Connect with us

Politika

NIŽU SE REAKCIJE NA SMJENE DIREKTORA BOLNICA! Maksimović tvrdi da mu nisu mogli OPROSTITI USPJEH!

Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici razriješila dužnosti direktora tri zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj.

Zlatko Maksimović, bivši direktor Bolnice „Sveti Vračevi“ Bijeljina oglasio se povodom ove teme na društvenoj mreži Fejsbuk.

– Danas je na sjednici Vlade Republike Srpske odlučeno o mojoj smjeni sa mjesta direktora Bolnice. Uprkos svakodnevnim naporima i uspjesima mene i mog tima u cilju razvoja naše Bolnice i napretka u zdravlju Bijeljine i Republike Srpske, ispostavilo se da par ljudi koji ne opraštaju tuđi uspjeh zbog nedostatka ličnog, mogu prevazići i učiniti besmislenim sav bolan posao – napisao je Maksimović.

Kako je naglasio, ovaj put se pokazalo da je politika jača od rada i bilo kakvog rezultata.

Podsjećamo, Vlada Srpske razriješila je dužnosti Zlatka Maksimovića smijenjen je sa mjesta direktora Bolnice „Sveti Vračevi“ Bijeljina i na njegovo mjesto je imenovan Mikajlo Lazić. Na mjesto direktora Bolnice u Prijedoru, umjesto Andrije Vukotića, dolazi Miroslav Bijelić, dok će novi direktor fočanske Univerzitetske bolnice biti Nenad Lalović. Sa ove funkcije je smijenjen Radmil Marić.

Politika

ĐOKIĆEVO MINISTARSTVO DOBILO NAJLOŠIJU OCJENU REVIZIJE! Ukazali na ozbiljne propuste

Nakon što je prošle godine bilo pohvaljeno s pozitivnim mišljenjem u oba segmenta revizije, Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske, na čijem je čelu Petar Đokić, doživjelo je niz kritika po pitanju finansijske revizije za 2024. godinu.

Od pozitivnih izvještaja Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske u 2023. godini, prošlo je samo godinu dana, a sada se Ministarstvo suočava s mišljenjem s rezervom kako u pogledu finansijskih izvještaja, tako i usklađenosti poslovanja sa zakonima.

U proteklih desetak godina, ovo je najlošija ocjena koju je Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske dobilo u revizijskim izvještajima.
Ministar Petar Đokić, koji kontinuirano vodi ovo ministarstvo, suočava se s ozbiljnim kritikama revizora zbog propusta u poslovanju.

Naime, Ministarstvo nije u potpunosti realizovalo nijednu od samo dvije preporuke koje su mu date tokom finansijske revizije za 2023. godinu, a osim tih dvije, revizori su im dodali još dvije nove preporuke za 2024. godinu.

Revizori tako ukazuju na niz nepravilnosti u poslovanju Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske.

Među najznačajnijim povredama je kršenje Zakona o radu, Zakona o porezu na dohodak, Zakona o doprinosima, kao i pravilnika vezanih za putne naloge i budžetske klasifikacije.

Jedna od primjedbi su precijenjenji rashodi za bruto plate zaposlenih u iznosu od 69.034 KM, što nije u skladu s Pravilnikom o budžetskim klasifikacijama.
Takođe, rashodi za bruto naknade zaposlenima koji nisu u radnom odnosu klasifikovani su na pogrešan način, čime su se stvorili nesuglasja u finansijskim izvještajima.

– U okviru rashoda za bruto plate zaposlenih klasifikovane su bruto naknade osobi koja nije u radnom odnosu u Ministarstvu u iznosu od 69.034 KM – ističu revizori.

Revizori su, takođe, primijetili da je Ministarstvo, suprotno Zakonu o radu, angažovalo izvršioce po ugovoru o djelu za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što nije u skladu s propisima.

Putni nalozi bez pokrića

Ugovori o djelu su zaključeni za poslove koji su sistematizovani pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva, čime je prekršen član Zakona o radu koji omogućava zaključivanje ugovora o djelu samo za poslove izvan redovnih aktivnosti poslodavca.

– Ministarstvo je, u toku 2024. godine, sa dva izvršioca zaključilo ugovore i anekse ugovora o djelu radi obavljanja posredničkih, stručnih i konsultantskih usluga, te radi izračuna potrebne količine rezervi naftnih derivata u Republici Srpskoj – ističe se u revizorskom izvještaju.
Negativni revizorski izvještaji “zaobilaze” parlament: CCI poziva Odbor za reviziju da poštuje Poslovnik Narodne skupštine

Dodatno, Ministarstvo nije obračunalo poreze i doprinose na naknade članovima komisija za polaganje stručnih ispita i tehnički pregled rudarskih objekata, čime je došlo do neusklađenosti s Zakonom o porezu na dohodak i Zakonom o doprinosima.

Iako su u prošloj godini rashodi za putovanja i smještaj iznosili značajan iznos od 112.047 KM, revizori su pronašli nepravilnosti u poslovanju u vezi s putnim nalozima.

Naime, putni nalozi za službena vozila nisu bili popunjeni u skladu s propisanim pravilnicima, što je još jedan od identifikovanih problema.

Revizori pojašnjavaju da putni nalozi za vozilo „Škoda Superb Ambition” ne sadrže podatke o vremenu polaska i dolaska, pređenom putu i broju putnika u vozilu.
Revizorski izvještaj, takođe, ukazuje na nepravilnosti u vezi s koncesionim naknadama, s obzirom na to da su naplaćeni prihodi od koncesija u 2024. godini iznosili više od 39 miliona KM.

Ovi prihodi dolaze iz oblasti energetike i rudarstva, ali se u evidenciji nisu u potpunosti pratili na ispravan način.

Uz navedene nepravilnosti u finansijskim izvještajima, ozbiljno kršenje zakona i nisku implementaciju preporuka iz prošlogodišnje revizije, jasno je da su pred Ministarstvom ozbiljni problemi.

Umjesto napretka, došlo je do regresije, zbog čega se sve oči sada okreću prema Ministarstvu koje je odavno pod lupom javnosti.

Nastavi čitati

Politika

SVE ZBOG VIADUKTA! Odobrena pljenidba objekta Centralne banke u Mostaru

Opštinski sud u Mostaru donio je rješenje o zapljeni imovine Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) koja se nalazi u tom gradu.

Ova mjera je uslijedila zbog duga koji je Vlada Republike Srpske napravila prema slovenačkoj firmi “Viadukt”.

Pokrenut je postupak prinudne naplate, ali odluka suda još uvijek nije pravosnažna, te je u toku žalbeni postupak.

Iz Centralne banke BiH su potvrdili da su primili Rješenje o izvršenju od Opštinskog suda u Mostaru, kojim se nalaže zapljena njihove imovine.
– U skladu sa zakonom, CBBiH je blagovremeno uložila prigovor na navedeno rješenje, a postupak po tom prigovoru još uvijek nije okončan. Iako nije bila stranka ni u jednom sudskom postupku u vezi s potraživanjem firme “Viadukt”, niti ima bilo kakvu ugovornu ili pravnu obavezu prema pomenutoj firmi, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) je dovedena u situaciju da koristi sva zakonom propisana pravna sredstva kako bi zaštitila svoju imovinu – istakli su iz Centralne banke.

Podsjećamo da je ranije, zbog istog duga Vlade RS prema “Viaduktu”, Eurocontrol finansijski blokirao Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA). Važno je naglasiti da ni Centralna banka BiH ni BHANSA nisu imale nikakve direktne veze sa ugovorom koji je Vlada Republike Srpske potpisala sa slovenačkom kompanijom “Viadukt”.

Avaz

Nastavi čitati

Politika

DODIK KOMENTARISAO SLUČAJ VIJADUKT “Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! NISAM JA. JESAM BIO JA?”

U emisiji emitovanoj na RTRS-u, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je, odgovarajući na pitanje ko je potpisao sporni ugovor, rekao:

“Znaš ko je bio 2004. godine na vlasti?! Nisam ja. Jesam bio ja? Idite tamo pa vidite ko je potpisao. Pero Bukejlović premijer Republike Srpske u to vrijeme je bio samo izvođač radova. Njegova greška je što je prihvatio da radi u jednoj takvoj strukturi. Problem je što je taj ugovor bio dat njima, ali nikada nije proveden. Entitetske vlasti su u tom trenutku morale pridobiti saglasnost lokalnih vlasti. Banjalučka skupština nikad nije dala saglasnost da se pred Banjom Lukom gradi hidroelektrana. Poslije toga ni oni, a kasnije ni mi nismo htjeli dalje u realizaciju”, rekao je.

Dodik tvrdi da Viaduct nije uložio ništa u projekat i da je cijeli slučaj “bio neka korupcionaška priča”.

“Mislim da je tu veliku ulogu odigrala Svetlana Cenić koja je uzela neki reket. Ja to pretpostavljam, a ona ima pravo da laže”, izjavio je.

Dodaje da bi bilo korisno “pokupiti ljude iz tog vremena pa ih ispitati ko je tu kome šta dao i zašto je ovoliko zavalio RS”.

Istakao je da je entitet pokušavao riješiti problem kroz pregovore:

“Nama se pojavljuju neke mogućnosti da mi to radimo, ali mi to nismo mogli da riješimo. Pokušali smo nekoliko puta da ponudimo njima pogodbu, ali oni su to odbijali. Tražili su enorman novac za ništa. To je bilo nekoliko desetina miliona. Na osnovu čega to da uradimo?”

Optužio je advokatske kancelarije za manipulacije:

“Onda su se našli ovi majstori ovdje iz advokatske kancelarije koji inače uvijek rade protiv RS-a. Udružili su se s jednom kancelarijom u Sarajevu, zaobišli su RS, dali su nešto para ovima iz Viaducta i postali su pravni zastupnici tog predmeta. Onda su izlobirali da BiH bude zastupnik na tom… Washington nije bio predložen kao arbitražno mjesto, nego ga je prihvatila Bosna i Hercegovina. Nismo mi. Neko je to prihvatio iz BiH i to je interesantno ko je to jer i on dijeli pare s ovima iz advokatske kancelarije. Ove pare ne idu Viaductu, ove pare idu kancelarijama u Banjoj Luci i Sarajevu. Pozabavit ćemo se mi time.”

Tvrdi da je sve urađeno bez znanja institucija RS-a:

“U procesu vjerovatno dogovora s njima iz te kancelarije, oni prihvate prijedlog da se BiH izjasni kao zainteresovana strana i to ode tamo, bez našeg znanja. I tada dolazi do procesa u kome niko iz BiH nije osporavao ništa nego ono što su ovi tražili to je urađeno. Za to je neko dobio milione, ja to ne znam, ali će se znati”, rekao je.

Dodik je naveo da presuda nije spomenula RS:

“I sad kažu treba platiti ogromnih 110 miliona KM. Znate li vi koliko mi škola možemo izgraditi za te pare? To su ti advokati. Neće biti ni jednog dana da nećemo ispitivati zašto se ovo desilo. A, jedini krivci za to su advokati koji su odavde iz Banje Luke u sprezi sa sarajevskim advokatima i dijelom iz državnih institucija. Niko nije prijetio oduzimanjem imovine RS nego BiH.”

Optužio je zajedničke institucije da su svjesno odabrale BHANSA-u:

“I namjerno su uzeli ovi iz zajedničkih institucija i napisali da je to BHANSA, pošto ona prima određene pare. Ovi su majstori odavde iz Banje Luke da to oni grabe i da ovdje žive. Oni su sposobni, a mi smo svi kreteni?!”

Na kraju je izjavio:

Nije im bilo dovoljno 10 nego su uzeli 110 miliona jer ne vjerujem da su ovima iz Viaducta platili više od 5-6 miliona. I šta se dešava? BHANSA-om upravljaju ljudi iz hrvatskog naroda i sad hoće da naprave problem između nas i te vrste priče. Tvrde da mi trebamo uplatiti. Kako da uplatim, čovječe? Daj mi zahtjev, daj mi bilo šta, odluku, ugovor… Mi ne sporimo da je to problem. Onda smo mi rekli ‘ima neraspoređenog novca na nivou BiH, najlakša je varijanta da dio koji pripada RS-u, a to je 300 miliona, odvojite 110 miliona, platite, završimo taj proces i gotovo’. Ali, oni neće”, zaključio je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno