Društvo
OČEKUJU PREKO 2.500 STUDENATA! Evo kada će biti prijemni ispiti na Univerzitetu u Banjaluci!

Konkurs za upis studenata u akademskoj 2025/2026. godini na Univerzitetu u Banjaluci (UNIBL) biće objavljen 11. juna ove godine, a budući studenti koji se planiraju upisati na neki od fakulteta ove visokoškolske ustanove imaće priliku da u prvom roku izađu na prijemni ispit 30. juna.
Saopšteno je ovo iz UNIBL, odakle navode da prijem dokumenata za polaganje prijemnih ispita traje od 23. do 27. juna.
“Upis onih kandidata koji uspješno polože prijemni i ostvare pravo upisa biće od 7. do 11. jula 2025. godine. Drugi upisni rok organizovaće članice Univerziteta u Banjaluci koje u prvom roku ne upišu planirani broj studenata. Konkurs u drugom roku biće objavljen 13. avgusta 2025. godine, a prijem dokumenata će se obavljati od 25. do 29. avgusta 2025. godine”, navode iz UNIBL.
Dodaju da je prijemni ispit u ovom roku zakazan za 1. septembar, dok će upis primljenih kandidata biti moguć od 8. do 12. septembra 2025. godine.
Inače, ranije su iz UNIBL naveli da će studentski indeks ovog univerziteta u narednoj akademskoj godini imati priliku da dobiju 2.573 studenta koji odluče da se upišu na prvu godinu prvog ciklusa studija na nekom od fakulteta u okviru ove visokoškolske ustanove. Prijedlog je da se u kategoriju studenata koji će se školovati iz budžeta upiše 1.861 kandidat, kao i 370 studenata na samofinansiranju, te 267 stranih i 75 vanrednih studenata.
Radoslav Dekić, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) u Banjaluci, za “Nezavisne novine” kaže da je u narednu školsku godinu na ovom fakultetu u prvom ciklusu studija planiran upis ukupno 153 studenta.
“Od toga, najveći broj je na smjeru matematika i informatika, i to 45, potom na geografiju 35, zatim na biologiju i ostale studijske programe. Na osnovu broja prijavljenih studenata iz prethodnih godina napravljen je plan za narednu školsku godinu. U drugom ciklusu planirano je ukupno 50 studenata, po različitim smjerovima i studijskim programima, dok je u trećem ciklusu na studijskom programu hemija planirano ukupno pet studenata”, rekao je Dekić.
Kako kaže, prema iskustvu iz prethodnih godina, najviše studenata bude zainteresovano za studijski program matematika i informatika, te geografija i biologija.
“Očekujem da ćemo imati, u odnosu na prethodnu godinu, veći broj prijavljenih studenata. Prošle godine smo upisali oko 100 studenata, računajući prvi i drugi ciklus”, dodao je on.
I Zoran Đurić, dekan Elektrotehničkog fakulteta (ETF) u Banjaluci, ističe da vjeruju da će, kao i prethodnih godina, imati poprilično dobar odziv.
“Planirano je upisati 226 studenata, uključujući šest stranaca na sve studijske programe. Inače, ne budu popunjena baš sva mjesta, budući da imamo specifičnu situaciju da studenti koji polože prijemni ispit, a s obzirom na to da im je priznat u nekim drugim državama, podignu papire i nakon toga odu u Austriju, Srbiju, pa je to razlog zašto uglavnom ne popunimo sva mjesta. Možemo reći da popunimo 90 odsto”, kazao je Đurić za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, najveće interesovanje vlada za studijski program računarstvo i informatika.
“Na ovaj smjer upisujemo 90+30 studenata i uvijek imamo više kandidata nego što imamo raspoloživih mjesta. Prošle godine smo imali situaciju da ih je više položilo nego što imamo mjesta. Ali, onda im dozvolimo upis na druge studijske programe”, zaključio je Đurić.
Društvo
SPREMITE SE NA NOVI UDAR! Putovanje u EU za građane BiH postaće TROSTRUKO SKUPLJE

Ukoliko novi plan Evropske komisije bude usvojen, građani BiH će od kraja naredne godine morati platiti 20 evra za ulazak u 30 evropskih zemalja povezanih u Šengen, umjesto sedam evra, koliko je bilo prvobitno predviđeno. Iako nam u odgovoru objašnjavaju da je razlog povećanja cijena inflacija i nabavka dodatne tehničke opreme, spekuliše se da je stvarni razlog nedostatak novca u evropskom budžetu za naredni period, koji počinje 2028. godine.
Naime, kako navode neki mediji, EU bi godišnje ovim povećanjem trebalo da ostvari prihod od oko 300 miliona evra, a u prijedlogu novog budžeta ova stavka je navedena u dijelu koji se odnosi na budžetske prihode. Energetska kriza, inflacija, rat u Ukrajini, trgovinski problemi sa SAD, troškovi zelene tranzicije i sve veće poteškoće s balansiranjem budžeta zemalja članica doveli su do nužnih rezova i traženja načina za dobijanje novih prihoda za gotovo dvije hiljade milijardi vrijedan sedmogodišnji budžetski okvir EU.
Iako je stvarni razlog za smanjenje sredstava za BiH iz Plana rasta neodgovornost domaćih političara i neispunjavanje evropskih obaveza, jedan od indirektnih razloga je da je novca sve manje i da EU mora davati prioritet onima koji obaveze ispunjavaju.
Što se tiče ETIAS-a, ne govori se direktno da bi razlog za povećanje cijena mogle biti poteškoće s evropskim finansiranjem.
“Ovo povećanje ima za cilj pokrivanje operativnih troškova ETIAS-a, uzimajući u obzir sve njegove funkcionalnosti i stope inflacije, te usklađivanje naknada EU s naknadama drugih zemalja koje imaju slične programe za odobravanje putovanja”, objašnjeno nam je.
Podsjećanja radi, sistem ETIAS predstavlja novi moderni način upravljanja granicama, kako bi se smanjila opasnost za ugrožavanje bezbjednosti EU i zemalja Šengena, a ujedno je cilj da se olakša prelazak granica za građane trećih zemalja koje ulaze u EU.
Naime, ovaj sistem je produžetak sistema za elektronsko evidentiranje ulazaka i izlazaka na spoljnim granicama EU (EES), a koji bi za nekoliko mjeseci trebalo da počne s radom.
Već sada je većina graničnih prelaza spremna za EES, a građani koji prelaza granice mogu primijetiti elektronske kutije na kojima će putnici ostavljati elektronsku evidenciju otiska prsta i biti fotografisani radi uzimanja bioloških podataka lica.
Ovaj sistem će imati tu vrstu pogodnosti da će biti omogućen prelazak granice bez graničnog policajca, jer će svi podaci o putnicima već biti evidentirani u bazama podataka.
Što se tiče ETIAS-a, kao što smo o tome već više puta pisali, građani koji namjeravaju da putuju u EU prvo će morati popuniti onlajn obrazac u koji će unijeti svoje osnovne podatke. Jedina razlika je da će umjesto prvobitno planiranih sedam evra morati platiti 20 evra. Ukoliko prijava bude odobrena, građani će moći ulaziti u EU u periodu od tri godine, ili do isteka važenja pasoša.
U Evropskoj komisiji uvjeravaju da će proces odobravanja biti rutinski i da će u 99 odsto slučajeva građani dobiti povratnu informaciju u roku od nekoliko minuta nakon slanja.
Takođe, oni kažu da će sistem doprinijeti jačanju bezbjednosti i lakšem prolasku ljudi preko granica.
“Određene grupe, uključujući osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina, biće oslobođene plaćanja naknade. Prilagođavanje naknade sada će proći dvomjesečni period preispitivanja od strane Vijeća i Evropskog parlamenta, s mogućnošću jednog produženja. Stupiće na snagu čim ETIAS bude operativan, što se očekuje u posljednjem kvartalu 2026. godine”, objasnili su oni.
(Nezavisne)
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano, ali mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme, uz lokalni razvoj oblačnosti i moguće pljuskove sa grmljavinom od jugozapada prema istoku.
Jutro će biti uglavnom vedro, ali na sjeveru i sjeveroistoku moguća je prolazna oblačnost i magla u kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana u većini predjela biće sunčano i vrelo, dok će u istočnim krajevima u drugom dijelu dana biti uslova za kratkotrajne pljuskove sa grmljavinom, a u Hercegovini će se zadržati suvo vrijeme. Uveče će biti pretežno vedro, osim u Posavini i Semberiji, gdje se očekuje umjerena prolazna oblačnost.
Minimalna temperatura vazduha biće od 15 do 21, u višim predjelima oko 12 stepeni, dok će maksimalna dnevna iznositi od 32 do 36 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.
Društvo
STATISTIKA POKAZUJE RAST, DŽEPOVI SUPROTNO! Život sve skuplji, plata prosječna – ko zaista osjeća poboljšanje?

Najviša prosječna neto plata, posmatrano po područjima, isplaćena u junu 2025. godine je u području vađenje ruda i kamena i iznosila je 1.946 KM, a najniža prosječna neto plata u junu 2025. godine isplaćena je u području poslovanje nekretninama, 1.178 KM.
Pokazuju to podaci Zavoda za statistiku Republike Srpske.
Kako dodaju, prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u junu 2025. godine iznosila je 1.564 KM.
U junu ove godine u odnosu na isti mjesec lani u svim oblastima zabilježen je nominalni rast neto plate.
Prosječna junska bruto plata iznosila je 2.406 KM.
Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u junu u odnosu na maj iznosila je 0,1 odsto, dok je na godišnjem nivou, posmatrano jun ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, bila 4,7 odsto.
-
Zdravlje22 sata ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Politika21 sat ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika3 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru