Connect with us

Region

NIKOLA SELAKOVIĆ “9. januara biću u Banjaluci i slaviću sa SVOJOM BRAĆOM s druge strane Drine”

Uvjeren sam da ću i ove godine biti u Banjaluci na proslavi Dana Republike Srpske, a ne moram da budem ministar, doći ću kao Srbin sa druge strane Drine kod svoje braće koji tada slave, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković.

Selaković je rekao da je 9. januar, dan kada je nastala Republika Srpska, datum iz srpske istorije, a istoriju niko ne može da pekraja i mijenja.

– Kao što je 21. novembra potpisan Dejtonski sporazum i kao što je srpska vojska oslobodila Banjaluku 1918. tako je 9. januara formirana Republika Srpska – istakao je Selaković u Banjaluci.

On je podsjetio da je jedna od ozbiljnih tekovina dogovora i zajedničkog rada predsjednika Srpske Milorada Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića njegovanje zajedničke kulture sjećanja Srba iz Srbije i Srpske.

– Zajednički obilježavamo sve datume iz prošlosti koji su za nas važni, kao što zajednički obilježavamo godišnjicu stradanja našeg naroda u NATO agresiji, stradanje u “Oluji”, Sretenje kao Dan državnosti Srbije i Dan podizanja Prvog srpskog ustanka i donošenja prvog Ustava, na isti takav način mi zajednički slavimo i 9. januar kao dan kada su prije izbijanja rata, srpski legitimni politički predstavnici, osnovali Republiku Srpsku – rekao je Selaković.

Podsjećamo, u posljednjim aktivnostima usmjerenim protiv Dana Republike Srpske, kako saznaje “Glas Srpske” u diplomatskim krugovima, Kristijan Šmit je zatražio od visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepa Borelja da izvrši pritisak iz Brisela na Beograd i Podgoricu, kako funkcioneri Srbije i Crne Gore ne bi prisustvovali obilježavanju 9. januara.

Govoreći o kritikama opozicije u Srbiji o glasanju Srba iz Republike Srpske na izborima u ovoj zemlji, Selaković je rekao da građani Srpske i svih drugih država koji su državljani Srbije i ostvaruju biračko pravo, imaju pravo da glasaju na izborima i da je najveći problem opozicije u tome što ne mogu da dobiju većinsko povjerenje građana.

– Građani su vrlo jasno i nedvosmisleno rekli da ne žele da Srbija stane, dali svoje povjerenje predsjedniku Aleksandru Vučiću i SNS-u i time pokazali da je to politička snaga kojoj vjeruju, koja iza sebe ostavlja ozbiljne rezultate i koja je unaprijedila odnose Srbije i Republike Srpske i dovela ih na istorijski maksimum, a boljitak i napredak Srbije mogla je da osjeti i svaka opština u Srpskoj – rekao je Selaković, prenosi RTRS.

Region

“SNS JE STUB OČUVANJA DRŽAVNOSTI!” Vučević: Opozicija ne želi izbore, već haos u društvu!

Predsjednik SNS i savjetnik predsjednika Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da opozicija u stvari izbore ne vidi kao suštinu, nego kao novo gorivo da dođe do eskalacije u društvu, javio je Tanjug.

-Imate izbore za tri opštine u Negotinu, Mionici i u Sečnju. Ja sam zabrinut kako ćemo da iznesemo kampanju. Bio sam u Mionici, u Negotinu, idem i u Sečanj. Oni pričaju u izborima, a suštinski ne učestvuju – rekao je Vučević.

Prema njegovim riječima, od opozicije se ništa ne čuje po pitanju boljeg zivota građana, asfaltiranja puteva i drugih tema.

-Ništa ne čujemo o tome, osim mora uvreda. Što se tiče velikih izbora, razumeli smo poruku Vučića, očigledno da nas 2026. godine čekaju izbori. Ja sam uvek za to da bude kraj 2026 – naveo je Vučević.

Još je dodao da mu je nevjerovatno da se neko ko ide na izbore ne priprema za njih.

