Connect with us

Politika

NOVI RAT UNUTAR SNSD-A! Umičević napao Amidžića “GURA SVOJE LIČNE INTERESE, a jedino Dodik može odlučiti ko će u banjalučku Skupštinu”

To je njegova privatna zabava gdje on gura svoje lične interese, istakao je aktuelni odbornik SNSD-a Marinko Umičević komentarišući posljednju poruku generalnog sekretara Srđana Amidžića da će se odbornički mandati u toj stranci u Banjaluci dijeliti po principu najvećeg broja glasova.

Umičević je kao kandidat SNSD-a po izbornim pravilima na izborima održanim prije tačno mjesec dana osvojio novi odbornički mandat u banjalučkoj skupštini, ali bi bez njega mogao ostati ako se primjeni najavljeni princip. Činjenica je da su neki od kandidata na listi SNSD-a imali više glasova od njega, ali su zbog pozicije na listi i zakonskog cenzusa ipak ostali bez mandata.

Umičević tvrdi da to što priča Amidžić još nije prihvaćeno kao zvaničan stav partije.
„Uopšte neću njega da komentarišem i ja o njemu nemam neko mišljenje. Amidžić se tu pita ko neko sa strane. Ne može on to govoriti, o ovom pitanju“, ističe Umičević za BL portal.

Amidžić je juče rekao da će u novi saziv Skupštine grada onih 11 kandidata koji su na izborima imali najviše glasova.

“Zakon je malo neodređen, jer, recimo, neki ljudi imaju nekoliko hiljada glasova, ali manje od onih 10 odsto koliko je potrebno da pređu lični cenzus, pa se nisu popeli na listi i ostali su bez mandata”, istakao je Amidžić i dodao da ipak još nema finalnog rješenja u vezi sa konkretnim imenima.
Dok Amidžić priča o novim principima, Umičević ga pita zašto je banjalučki SNSD izašao na izbore baš sa ovakvom listom i takvim rasporedom kandidata.

„Zašto je on takvu listu napravio? Da stavi neke anonimuse na visoke brojeve, tu listu koju nikada nije usvojilo Predsjedništvo Gradskog odbora“, upitao je on.

Umičević je naglasio da će odluku o imenima koja će u odborničke klupe ispred SNSD-a donijeti lično predsjednik stranke Milorad Dodik, a da će se on složiti sa odlukom kakva god da bude.

Ako se, kako je Amidžić najavio, bude gledao broj osvojenih ličnih glasova na izborima, iz SNSD-a u odborničke klupe će jedanaest imena sa najvećom podrškom birača, a to su: Vlado Đajić koga je podržalo 10.795 glasača, Goran Talić (6.114), Srđan Amidžić (5.583), Mladen Ilić (4.357), Bogoljub Zeljković (4.030), Nenad Talić (2.734), Nevena Todorović (2.464), Dragan Lukač (2.319), Snežana Kutlešić Stević (2.245), Bojan Bakal (2.227) i Nenad Grbić (2.124).

Pošto Đajić i Ilić kao poslanici i Amidžić kao ministar imaju aktivne mandate umjesto njih bi mogli da „upadnu“ Ljubo Ninković (2.098), Irena Joldžić (2.007) i na kraju, po broju glasova Alen Šeranić (1.789). Ipak, vjerovatnije je da bi to mogao biti Bojan Pećanac (1.726) pošto nije baš u ovom trenutku logična opcija da Šeranić napusti poziciju ministra zdravlja i socijalne zaštite.

Ukoliko ovaj princip bude prihvaćen kao zvanični, najviše će izgubiti oni kandidati koji su bili pozicionirani visoko na listi SNSD-a, a imali su slabiji lični rezultat. To su, prije svega, Marijana Kapović Solomun koju je podržalo 664 birača, zatim Marinko Umičević sa osvojenih 1.287 glasova i Ljiljana Svjetlanović sa 436 glasova kao troje kandidata koji su po Izbornom zakonu osvojili mandate. “U minusu” bi u tom slučaju bile i tri kandidatkinje koje po zakonskim pravilima u ovom trenutku “upadaju” u skupštinu u slučaju odustajanja Đajića, Amidžića i Ilića, a to su Žana Grmuša (349), Zorica Kuzmanović Vasilić (849) i Vesna Janković (571).

Lider SNSD-a Milorad Dodik je nekoliko dana poslije izbora objavio da će kandidati koji su bili na njihovoj listi za lokalne izbore u Banjaluci potpisati izjavu o ostavci, a da će rukovodioci partije izabrati 11 kandidata koji će ići u Skupštinu. Naknadno je u medijima objavljeno da je svih 35 kandidata sa liste SNSD-a potpisalo izjave da svoj mandat odbornika daju na raspolaganje rukovodstvu stranke. Do danas nije konkretno saopšteno ko će na kraju u odborničke klupe, ali je Srđan Amidžić svojom posljednjom porukom očigledno ponovo podgrijao tu priču u javnosti.

Srđan Banović, BL portal

Politika

“Najveća obaveza svih nas je da ČUVAMO DOSTOJANSTVO BORACA!” Gradonačelnik uputio čestitku povodom Dana vojske Republike Srpske

Gradonačelnik Draško Stanivuković uputio je svim pripadnicima Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka najiskrenije čestitke povodom Dana Vojske Republike Srpske.

-Prije 33 godine, golobradi mladići stali su u redove tek formirane vojske, da brane svoje ognjište, svoje porodice i čast. Danas, zahvaljujući njihovoj hrabrosti i žrtvi, živimo u slobodi i miru. Na nama je da njihovu žrtvu ne zaboravimo, već da je pretočimo u djela. Najveća obaveza svih nas jeste da čuvamo dostojanstvo boraca, ne riječima, nego djelima – poručio je gradonačelnik.

On je istakao da borce ne smijemo posmatrati kao socijalnu kategoriju kojoj se povremeno pomaže.

-Borac mora svakim danom osjećati ponos i zahvalnost naroda za slobodu koju nam je izborio. Njihovo dostojanstvo se brani obezbjeđivanjem lakšeg pristupa zdravstvenoj zaštiti, sigurnošću za njihove porodice i pravičnom naknadom za svaki mjesec proveden u rovu. Tek kada sve to postane stvarnost, možemo im sa ponosom i iskrenošću reći: „Hvala, uspjeli ste za Republiku Srpsku!“ – zaključio je on.

Nastavi čitati

Politika

NEIZVJESNOST SVE VEĆA Niko ne zna kada će BiH izaći iz najveće postdejtonske krize

U ovom momentu niko ne može reći kada će BiH izaći iz, po stavu mnogih, najveće postdejtonske političke krize, niti se isključuje mogućnost da će ona trajati sve do opštih izbora 2026.

Analitičari ističu da BiH godinama tone iz krize u krizu, a neki od njih predviđaju da bi posebno zanimljiva mogla biti izborna noć 2026, nakon što građani izaberu nosioce inokosnih funkcija.

Politikolog Nikolina Lozo kaže da, sudeći po dužini trajanja aktuelne krize, možemo reći da je ona najveća u dejtonskoj BiH.

“Nezahvalno je prognozirati da li će ovo trajati do izbora 2026. godine, ali ono što je sigurno jeste da će ona imati efekta i na izbore”, naglasila je Lozo u izjavi za “Nezavisne novine”.

Šta nam tek predstoji, prema njenim riječima, zavisi od nekoliko faktora koji su pred nama.

“Ishod krize zavisi od toga koliko će dugo trajati drugostepeni postupak protiv predsjednika Republike Srpske, ali i od poteza EU prema Bosni i Hercegovini u narednom periodu”, pojašnjava Lozo.

Politikolog Mihajlo Mašić kaže da je teško reći da li je ovo najveća politička kriza s obzirom na to da u političkom životu Bosne i Hercegovine konstantno imamo događaje koji prouzrokuju neku novu krizu i ne doprinose smirivanju tenzija.

“Ipak, sa sigurnošću možemo reći da je ovo jedna od najvećih kriza, posebno jer, pored dešavanja na državnom nivou, imamo značajne probleme i u entitetima. Uloga stranaca u produbljivanju krize je ogromna, jer njihovo miješanje u unutrašnja pitanja BiH i nametanje odluka od strane nelegitimnog visokog predstavnika nikako ne doprinose stabilnosti društva Bosne i Hercegovine”, rekao je Mašić.

Veoma je moguće da će se to, dodaje Mašić, odužiti do izbora, posebno sada kad imamo situaciju da je Kristijan Šmit odlukom obustavio finansiranje pojedinih političkih subjekata, a to su i neki visoki predstavnici radili u prošlosti nekim drugim političkim subjektima.

“Čak i ako politička kriza ne bude potrajala do izbora 2026, ne možemo isključiti mogućnost da u izbornoj noći dođe do nove krize usljed nečeg sličnog kao što je bila promjena Izbornog zakona u noći prethodnih izbora, ali i nekih drugih izbornih neregularnosti koje postoje i utiču na krizu”, poručio je Mašić za “Nezavisne novine”.

Politički analitičar Nebojša Tojagić ocjenjuje da je ovo zasigurno najveća politička kriza u novijoj istoriji BiH i u ovom momentu, kako dodaje, teško je procijeniti do kada će trajati.

“Vrijeme je trenutno saveznik HDZ-a, ali će i ta prednost biti smanjivana kako se bude približavao dan izbora. Kasnije će oni da žure, jer što smo bliži izborima, Komšić je bliži novom mandatu. Zato ne vidim više razlog za žurbu sa srpske strane”, kaže Tojagić.

Upitna je, ocjenjuje on, sudbina SNSD-a na narednim izborima.

“Čak i ako stranka izađe na izbore koje organizuje CIK, suočiće se sa izbornim porazom za inokosne funkcije i još jednom će sami jasno dati odgovor na pitanje ko je turista u BiH, a ko visoki predstavnik. Upravo ta okolnost izbiće im iz ruke adut o političkom progonu. Ostane li i dalje isti odnos snaga, očekujem nastavak blokiranja svih procesa od strane HDZ-a, koji će poslije izbora tek imati razloga za nezadovoljstvo”, tvrdi Tojagić.

Kriza će, kako je dodao, sasvim sigurno da potraje i duže nego što se u prvi mah očekivalo, a može i da se dodatno produbi.

“Krene li HDZ u raspravu o trećem entitetu i u rušenje Vašingtonskog sporazuma, postavlja se pitanje srpskih teritorija i političke  autonomije Srba u Hrvatskoj. Jedno i drugo bilo je povezano 1994. godine i naivno bi bilo očekivati toliku senilnost sa srpske strane”, kaže Tojagić, pišu Nezavisne novine.

Nastavi čitati

Politika

“BUDŽET RASTE – NAROD SIROMAŠI!” Kresojević: Ovo je ogledalo politike koja sistemski uništava budućnost naroda!

Budžet „raste“ — narod siromaši. Vlada Republike Srpske još uvijek nije isplatila nijednu konvertibilnu marku subvencije za kamatnu stopu mladim bračnim parovima u ovoj godini.

Rekao je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Bojan Kresojević i dodao da ovo nije samo administrativni propust — ovo je ogledalo politike koja sistemski uništava budućnost našeg naroda.

– Zašto Vlada ne ispunjava svoje obaveze prema građanima? Budžet na papiru raste — u realnosti tone: Već petu godinu zaredom budžet bilježi konsolidovani deficit, u prosjeku 2,5% godišnje. Iza naduvanih cifara krije se hronični nedostatak likvidnosti i odsustvo odgovornosti. Nema para: Prema podacima Ministarstva finansija, depoziti države su u septembru 2024. bili manji za 9% u odnosu na isti period prošle godine. Nema novca — ali ima raskoši – kazao je Kresojević.

Kresojević pita čime se bavi Vlada kad nema za narod?

– Dok mladi odlaze, a porodice čekaju subvencije koje nikada ne stižu, Vlada kupuje hotel u Brčkom za 36 miliona KM — novcem koji nije ni predviđen budžetom. Zbog ovakve politike Republika Srpska je već ispod milion stanovnika – zaključuje on.

Nastavi čitati

Aktuelno