Connect with us

Politika

Novi direktor UIO treba da bude iz SNSD-a, nije bilo riječi o imenima

Zoran Tegeltija, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da je donesena odluka da se raspiše konkurs za izbor novog direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

“To će se uskoro dogoditi, a kada se završi konkursna procedura odluku o imenovanju donijeće Savjet ministara BiH”, kazao je Tegeltija.

Budući da su se pojavile informacije o tome da bi upravo on trebao biti novi direktor UIO BiH, Tegeltija kaže da jedino o čemu je razgovarano je da mandat pripadne predstavniku iz reda srpskog naroda i iz SNSD-a, ali ne i o imenima.

“Ove godine bit će 20 godina od uspostavljanje Uprave, a u tom periodu direktori su bili iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda. Upravni odbor UIO-a 2009. godine me predložio za direktora, ali nisam nikada imenovan. Tako da se s imenovanjima u okviru Savjeta ministara BiH može svašta dogoditi”, kaže Tegeltija za Fenu.

Kada je u pitanju Upravni odbor UIO-a Tegeltija, koji je u prošlom mandatu obavljao dužnost predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, kaže da je bilo neslaganja u prethodnom mandatu oko tog imenovanja te da nije bilo spremnosti za pokretanje procedura izbora novog direktora UIO-a kojem je istekao mandat još 2020. godine.

Dodao je da će Savjet ministara BiH, što se tiče pitanja kadrovskih rješenja i imenovanja rukovodioca institucija BiH, redovno baviti tim pitanjima, a izuzetno je važno da svi budu imenovani zakonski na mandat i kada on istekne da se provede procedura imenovanja.

On je istakao da je budžet ključni dokument svake vlasti. Tako bi, po njegovom mišljenju, za novi saziv Savjeta ministara BiH bilo veoma važno da se usvoji što je moguće ranije.

“Uprocesu pregovora o formiranju nove vlasti i koalicija u vremenu poslije oktobarskih opštih izbora, upravo pitanje usvajanja budžeta iskristalisalo se kao jedno od ključnih”, naglasio je Tegeltija, jer se njima obezbjeđuje nesmetano funkcionisanje institucija BiH.

“Tada je naglašeno da bi Bosna i Hercegovina do kraja prvog kvartala trebala imati usvojen ovogodišnji budžet. Ukoliko bude dobre volje i vlast bude funkcionisala, a uvijek su moguća iznenađenja, budžet bi se mogao usvojiti do 31. marta”, kaže on za Fenu.

Veliki dio posla oko izrade ovogodišnjeg budžeta već je završen u prošloj godini, kaže Tegeltija i dodaje da je budžet gotovo bio i pripremljen, ali se o njemu nisu izjašnjavali jer mu nedostaje osnovni element, a to je s koliko sredstva će se raspolagati u 2023. godini.

Ipak najvažnija pretpostavka je završena, a to je usvajanje Dokumenta okvirnog budžeta, takođe svi budžetski korisnici su dostavili svoje budžetske zahtjeve i preostalo je da Fiskalni savjet, kojeg čine premijeri i ministri finansija entiteta te predsjedavajući Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora BiH, usvoji Globalni fiskalni okvir. Prema proceduri usvajanja budžeta Ministarstvo finansija i trezora predlaže Nacrt budžeta kojeg usvaja Savjet ministara, a o njemu se potom izjašnjava Predsjedništvo BiH koje ga u formi prijedloga dostavlja na konačno usvajanje Parlamentarnoj skupštini BiH.

“Na prvoj sjednici Fiskalnog savjeta, kojeg čine i neki stari članovi jer novi saziv Vlade Federacije BiH još nije imenovan, dogovorili smo da se obavi još jedan krug političkih pregovora vezano za Globali fiskalni okvir. Suština svih razgovora je koliko će sredstava BiH povući sa jedinstvenog računa trezora”, pojašnjava Tegeltija.

Upravo to je limit na osnovu čega se izrađuje budžet za 2023. godinu. Procjene koje je napravio kabinet dosadašnjeg ministra finansija Vjekoslava Bevande je da je potrebno povući dodatnih oko 220 miliona KM s jedinstvenog računa.

Ostaje da se vidi do kojeg će se iznosa doći i koliki će biti budžet. Prvi dokument budžeta kretao se oko 1,3 milijarde KM za funkcioniranje institucija i nešto manje od tog iznosa planirano je za finansiranje vanjskog duga.

“Za mene je mnogo važnije u ovom trenutku da imamo usvojen budžet do 31. marta od njegovog iznosa. Taj dokument će se svakako razlikovati od prošlogodišnjeg jer je bilo nekoliko izmjena koja zahtijevaju dodatna sredstva”, kazao je Tegeltija.

Pojasnio je da će se to dogoditi zbog povećanja osnovice za zaposlene, zbog izmjena koeficijanata za obračun plata za one koji nisu na rukovodećim pozicijama. Takođe potrebna su i dodatna sredstva za materijalne troškove zbog povećanja cijena na tržištu, a tu je i kredit čije servisiranje je potrebno završiti u 2023. godini.

U raspravama među parlamentarcima često se naglašava potreba za smanjenjem akciza i PDV-a na određene namirnice, ali Tegeltija kaže da je porezna politika često pogodan instrument za populističke rasprave u čemu BiH nije izuzetak.

“Opozicija često zagovara smanjenje poreza, a vlast u slučajevima kriza često pribjegava povećanju poreza što se dogodilo 2007. godine kada je bila velika ekonomska kriza te je većina zemalja u našem okruženju povećala stopu PDV-a, ali je u BiH zadržana ista zbog procjene da poreske stope ne treba često mijenjati jer to umanjuje ekonomsku sigurnost”, ističe ministar finansija i trezora BiH

Dodaje da BiH, uz još jednu zemlju u Evropi, ima jedinstvenu stopu PDV-a što ima i dobre i loše strane, te da se on u trenutku uvođenje BiH u sistem PDV-a zalagao za diferencijalnu stopu, ali je odlučeno drugačije. Uvođenje diferencijalne stope daje efekte, naglašava on, ali uvijek mnogo manje od onih koji se procjenjuju i od toga najviše profitiraju trgovci i proizvođači. Podsjeća da se Upravi odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH uvijek negativno izjašnjavao o diferencijalnoj stopi PDV-a i smanjenju stope PDV-a kao i akciza na određenu vrstu proizvoda.

“Uvijek sam poštovao i zastupao njihove stavove i ne želim prejudicirati neke druge odluke šta bi to donijelo, ali bi bilo važno povesti ozbiljnu stručnu raspravu o svim tim prijedlozima i izbjeći politiziranje jer sve ovo što se danas čuje su populističke priče”, smatra Tegeltija.

Politika

TANJA VUKOMANOVIĆ: Danas imamo instituciju koja kleči pred jednim čovjekom

“Nekad smo imali instituciju koja nas je držala na nogama. Danas imamo instituciju koja kleči pred jednim čovjekom”, izjavila je Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u NSRS.

“Od Narodne skupštine koja je 1992. usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, donijela prvi Ustav, odbacila Vens-Ovenov plan i donosila odluke u najtežim trenucima, došli smo do institucije čije se odluke gaze brže nego što se donose”, navela je ona i dodala:

“Milorad Dodik je priznao instituciju koju je sa govornice Narodne skupštine mjesecima proglašavao nepostojećom. Jedno je što priznaje Tužilaštvo BiH, problem je što gazi NSRS.”

Riječ izgovorena u toj sali, kao i zakon koji je u njoj usvojen, više ne znače ništa, ističe ona, jer ih prvi gazi upravo onaj koji ih je predlagao. To je poraz institucije koja je nekada donosila istorijske, a danas donosi prazne odluke.

“Čestitam kolegama iz skupštinske većine. Nadam se da im je čast da budu statisti u predstavi Milorada Dodika, komediji koja postaje tragedija jednog naroda i svjesno učestvuju u obesmišljavanju sopstvene uloge”, izjavila je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH

Direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Almir Džuvo juče je lično odvezao Milorada Dodika iz Istočnog Sarajeva u Sud i Tužilaštvo BiH u Sarajevo.

Dodik je juče u popodnevnim satima sletio helikopterom u Istočno Sarajevo, a potom se zajedno sa pratiocem Mišom Partalom odvezao u Administratvni centar Vlade Republike Srpske, gdje su ga sačekali čelni ljudi Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Almir Džuvo i Risto Zarić, nezvanično saznaje BN.

Ubrzo zatim iz Administrativnog centra su izašli Dodik, pratilac Partalo i advokat Goran Bubić, koji su sjeli u crni džip, a za volanom je bio lično Džuvo, koji je Dodika iz Istočnog Sarajeva odvezao do Suda BiH u Sarajevu.

Džuvo je bio “Dodikova garancija” da će dati iskaz i da će mu biti ukinuta centralna potjernica i izrečene mjere pritvora, što se i dogodilo sinoć u Sudu BiH.

Pojedini mediji su objavili da je sastanak na kojem je dogovoreno da će Dodiku biti ukinut pritvor i potjernica održan 21. maja u jednom banjalučkom restoranu i da je u tome učestvovao jedan visoki policijski zvaničnik, zajedno s Dodikovim advokatima.

Glavnu riječ vodio je Dodikov advokat Goran Bubić, a Dodik je odmah obaviješten o svemu…

Sada se očekuje pojavljivanje i Nenada Stevandića i Radovana Viškovića u Sudu BiH, koji su zajedno sa Dodikom osumnjičeni da su počinili krivično djelo napada na ustavni poredak BiH kada su donijeli zakone o zabrani rada Suda, Tužilaštva BiH i Agencije za istragu i zaštitu BiH (SIPA) na području Republike Srpske.

Pošto se nisu odazvali pozivu Tužilaštva u dva navrata, kao i Dodik, za njima je raspisana centralna potjernica i određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Nastavi čitati

Politika

DARA PREVRŠILA MJERU: Da li je Stevandićevo ponašanje “prelilo čašu” STRPLJENJA opozicije

Izbacivanje Lidera Liste Za pravdu i red Nebojše Vukanovića sa posljednjeg zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske prvi put dovelo je do ozbiljne prijetnje opozicionara da će bojkotovati rad te institucije.

Otkako je Nenad Stevandić prije nešto manje od tri godine imenovan na poziciju predsjednika Narodne skupštine RS, atmosfera i nivo demokratije u tom najvišem zakonodavnom domu, prema brojnim mišljenjima, nikad nije bila na nižim granama.

Skoro pa nulta tolerenacija prema diskusijama poslanika opozicije, prekidanje “u pola riječi” opozicionara prilikom njihovih izlaganja, iako za to, često, ne postoje opravdani razlozi dok, u isto vrijeme, postoji bezgranična tolerancija prema predstavnicima vlasti koji sa skupštinske govornice iznose najgore optužbe, pa čak i lične uvrede i psovke na račun opozicionih poslanika, dovele su rad Narodne skupštine Srpske do situacije da opozicija, po prvi put u istoriji Republike Srpske, otvoreno prijeti bojkotom njenog rada.

Nakon što je predsjednik Narodne skupštine RS, Nenad Stevandić, “post festum” sa skupštinskog zasjedanja izbacio Vukanovića uz poruke da je lider Liste Za pravdu i red “mali nasilnik i primitivac”, šef kluba poslanika SDS Ognjen Bodiroga izjavio je da postoji mogućnost da opozicija više ne prisustvuje sjednicama NS RS.

– Mučno je što trpe teror oni koji iznose mišljenje. Oni, koji su glasali da se Vukanović izbaci sa sjednice, su ljudi koje je birao ovaj narod. Ti ljudi su pognuli glave, stide se, ali pošto nisu slobodni, morali su da glasaju. Razmislićemo da li ćemo uopšte više učestvovati u ovakvoj atmosferi, sa ovakvim predsjednikom Skupštine – izjavio je Bodiroga.

Šef kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, smatra da je “dara davno prevršila mjeru”, što se tiče ponašanja aktuelnog predsjednika republičkog parlamenta.

– On (Stevandić) je najagresivniji i najviše neprijateljski nastrojen predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske prema opoziciji, otkako postoji ova institucija. Njegova kontinuirana provokacija i otvorena netrpeljivost dovela je i do incidenata koje smo imali ove sedmice – kaže Crnadak za Srpskainfo.

Bojkot je, kako dodaje, bio i njegov “prvi refleks”, ali će o toj temi, najavljuje, razgovarati preko vikenda sa šefovima klubova i drugim predstavnicima opozicije.

Najvažnije je da zajednički vidimo šta je najbolje za nastavak borbe za Republiku Srpsku. Izbacivanje Vukanovića je sasvim sigurno pokušaj da se opozicija eliminiše ili barem zaplaši pred rasprave o Prointeru i RTRS, koje su na redu u utorak. Prema tome, razgovaraćemo i donijeti najkorisniju odluku za budući period, kako bi SNSD režim, kao trenutno najveća opasnost i problem Republike Srpske, što prije došao do svog kraja – ističe Crnadak.

Poslanik Liste Za pravdu i red, Đorđe Vučinić, takođe ocjenjuje da su posljednjim dešavanjima u Narodnoj skupštini RS “pređene sve granice”, kao i da “više nema smisla pričati o nekoj demokratiji, jednakosti među poslanicima i poštovanju Poslovnika”.

– Prekjuče smo vidjeli na djelu da većina teroriše opoziciju u Narodnoj skupštini RS. Zaista je pređena mjera svakog dobrog ukusa – kaže Vučinić za naš portal.

On tvrdi da se opozicija “treba boriti na svaki mogući način” jer je vlastima, kako kaže, očigledno cilj da ućutkaju opoziciju.

– Na primjeru Nebojše Vukanovića upravo oni pokušavaju da nas sve disciplinuju, da budemo imuni na svaku laž, uvredu i pritisak koji vrše prema nama. Mislim da se treba maksimalno boriti i izboriti sa pojavama kakva je Nenad Stevandić. Nije problem do nas zašto je Nenad Stevandić tu gdje jeste, nego je problem do naroda koji glasa za takve i koji za sitnu korist ovakve likove lansira u javni prostor Republike Srpske. Zbog toga imamo u Skupštini takve poput Stevandića da se iživljavaju nad neistomišljenicima i političkim protivnicima – zaključuje Vučinić.

Nastavi čitati

Aktuelno