Politika
NIJE U SKLADU SA USTAVOM BIH Ustavni sud BiH! Zakon o imunitetu Srpske neustavan

Ustavni sud BiH odlučio je da Zakon o imunitetu koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske nije u skladu sa Ustavom BiH, a Tužilaštvu BiH su dostavili rješenje kojim su utvrdili da Vlada Republike Srpske nisu izvršili odluku u vezi sa prodajom zemljišta na Jahorini.
Što se tiče ovog rješenja, Ustavni sud je utvrdio da Vlada Republke Srpske, odnosno Radovan Višković kao predsjednik i Denis Šulić kao ministar nisu izvršili odluku Ustavnog suda BiH od 11. jula 2024. godine.
Tom odlukom usvojen je zahtjev 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i utvrđeno je da Odluka o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Јahorina javnim nadmetanjem licitacijom, nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Kada je riječ o Zakonu o imunitetu Republike Srpske u svom saopštenju Ustavni sdu BiH navodi da je razmatran zahtjev četiri delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koji su tražili ocjenu ustavnosti članova 3,4 i 6 Zakona o imunitetu Republike Srpske.
“Odlukom je utvrđeno da propisivanje imuniteta od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti u članu 3 nije u skladu sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, ni s Ustavom BiH. Naime, Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe”, piše u saopštenju.
Dodaje se da je Ustavni sud zaključio da davanje imuniteta od krivične odgovornosti nosiocima izvršne vlasti nije opravdano “preovlađujućim javnim interesom” da bi se moglo odstupiti od jednog od osnovnih principa vladavine prava kojima je propisana jednakost počinilaca krivičnih djela.
“Ustavni sud je utvrdio i neustavnost odredbi čl. 6 i 7 Zakona o imunitetu Republike Srpske zato što su tim odredbama redovni sudovi u potpunosti isključeni iz odlučivanja o pitanju imuniteta, te nije omogućena dvostepenost u odlučivanju, što je u suprotnosti sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, i s Ustavom BiH”, navodi se u saopštenju.
Podsjećamo, Zakon o imunitetu Republike Srpske predviđa da izabrani predstavnici u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u Narodnoj skupštini, Vladi i predsjednik Republike, ne mogu odgovarati za djela učinjena u vršenju službenih radnji, odnosno svih poslova koji su u opisu izvršnih organa vlasti.
Politika
PANDUREVIĆ TRAŽI SMJENE: Hoće li Amidžić i Goganović završiti u zatvoru zbog kršenja odluke o prekidu saradnje sa SAD i Britanijom?

Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade-pita ona
Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević postavila je pitanje da li će visoki funkcioneri SNSD-a, Siniša Amidžić i Srđan Goganović, biti smijenjeni jer su, kako navodi, prekršili odluku Vlade Republike Srpske o prekidu saradnje sa ambasadama SAD i Velike Britanije.
Pandurevićeva je podsjetila da je ta odluka donesena 23. marta 2023. godine i da jasno predviđa da će svako službeno lice koje ne poštuje ovu mjeru snositi krivičnu odgovornost, uključujući moguću kaznu zatvora do pet godina, kao i bezbjednosnu mjeru zabrane obavljanja javne funkcije.
Zna li se hoće li SNSD smijeniti Amidžića i Goganovića jer su prekršili odluku Vlade RS? Piše li ministar Karan krivične prijave zbog kršenja odluka Vlade? – upitala je Pandurevićeva na mreži X, aludirajući na njihove sastanke ili komunikaciju sa predstavnicima pomenutih ambasada, koje su zvanično u prekidu saradnje sa institucijama RS.
Podsjećamo, Vlada RS je tada navela da je “prinuđena prekinuti saradnju sa diplomatama dvije ambasade zbog nepoštovanja institucija Republike Srpske”.
Politika
MILIONSKI POSAO! MUP Srpske dobija heliodrom u Zalužanima (FOTO)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske namjerava da izgradi helikoptersko stajalište koje će koštati vrtoglavih milion maraka.
Javni poziv za izgradnju helikopterskog stajališta raspisan je ovih dana, a planirano je da se gradi u Centru za obuku u Zalužanima.
Vrijednost ovog posla procijenjena je na oko 808.000 KM bez PDV , dok je rok za dostavljanje ponuda 23. juli, kada će se i znati ko će preuzeti ovaj milionski posao. Sve ovo dešava se nekoliko mjeseci nakon što je Vlada RS, u martu, donijela odluku o gašenju Helikopterskog servisa Republike Srpske, a sve njegove zadatke preuzima MUP.
Time su Helikopterski servis i helikopterska jedinica spojeni u jednu novu organizaciju – Upravu za vazduhoplovstvo.
Cilj izgradnje nove helikopterske baze, kako navode iz institucija, jeste stvaranje modernijih uslova za smještaj i operativno djelovanje helikopterske jedinice, piše Srpskainfo.
Politika
DODIK IMA NOVU IDEJU! ” U studentskom kampusu izgraditi vrtić i crkvu?!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da će 3,5 miliona KM iz budžeta Kabineta predsjednika biti izdvojeno za izgradnju vrtića u okviru kampusa banjalučkog Univerziteta.
“To nije limit sredstava, jer ovaj vrtić mora biti vrtić budućnosti sa najsavremenijom opremom i neophodnom logistikom u smislu digitalizacije i ostalog”, rekao je Dodik novinarima na Fakultetu političkih nauka, gdje je prisustvovao predstavljanju ključnih informacija o aktuelnom upisu na prvu godinu prvog ciklusa srtudija i o investicijama.
On je naveo da insistira na tome da u okviru kampusa bude izgrađena i crkva kao spomenik poginulim studentima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
“Uredićemo i saobraćajnice ovdje, izgradićemo tehnološki centar. Uložićemo više od 150 miliona KM u novi Medicinski fakultet, Medicinsku školu, centar za istraživanja i to će biti savremeni kompleks na Paprikovcu koji će povezati srednje i visoko medicinsko obrazovanje sa Univerzitetskim-kliničkim centrom Srpske”, istakao je Dodik.
On je rekao da se pokazalo da u oblasti zdravstva privatni sektor pokriva samo ono što je profitabilno, ali da javni sektor mora imati sve pokriveno.
Dodik je ukazao da je ovogodišnji veći upis studenata na banjalučki Univerzitet rezultat ne samo aktuelnih trendova, već i besplatnog školovanja i boravka u studentskim domovima sa cijenom od tri KM za tri obroka.
“Studenti trebaju da redovno studiraju i da polažu godine redovno da bi koristili ove benefite”, poručio je Dodik.
On je dodao da je ranijih godina nedostajalo kadra na fakultetima, a da se danas Univerzitet u Banjaluci može ponositi kadrom koji može biti konkurentan i u regionu.
“Uradićemo sve da pojačamo standard naših profesora i studenata. Prije mjesec dana povećali smo plate profesorima i vjerujem da ćemo početkom iduće godine biti u prilici da povećamo plate prosvjetnim i radnicima u javnom sektoru”, istakao je Dodik i izrazio uvjerenje da će to omogućiti nastavak rasta domaćeg proizvoda.
On je ukazao da su univerziteti najisturenija institucija prema okruženju i da ga raduje svako pomjeranje rejtinga visokoškolskih ustanova u Srpskoj.
“Za studente koji u pauzi studiranja se opredijele da negdje rade po ugovoru o djelu na mjesec ili dva, odlučio sam da preuzmemo plaćanje 14 odsto poreza i 18 odsto za penzioni fond”, rekao je Dodik.
On je dodao da Srpska ima pad poljoprivredne proizvodnje koju su desetkovali vremenski uslovi, ali vjeruje da će imati dovoljne količine pšenice, dok je voćarska proizvodnja gotovo uništena.
“I dalje ćemo biti sa poljoprivrednicima i očuvaćemo stočarsku i svaku drugu proizvodnju koju možemo”, naveo je Dodik.
Provjereno.info
-
Hronika20 sati ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”