Connect with us

Društvo

ODRŽANE lovačko-sportske igre udruženja LOVACA “LJUBIJA” (VIDEO)

Članovi Lovačkog udruženja “Ljubija” okupili su se danas na tradicionalnim lovačko-sportskim igrama kojima je, ovog puta, domaćin bila sekcija “Cikote-Jugovci”. Lovci iz svih šest sekcija LU “Ljubija” takmičili su se u pet disciplina: bacanju kamena s ramena, povlačenju konopca, trčanju u vrećama, fudbalu i šahu. Rezultat je bio u drugom planu, a najvažnije je bilo druženje. Ovakvim okupljanjima rado se odaziva 85-godišnji Vili Becner, koji se može pohvaliti  lovačkim stažom od preko šest decenija. Član je sekcije “Volar”.

“Među najstarijima sam, ali još uvijek mogu ići u lov. Za mene je veoma lijep osjećaj kad dođem ovdje, među lovce, na ovo druženje. Učestvovao sam na pretprošlom takmičenju i bio najbolji u gađanju glinenih golubova. Od deset golubova, pogodio sam devet”, kaže Becner.

Tamara Malić bila je jedina djevojka među učesnicima sportsko-lovačkih igara. Takmičila se u trčanju u vrećama i igrala je šah. Već tri godine je dio podmlatka sekcije “Miska Glava”, a lovačke gene je naslijedila od oca Dragana.

“Redovno dolazim sa bratom i tatom na ovakve manifestacije. I moja sestra je član. Nas dvije smo jedine djevojke, ali to nije važno, bitno je da nam je lijepo.  Bila sam i u žiriju na kotlićijadi u Miskoj Glavi, koju je organizovala naša sekcija, a sad sam po prvi put učestvovala na lovačko-sportskim igrama”, rekla je Tamara.

Domaćini iz sekcije “Cikote-Jugovci” zadovoljni su odzivom i dobrom atmosferom na lovačko-sportskim igrama.

“Učestvovalo je oko 180 lovaca, iz svake od šest sekcija po tridesetak. Ovo su tradicionalne igre koje i domaćinima i učesnicima mnogo znače”, rekao je Saša Marčeta, predsjednik sekcije “Cikote-Jugovci”.Lovačko udruženje “Ljubija” jedno je od najaktivnijih od dvanaestak udruženja sa područja prijedorske regije. Osim tradicionalnih sportskih igara, prepoznatljivi su i po kotlićijadi u Miskoj Glavi, koja se održava već 17 godina.

“Nastojimo sad da organizujemo jedan memorijalni turnir u Ljubiji, gađanje glinenih golubova. Pored toga, volimo i otići u goste i ugostiti druge. Ove godine smo bili na raznim manifestacijama: na “Zdravofestu” u Gradišci gdje smo osvojili 4-5 prvih mjesta, zatim u Driniću, dok smo na Danima zime na Kozari, u saradnji sa Gradskom upravom, skuhali 1.200 lovačkih kotlića za posjetioce ove manifestacije”, rekao je Živko Babić, predsjednik LU “Ljubija”. On je podsjetio da imaju i organizovan lov na štetočine, kojem se lovci odazivaju u velikom broju.

Lovačko udruženje „Ljubija“ ima 293 člana.

 

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno