Connect with us

Politika

Odluka Mostara o latiničnim nazivima je SKANDALOZNA I NEZAKONITA

Zamjenik ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara Ognjen Janjić rekao je da je skandalozna i sramotna odluka Gradskog vijeća Mostara o adresnom registru ovog grada, kojom se naseljena mjesta, naselja, ulice i trgovi označavaju nazivima samo na latinici, odbacivši amandman Kluba Srba da se na tablama ulica nađe i ćirilica, što je jasan je pokazatelj teškog položaja Srba u Federaciji BiH /FBiH/.

Janjić je rekao Srni u Zvorniku da se ovom odlukom mostarsko Gradsko vijeće izdiglo iznad Ustava i zakona i naglasio da je Ustavom, u članu šest, definisano da su službena pisma u BiH i FBiH latinica i ćirilica.

On je naveo da mostarska odluka dovodi u pitanje odluke Parlamentarne skupštine BiH, koje očito je, kako je rekao, ne važe na teritoriji cijele BiH.

“Ovakva odluka u Mostaru po nekoj logici može dovesti da drugi gradovi na svojim zvaničnim organima donesu takve ili slične odluke”, ocijenio je Janjić.

Prema njegovim riječima, tako grad Trebinje može da donese proglas da na području ovog grada ne postoji obaveza korišćenja zimske opreme ili da Zvornik donese odluku da se sa “A” kategorijom može upravljati i vozilima koja spadaju u “C” ili “D” kategorije, odnosno da grad Doboj donese odluku da je ograničenje brzine na auto-putu na teritoriji Doboja 200 kilometara na čas, ako su vozila registrovana u Doboju.

Janjić ja naglasio da odluka mostarskog Gradskog vijeća da imena ulica, trgova i naseljenih mjesta budu ispisana samo na latinici je van svih zakonskih okvira i ponižavajuća, ne samo za srpski narod u gradu Alekse Šantića, nego za srpski narod u cjelini.

On je pozvao sve u Gradskom vijeću Mostara da još jednom razmisle o ovoj odluci, te da primjene i poštuju zakonodavni okvir koji je dogovoren i uspostavljen na zajedničkim zakonodavnim organima BiH.

Janjić je podsjetio da je Pravilnikom o saobraćajnim znacima definisan način ravnopravne upotrebe pisma iz čega proizilazi da u FBiH prvo bude naziv ispisan latiničnim pismom pa onda ćiriličnim, a u Republici Srpskoj obrnuto.

Parlamentarna skupština BiH je na sjednici Predstavničkog doma 7. juna i na sjednici Doma naroda 15. juna donijela Zakon o dopuni Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, uvodeći novčanu kaznu u iznosu od 400 do 1.000 KM za prekršaje kojim se ošteti ili izmijeni značenje saobraćajne signalizacije na način da je prefarban ili na drugi način prekriven natpis na jednom od dva prisutna pisma /latiničnom, odnosno ćiriličnom/.

Ističući da će se novčanom kaznom od 500 do 5.000 KM kazniti za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice ako ukloni ili ošteti saobraćajnu signalizaciju ili opremu puta ili izmijeni značenje saobraćajnog znaka ili opreme puta, Janjić se zapitao znači li ovo da mostarsko Gradsko vijeće po zakonu ne podliježe sankcijama za ovakvu odluku.

Politika

DRINIĆ: SNSD koristi finansijske pritiske kao osnovne metode političke borbe u Banjaluci!

Šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, poručio je da vlast u Republici Srpskoj i skupštinska većina u Banjaluci svjesno blokiraju razvoj najvećeg grada Srpske, koristeći odugovlačenje i finansijske pritiske kao osnovne metode političke borbe.

“Još na početku mandata bilo je jasno da će SNSD i njihovi partneri odugovlačiti sa radom Skupštine, što se vidjelo već na konstitutivnoj sjednici koja je zakazana tek pred istekom zakonskog roka od 120 dana. To je strategija koja se nastavlja i danas, s ciljem da se na svaki mogući način spriječi razvoj grada i zaustave pozitivni procesi koje je pokrenula administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića”, izjavio je Drinić.

On je istakao da je politika SNSD-a i vladajuće koalicije zasnovana na opstrukcijama, bez ideja i konkretnih prijedloga, što se, kako kaže, jasno vidi u njihovom ponašanju na skupštinskim sjednicama.

“Banja Luka je na izborima rekla da želi promjene i konkretna djela. Mi smo to i pokazali kroz brojne mjere pomoći građanima — od besplatnih udžbenika i projekata za kuće, do senzora za mjerenje šećera u krvi i besplatnog gradskog prevoza. Svako domaćinstvo je osjetilo djelovanje gradske uprave pod vodstvom gradonačelnika Stanivukovića”, rekao je Drinić.

Prema njegovim riječima, uprkos urednom dostavljanju tačaka dnevnog reda i stalnim inicijativama za održavanje sjednica Skupštine, skupštinska većina konstantno opstruiše rad.

“U prethodnom mandatu imali smo čak osam mjeseci bez redovne sjednice. Sada se isti obrazac ponavlja. Namjerno odbijaju usvajanje važnih odluka za funkcionisanje grada, poput stope poreza na nepokretnosti, a oduzeli su nam i sredstva od PDV-a i naplate parkinga. Sve je jasno — cilj je finansijski ugušiti Banjaluku”, poručio je Drinić.

On naglašava da PDP i dalje insistira na dijalogu i kompromisu, ali da odgovornost za stanje u gradu leži isključivo na onima koji, kako kaže, odluke ne donose u interesu građana, nego po direktivama partijskih komiteta.

“U SNSD-u odluke se ne donose na osnovu volje naroda, već unutar stranačkih komiteta. Predsjednik SNSD-a je i sam rekao da svi odbornici moraju vratiti mandat stranci, a onda će on odlučivati ko će ih predstavljati. Takav pristup je suprotan svakom demokratskom principu, a posljedice najviše osjeća upravo Banja Luka”, zaključio je Drinić.

On je dodao i to da je Banjaluka po prvi put u svojoj istoriji dočekala Dan grada bez usvojenog bužeta, što jasno pokazuje loše namjere.

 

 

 

 

 

Nastavi čitati

Politika

DODIKOV ODGOVOR DENISU! “Srpska je napadnuta od KRETENA kao što je Bećirović”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u pravu kada kaže da je Srpska napadnuta, a napadnuta je od kretena kao što je Denis Bećirović i ideologije koja u sebi nosi rušenje Dejtonskog sporazuma.

“Naravno da je Republika Srpska napadnuta, i te kako, ali od takvih kao što je Bećirović znaćemo se odbraniti”, rekao je Dodik novinarima u Laktašima.
Dodik je istakao da se ignorišu činjenice da u ustavni poredak interveniše stranac koji nema nikakva ovlaštenja i to muslimani u BiH prihvataju kao parlamentarno donesenu normu.

Umjesto da Bećirović ćuti i solidariše se sa današnjim danom, Dodik je rekao da se mora biti politički i ljudski idiot da sipa so na ljutu ranu srpskom narodu u danu kada se obilježava stradanje više od 500.000 Srba u Jasenovcu u najstrašnijem zločinu u prošlom vijeku.
“Zločine u Jasenovcu počinio je značajan broj njegovih sunarodnika muslimana, koji su bili hrvatsko ustaško cvijeće, a jedan od njih u Handžar diviziji bio je i Alija Izetbegović. S kim da imamo suživot u BiH, sa ovakvim kretenima kao što je Bećirović!? Naravno da ga nema”, kategoričan je Dodik.
On je ponovio da je Vučić bio potpuno u pravu, a da je Bećirović jedna trećina BiH.

“On nije BiH i ne može da priča u njeno ime. On je mogao da govori `ja kao muslimanski član Predsjedništva imam svoj stav`, ali on govori u ime BiH, što nije tačno jer 49 odsto BiH pripada Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.

Ukoliko budu nastavljeni pritisci na Republiku Srpsku, Dodik je rekao da ona ima svoj put, da svakim danom jača svoju suverenost i samostalnost.

Nakon što je Vučić rekao da je danas napadnuta i Republika Srpska, oglasio se i Bećirović koji je naveo da je predsjednik Srbije “potpuno nenadležan i neovlašten da govori o bilo kakvom napadu na BiH ili neki njen dio”.

Nastavi čitati

Politika

CVIJANOVIĆ PORUČILA BEĆIROVIĆU! “Nisi nadležan”

Nisi nadležan da predstavljaš stavove BiH, poručila je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović bošnjačkom članu Denisu Bećiroviću.

Cvijanović je ukazala da je za to nadležno Predsjedništvo BiH, i to samo onda kad su u tom stavu sadržani glasovi sva tri člana Predsjedništva.

– Takođe, Bećirović nije ni nadležan, ni pozvan da tumači stavove Republike Srpske, a institucije i građani Republike Srpske, koja čini 49 odsto teritorije BiH, osjećaju se ugroženo stalnim nastojanjem političkog Sarajeva da privatizuju zajedničke institucije BiH i da stavove i želje bošnjačkih političara nameću predstavnicima drugih naroda – naglasila je Cvijanović.

Na pitanje da prokomentariše izjavi Bećirovića u kojoj je, između ostalog, naveo da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nije nadležan da tumači zakone BiH, Cvijanović je odgovorila da je beskrajno jadno da u danu u kojem Srbija i Republika Srpska obilježavaju stradanje stotina hiljada žrtava u jasenovačkoj fabrici smrti, od kojih su u najvećem broju bili Srbi, upravo bošnjački član Predsjedništva BiH, kao jedan od tri, misli da ima pravo da komentariše poziciju Republike Srpske, a da to nemaju predsjednik Republike Srpske ili predsjednik Srbije.

– Ovo je još jedan od primjera ko guši BiH – zaključila je Cvijanović.

Nastavi čitati

Aktuelno