-Oni moraju da u jednom trenutku krenu da komuniciraju sa građanima Srbije. Oni se bore protiv korupcije. Mogli biste u svojim redovima da pokažete kako se borite protiv korupcije, pošto imate kapitalce – dodao je Vučević.

Povodom stranačke slave Svete Petke, Vučević je naveo da će ovogodišnje obilježavanje biti najmasovnije, ali ne kao inaćenje nego sabornost nakon nevjerovatno teške godine za srpski narod, državu i stranku, na čije je prostorije bilo više od 900 napada.

-SNS vidim kao politički motor i politički stub čuvanja naše državnosti. Rekao sam u govoru u Zrenjaninu da je naša stranka nastala spojem patriotizma i pragmatizma. I mi imamo vrline i mane. Nikada nismo bežali od toga da menjamo kadrovska rešenja. I mi ćemo imati mnogo pouka da razumemo novi ambijent i novu atmosferu da bismo ostali vitalna politička stranka – rekao je lider SNS.

Nastavi čitati

Region

HAOS U PODGORICI! Nakon napada nožem, stanovnici Zabjela izašli na ulice, UHAPŠENO 45 državljana Turske

Stanovnici podgoričkog naselja Zabjelo okupili su se u nedjelju uveče kako bi protestovali nakon što je grupa državljana Turske, noć ranije, napala i nožem ranila jednog njihovog sugrađanina.

Istovremeno je crnogorska policija sprovodila racije i privela 45 turskih državljana.

Policija je do sada identifikovala i privela dvojicu turskih državljana koji se dovode u vezu s ranjavanjem Podgoričanina M. J. upotrebom hladnog oružja.

Kako su prenijeli mediji u Podgorici, grupa turskih državljana napala je grupu Podgoričana, a jedan od mladića iz Podgorice zadobio je sedam ubodnih rana nožem.

U zvaničnom saopštenju crnogorske policije navedeno je da je u nedjelju, pola sata nakon ponoći, došlo do narušavanja javnog reda i mira tučom u kojoj je učestvovalo više osoba, a u kojoj je jedna osoba zadobila tjelesne povrede u predjelu grudi i ruku.

„Uzimajući u obzir događaje s elementima nasilja u posljednja 24 časa, u kojima su učestvovali turski državljani koji privremeno borave na teritoriji Podgorice, te izazivanje incidenata na više lokacija, službenici Regionalnog centra bezbjednosti ‘Centar’, Sektora granične policije i Regionalnog centra granične policije ‘Centar’ sprovode koordinisane aktivnosti na teritoriji Podgorice, u okviru kojih je privedeno oko 45 osoba – turskih državljana“, navodi se u saopštenju.

Opravdanost boravka
Dodaje se da će crnogorska policija u daljem postupku procijeniti razloge njihovog boravka, opravdanost i zakonitost boravka, kao i elemente nasilja do kojih je došlo tokom njihovog boravka, nakon čega će uslijediti represivne mjere te eventualno ukidanje boravka i protjerivanje stranaca iz Crne Gore.

Crnogorski mediji javili su ranije u nedjelju da je opsadno stanje vladalo u podgoričkom naselju Zabjelo, gdje su se sprovodile racije, dok su se s druge strane, revoltirani nasilnim činom od prethodne noći, okupili brojni stanovnici tog naselja koji su u više navrata pogrdno skandirali na račun Turaka.

Na terenu je bio veliki broj policajaca i inspektora, a kontrolisano je više lokacija u tom dijelu glavnog grada Crne Gore.

Mediji su takođe objavili da su se trojica turskih državljana čak zabarikadirala u jednom kazinu, nakon što je, prema riječima očevidaca, grupa mještana pokušala fizički obračun s njima. Policija ih je, nakon što ih je izvela iz kazina, privela dvojicu, a sumnja se da je jedan od njih umiješan u napad koji se dogodio ovog vikenda.

Spajić: Crna Gora privremeno ukida bezvizni režim za državljane Turske
Crnogorski premijer Milojko Spajić saopštio je u nedjelju uveče da će Vlada u ponedjeljak, po hitnom postupku, donijeti odluku o privremenom ukidanju bezviznog režima za državljane Turske.

„U cilju očuvanja ekonomske aktivnosti i dobrih bilateralnih odnosa, u narednom ćemo periodu inicirati intenzivne razgovore s Republikom Turskom kako bismo, u duhu dobre saradnje i savezništva, pronašli najbolji model u obostranom interesu“, napisao je Spajić na društvenoj mreži X.

Iz crnogorskog Ministarstva unutrašnjih poslova ranije je saopšteno da 13.308 državljana Turske ima dozvolu za privremeni boravak ili privremeni boravak i rad u Crnoj Gori, dok 87 osoba iz te države ima odobren stalni boravak.

Prema popisu iz 2023. godine, Crna Gora ima nešto više od 623.500 stanovnika.

 

Nastavi čitati

Region

NAKON SVIREPOG UBISTVA, Slovenija uvodi hitne mjere

Nakon smrtonosnog napada na 48-godišnjeg muškarca u Novom mestu, slovenačka vlada održala je hitan sastanak na kojem su dogovorene mjere za poboljšanje bezbjednosne situacije.

Prihvaćene su ostavke ministra pravosuđa Andreje Katič i ministra unutrašnjih poslova Boštjana Poklukara, a državni sekretar za nacionalnu i međunarodnu bezbjednost Vojko Volk istakao je da je neophodno odmah reagovati kako bi se građanima vratilo povjerenje u bezbjednost, piše portal Delo.

“Ovi prijedlozi idu u smjeru da reagujemo odmah i da pokažemo da želimo uspostaviti nadzor nad situacijom koja će ljudima vratiti povjerenje u njihovu bezbjednost, da ćemo na stručnom nivou i na nivou represivnih organa učiniti sve što se u okviru postojećeg zakonodavstva može učiniti. I da će potom struka i politika na srednjoročnom planu što prije učiniti ono što se nakon jučerašnjeg događaja pokazuje kao izričita nužnost,” poručio je Volk, prenosi Index.hr. Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo je značajno jačanje Policijske uprave Novo mesto policajcima iz drugih jedinica, a po potrebi će se angažirati i posebna jedinica policije.

Volk je najavio i osnivanje koordinacione grupe koja će usmjeravati rad na terenu, a tu će ulogu privremeno preuzeti operativna grupa koju on vodi. “Sastajaćemo se svake sedmice i davati smjernice za dalje,” dodao je.

Državno tužilaštvo: Pooštrili smo kaznenu politiku

Glavna državna tužiteljka Katarina Bergant izjavila je da je Državno tužilaštvo, nakon što je uočilo pogoršanje situacije povezane s romskom zajednicom, pooštrilo kaznenu politiku, naročito u slučajevima povratnika i nasilnih djela.

Naglasila je da mogu djelovati samo u okvirima postojećeg zakonodavstva.

Slijede izmjene zakona

Premijer Robert Golob najavio je da će se u narednim danima i sedmica pripremiti paket zakonodavnih izmjena s ciljem učinkovitijeg odgovora na pogoršane bezbjednosne uslove, kako u Novom mestu, tako i u drugim mjestima u Sloveniji.

Predsjednik Vrhovnog suda Miodrag Đorđević komentarisao je da je pravosuđe “posljednje u nizu” te da su za rješavanje ovakvih slučajeva potrebni dobro i učinkovito zakonodavstvo, policija i tužilaštvo. Na pitanje o odgovornosti pravosuđa, odgovorio je kako bi se o tome teško moglo govoriti.

Podsjetimo, do reakcije zvaničnika došlo je nakon tragičnog događaja u noći s petka na subotu, kada je 48-godišnjak došao po sina pred lokal u Novom mestu jer mu je navodno prijetila grupa Roma. Oni su potom napali oca i pretukli ga, a on je kasnije u bolnici preminuo od zadobijenih povreda.

Nastavi čitati

Aktuelno