Connect with us

Politika

Ninković kažnjen zbog govora mržnje, SMANJENA KAZNA SLADOJI

Odlučujući u ponovljenom postupku po odluci Apelacionog odjeljenja Suda BiH, Centralna izborna komisija (CIK) BiH danas je Vladu Sladoju, umjesto ranije kazne od 20.000 KM za govor mržnje izrekla kaznu od 15.000 KM, dok je PDP-u, čiji je kandidat za načelnika Kalinovika u to vrijeme Sladoje bio, potvrdila kaznu od 3.000 KM.

Na sjednici CIK-a rečeno je da je Sud BiH, odlučujući po žalbi PDP-a i Sladoja, donio rješenje da je Komisija prilikom donošenja odluke pogrešno tumačila Izborni zakon BiH i izrekla kaznu višu nego što zakon dozvoljava, odnosno da je maksimalan iznos koji se za ovo djelo može izreći kandidatu 15.000 KM.

Član CIK-a Vanja Bjelica Prutina bila je protiv izricanja kazne od 15.000 KM navodeći da je prilikom donošenja prve odluke o kažnjavanju Sladoja Komisija ocijenila da nije moguće izreći maksimalnu kaznu od 30.000 KM i izrekla kaznu od 20.000 KM, odnosno nešto više od 66 odsto maksimalnog iznosa.

“Zato mislim da bi adekvatna kazna trebalo procentualno da odgovara ranije izrečenoj, što bi iznosilo 10.000 KM, a ne da odmjeravamo paušalne iznose”, rekla je Prutina, prenosi Srna.

Član Komisije Željko Bakalar stava je da CIK nije pogriješio u odmjeravanju sankcije od 20.000 KM, niti da je postupao proizvoljno.

“Sud je odlučujući ukazao da primat treba dati drugom članu zakona i misli da je 15.000 KM odgovarajuća kazna”, dodao je Bakalar.

Predsjednik CIK-a Irena Hadžiabdić podržala je kaznu od 15.000 KM, ocijenivši da je jezik mržnje nešto najopasnije.

Sladoje je nakon prve kazne CIK-a povukao kandidaturu za načelnika Kalinovika.

Takođe, zbog govora mržnje, SNSD će morati platiti kaznu u iznosu od 5.000 KM, a Ljubo Ninković, kandidat ove partije, platiće kaznu u iznosu od 7.000 KM. Kako su istakli iz CIK-a, riječ je o ponovnom postupku jer su loše obrazložili sankciju za kandidata Ljubu Ninkovića.

“Sud je odlučujući po žalbi našao da predložena odluka kada je riječ o ocjeni da li je govor mržnje da smo pravilno ocijenili, ali da kada je riječ o obrazloženju olakšavajućih i otežavajućih okolnosti kod izricanja predložene novčane kazne CIK nije dobro obrazložila. U ponovnom postupku smo predložili iste novčane iznose, ali smo obrazložili i za stranku i za kandidata i olakšavajuće i otežavajuće okolnosti te je prijedlog službe da se donese odluka kojom se politički subjekt SNSD kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 5.000 KM, a Ljubo Ninković, kandidat ovog političkog subjekta, kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 7.000 KM”, istakli su na sjednici CIK-a BiH.

CIK je u ponovljenom postupku na osnovu odluke Apelacionog odjeljenja Suda BiH detaljnije obrazložio odluke u predmetu kršenja Izbornog zakona BiH od stranke SNSD i kandidata ove stranke Miljana Jovičića za govor mržnje, pri čemu su kazne ostale iste, odnosno SNSD je kažnjen sa 5.500, a Jovičić sa 7.500 KM.

CIK je danas u postupku ponovljenom iz formalnopravnih razloga potvrdio ranije izrečenu kaznu od 4.000 KM SDS-u i po 3.000 KM njenim članovima Milanu Miličeviću i Milanu Kasapoviću za preuranjenu izbornu kampanju.

Prigovor Opštinskog odbora SDA Bugojno da je kandidat SDP-a za načelnika Bugojna Edin Mašić istovremeno bio i državni službenik, odbijen je kao neosnovan, uz ocjenu da je imenovani postupao u skladu sa Izbornim zakonom BiH.

Politika

SISTEM PRED KOLAPSOM! Budžet kasni, reforme stoje, a posao dobijaju samo oni sa POLITIČKOM VEZOM!

Usvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine, kao i skoro svake godine, kasni. Zbog toga plate službenika ne mogu rasti, ali raste nezadovoljstvo.

Stižu upozorenja da su institucije sve manje privlačan poslodavac, dok se zapošljavanje često dovodi u vezu s političkim vezama. Sve to se povezuje i sa sporim i nedovršenim reformama javne uprave, koje, kako ocjenjuju analitičari, koči nedostatak političke volje. Sistem ostaje spor i opterećen, a građani i privreda to plaćaju kroz razne dugotrajne i komplikovane procedure.

Više od 140 ministarstava i stotine upravnih organizacija na četiri administrativna nivoa. To je slika javne uprave u složenom i decentralizovanom sistemu Bosne i Hercegovine.

Agencije, direkcije, zavodi, instituti, gradske i opštinske uprave, brojne službe za pružanje usluga građanima i privredi, te niz drugih institucije sa javnim ovlašćenjima.

– Javna uprava više nije najpoželjniji poslodavac u Bosni i Hercegovini. Ne mogu se povećati plate. Osnovica je u zadnje tri godine povećana za 29%, skoro trećinu je povećana, no vidite da Predsjedništvo, nažalost, opet nije usvojilo prijedlog budžeta. Mogu reći i da su zaposleni nezadovoljni s tim, i tu se šalje jedna vrlo loša poruka – poručio je Davor Bunoza, ministar pravde BiH.

Na entitetskom nivou, službenici su nešto plaćeniji, pa su samim tim, kaže stručnjak za reformu javne uprave Haris Ćutahija, ovi poslovi na nižim nivoima vlasti, građanima poželjniji. Međutim, dodaje on, u praksi se, na svim nivoima, zapošljavanje u javnoj upravi ne zasniva uvijek na zaslugama i stručnim kvalifikacijama.

– Kod nas je nekako javna tajna da se ta radna mjesta dobijaju preko štele, nažalost, to je tako, to je javna tajna – ističe Haris Ćutahija, Vanjskopolitička inicijativa BiH.

Sve to, upozoravaju iz Transparensija, dovodi do smanjene efikasnosti javne uprave. Do dužih redova pred šalterima, složenih procedura, beskrajnog sakupljanja dokumenata, sporog rješavanja zahtjeva, izdavanja dozvola, potvrda i uvjerenja. Trpe građani, ali trpi i privreda.

– U Bosni i Hercegovini već neko vrijeme imamo situaciju da je javna uprava, odnosno reforma javne uprave, u stagnaciji. Ni akcioni planovi za reformu javne uprave nisu usvojeni na svim nivoima. Republika Srpska i državni nivo još nisu usvojili akcione planove. To je definitivno nešto što je prepreka za realizaciju onoga što je predviđeno akcionim planovima – kaže Srđan Blagovčanin, iz TI BiH.

– Bosna i Hercegovina je još uvijek u ranoj fazi razvoja reforme javne uprave i takođe zaostaje za drugim državama na Zapadnom Balkana – dodaje Helena Lagerlof, ambasador Švedske u BiH.

Posljednjih godina u javnosti se često čuje: “5+2 uslova za zatvaranje OHR-a” i “tri uslova za početak pristupnih pregovora”, a skoro da se i ne pominje nekada famoznih 14 prioriteta.

Bez ispunjavanja ovih obaveza, isticali su ranije iz Brisela, BiH ne može postati dio Evropske unije. Među njima je i reforma javne uprave, koja bi na kraju tog procesa morala biti oslobođena političkog uticaja, piše Euronews.

Nastavi čitati

Politika

STARA PRIČA, NOVA MULJAŽA! Kovačeve mašine kupila firma koja radi za opštinu

Poreska uprava Republike Srpske prodala je za 118.400 maraka opremu i mašine preduzeća „Čajevac company“ iz Šipova u vlasništvu načelnika ove lokalne zajednice Milana Kovača koji državi duguje milionske iznose.

Kupac na licitaciji koja je održana 12. juna je bio Željko Mandić, odnosno njegova firma „M. Željo“ takođe iz Šipova.

Imovina poreskog obveznika je izlicitirana za jednu trećinu od ukupne procijenjene vrijednosti. Najboljem ponuđaču je ostavljen rok od osam dana da uplati cjelokupan izlicitirani iznos“, rečeno je za CAPITAL u Poreskoj upravi Republike Srpske.

Mandić, je inače predsjednik opštinskog odbora Socijalističke partije Srpske Gorana Selaka, a prema našim saznanjima u prijateljskim je vezama sa Kovačem.

Zanimljivo, njegova firma obavlja brojne poslove za opštinu Šipovo kojom godinama upravlja Kovač.

Mjesec dana prije licitacije dobio je posao gradnje pješačke staze vrijedan 18.725 KM.

Za rekonstrukciju toaleta u osnovnoj školi ove godine je dobio ugovor od 33.635 KM, a angažovan je bio i na čišćenju snijega, saniranju klizišta, dogradnji vodovoda i brojnim drugim poslovima.

Podsjećamo, „Čajavec company“ iz Šipova je akcionarsko društvo, a većinski vlasnik je „Drvna industrija Šipovo“ sa 96 odsto akcija iza koje stoji pomenuti Kovač.

Računi firme čija se imovina našla na dobošu blokirani su od 2024. godine. Bavili su se proizvodnjom drvenih dijelova za stolice.

U posljednje dvije godine su prijavili poslovni minus veći od 900.000 maraka.

Poreska uprava Republike Srpske je zaplijenila 355.200 maraka vrijedne mašine i ponudila ih na prodaju.

Na spisku oduzete imovine su bile CNC mašine, prese, silosi, kompresori, komore, pile, glodalice, brusilice, viljuškar pa čak i kompletan sistem za ventilaciju proizvodne hale.

Ovo preduzeće je jedno od najvećih poreskih dužnika u Srpskoj, sa dugom od 1,16 miliona maraka. Kako Kovač nije izmirivao svoje obaveze, PURS je odlučila da na javnoj licitaciji 12. juna proda zaplijenjene stvari.

Capital

Nastavi čitati

Politika

SLUŽBENI PUT ILI PORODIČNI ODMOR? Gordana Rajić u Madridu boravila sa SUPRUGOM, javnost traži odgovore!

Ombdusman za djecu Republike Srspke Gordana Rajić prošle godine je boravila u Madridu na dogadjaju koji je okupljao predstavnike ove institucije iz različitih dijelova svijeta i tu ne bi ništa bilo čudno da na to putovanje nije povela i svoga muža.

Izvor iz institucije nam je potvrdio da Gordana nije željela da institucija izvrši rezervacije nego je ona lično to odradila i onda donijela račune bez imena na koje se odnosi plaćanje putnih troškova i na taj način prikrila da je dio sredstava otišao i na plaćanje troškova puta njenog muža Borisa.

Navikli smo na bahatos političara, ali bar smo mislili da su nezavisne institucije spremne da rade u interesu društva, a o tome koliko Gordana radi u interesu društva govori da je u njenom mandatu zatvorena kancelarija u Foči, ukinuti uredovni dani u Gradišci, a po našim informacija blizu je i gašenje kancelarije u Bijeljini.

   

Nastavi čitati

Aktuelno