Svijet
NIJEMAC BEZ DILEME: “Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo u EU”

Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za učlanjenje u EU, izjavio je Štefan Kotre, njemački poslanik i stručnjak za spoljnu politiku u parlamentarnoj frakciji Alternative za Njemačku (AfD).
Vidimo da se EU miješa u pitanja Gruzije i Moldavije i privlači Ukrajinu, iako Kijev ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo. EU se pretvorila u politički klub koji promoviše ljevičarsko-liberalne ideje rekao je Kotre za medijski portal “Dojčland kurir”.
On je podsjetio da su čak uvedene i sankcije i carine, u skladu sa ranijom unutrašnjom politikom SAD, sa ciljem da se pridobiju simpatije američke Demokratske stranke, prenio je TASS.
– Više se ne radi o ekonomiji, već o takmičenju za ideološki uticaj, što je suprotno interesima građana i individualnih država – dodao je Kotre.
Svijet
UBRZAVA SE ROTACIJA ZEMLJE: Dani u julu i avgustu biće kraći

Rotacija Zemlje se ubrzava, zbog čega će neki dani u julu i avgustu biti kraći, objavili su naučnici i dodali da se radi o neprimjetnom dijelu vremena od 1,3 do 1,6 milisekundi.
Naučnici navode da će se 5. avgusta, kao što je to danas, Zemlja okretati malo brže, zbog čega će ti dani biti kraći za oko 1,3 do 1,6 milisekundi.
Istraživači Međunarodne službe za rotaciju Zemlje i referentne sisteme (IERS), uz podršku institucija poput Skripsovog instituta za okeanografiju, identifikovali su položaj Mjeseca kao ključni pokretač ove privremene promjene.
Kako su naveli, 10. jul je bio najkraći dan u godini do sada, trajao je 1,36 milisekundi manje od 24 sata.
Dužina dana je, navodi se, vrijeme potrebno planeti da se okrene oko svoje ose – u prosjeku 24 sata ili 86.400 sekundi, ali u stvarnosti, svaka rotacija je pomalo nepravilna zbog različitih faktora, kao što su gravitaciona sila Mjeseca, sezonske promjene u atmosferi i uticaj Zemljinog jezgra.
Kao rezultat toga, puna rotacija obično traje nešto manje ili nešto više od 86.400 sekundi – razlika od samo nekoliko milisekundi koja nema nikakav očigledan uticaj na svakodnevni život.
Ipak, ova odstupanja mogu, dugoročno gledano, da utiču na računare, satelite i telekomunikacije, zbog čega se od 1955. prate najpreciznijim atomskim satovima.
Oni broje oscilacije atoma koji se nalaze u vakuumskoj komori unutar samog sata kako bi izračunali trajanje dana sa najvećim stepenom preciznosti, a dobijeno vrijeme se naziva UTC ili koordinirano univerzalno vrijeme, koje se zasniva na oko 450 atomskih satova i predstavlja globalni standard za mjerenje vremena, kao i vrijeme na koje su podešeni svi naši telefoni i računari.
Astronomi takođe prate Zemljinu rotaciju – koristeći satelite koji provjeravaju položaj planete u odnosu na fiksne zvijezde, mogu da otkriju male razlike između vremena atomskih satova i vremena koje je Zemlji zapravo potrebno da završi punu rotaciju.
Prošle godine, 5. jula, Zemlja je imala najkraći dan ikada zabilježen od pojave atomskog sata prije 65 godina, sa 1,66 milisekundi manje od 24 sata.
“Od 1972. imamo trend nešto bržih dana. Ali, postoje fluktuacije. To je zapravo kao da pratite berzu. Postoje dugoročni trendovi, a zatim postoje vrhunci i padovi”, izjavio je Dankan Egnju sa Skripsovog instituta za okeanografiju i istraživač geofizičar na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu.
Nakon decenija relativno spore rotacije, 1972. godine je Zemljina rotacija akumulirala takvo kašnjenje u odnosu na atomsko vrijeme da je Međunarodna služba za Zemljinu rotaciju i referentne sisteme (IRS) naložila dodavanje “prestupne sekunde” UTC-u, što je slično prestupnoj godini, koja dodaje dodatni dan februaru svake četiri godine kako bi se objasnila razlika između gregorijanskog kalendara i vremena potrebnog Zemlji da završi jednu orbitu oko Sunca.
Od te godine ukupno 27 prestupnih sekundi je dodato UTC-u, ali se stopa dodavanja sve više usporavala zbog ubrzanja Zemlje – devet prestupnih sekundi je dodato tokom 1970-ih, dok nijedna nova prestupna sekunda nije dodata od 2016. godine.
Prema riječima Egnjua najkraće promjene u Zemljinoj rotaciji dolaze od Mjeseca i plime i oseke, koji uzrokuju da se ona uspori kada je satelit iznad ekvatora, a brže kada je na većim ili nižim visinama.
“Ovaj efekat se pojačava činjenicom da se Zemlja tokom ljeta prirodno brže okreće – rezultat usporavanja same atmosfere zbog sezonskih promjena. Zakoni fizike nalažu da ukupni ugaoni moment Zemlje i njene atmosfere mora da ostane konstantan, tako da brzinu rotacije koju gubi atmosfera preuzima sama planeta. Slično tome, u posljednjih 50 godina Zemljino jezgro se takođe usporava, dok se čvrsti sloj oko njega ubrzava”, rekao je on.
Fizičar i saradnik Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju u oblasti vremenske i frekvencijske podjele Džuda Levin rekao je da te fluktuacije imaju kratkoperiodične korelacije, što znači da ako Zemlja ubrzava jednog dana, ima tendenciju ubrzavanja i sljedećeg dana.
“Ali ta korelacija nestaje kako se ide na sve duže i duže intervale. A kada dođete do godine dana, predviđanje postaje prilično neizvjesno. U stvari, Međunarodna služba za rotaciju Zemlje i referentne sisteme ne predviđa dalje od godinu dana unaprijed”, rekao je on.
Budući da se mnogi fundamentalni tehnološki sistemi oslanjaju na satove i vrijeme da bi funkcionisali, poput telekomunikacija, finansijskih transakcija, električnih mreža i GPS satelita, pojava negativne prestupne sekunde je, prema Levinu, donekle slična problemu Y2K – trenutku na prelazu u novi milenijum, kada su mnogi mislili da računari neće moći da se prebace na novi format datuma – sa ’99’ na ’00’.
Klimatske promjene takođe doprinose problemu prestupne sekunde, ali na iznenađujući način jer služi kao suprotstavljanje silama koje ubrzavaju Zemljinu rotaciju, prenosi Euronews.
Egnju je u studiji objavljenoj prošle godine u časopisu “Nature” detaljno opisao kako se topljenje leda na Antarktiku i Grenlandu širi preko okeana, usporavajući Zemljinu rotaciju.
“Da se taj led nije otopio, da nije bilo globalnog zagrijavanja, već bismo imali skok negativnu skokovnu sekundu ili bismo bili vrlo blizu tome”, rekao je Egnju.
Svijet
AVION PAO NA AUTO PUT U ITALIJI, ugljenisana tijela pilota i putnika

Dvije osobe su poginule, a najmanje dvije su povrijeđene kada se manji avion srušio na auto-put u Italiji, na području Breše.
Tragedija se dogodila u utorak oko podneva, a očevici kažu da je prizor bio stravičan. Prema rečima građana, letjelica se iznenada zavrtjela u vazduhu, a potom je uslijedio stravičan udarac u zemlju.
Spasilačke ekipe pronašli su ugljenisana tijela pilota i putnika u ostacima letjelice.
Prema prvim informacijama, u pitanju je laki avion, dužine oko 7 metara, koji je poletio iz Gragnano Trebijense u pravcu sjevera.
Letjelica se srušila između mjesta Flero i Azano Meja, kod uključenja na auto-put A4.
Nakon pada avion se zapalio, a dijelovi su letjeli desetinama metara unaokolo, padajući na vozila koja su prolazila tim delom auto-puta.
Najmanje dvije osobe, koje su bile u automobila, povrijeđene su prolazeći kroz vatrenu stihiju koja je nastala nakon udara, jer nisu uspjeli da ukoče. Lokalni mediji navode da su povrijeđeni muškarci stari 49 i 56 godina.
U tragediji su stradali stariji muškarac i žena. U toku je istraga kako bi se utvrdile sve okolnosti nesreće.
(Telegraf.rs)
Svijet
NAJVEĆI PROTESTI U KIJEVU OD POČETKA RATA: Zelenski potpisao kontroverzni zakon, ljudi izašli na ulice

Ukrajina je u utorak ograničila autonomiju svoje dvije agencije za borbu protiv korupcije koje su od ključne važnosti u provođenju reformi, što je EU opisala kao “ozbiljan korak unazad” i izrazila “duboku zabrinutost”.
Suzbijanje endemske korupcije uslov je za pridruživanje Kijeva Evropskoj uniji, kao i za osiguranje milijardi zapadne pomoći.
Nezavisni istražitelji posljednjih mjeseci osramotili su visoke zvaničnike optužbama za korupciju.
Amandmani usvojeni u utorak daju glavnom tužitelju, kojeg imenuje predsjednik, strogu kontrolu nad Nacionalnom kancelarijom za borbu protiv korupcije Ukrajine i Specijalizovanim tužilaštvom za borbu protiv korupcije (NABU i SAPO), reklo je nekoliko poslanika, piše Jutarnji list.
Glasanje je izazvalo oštre kritike čelnika obje agencije i visoke zvaničnice EU te potaklo najveće javne proteste od ruske intervencije 2022. godine. Dogodilo se to dan nakon što je kijevska agencija za unutrašnju bezbjednost uhapsila dva zvaničnika NABU-a zbog sumnje na veze s Rusijom i provela opsežne pretrage zaposlenih agencije iz drugih razloga. Kritičari i dvije agencije rekli su da je obračun otišao predaleko.
Nijedan visoki zvaničnik nije javno komentarisao razlog amandmana u utorak, koji bi glavnom tužitelju omogućili prenos slučajeva iz agencija i preraspodjelu tužitelja.
Predsjednik Volodimir Zelenski, čija stranka ima većinu u parlamentu, odobrio je amandmane kasno u utorak. Njegova kancelarija nije odgovorila na raniji zahtjev za komentar.
Šef NABU-a Semen Krivonos pozvao je Zelenskog da ne potpiše ubrzani zakon, koji je opisao kao pokušaj “uništenja” ukrajinske antikorupcijske infrastrukture. Nakon glasanja u utorak, ukrajinske državne obveznice pale su za više od 2 odsto na međunarodnim tržištima, a veći dio od 20 milijardi dolara duga koji je Kijev restrukturirao prošle godine pao je za više od 1 cent, na između 45 i 50 centi po dolaru.
Stotine Ukrajinaca protetsvovale su u blizini predsjedničke administracije u entru Kijeva kasno u utorak, a manje akcije održane su u nekoliko drugih gradova.
Pritisak na agencije
Povjerenica EU-a za proširenje Marta Kos na mreži X rekla je da je “ozbiljno zabrinuta” glasanjem u utorak.
“Ukidanje ključnih zaštitnih mjera koje štite nezavisnost NABU-a ozbiljan je korak unazad”, rekla je, podsjetivši i da je vladavina prava u “samom centru” pristupnih pregovora s Unijom.
NABU i SAPO osnovani su nakon revolucije na Majdanu 2014. godine, kojom je srušen proruski predsjednik a Kijev se okrenuo zapadu. Dvije agencije pojačale su svoj rad tokom rata, podižući optužbe protiv poslanika, ministara i bivšeg zamjenika šefa administracije Zelenskog.
Aktivisti protiv korupcije uznemireni su otkako su vlasti ovog mjeseca optužile vodećeg antikorupcijskog aktivista za prevaru i izbjegavanje vojne službe.
Kritičari su te optužbe predstavili kao političku odmazdu zbog razotkrivanja korumpiranih zvaničnika.
Vlada se takođe suočila s kritikama zbog odbijanja kandidature šefa ekonomske sigurnosti i trenutnog detektiva NABU-a, kojeg je jednoglasno podržao međunarodno nadzirani odbor.
BREAKING: Mass protests have erupted in Kyiv, Ukraine against President Volodymyr Zelensky.
This is the first known major protest against the Ukrainian leader.
Thousands of people have turned out in the streets of Kyiv to protest moves by Zelensky’s government to block… pic.twitter.com/lmyGobPgu5
— Kyle Becker (@kylenabecker) July 22, 2025
“Najopasniji trenutak”
Zapadni diplomata upoznat s ukrajinskim reformskim naporima opisao je događaje kao “najopasniji trenutak” do sada za nezavisnost antikorupcijskih tijela.
“Ukrajinska strana sve više testira granice”, rekao je, misleći na strpljenje kijevskih saveznika.
Mnogi uticajni Ukrajinci su nakon glasanja u utorak na društvenim mrežama izrazili svoje ogorčenje rekavši da je to izdaja desetljetne geopolitičke ambicije Ukrajine.
Borba protiv korupcije smatra se ključnom za brisanje nasljeđa ruske vladavine.
-
Zdravlje1 dan ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika1 dan ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Zanimljivosti3 dana ago
SVIJET BRUJI O NJIMA! Afera sa koncerta dobila epilog, zagrljaj koji je Endija Bajrona koštao karijere
-
Društvo23 sata ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU