Connect with us

Politika

ODBOR ZA USTAVNA PITANJA RS: Bošnjaci zloupotrebljavaju zaštitu vitalnog interesa

Pokretanje postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa predstavlja isključivo zloupotrebu ovog ustavnog instituta.

Ovo se, između ostalog, navodi u odgovorima Odbora za ustavna pitanja Republike Srpske Ustavnom sudu Republike Srpske kada je riječ o zaštiti vitalnog nacionalnog interesa u vezi sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi i Izbornog zakona Republike Srpske.

“Očito je da se zahtjev Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda odnosi na eventualnu ocjenu ustavnosti osporenih akata, te da je u istom u velikoj mjeri nezadovoljstvo zakonskim rješenjem, što ne može biti predmet odlučivanja u postupku pred Vijećem za zaštitu vitalnog interesa. Stoga, ovakvim se zahtjevom samo zloupotrebljava ustavni institut zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnih naroda i to postaje praksa koja se kontinuirano ponavlja, često postavljajući zahtjev za pitanja koja nemaju takav značaj”, navodi se, između ostalog, u odgovoru koji će Odbor za ustavna pitanja Republike Srpske razmatrati danas.

Podsjećanja radi, Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi i Izborni zakon Republike Srpske usvojeni su na 13. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske održanoj 19. aprila 2024. godine.

Već tada je bilo jasno da će Klub Bošnjaka u Vijeću naroda pokrenuti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, što su na kraju i uradili i o svemu će konačnu riječ dati Ustavni sud Republike Srpske.

“Klub delegata iz reda bošnjačkog naroda se postavlja u poziciju svojevrsnog zaštitnika interesa Bosne i Hercegovine. Nedopustivo je, dakle, da se iko, u ovom slučaju klub delegata u Vijeću naroda Republike Srpske, legitimiše kao taj koji permanentno strepi nad suverenošću, integracijama, teritorijalnim integritetom i uopšte državnim atributima Bosne i Hercegovine, štiteći je, navodno, od namjera njenih konstitutivnih naroda i ostalih građana”, piše u odgovorima.

Što se tiče Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, Klub Bošnjaka u obrazloženju Odluke o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa navodi da taj zakon čini direktnu povredu identiteta bošnjačkog konstitutivnog naroda “jer Bošnjaci kao konstitutivan narod svoj identitet vezuju za državu Bosnu i Hercegovinu”.

Slično je i kada je u pitanju Izborni zakon Republike Srpske. Bošnjaci su naveli da se tim zakonom negira Bosna i Hercegovina, a čime se negira i identitet bošnjačkog naroda.

U obrazloženju zahtjeva za zaštitu vitalnog interesa navedeno je i da bošnjački narod “neće moći ostvariti pravo da bude zastupljen u sastavu organa za sprovođenje izbora”.

“Jedina namjera zakonodavca jeste stvaranje pozitivne podloge za propisivanje predmetne materije kroz potrebu unapređenja izbornog procesa, te jačanja povjerenja građana u izborni proces u Republici Srpskoj. Posebno ističemo da se zakon u cjelini, kao i pojedine osporavane odredbe, odnosi i primjenjuje jednako na sve adresate u istim situacijama, anacionalan je i ne može biti riječi o tome da ikoga dovodi u diskriminirajući položaj”, navodi se u odgovoru koji bi trebalo da bude utvrđen na današnjoj sjednici Odbora za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske.

Politika

DRINIĆ “U Šamcu više od 100 novih članova PDP-a – OVO JE TEK POČETAK”

Generalni sekretar Partije demokratskog progresa (PDP) Nebojša Drinić poručio je da ova stranka nastavlja da jača svoju infrastrukturu širom Republike Srpske, a kao primjer naveo opštinu Šamac, gdje su, kako kaže, rezultati vidljivi i mjerljivi.

– Jačamo stranačku infrastrukturu PDP-a u svakom dijelu Republike Srpske! Najbolji primjer je Šamac – mjesto gdje smo od 2020. do 2024. godine bili bez rezultata. Danas, zahvaljujući našoj posvećenosti i istrajnosti, imamo više od 100 novih članova! – izjavio je Drinić.

On ističe da PDP u Šamcu ne planira da stane na ovom uspjehu, već da se tek otvaraju vrata za konkretnije promjene na lokalnom nivou.

– Ovo je samo početak. Zajedno nastavljamo da gradimo snažnu i pravednu Republiku Srpsku – naglašava Drinić.

Prema njegovim riječima, PDP će u maju organizovati veliki stranački sabor u Šamcu, gdje će biti izabrano novo rukovodstvo, ali i predstavljen program rada koji će, kako kaže, donijeti stvarne promjene – ne samo stranci, već cijeloj lokalnoj zajednici.

– Uvjeren sam da ćemo pokazati da se uz ozbiljan rad i odgovornost može vratiti povjerenje građana. Naš cilj je jasna vizija razvoja i snažna veza sa svakim članom i svakim stanovnikom ove opštine – poručio je Drinić.

Na kraju, Drinić je poručio:
– Neka živi Šamac! Neka živi Republika Srpska!

Nastavi čitati

Politika

VISOKA PREDSTAVNICA EVROPSKE UNIJE “Razbijanje BiH je neprihvatljivo!”

Visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas poručila je danas da EU neće tolerisati bilo kakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku BiH, naglasivši da je svaki pokušaj razbijanja zemlje neprihvatljiv.

Ona je ocijenila da je bezbjednosna situacija u Bosni i Hercegovini stabilna, ali krhka zbog ugrožavanja ustavnog poretka koje, kako je navela, dolazi iz Republike Srpske.

– Rukovodstvo Republike Srpske podriva ustavni i pravni poredak, ugrožavajući temeljnu slobodu svih građana. Te akcije su u suprotnosti sa obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na putu ka Evropskoj uniji – istakla je Kalas prilikom posjete bazi Butmir u Sarajevu, gdje se sastala sa pripadnicima EUFOR-a raspoređenim u Bosni i Hercegovini.

Naglasila je da EU neće tolerisati bilo kakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku BiH.

– Svaki pokušaj razbijanja zemlje je neprihvatljiv – poručila je Kalas, podsjećajući da su u martu raspoređene stotine dodatnih vojnika u operaciju Althea kako bi poslali jasnu poruku da EU ostaje čvrsto opredijeljena za stabilnost ovog regiona i sigurnost Bosne i Hercegovine.

– Ljudi Bosne i Hercegovine ne zaslužuju ništa manje od stabilnosti i prosperiteta. Evropska unija će uvijek ostati najstabilniji i najpouzdaniji partner ovoj zemlji – poručila je Kalas.

Ona je istakla da je BiH u svakom izazovu imala podršku EU i NATO-a, te da je napredak na evropskom putu najbolja garancija sigurnosti i prosperiteta.

– Napredak na evropskom putu ostaje najbolja garancija sigurnosti i prosperiteta – zaključila je Kalas.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković oglasio se povodom najnovijih dešavanja vezanih za djelovanje državnih pravosudnih i policijskih institucija na teritoriji Republike Srpske, naglasivši da zakoni koje je usvojila Narodna skupština nemaju nikakvu težinu ako se ne poštuju u praksi.

– Usvojeni zakoni u Narodnoj skupštini Republike Srpske kada je u pitanju zabrana rada SIPA, Tužilaštva i Suda BiH na teritoriji Srpske, nemaju apsolutno nikakve veze sa situacijom na terenu. SIPA po treći put otkako su doneseni ti zakoni hapsi na teritoriji Srpske – rekao je Stanivuković.

On ističe da je još jednom doveden u pitanje autoritet najvišeg zakonodavnog tijela Srpske.

– Žao mi je što je po ko zna koji put Narodna skupština kao najviše zakonodavno tijelo, degradirana i umanjena. Ovaj slučaj jasno pokazuje da institucije koje treba da budu stubovi demokratskog društva, sve više postaju žrtve političke manipulacije. Niz je odluka koje su izglasane u Skupštini, a koje nikad nisu poštovane – poručio je predsjednik PDP-a.

Posebno zabrinjava, kaže, što pripadnici SIPA ne samo da hapse, već i pucaju na teritoriji Republike Srpske.

– SIPA ne samo što hapsi nego njeni pripadnici i pucaju na teritoriji Srpske i to u strelištu kojim rukovodi savez na čijem je čelu ministar Željko Budimir. Svaki pucanj SIPA-e na strelištu kod Laktaša istovremeno je i pucanj u dignitet Narodne skupštine Republike Srpske – naglašava Stanivuković.

On poručuje da se Republika Srpska ne štiti “praznim riječima, lažnim patriotizmom i političkim marketingom”.

– Štiti se radom, istinom i odgovornošću. Štiti se tako što se zakoni koje donosimo poštuju, institucije koje gradimo jačaju, a narod kojem služimo poštuje. Srpska se štiti, jer je prioritet, a ne sredstvo za lične obračune i održavanje na vlasti – zaključio je Stanivuković.

Dodao je i da institucije Republike Srpske ne smiju biti srozavane, te da Srpska mora ostati imperativ, a ne, kako kaže, poligon za treniranje moći.

Nastavi čitati

Aktuelno