Politika
NOVA BAHATOST DRAGANA BAŠEVIĆA! Povrat osjetljivog izbornog materijala, umjesto njega predaće članovi OIK-a Sokolac

Predsjednik Opštinske izborne komisije Sokolac Dragan Bašević obavijestio je koordinatora Centralne izborne komisije da će povrat osjetljivog izbornog materijala koji je zakazan za 13.10.2024. godine, umjesto njega predati članovi OIK-a Sokolac.
Ovo je uradio jednostrano, bez prethodnog obavještenja članova OIK-a, kao i bez pisanog ovlaštenja u skladu sa odredbama Pravilnika o provođenju izbora u BiH.
Ovo je još jedna u nizu bahatosti i kršenja propisa od strane predsjednika OIK-a Dragana Baševića.
Članovi OIK-a, posmatrači, članovi, predsjednici i potpredsjednici biračkih odbora svjedočili su mobingu, tenzijama, nasrtajima, vrijeđanju pomatrača, nazivanju pogrdnim imenima, omalovažavanju. Pa je tako posmatrača nazivao “krmačom”, koleginicu “balavicom”, a svakoga ko nešto pita “čistom budalom”.
O stanju u Opštinskoj izbornoj komisiji najbolje govori najava članova da će da podnesu ostavke. Centralna izborna komisija ostala je nijema na sve ranije prigovore, na prigovore tokom prethodnih opštih izbora 2022. godine. Budući da se otvoreno svrstao na jednu političku stranu, od koje ima materijalnu i druge vrste koristi.
Dragan Bašević ostaje predsjednik OIK-a bez obzira na sukob interesa, a zaposlen je u agenciji koja se bori protiv korupcije, bez obzira na prigovore i nepravilnosti tokom izvornih procesa, bez obzira na nikakve međuljudske i profesionalne odnose i nepovjerenje među članovima Opštinske izborne komisije Sokolac u njegov rad.
Postavlja se pitanje zašto predsjednik Opštinske izborne komisije Sokolac želi da izbjegne predaju materijala Centralnoj izbornoj komisiji?
O svemu ovome članovi OIK-a upoznali su Centralnu izbornu komisiju BiH.
Politika
STANIŠIĆ: Toplani se više ni banke ne raduju

Nije normalno da Bijeljina ulazi u grijnu sezonu bez jasnog plana – rekao je Miloš Stanišić, član Predsjedništva PDP.
On je podsjetio da je račun Toplane i dalje blokiran, a upitna je i kreditna sposobnost Grada Bijeljina kao potencijalnog garanta, jer kasni isplata plata radnicima.
„Neodgovorno upravljanje dovelo je do toga da se politici u Bijeljini čak ni banke više ne raduju. Taj začarani krug kredita i gašenja požara tuđim novcem nije rješenje, nego put u bankrot,“ poručio je Stanišić.
Podsjetio je da je Gradska toplana godinama uništavana lošim upravljanjem: broj korisnika je pao ispod hiljadu, kotlovi su zastarjeli, zagađenje sve veće, a svaka jesen dočeka se na isti način – novi krediti za stare dugove.
„Bijeljina je već imala rukovodstvo koje je Toplanu izvelo u plus – dakle može se samo ako se hoće“, rekao je Stanišić.
On je naglasio da najkasnije do 1. oktobra gradska vlast mora izaći pred građane sa jasnim planom grijanja, jer ljudi u Bijeljini zaslužuju domaćinsko ponašanje i odgovornost u radu
Politika
HITNA SJEDNICA DOMA NARODA: Na dnevnom redu nema smjena

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zakazao je hitnu sjednicu sa dnevnim redom na kojem, za razliku od prethodnih sjednica, nema smjena Nikole Špirića, predsjedavajućeg Doma naroda, Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, i Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora.
Na dnevnom redu hitne sjednice koja je zakazana za 30. septembar naći će se Prijedlog zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije, zatim izmjene zakona o administrativnim taksama, upravnom postupku kao i prijedlozi zakona o patentu, žigu, zaštiti poslovne tajne, zaštiti topografije, o zastupanju u oblasti prava industrijskog vlasništva i mjernim jedinicama.
“Bio bi red da završimo započetu redovnu sjednicu koja je prekinuta. Ne samo red, već i obaveza. Neobično je da se saziva hitna sjednica prije završetka redovne, pogotovo što ovaj dnevni red koji smo dobili ne pripada nikakvoj hitnosti i sve je moglo i trebalo u redovnu proceduru”, rekao je Nenad Vuković, delegat PDP-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
On kaže da je Špirić izbjegao da na dnevni red stavi tačke koje nisu završene, a jedna od najvažnijih je njegova smjena i smjena ministara u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine.
“To nije ništa novo. Špirić je cijeli mandat proveo u pokušaju da zaštiti sebe. Kod nas se poslovnik toliko ne poštuje i toliko je izvrnut ruglu, pitanje je da li se mogu na dnevni red naknadno staviti tačke o smjenama. Naša najveća primjedba je što nam je ukinuto da se izjašnjavamo o dnevnom redu. Nevjerovatno je da delegati i poslanici nemaju mogućnost da se izjasne o dnevnom redu, a kamoli da predlože izmjene dnevnog reda”, rekao je Vuković za “Nezavisne”.
Inače, Špirić na funkciji predsjedavajućeg Doma naroda ostaje do 15. oktobra kada će ga po principu rotacije zamijeniti Kemal Ademović (NiP), međutim i dalje će ostati u Kolegijumu Doma naroda. Raniji pokušaji njegove smjene koju su tražili poslanici opozicije iz Republike Srpske i pojedine bošnjačke partije nisu uspjeli jer, kada bi smjena došla na dnevni red, delegati SNSD-a, ali i HDZ-a uskratili bi kvorum i sjednica bi se prekinula.
Posljednja redovna sjednica Doma naroda započela je još u aprilu, međutim do danas ta sjednica nije završena, a delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH posljednji put su se sastali polovinom jula ove godine.
Kada je riječ o smjenama Košarca i Amidžića, njih je još ranije smijenio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, međutim kao i sa Špirićem, te smjene u brojnim pokušajima nisu uspjele u Domu naroda jer su uglavnom tri delegata SNSD-a uskraćivala kvorum za rad.
Politika
DRINIĆ “SNSD ostavio Hercegovinu bez puteva, ali zato imaju SOFTVER OD 24 MILIONA KM”

Dok je Vlada Republike Srpske boravila „sa narodom“ u Hercegovini, iz Partije demokratskog progresa poručuju da je narod tog kraja zaslužio mnogo više od praznih obećanja i jeftinih političkih predstava.
Generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić poručio je da je stanje u Hercegovini ogledalo dvodecenijske vladavine SNSD-a.
– Putem kojim smo stigli više podsjeća na kozju stazu nego na savremenu saobraćajnicu. Tako ih je SNSD godinama ostavljao. Hercegovina je, nažalost, najviše izgubila upravo u vrijeme njihove vlasti. Možda ih peče savjest? Ne vjerujem. Vjerovatnije je da je ovo još jedan u nizu jeftinih političkih manevra, jer znaju da ovdje više nemaju podršku – rekao je Drinić.
Kako je istakao, narod u Hercegovini dobio je samo prazna obećanja – nema puteva, nema najavljivanog aerodroma, nema ni osnovne infrastrukture.
S druge strane, dodaje Drinić, vlasti imaju vremena i novca za posao vrijedan 24 miliona KM – softver za Elektroprivredu Republike Srpske, koji je dodijeljen privatnoj firmi bliskoj režimu.
– Za 24 miliona moglo se obnoviti svih nekoliko glavnih putnih pravaca u Istočnoj Hercegovini, uložiti u bolnice, škole i poljoprivredu. Umjesto toga, ERS je u minusu od 29 miliona, a građane u novembru čeka već četvrto poskupljenje struje u dvije godine – naglasio je generalni sekretar PDP-a.
On dodaje da vlast pokušava prikazati kako „brine o svim opštinama“ odlascima u Berkoviće, koje su, kaže, godinama zaobilazili, dok privatne televizije snimaju predstavu bez stvarnog sadržaja.
– Narod Hercegovine zaslužuje više. Zaslužuje rješenja, a ne manipulacije – zaključio je Drinić.
-
Politika3 dana ago
ŠEVO UPOZORAVA, UKC U RASULU “Kradu, vraćaju i pravdaju se kao da je riječ o KESICI ŠEĆERA!”
-
Banjaluka3 dana ago
ĐAJIĆ O UKC RS: Radnik neosnovano povećavao plate, SUSPENDOVAN I PRIJAVLJEN POLICIJI
-
Politika3 dana ago
IPAK ĆE POSLUŠATI CIK! Stevandić “Sutra odluka o prijevremenim izborima”
-
Region1 dan ago
JEZIVO VRŠNJAČKO NASILJE: Djevojčice se iživljavale, drug snimao (VIDEO)
-
Region1 dan ago
Vučić u UN-u “Stranci u BiH UDARAJU na srpske predstavnike”
-
Banjaluka2 dana ago
JOŠ JEDNA POBJEDA Stanivukovića! SAMO Skupština odlučuje o DNEVNOM REDU
-
Politika1 dan ago
NOVI RAT NA POMOLU! Mijatović: Vukanović je PATOLOŠKI LAŽOV”
-
Svijet2 dana ago
“ZELENA ENERGIJA NAJVEĆA PREVARA”: Tramp imao oštro izlaganje o globalnom zagrijavanju