Connect with us

Hronika

Novitović na slobodi, zabranjeno mu da obavlja dužnost direktora

Sudija za prethodni postupak Okružnog suda u Banjaluci odbio je prijedlog Republičkog javnog tužilaštva da odredi pritvor v.d. direktoru Republičke uprave civilne zaštite RS Milanu Novitoviću zbog sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja.

Kako je saopšteno iz Okružnog suda, navodeći inicijale, Novitoviću je zabranjeno obavljanje službene dužnosti v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske i sastajanje  i kontaktiranje sa više lica.

Navodi se da mu je zabranjeno da se sataje i kontaktira sa N. Ć,  D.K, P S, Ž. J, A.M, A.D, Ž.L, A.T, Lj.S, R.V, A.Š. i Ž. Đ, kojim se osumnjičeni ne smije približiti na udaljenost manjoj od 30 (trideset)  metara, ma gdje se oni nalazili, kao i da sa njima ne smije uspostavljati kontakte putem sredstava telekomunikacija.

– Osumnjičeni je upozoren da  će protiv njega biti određen pritvor ako prekrši obaveze iz izrečenh  mjera zabrane. Mjere zabrane mogu trajati  dok za to postoji potreba, a najduže do pravosnažnosti presude ako   licu nije izrečena kazna zatvora, ili do upućivanja na izdržavanje kazne zatvora, ako je ona izrečena. Sudija za prethodni postupak  će svaka dva mjeseca ispitati da li je još potrebna primjena mjera zabrane koje su određene – saopštio je sud.

Njegov advokat Nebojša Pantić kazao je „Glasu“ da je odbrana  ovakvu odluku očekivala “jer za pritvor nije ni bilo zakonskih osnova”.

Republičko tužilaštvo Novitovića tereti za kvalifikovani oblik krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja za koje je propisana kazna zatvora od jedne do deset godina.

Prema nezvaničnim informacijama, Novitović je osumnjičen da je nelegalno zaposlio bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Srpske Branislava Zeljkovića, partijskog kolegu iz Ujedinjene Srpske, na mjesto stručnog savjetnika u Republičkoj upravi civilne zaštite. Zeljković  je ranije hapšen, a potom i optužen za malverzacije pri nabavci medicinske opreme za potrebe Instituta za javno zdravstvo  tokom pandemije.

Na taj način je nelegalno, kako smatra tužilaštvo, omogućio da Zeljković ostvari imovinsku korist veću id 10.000 KM.

Novitović je uhapšen u ponedjeljak  po nalogu Republičkog tužilaštva u kome je ispitan.

On je prije hapšenja pozvan da dođe u pomenutu  instituciju gdje dao izjavu vezano za ono što ga sumnjiče, a nakon toga je uhapšen.

Nakon toga je opet ispitan u Tužilaštvu koje mu je i predložilo pritvor.

Ranije je spekulisano da  tužilaštvo provjerava  da li je Novitović počinio još neka krivična djela, međutim  na ročištu za određćivanje pritvora Novitoviću nisu stavljena nova krivična djela.

Hronika

DRAMA NA BAZENU: Dijete se gušilo u Prnjavoru, hitno prevezeno na UKC Republike Srpske

Pacijent mlađe životne dobi, koji se gušio juče na bazenima u Prnjavoru, primljen je danas u Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske u Banjaluci i priključen je respirator.

Iz UKC-a Srni je rečeno da je pacijent nakon dijagnostike hospitalizovan na Odjeljenje intenzivne njege Klinike za dječije bolesti, i da su sve dalje prognoze preuranjene i neizvjesne.

Pacijent je na UKC primljen juče u 12.50 časova

Nastavi čitati

Hronika

HAOS U SUDNICI: Osumnjičeni za ubistva se skidao pred sudijom i urlao: „Đe su mi brat i majka?“

Pred Kantonalnim sudom u Sarajevu danas, 17. jula održano je ročište za određivanje pritvora Adnanu Lokvančiću, osumnjičenom za svirepo ubistvo majke i brata.

Zbog njegovog ponašanja, ročište je na kraju održano bez njegovog prisustva.

Ročište je trebalo da počne u 14 časova, ali je kasnilo oko 25 minuta. Kako prenosi Dnevni avaz, razlog kašnjenja bio je to što je Lokvančić u prostorijama za zadržavanje skinuo svu odjeću i odbijao naredbu Sudske policije da krene u sudnicu.

Vikao čim je ušao u sudnicu

Kada je uveden u sudnicu, u pratnji deset pripadnika Sudske policije, Lokvančić je sjeo na stolicu i počeo da viče.

„Ja sam Zgembo Đukić. Đe su mi brat i majka? Dajte mi samo da vidim brata i majku. Ja sam s bratom išao u ribu“, vikao je kroz plač.

Nakon toga obratio se službenici suda koja je vodila zapisnik i rekao joj da je „lijepa kao manekenka“.

Sve vrijeme pripadnici Sudske policije pokušavali su da ga smire i upozoravali ga da ne dira povrijeđeni nokat iz kojeg je tekla krv.

Vrijeđao sudiju

Po ulasku sudije Srđana Skoke u sudnicu, Lokvančić je nastavio s vrijeđanjem.

„Jesil Skoko, na kraju skak’o. Ti si ********, ko si ti“, govorio je sudiji, koji je pokušavao da uspostavi osnovnu komunikaciju s osumnjičenim.

Pošto to nije bilo moguće zbog njegovog ponašanja, glasnog vikanja i vrijeđanja, sudija Skoko naredio je pripadnicima Sudske policije da ga izvedu iz sudnice.

Ročište održano bez prisustva osumnjičenog

Sudija je potom odlučio da se ročište za određivanje pritvora, na prijedlog Tužilaštva Kantona Sarajevo, održi bez prisustva osumnjičenog.

Prema navodima iz sudnice, pokušaji da se uspostavi komunikacija s Lokvančićem trajali su sedam do osam minuta, nakon čega je donesena odluka da bude udaljen iz sudnice.

Nastavi čitati

Društvo

MUP PRIZNAO UPOTREBU SILE NA PALAMA: Šta slijedi dalje i ko utvrđuje odgovornost?

-Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske potvrdilo je da je na osnovu prvih provjera, u vezi sa postupanjem tokom kontrole nelegalnog objekta diskoteke “Enigma” u Palama, došlo do saznanja da je su policajci upotrijebili silu.-“S ciljem potpunog i objektivnog utvrđivanja svih okolnosti ovog događaja, Jedinica za profesionalne standarde Službe za zaštitu integriteta i zakonitosti u radu pokrenula je unutrašnji postupak i ispitaće prikupljene činjenice i okolnosti, kao i sve druge relevantne informacije. Na osnovu rezultata sprovedenog postupka biće utvrđeno da li je u konkretnom slučaju došlo do prekoračenja ovlaštenja, prekomjerne upotrebe sile ili zloupotrebe službenog položaja od strane policijskih službenika- rekli su iz MUP-a u srijedu, 15. jula.

Prekršajni nalozi
Ovo njihovo saopštenje uveliko se razlikuje od onog koje su poslali 11. jula, dan nakon sporne racije, kada su tvrdili da upotrebe sile nije bilo.

-Ističemo da među licima kojima su izdati prekršajni nalozi nije bilo maloljetnih lica, kao i da policijski službenici tokom preduzimanja službenih mjera i radnji nisu upotrebljavali sredstva sile, kako to tvrde određeni pripadnici političkih partija u Palama. Naše navode može da potvrdi i nekoliko stotina gostiju koji su se zatekli na ovom događaju-rekli su iz MUP-a u subotu, 11. jula.

U periodu između ova dva MUP-ova saopštenja nanizala su se, podsjetimo, potresna svjedočenja Paljana, koji tvrde da su bili žrtve policijske torture. Iz MUP-a su u srijedu popodne poručili da ostaju posvećeni zakonitom, profesionalnom i odgovornom radu.

-Ukoliko se utvrde nepravilnosti ili nezakonitosti u postupanju, protiv odgovornih lica biće preduzete mjere u skladu sa zakonom- kažu iz MUP-a.

Kada je sila dozvoljena
Treba, međutim, naglasiti da policajci imaju pravo na upotrebu sile, ali samo u određenim okolnostima. Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima je to definisao.

-Policijski službenik može upotrijebiti silu kada je to neophodno za zaštitu ljudskih života i imovine, odbijanje napada, savlađivanje otpora i sprečavanje bjekstva. Prije upotrebe sredstva sile policijski službenik izdaje naređenje, osim ako bi to moglo ugroziti bezbjednost policijskog službenika ili drugog lica ili bi bilo očigledno neprimjereno u datim okolnostima- navedeno je u zakonu.

Kakva je procedura
Dakle, biće utvrđivano da li je upotreba sile u Palama bila opravdana ili ne, a procedura je jasna.

-Jedinica za profesionalne standarde pokreće proceduru koja se odnosi na ispitivanje ponašanja pripadnika policije, a posebno u aktivnostima kada dođe do upotrebe sredstava prinude- kaže izvor “Nezavisnih novina”, koji je odlično obaviješten o detaljima o radu MUP-a Republike Srpske.

Provjere se, kako on dodaje, vrše na dokumenta naredbe za policijsku akciju, plana policijske akcije, potom ko je izdao naredbu za upotrebu sile i pod kojim okolnostima.

-Provjerava se da li je ta sila bila srazmjerna otporu koji je pružen, uzimaju se izjave i od policajaca koji su bili prisutni, a ne samo od onih koji su upotrijebili silu, vrši se uvid u izvještaje koji su pisali policajci i mogu se uzeti u obzir i izjave oštećenih, tj. onih nad kojim je upotrijebljena sila i uvid u ljekarsku dokumentaciju. Na osnovu svih tih dobijenih saznanja se odlučuje da li je sila bila opravdana ili da li postoje elementi disciplinske, pa i krivične odgovornosti, pa se na osnovu toga pokreće adekvatan postupak-rekao je sagovornik “Nezavisnih novina”.

Utvrđivanje odgovornosti
Podsjetimo, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik razgovarao je u srijedu u Palama sa licima koja su se zadesila u noćnom klubu “Enigma”. Rekao je: “Dogodila se greška”, te istakao da će se u narednim danima utvrditi odgovornost određenih struktura.

-Jasno je da akcija policije nije bila usmjerena protiv običnih ljudi koji su imali određenu štetu i sada je evidentno da je bilo određenih prekoračenja i upotrebe sile, koja je bila neadekvatna prema jednom broju lica- poručio je Dodik.

Dodao je da će se utvrditi pojedinačna odgovornost za svakog ko je eventualno učestvovao u svemu.

-Ja želim da ovo što prije saniramo kroz djelovanje samog sistema i utvrđivanje odgovornosti, ali i kroz razgovor sa ljudima koji su oštećeni, zato što su samo bili na tom mjestu u tom trenutku. Njima se ponovo izvinjavam i želim potpunu stabilizaciju. Pale su za nas veoma važno mjesto-naveo je Dodik.

Bojan Minić, koji tvrdi da je povrijeđen u Palama, istakao je da traže izvinjenje od resornog ministra Željka Budimira.

-Mi ćemo obaviti mirni protest da iskažemo nezadovoljstvo. Izvinjenje ćemo dobiti od MUP-a, tražimo izvinjenje od ministra-rekao je Minić.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno