Connect with us

Politika

NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice

Direktor Javnog preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” Nedeljko Ćorić izjavio je u intervjuu Srni da je u toku izgradnja još 120 kilometara auto-puteva u Srpskoj, te da se u 2026. godini očekuje završetak dvije izuzetno značajne dionice.

– Naš ključni projekat od nacionalnog interesa je spajanje Banjaluke sa Beogradom. Dionica od Bijeljine do Rače biće završena 2026. godine i na njoj uspješno radimo u punom kapacitetu – istakao je Ćorić.

On je napomenuo da je ugovorena vrijednost ovog projekta 258,1 milion KM, a finansiranje je dogovoreno između vlada Republike Srpske i Srbije u omjeru 20:80 odsto.

Druga dionica čiji je završetak predviđen u 2026. godine je na Koridoru “Pet ce” kod Doboja, Putnikovo Brdo, za koju Ćorić navodi da je najzahtjevniji projekat koji su “Autoputevi” radili.

-Ta dionica je dug 5,6 kilometara, ali je izuzetno zahtjevna. Na tom projektu smo imali problema kod izgradnje tunela jer se pokrenulo klizište. To je usporilo radove, ali svi ostali radovi su u završnoj fazi – rekao je Ćorić.

Ćorić je pojasnio da je ta dionica sačinjena od velikih putnih objekata, poput mosta preko rijeke Bosne i magistralnog puta, vijadukta, nadvožnjaka, usjeka i dva tunela, od kojih jedan siječe međuentitetsku granicu.

On je rekao da je realizacija ovog projekta finansirana kreditnim sredstvima Еvropske banke za obnovu i razvoj (ЕBRD) u iznosu od 150 miliona evra i bespovratnim sredstvima ЕU preko Investicionog fonda za Zapadni Balkan u iznosu od 38,7 miliona evra, a sedam miliona evra obezbjeđeno je za nadzor nad projektom.

Kad je riječ o preostalim dionicama auto-puta od Banjaluke do Beograda, Ćorić je naveo da su u toku pripremni radovi na dionici od Vukosavlja prema Brčkom, što je povjereno kinskoj kompaniji sa kojom se u narednoj godini očekuje potpisivanje finansijskog ugovora i početak gradnje.

“Finaliziramo pregovore sa Kineskom bankom oko potpisivanja finansijskog ugovora za izgradnju dionice od Bijeljine do Brčkog, gdje su izabrani izvođači radova. Kineski partneri nas uvjeravaju da će ovu dionicu, ukoliko budu postojali uslovi, završiti do kraja 2026. godine. To je, prema mom mišljenju, malo preambiciozno, ali kad su kineski partneri u pitanju nikako ih ne treba potcijeniti – istakao je Ćorić.

Prema njegovim riječima, ugovorena vrijednost oba projekta iznosi skoro milijardu KM.

Ćorić je naveo da je u narednoj godini potrebno riješiti situaciju na Koridoru “Pet ce”, od Vukosavlja prema Doboju, jer će to biti jedina dionica na auto-putu od Banjaluke do Beograda, na kojoj nije ugovoreno izvođenje radova.

On je naglasio da je riječ o jednoj od najfrekventnijih dionica auto-puta u BiH, te da su interes za učešće u realizaciji već izrazile određene strane kompanije.

Ćorić je ukazao da je u Republici Srpskoj aktuelno još jedno gradilište auto-puta, i to na području Prijedora, gdje kineski koncesionar gradi prvu dionicu auto-puta Banjaluka-Prijedor-Novi Grad, a ugovorena vrijednost radova iznosi 297 miliona evra.

-Kada sve ove vrijednosti stavimo na papir i saberemo, dolazimo do činjenice da se u Republici Srpskoj, u ovom trenutku, samo u izgradnju auto-puteva ulaže 2,1 milijarde KM – naglasio je Ćorić.

Ćorić je napomenuo da postoji ozbiljno interesovanje za početak radova na dionici od Mrkonjić Grada prema Banjaluci i samoj obilaznici oko Banjaluke, koja će se morati uvrstiti u prioritete od izuzetne važnosti.

-Cilj je da sutra kada izgradimo auto-put Prijedor-Banjaluka, taj auto-put pomenutom obilaznicom povežemo sa auto-putevima koje već imamo -naveo je Ćorić.

Ćorić je istakao da su kineski partneri zainteresovani za dionicu auto-puta Glamočani–Mliništa, što je ustvari nastavak evropskog pravca Е 661 od sjevera ka jugu.

Sastavni dio tog auto-puta je obilaznica Banjaluka, a Ćorić je naveo da su “Autoputevi Republike Srpske”, uz finansiranje od Еvropske komisije, pokrenuli izradu planske i studijske dokumentacije za obilaznicu, od čvora Glamočani do čvora Banjaluka jug, u dužini od 20 kilometara.

-Za finansiranje izgradnje ove dionice planirano je apliciranje za kreditna sredstva kod Еvropske investicione banke. Izmjenjeni prijedlog koji je dostavio kineski partner, odnosi se na izgradnju 42 kilometra auto-puta, od obilaznice Banjaluka do Mrkonjić Grada i procijenjen je na približno 406 miliona evra, te ostavlja mogućnost fazne izgradnje – pojasnio je Ćorić.

Osim toga, dodao je Ćorić, intenzivno se priprema realizacija prvih projekata brzih puteva u Republici Srpskoj.

Podsjetio je da je potpisan ugovor o tehničkoj saradnji sa kineskom kompanijom “Šandong” o izradi tehničke dokumentaciju za potrebe realizacije projekta izgradnje brzog puta Bijeljina-Zvornik-Milići-Han Pijesak-Sokolac, koju će kineski partner donirati “Autoputevima”.

-To će nam umnogome olakšati pripremu i realizaciju ovog projekta. Na istoku je planirana izgradnja i brzog puta od Višegrada ka Sarajevu, što predstavlja južni krak auto-puta Beograd-Sarajevo-Beograd, a u planu je i izgradnja brzog puta Foča-Trebinje. U skladu sa Prostornim planom Republike Srpske, spremamo studijsku i plansku dokumentaciju za Jadransko-jonski koridor, koji treba da ide i teritorijom Republike Srpske – naveo je Ćorić.

Ćorić je rekao da su “Autoputevi” u ovu godinu ušli sa akcijom “Uzmi TAG, prođi brže”, kojom su korisnicima približili uslugu elektronske naplate putarine, kao najpovoljnijeg i najbržeg načina plaćanja putarine.

-Po cijeni od 16 KM, novi korisnici su mogli da kupe TAG uređaj i da kroz naplatne stanice prolaze bez stajanja i čekanja u redovima. Tokom ove godine prodali smo 10.546 TAG uređaja, što je za skoro duplo više nego u 2023. godini – rekao je Ćorić.

Ćorić je naveo da danas, u ukupnom iznosu naplaćene putarine, korisnici TAG uređaja učestvuju sa više od 30 odsto.

-Kada je već riječ o putarini, moram da kažem da smo u ovoj godini zabilježili rekordan prihod po osnovu putarine, i to u avgustu, kada je naplaćeno gotovo četiri miliona KM. Zaključno sa novembrom, ostvaren je prihod od 35,2 miliona KM, dok je za cijelu prošlu godinu iznosio 35,8 miliona KM, tako da sa pravom očekujemo da godinu zaključimo sa više od 40 miliona KM u kasi – istakao je Ćorić.

On je naveo da se auto-putevima u Repubilci Srpskoj iz dana u dan kreće sve više vozila, te istakao da je apsolutni rekord ostvaren u avgustu, kada je evidentirano 738.170 vozila.

Politika

SISTEM NA ISPITU! Kako je slučaj “Nešić” otkrio slabosti vlasti i pravosuđa

Hronologija je sljedeća: predmet kojim je obuhvaćen nedavno uhapšeni Nenad Nešić formiran je još 2019. Četiri godine kasnije, u januaru 2023, on sjeda u fotelju ministra bezbjednosti BiH. Takve stvari ne smiju se dešavati, smatraju stručnjaci, iz čijih se izjava može zaključiti da na putu do funkcije bezbjednjaka ne bi smjela biti nijedna mrlja.

I ne samo oni – nedavno je i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić direktno, bez ikakvog okolišanja, ukazao na ovaj problem.

“Smatramo da bezbjednosne provjere koje se vrše tokom imenovanja lica u bezbjednosnom sektoru treba da izvrše korjenite promjene, one ne treba da budu formalne, nego stvarne, jer samo tako možemo spriječiti ovakva krivična djela i boriti se protiv njih”, rekao je Kajganić, govoreći o akciji u kojoj su uhapšeni Nešić i još šest osoba, zbog sumnje u milionski kriminal u “Putevima Republike Srpske”, u kojim je još aktuelni ministar bezbjednosti BiH svojevremeno bio direktor.

Kada je Nermin Pećanac, nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, trebalo da dođe na tu funkciju, provjere su bile, sudeći po njegovim riječima, najblaže rečeno, temeljne.

“To je bilo, ja mislim, 2001. godine. Ja sam morao proći sve provjere. Traženo je od suda da li imam ikakav predmet, tražili su od tužilaštava, pa i od Poreske da li imam ikakva dugovanja, odnosno neplaćeni porez”, prisjetio se Pećanac u izjavi za “Nezavisne novine”.

Bila je to, kaže, korjenita provjera u nizu nadležnih institucija i cijeli taj proces trajao je 10-15 dana.

“Međutim, kasnije, kako je vrijeme odmicalo, to je sve popuštalo. Mi sad vidimo da su neka mjesta maltene postala sigurna kuća za ljude koji su, blago rečeno, kompromitovani”, ističe Pećanac.

Prije 10-15 godina se, dodaje, nije moglo desiti da budete dva puta pravosnažno presuđeni i da obavljate funkciju ministra unutrašnjih poslova, te potvrđuje da pri tome misli na aktuelnog ministra Ramu Isaka.

“Jednostavno, sada te sigurnosne provjere ništa ne znače. Sve se radi reda radi”, naveo je Pećanac.

Stručnjak za bezbjednost Safet Mušić, koji je, kako kaže, učestvovao u izradi bezbjednosnih upitnika, po kojima se radi bezbjednosna provjera, ukazuje na dva segmenta – taj upitnik je potrebno doraditi, a pritom je neophodna njegova dosljedna primjena.

“Nažalost, mislim da Nešićev slučaj nije jedini. On je više došao u fokus javnosti, ali imali smo mi u zadnjem periodu još neke slične situacije, gdje i po onim procedurama, koje se sada moraju ispoštovati kada govorimo o Zakonu o zaštiti tajnih podataka, neki od visokih dužnosnika, koji trenutno obavljaju funkcije, pogotovo u sigurnosnom sektoru, ne bi zadovoljili tu sigurnosnu provjeru”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.

Generalno, kako dodaje, stav glavnog tužioca Tužilaštva BiH je potpuno tačan, s tim što je Tužilaštvo trebalo, smatra, i ranije reagovati.

“I ovakav kakav jeste upitnik, on, ako se radi temeljito i profesionalno, može odgovoriti na svoju osnovnu namjenu, a to je da se izvrše detaljne provjere, pogotovo za lica na najodgovornijim funkcijama, prvenstveno u sigurnosnom sektoru, odnosno u policijskim i sigurnosnim agencijama. Ja mislim da, kada bi se radilo i po trenutnim upitnicima za sigurnosne provjere, dobar dio aktuelnih funkcionera ne bi zadovoljio detaljne sigurnosne provjere”, rekao je Mušić za “Nezavisne novine”.

Kajganić je, podsjetimo, uz Nešića, nedavno spomenuo i Bojana Cvijetića, bivšeg savjetnika nekadašnjeg ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića.

“Imamo značajne probleme s neovlaštenim curenjem informacija iz svih sigurnosnih institucija na visokom nivou. Podigli smo nekoliko akcija i protiv dvadesetak osoba iz Sky grupa, gdje su oni dijelili informacije s organizovanim kriminalnim grupama. Zato se trenutno sudi savjetniku bivšeg ministra sigurnosti”, naveo je Kajganić.

Kako to sve (ne) funkcioniše u BiH, svjedoči niz primjera. Podsjećanja radi, Sadik Ahmetović, koji je bio ministar u periodu 2009-2012, pravosnažno je osuđen za zloupotrebu položaja na šest mjeseci zatvora, Selmo Cikotić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i nalazi se u zatvoru u Vojkovićima, a Dragan Mektić je i dalje pod istragom.

Nastavi čitati

Politika

POSTOJI LI SNSD BEZ DODIKA Čovjek – stranka, bez čijeg prisustva je najjača politička partija tek blijeda sjenka

Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, uspješno je operisan prije mjesec dana na jednoj klinici u Beogradu.

Nakon navedene operacije, koja je dovela i do odgađanja Dodikovog pojavljivanja pred Sudom BiH, na političkoj sceni Republike Srpske i BiH došlo je do uočljivog vakuuma zbog Dodikovog nepojavljivanja u javnom životu.

Iako se povremeno, preko društvenih mreža, aktuelni predsjednik Srpske oglasi o najvažnijim političkim temama koje opterećuju život u Republici Srpskoj i BiH, Dodikovo upadljivo odsustvo sa političke scene ponovo je aktuelizovalo pitanje da li SNSD, kao već godinama najjača politička partija u Republici Srpskoj, ima bilo kakve perspektive bez Milorada Dodika na njegovom čelu i šta bi se, na primjer, desilo ako bi, hipotetički, Dodik morao da napusti čelo te stranke.

Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo, između ostalog, kaže da je SNSD sa Miloradom Dodikom i bez njega na čelu partije, potpuno druga priča.

– SNSD bez Dodika bio bi blijeda kopija stranke i upitno je da li bi isti opstali u jačini i snazi koju imaju kada je tu Dodik – kaže Topićeva za naš portal.

Generalno, kako dodaje, to je problem kako u strankama, tako i u institucijama koje, prema njenim riječima, počivaju na jednom snažnom vođi i većini pristalica koje klimaju glavom, misle po vođinim instrukcijama i nastoje da se istaknu kroz poltronstvo.

Politički analitičar Nebojša Tojagić takođe smatra da stranke koje su zasnovane na harizmi, moći, dominaciji ili čak diktaturi vođe, najčešće traju tek nešto duže od njihovih lidera.

– Ako se vratimo u prošlost, vidjećemo da poslije Tita nije bilo Tita, već da se Komunistička partija raspala brže od države. Nakon ubistva Zorana Đinđića, Demokratska stranka se raspala po svim šavovima poput kule od karata. Slično je bilo i sa Socijalističkom partijom Slobodana Miloševića, koja je bila pred nestankom. Sunovrat radikala nakon odlaska Vojislava Šešelja u Hag je epskih razmjera. Kod nas takve primjere možemo pronaći kod SDS, čiji raspad traje decenijama, ili u skorije vrijeme sa DNS, nakon odlaska Marka Pavića – ističe Tojagić.

SNSD je, htjeli to priznati ili ne, Milorad Dodik lično, smatra on.

– Dodik je Alfa, Beta i Gama SNSD. Njegova je i prva, ali i posljednja. On je svakako izuzetno sposoban političar koji godinama opstaje, onaj koji svojim lukavstvom i pregovaračkim sposobnostima mnoštvo interesnih grupa unutar stranke i dalje uspješno održava na okupu – navodi naš sagovornik.

Dodikov rejting je, dodaje Tojagić, bez obzira na sve i dalje veći od rejtinga SNSD.

– Bez njega (Dodika) SNSD bi se raspao na najsitnije čestice i u par godina postao marginalna politička partija odbačena od svih sadašnjih partnera. Naredni izbori, ako na njih opozicija izađe, vjerovatno su njegovi posljednji izbori na koje bi izašao, sa dosta manjim šansama nego inače – kaže Tojagić.

Da li će uzrok političkog kraja Dodika biti godine, bolest, presuda ili gubitak izbora, dodaje on, manje je bitno.

– Slabljenje Dodika povećaće unutrašnje sukobe i iznošenje prljavog veša u obračunima koji će tek uslijediti. Početak kraja SNSD je blizu. Članstvo neće čekati drugog lidera u borbama za prevlast koje će uslijediti. Članstvo će mahom otići u druge stranke da bi ostali dio vlasti i zadržali približno iste pozicije koje su stekli u SNSD – smatra Tojagić.

Nastavi čitati

Politika

KO ĆE ZAMIJENITI DAKIĆA Direktor “Puteva RS” u zatvoru, a nadležni ćute

Nadzorni odbor “Puteva RS” i Ministarstvo saobraćaja i veza ne preduzimaju nikakve mjere o pitanju toga ko će voditi to javno preduzeće nakon što je uhapšen direktor Milan Dakić, koji će u pritvoru ostati najmanje do 26. januara.

Predsjednik Nadzornog odbora “Puteva RS” Stojan Lazarević već danima ne odgovara na naše pozive, a isto je i sa ministrom saobraćaja i veza RS Nedeljkom Čubrilovićem, tako da ni od Lazarevića niti od Čubrilovića nismo uspjeli dobiti odgovor da li će i šta preduzeti kako bi ovo javno preduzeće nesmetano funkcionisalo.

Lazarević se “Glasu” javio na dan kada je Dakiću određen jednomjesečni pritvor i tada je rekao da će se Vlada, odnosno Ministarstvo saobraćaja i veza oglasiti šta i kako dalje jer je ovo preduzeće pod okriljem njihovog resora. Međutim, od resornog ministra nema ni traga ni glasa već danima.

Prema Statutu “Puteva RS”, javno preduzeće zastupa direktor, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od izvršnih direktora. Takođe, u istom dokumentu stoji da direktor može dati posebno pismeno ovlašćenje jednom od izvršnih direktora za zastupanje u konkretnim stvarima.

Prema informacijama kojima raspolažemo, “Putevi RS” za sada funkcionišu nesmetano, ali neka akta na koja potpis treba da stavi samo direktor čekaju na potpisivanje.

Dakić je zajedno sa ministrom bezbjednosti BiH Nenadom Nešićem uhapšen 26. decembra 2024. godine i njima je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor koji prema toj odluci može trajati najduže mjesec od dana lišenja slobode ili do nove odluke Suda. Pritvor im je određen, kako je saopšteno iz Suda BiH, zbog bojazni da će boravkom na slobodi uništiti, sakriti, izmijeniti ili falsifikovati dokaze i tragove važne za krivični postupak, uticati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače. Tužilaštvo BiH tereti Dakića da je “izvlačio” novac iz “Puteva RS” kao i Nešić jer su, kako tvrde, neosnovano povećavane fakture sa 400.000 na 500.000 KM.

Na ročištu za određivanje pritvora u Sudu BiH tužilac Bojana Jolović je navela da je praksu koju je sprovodio Nešić na čelu “Puteva RS”, a to je uzimanje procenta, kasnije nastavio i Dakić. Pored Nešića i Dakića jednomjesečni pritvor Sud BiH odredio je i vlasniku firme “Ledžend” Mladenu Lučiću. Oni su smješteni u zatvoru u Vojkovićima.

Pritisak na Nešićeve savjetnike

Zamjenik ministra bezbjednosti BiH Ivica Bošnjak mijenjaće Nenada Nešića zbog njegove trenutne spriječenosti da obavlja ovu dužnost. Međutim, Bošnjak je, kako saznajemo, zatražio mišljenje od ministarstava pravde i finansija i trezora o pitanju statusa Nešićevih savjetnika.

– Mandat savjetnika je vezan za mandat ministra. Tek kada ministar ostane bez mandata, onda ostaju i savjetnici. Prema propisima, ministra dužnosti razrješava Parlament BiH i ta odluka se objavljuje u “Službenom glasniku” i tada mogu biti razriješeni i savjetnici. Dakle, oni su usko vezani za mandat ministra. Trenutno je Nešić spriječen da obavlja dužnost i to nema nikakve veze sa mandatom – kazao je “Glasu” savjetnik ministra bezbjednosti Dobrica Kucalović.

Savjetnicima Nešića, navodi on, savjetovano je da uzmu godišnji, ali oni na to nisu pristali.

– Radimo kako smo i do sada. Bošnjak je tražio mišljenje ministarstava pravda i finansija vezano za naš status, ali on tu ništa ne može uraditi – zaključio je Kucalović.

Nastavi čitati

Aktuelno