Društvo
Njemačkoj nedostaju radnici, prazno oko 2 miliona radnih mjesta

Njemačka savezna vlada očekuje da će do 2026. nedostajati oko 240.000 kvalifikovanih radnika.
Prema izračunima Instituta za tržište rada i istraživanja zanimanja (IAB), do 2035. biće čak više od sedam miliona radnika manje, piše DW.
Ali problem je već veliki: istraživanje prošle sedmice Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) pokazuje da više od polovine ispitanih kompanija ne može popuniti radna mjesta, barem djelimično, jer postoji nedostatak radnika.
Trenutno su nepopunjena oko dva miliona radnih mjesta. Kao rezultat gubi se dodana vrijednost od skoro 100 milijardi eura.
Posebno trpe zdravstvo i socijalne službe te logistička branša.
U ugostiteljstvu je nedostatak osoblja doveo do ograničene ponude i skraćenog radnog vremena.
Nedostatak je takođe veliki na područjima elektromobilnosti ili obnovljivih izvora energije – važni zadaci transformacije i konkurentnost mnogih kompanija su ugroženi, navodi DIHK.
Nedostatak osoblja takođe raste u administraciji i u komunalnim preduzećima.
Prema studiji konsultantske kompanije za menadžment PwC, do 2030. godine će nedostajati najmanje milion kvalifikovanih radnika.
Zašto nema dovoljno kvalifikovanih radnika?
Važan razlog: baby-boom-generacija, rođena od sredine 1950-ih pa nadalje, polako ide u penziju, piše DW.
Njemačka vlada smatra da ovo ima dvostruki efekt na situaciju kvalifikovanih radnika: radna mjesta koja ostanu upražnjena ne mogu se popuniti dovoljnim brojem mlađeg kadra.
A zbog starenja društva koje zahtijeva više njege, potrebno je više stručnjaka, na primjer na područjima zdravstva, njege i socijalne skrbi.
Pored primjetnog starenja društva, s digitalizacijom i energetskom tranzicijom tu su još dva velika društvena trenda koja igraju veliku ulogu – i zahtijevaju nove vještine i osoblje.
Savezna vlada govori o “tri velika D”: demografiji, digitalizaciji i dekarbonizaciji.
Kratkoročno, kriza izazvana pandemijom koronavirusa takođe je pogoršala situaciju.
Mnogi kvalifikovani radnici u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima morali su biti otpušteni i sada se ne vraćaju.
Šta namjerava učiniti savezna vlada?
Svojom strategijom kvalifikovane radne snage savezna vlada želi poboljšati okvirne uslove za kompanije, preduzeća i javnu administraciju.
Dokument od 39 stranica načinjen je u septembru, a plan je odobrila vlada sredinom oktobra.
Središnji dio paketa mjera čine veće mogućnosti za obuku i daljnje obrazovanje, bolja ravnoteža između posla i privatnog života, fleksibilni prelasci u penziju i lakša imigracija.
Šta bi se trebalo promijeniti kod imigracije?
Planovima njemačke vladajuće koalicije je između ostalog predviđeno i uvođenje tzv. “karte šanse” po bodnom sistemu za traženje posla za ljude iz zemalja van Evropske unije sa stranom stručnom kvalifikacijom od najmanje dvije godine.
Kriterijumi za izbor uključuju poznavanje jezika, profesionalno iskustvo, godine i povezanost sa Njemačkom.
Prilikom izdavanja radne vize trebalo bi više uzeti u obzir radno iskustvo.
Kvalifikacije stečene u zemlji porijekla ne moraju nužno biti priznate prije ulaska.
Vlada je o tome usvojila prijedlog zakona krajem novembra.
Kakve su reakcije privrede?
Prije svega, dobrodošli su planovi za lakšu imigraciju.
– Potrebni su nam ljudi koji će nam pomoći da održimo svoj prosperitet u ovoj zemlji – izjavio je predsjednik Udruženja poslodavaca Rainer Dulger.
Za Središnje udruženje njemačke građevinske industrije “karta šanse” i lakša imigracija za iskusne profesionalce bili bi “važni temelji za vrbovanje kvalifikovanih radnika u građevinarstvu”.
Podršku su izrazila i druga udruženja. Ali kritički se gleda na planove daljnjeg usavršavanja.
Sve dok finansiranje, zamjena odsutnog radnika i pitanje vraćanja na posao nisu razjašnjeni, takav zakon nije prihvatljiv malim i srednjim preduzećima te privatnim preduzećima, smatra generalni direktor Saveznog udruženja srednjih poduzeća Markus Jerger.
Njemački savez sindikata je u saopštenju naglasio da duže radno vrijeme, viša starosna granica za odlazak u penziju i sveobuhvatno pojačano zapošljavanje radnika iz inostranstva – ne bi trebali ublažiti pritisak na kompanije.
Umjesto toga, morali bi osigurati bolje uslove za rad i obuku, prenosi N1.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Uglavnom oblačno, moguća prolazna kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme.
Tokom prvog dijela dana ponegdje na zapadu moguća je slaba prolazna kiša. Uveče raslojavanje oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.
Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 19, na jugu do 24 stepena Celizijusova. Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 28 i 33, na jugu zemlje do 37 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
FOND UVEO NOVO PRAVILO! Počinje naplata zamjene zdravstvenih kartica u Srpskoj

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, kao što je već ranije najavio,od 1. jula počeće sa naplaćivanjem zamjenskih elektronskih zdravstvenih kartice.
„Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja zato još jednom pozivamo sve osiguranike da pažljivo čuvaju svoje kartice, jer će se od sutra početi sa naplaćivanjem zamjene kartice nakon što se izgube, ukradu ili u slučaju promjene ličnih podataka“, kazali su iz Fonda.
Dodaju da e kartice nije potrebno mijenjati, bez obzira što je na nekim karticama naznačen rok važenja (karakteristično za kartice iz prve serije) sve dok se ne oštete, izgube ili ukoliko ne dođe do promjene ličnih podataka.
„Ukoliko ipak morate da podnesete zahtjev za novu elektronsku zdravstvenu karticu, od 1. jula cijena zamjene iznosiće 10 KM, što predstavlja realan trošak izrade kartice na tržištu“, ističu iz Fonda.
Dodaju da će Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i dalje snositi troškove izrade prve zdravstvene kartice, a izradu svake naredne kako je i predvidio Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, snosi osiguranik ili njegov zakonski zastupnik.
Pojašnjavaju da je Fond je sve do sada finansirao troškove izrade kako prve tako i svake druge elektronske zdravstvene kartice, čak i nakon gubljenja ili u slučaju promjene ličnih podataka. Istovremeno, kontinuirano smo apelovali na građane da elektronsku zdravstvenu karticu čuvaju kao i svaki drugi lični dokument.
„Tako je primjera radi, do sada više od 26.000 elektronskih kartica izgubljeno, a zabilježeni su i slučajevi u kojima su pojedini osiguranici podnosili zahtjev za novom karticom i do sedam puta, jer su prethodnu gubili. Samo u 2024. godini izrađeno je više od 45.000 novih elektronskih zdravstvenih kartica“, ističu iz Fonda.
Društvo
PUŠAČI, DRŽITE SE! Od danas rastu cijene ovih 21 vrsta cigareta!

Pojedine vrste cigareta od danas su skuplje u prodaji u BiH, potvrđeno je iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
“Od danas, 30. juna, na snazi su nove maloprodajne cijene cigareta kompanije Philip Morris BH d.o.o. Sarajevo”, naveli su iz UIO BiH.
Radi se o, ukupno, 21 vrsti cigareta, a u tabeli u nastavku pogledajte koje su u pitanju:
-
Zdravlje3 dana ago
NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje
-
Region2 dana ago
SITUACIJA SE NE SMIRUJE! U toku hapšenje grupe studenata koji blokiraju fakultete
-
Banjaluka3 dana ago
“DALI SMO ZAVJET I ISPUNJAVAMO GA”: Gradimo spomen-obilježje u čast borcima Vojske RS
-
Svijet2 dana ago
SADA SE MIJENJA SVE! Iran zabranio direktoru IAEA pristup nuklearnim postrojenjima, UKLONILI I KAMERE
-
Društvo3 dana ago
DANAS JE VIDOVDAN! Praznik u kome se prepliću istorija i običaji
-
Politika3 dana ago
“BJEŽE OD ISTINE”: Migranti i rezervni sastav policije služe kao dimna zavjesa ZA KOLAPS JAVNIH PREDUZEĆA
-
Region3 dana ago
UHAPŠEN ZBOG PRIJETNJI VUČIĆU, pronađeno oružje
-
Region2 dana ago
VUČIĆ NE ODUSTAJE “Neću potpisati pomilovanja, biće još uhapšenih!”