je BiH suverena država, koja je utemeljena na vladavini prava, zaštitio ustavnu obavezu predsjednika Srpske da donese ukaz i osporio procesni legitimitet Šmita.

– Kada nemate zakon koji je donesen po ustavnoj proceduri, onda nema ni dela. Ako sudija bude imao hrabrosti da zaštiti osnovna načela vladavine prava, jedini mogući ishod jeste oslobađajuća presuda i – doviđenja, Šmite – rekao je Nešić.

On je dodao da je Šmit već suspendovao izvršnu i zakonodavnu vlast, pa da neće biti iznenađenje da suspenduje i sudsku, ali će u tom slučaju izazvati krizu sa neizvjesnim ishodom i moraće da ode zbog dosad neviđene destabilizacije zemlje.

Nešić je ocijenio da su Srbi u FBiH, uz sunarodnike na Kosovu i Metohiji, najugroženiji narod u Evropi i dodao da mu se čini da neko želi da na tim prostorima nema Srba.

Postavljajući pitanje kako je bilo Srbima u FBiH zanoćiti nakon nedavnog paljenja nacionalne zastave u Zenici, uz uzvike “Alahu ekber” i “tekbir”, Nešić je ukazao da su se tokom božićnih praznika desili i drugi incidenti poput skidanja srpske zastave sa crkve u Konjicu i kamenovanja kuće porodice Šantić u Mostaru.

– Dodajte tome i stalne napade na srpske starice u Vozući i nestanak jedne starice, a da nikada nije otkriven nijedan počinilac tih krivičnih djela – rekao je Nešić.

On je naglasio da u FBiH ne dozvoljavaju da se ističu vjerske i nacionalne zastave ni tokom vjerskih praznika, za razliku od Republike Srpske, gdje se to praktikuje tokom cijele godine, dodajući da Srbi u FBiH samo mogu da maštaju o zaposlenju u javnom sektoru i jednakom tretmanu.

– Zbog toga su tamo trenutno uglavnom srpski starci i starice, a ukupan broj Srba pao je ispod tri odsto. Teško je, nemoguće, danas biti Srbin u FBiH – ocijenio je Nešić.

Politika

ZA KVALITETNIJI RAD! Banjalučki PDP dobija nove stručne savjete

Na sjednici Predsjedništva Gradskog odbora PDP-a Banjaluka sumirali smo realizovane aktivnosti u prethodnom periodu, analizirali ostvarene rezultate i razmatrali korake za dalji napredak.

Saopšteno je ovo iz Gradskog odbora PDP Banjaluka.

-Poseban akcenat stavili smo na formiranje stručnih savjeta, čiji je zadatak da svojim znanjem i iskustvom doprinesu kreiranju kvalitetnih politika u različitim oblastima. U tom kontekstu, imenovali smo koordinatore koji će predvoditi rad ovih savjeta i osigurati efikasnu saradnju i realizaciju definisanih ciljeva – navode oni.

-Takođe, usvojili smo plan aktivnosti za naredni period, sa fokusom na jačanje stranačke infrastrukture, intenzivniju komunikaciju s građanima i promovisanje vizije Banjaluke i Republike Srpske kao modernog i perspektivnog društva. Nastavljamo da gradimo snažnu i odgovornu političku organizaciju uvjereni da Banjaluka i Republika Srpska to zaslužuju – zaključuju u PDP.

Nastavi čitati

Politika

STEGLO SA SVIH STRANA! Tužilaštvo Srbije pokrenulo istragu o Dodikovoj kupovini vile na Dedinju

Kupovina vile u elitnom naselju Dedinje u Srbiji godinama je aktivna, saslušanja u ovom predmetu koje je formirano u Tužilaštvu obavljena su 2022. godine, ali priča je ponovo intenzivirana.

Naime, Tužilaštvo BiH je Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i vlasniku ove vile uputilo novi poziv na saslušanje, međutim, Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost i kriminolog za N1 je rekao da ne vjeruje da će se tome odazvati kao što nije dosad ni u jednom predmetu koji je protiv njega pokrenut. Dodao je i to da je uporedo i u Srbiji u tužilaštvu otvoren predmet protiv Dodika.

Dodik je u ovom slučaju osumnjičen za krivično djelo pranje novca u vezi sa krivičnim djelima primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja.

Dizdarević se u razgovoru za N1 osvrnuo na nedavnu prvostepenu presudu Dodiku koju mu je izrekao Sud BiH za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, pa je spomenuo i antiustavne poteze koji su uslijedili nakon toga pa su tako predsjednik RS i njegovi bliski saradnici osumnjičeni za napad na ustavni poredak BiH i kao takvi pozvani su na saslušanje u Tužilaštvo BiH, međutim, nikad se nisu pojavili. Nakon nekog vremena raspisana je centralna potjernica, a sagovornik smatra da se Dodik neće odazvati ni na saslušanje u predmetu za vilu na Dedinju.

– Prije nekoliko dana sam ukazao na to da prvostepena presuda Dodiku je predstavljena kao politički progon, međutim, ona je bila okidač za nešto što je trebalo uslijediti prije nekih 10 godina, a tiče se organizovanog kriminala i pranja novca Dodika i osoba oko njega. Kupovina vile na Dedinju je zapravo izvlačenje novca iz banaka na području RS, a koje je Tužilaštvo BiH otvorilo.

– Dugo vremena je taj predmet bio u fazi istrage zbog nemogućnosti dolaska do određenih dokaza koji su u vlasništvu Srbije. Da li su ti dokazi dostavljeni ili se na neki drugi legalan način došlo do njih ne znam i zaista ne bih mogao o tome govoriti ni da znam javno i temeljem tog predmeta je upućen poziv Dodiku kao osumnjičenom, ali sam uvjeren da se ni u ovom pitanju neće pojaviti na saslušanju – rekao je Dizdarević.

Zatim je spomenuo da je po ovom pitanju formiran predmet i u srbijanskom tužilaštvu.

– Poznato je da je u svoj toj fazi traženja dokaza iz Srbije otvoren predmet protiv iste osobe u Specijalnom tužilaštvu Srbije. Poznato mi je i to da, pored ovog, postoji niz drugih predmeta koji uključuju osobe bliskih Dodiku i osobama koje su uz njega – poručio je Dizdarević.

Podsjećanja radi, Dodik je vilu na Dedinju platio najmanje 750.000 eura. Ipak, mnogo toga je sporno u vezi sa kupovinom te luksuzne nekretnine u Beogradu. Osim što je za nju podigao kredit tek godinu nakon što je postao njen vlasnik, problematična je i visina pozajmice, kao i mjesečna rata koja bi, sudeći po uslovima navedenim u katastru, trebalo da iznosi nevjerovatnih 10.000 eura. Dodik je sve pokušao da objasni i pred nadležnim organima i u medijima.

Kako je više puta rečeno, Dodik je kupio vilu na Dedinju 14. maja 2007. godine, a kako je i sam rekao, ona ga je koštala čak 750.000 eura. Toliko, međutim, prema zvaničnim podacima u Katastru nepokretnosti, iznosi samo visina kredita (bez učešća).

U pitanju je luksuzna trospratna nekretnina od 342 kvadrata, sa garažom od 45 i pomoćnim objektom u suterenu od još skoro 64 kvadratna metra, a nalazi se u Ulici Vaska Pope.

I na prvi pogled, mnogo toga je problematično u vezi s kupovinom ove vile na Dedinju. Nakon što je otkriveno je da je kredit podigao i godinu nakon što je pazario taj luksuzni objekat, Tužilaštvo BiH je pokrenulo postupak protiv njega.

Postavlja se pitanje kako je uspio podići toliki kredit i odakle mu novac za otplatu rate.

U Katastru nepokretnosti piše da je Dodik za kupovinu vile na Dedinju uzeo pozajmicu u iznosu od skoro milion i po konvertibilnih maraka, odnosno 750.767 eura. On se zadužio, kao se dalje navodi, 2008. godine, u “Pavlović international bank“ i to na period od 102 mjeseca, odnosno osam i po godina, sa kamatnom stopom od sedam posto.

Upravo zbog svega navedenog taj predmet je formiran pod nazivom “Pavlović banka”.

Ovo su neke od važnih činjenica u ovom predmetu:

Sumnjivi kredit: Postoji mnogo rupa u Dodikovoj priči, posebno u vezi sa spornim kreditom od 750.000 eura koji je navodno korišten za kupovinu vile na Dedinju.

Ogromna mjesečna rata: Navodi se da su mjesečne rate kredita izrazito visoke, što dodatno narušava vjerodostojnost Dodikovih tvrdnji.

Nedostajući dokumenti: U priči nedostaje važan papir koji bi potvrdio uslove i vrijeme podizanja kredita, što stvara sumnje u autentičnost transakcije.

Nelogičnosti u vremenskim okvirima: Postoje kontradikcije u vremenskoj liniji – kredit je podignut godinu nakon kupovine, a papir o transakciji izgubljen, što otežava dokazivanje legitimnosti kupovine.

Posljedice za predmet: Ove nedosljednosti dodatno oslabljavaju Dodikov položaj u predmetu protiv njega, što se koristi kao podsjetnik na brojne propuste u njegovoj priči o kupovini vile.

Nastavi čitati

Politika

DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”

Marin Le Pen je osuđena jer je prijetnja sistemu koji ne zna da gubi, napisao je predsjednik Republike Srpske na svom nalogu na platformi X.

“Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike. Ona, kao i ja, plaća cijenu, jer ima podršku naroda koju ne mogu pobijediti na izborima. Sudovi su postali oruđe onih koji se boje demokratije – jer znaju da protiv nas ne mogu uspjeti na fer izborima”, istakao je Dodik.

Dodik je napomenuo da ih “zato pokušavaju izbrisati presudama, a ne poraze argumentima”.

“Kada ćete stati? Dok i posljednjeg demokratskog lidera ne osudite? Je suis Marine”, poručio je Dodik.

Podsjetimo, sud u Parizu proglasio je liderku desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin le Pen krivom za zloupotrebu sredstava Evropskog parlamenta, saopštila je sudija Benedikt de Pertui.

Nastavi čitati

Aktuelno