Connect with us

Politika

OGLASIO SE SINIŠA VIDOVIĆ! Hadžifejzovića proglasiti nepoželjnim u Republici Srpskoj

Nakon javnog poziva na linč Milorada Dodika, očigledno je da Hadzifejzović ima velike lične frustracije i mržnju prema Srbima.
Rekao je ovo Siniša Vidović, zamjenik predsjednika Ujedinjene Srpske, reagujući na izjave Senada Hadžifejzovića kojima je prizivao strance da ubiju Milorada Dodika, prenosi ATV.

Vidović dodaje da bi bilo vrijeme “da gospodina Hadžifejzovića proglasimo nepoželjnim u Republici Srpskoj i da je to najmanje što se može učiniti zbog javnog pozivanja na tako gnusan čin prema predsjedniku Republike Srpske”.

“Takođe, pozivam svakog Srbina da odbije gostovanje, kod nazovimo novinara, Senada Hadžifejzovića, jer je on do sada imao priliku da dokaže suprotno od mržnje prema svemu što je srpsko, ali nije. Trebamo se zapitati kad on poziva na linč predsjednika Republike, šta bi tek nama ostalima radio”, naglašava Vidović.

Politika

BUBIĆ ” Slijedi nam postupak pred EVROPSKIM SUDOM”

Slijedi nam postupak pred Evropskim sudom, koji u punom kapacitetu može i nadamo se da će usvojiti našu apelaciju, istakao je advokat predsjednika Milorada Dodika Goran Bubić.

– Rok za podnošenje je dosta dug, ali mi ćemo apelaciju podnijeti dosta ranije – izjavio je Bubić.

Bubić ističe da ga ovakva odluka krnjeg Ustavnog suda BiH nije iznenadila.

– Mi smo i ranije najavljali da od Ustavnog suda BiH ne možemo Bog zna šta očekivati to se i dogodilo. Kolege pravnici iz FBiH Ustavni sud BiH zovu projektom, a ne sudom. Vidjeli smo u saopšttenju Ustavnog suda BiH da oni govore o visokom predstavniku, a ne o Ustavu – kaže Bubić.

Bubić je upitao gdje se visoki predstavnik nalazi u Ustavu?

– Gdje je taj član? Gdje je ta odredba, toga nema. Zaboravili su da treba da brane Ustav, a ne pojedinca koji je tu došao, znamo kako – dodao je Bubić.

RTRS

Nastavi čitati

Politika

“OSJEĆAMO BOL, PORODICAMA ISKRENO SAUČEŠĆE”: Minić ponudio pomoć Tuzli nakon tragedije u Domu penzionera

Premijer Republike Srpske Savo Minić saopštio je da Vlada Srpske stoji na raspolaganju građanima Tuzle za bilo koju vrstu pomoći nakon tragedije u Domu penzionera.

Osjećamo bol i uvijek smo spremni da pomognemo. Porodicama najiskrenije saučešće, napisao je Savo Minić na Iksu

U velikom požaru koji je sinoć oko 20.45 sati izbio na sedmom spratu Doma penzionera u Tuzli, život je izgubilo 11 štićenika ove ustanove, dok je najmanje 30 soba povrijeđeno.

Tuzla, ali i cijela BiH jutros su okovani tugom

Nastavi čitati

Politika

OČAJAN IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE! BiH dobila jednu od najgorih ocjena dosad

Iako su vlasti Bosne i Hercegovine javno izražavale političku opredijeljenost za strateški cilj evropskih integracija, reformska dinamika je zastala, a usvojen je samo ograničen broj reformi, stoji u najnovijem Izvještaju Evropske komisije o BiH, koji je juče objavljen u sklopu paketa o proširenju.

Kako je navedeno, usvojeni su samo zakoni o nadzoru granice i zaštiti podataka te sporazum o statusu Frontexa.

Kritike Srpskoj
“Izvještajni period obilježile su ozbiljne političke tenzije i eskalacija, posebno iz entiteta Republika Srpska, što je suprotno evropskom putu BiH. Nakon prvostepene krivične presude predsjedniku entiteta Miloradu Dodiku, Narodna skupština RS usvojila je zakone koji podrivaju ustavni i pravni poredak BiH, funkcionalnost državnih institucija i osnovna prava. Te zakone je kasnije poništio Ustavni sud BiH”, naglašeno je, uz podsjećanje da je nakon potvrđene presude po žalbi Dodik smijenjen s funkcije, a imenovan je vršilac dužnosti predsjednika.

“Prijevremeni izbori za predsjednika entiteta zakazani su za 23. novembar 2025. Nakon raspada vladajuće koalicije, dugotrajni pregovori i neblagovremeni uslovi za formiranje nove vlade nisu doveli do rekonstrukcije, što je ometalo rad izvršne i zakonodavne vlasti u izvještajnom periodu”, naglašeno je.

Dodali su da Bosna i Hercegovina mora ponovo usmjeriti pažnju na usvajanje reformi u skladu s pravnom stečevinom EU i evropskim standardima, obuhvatajući sve relevantne korake.
Linker
“BiH je pokazala određeni stepen angažmana u sprovođenju Plana rasta za zapadni Balkan kroz četiri stuba: (I) postepenu integraciju u jedinstveno tržište EU, (II) regionalnu ekonomsku integraciju, (III) ključne reforme i (IV) povećanu finansijsku podršku. U nedostatku reformske agende, Evropska komisija je u julu 2025. smanjila indikativnu alokaciju sredstava za zemlju za 10 odsto. BiH je potom usvojila Reformsku agendu i u septembru 2025. dostavila je Evropskoj komisiji na odobrenje”, dodali su.

Dodaju i da nije ostvaren napredak u funkcionisanju pravosuđa, uključujući rješavanje nalaza iz ekspertskog izvještaja o vladavini prava.

“Loše funkcionisanje pravosudnog sistema i dalje podriva prava građana i borbu protiv korupcije. Zakonodavne reforme i provjere integriteta ključne su za ponovno uspostavljanje povjerenja javnosti u pravosudni sistem. Od entiteta RS očekuje se da ne primjenjuje nijedan zakon koji je poništio Ustavni sud, posebno zakon o formiranju zasebnog pravosudnog savjeta”, naglašeno je, uz napomenu da je izvještaj vjerovatno napisan prije odluke Vlade SAD da ukine sankcije protiv Dodika i njegovih saradnika u zamjenu za odustajanje od spornih zakona.

Borba protiv korupcije
Ni kada je u pitanju borba protiv korupcije, kako je naglašeno, nije zabilježen napredak.

“Političke vlasti nisu uspjele da se suoče s raširenom korupcijom i aktivno su ometale napredak, što je dovelo do dugoročne stagnacije i sve izraženijih znakova zarobljavanja države. Zakon na državnom nivou o sprečavanju sukoba interesa i dalje se ne primjenjuje efikasno. Federacija BiH je nakon 11 godina kašnjenja konačno osnovala specijalizovana antikorupcijska odjeljenja. Antikorupcijsko zakonodavstvo i dalje nije usklađeno na nivou cijele zemlje. Nisu preduzeti koraci za rješavanje operativne neefikasnosti i političkog uplitanja, uključujući pritiske i zastrašivanje, što je dovelo do selektivnog i netransparentnog postupanja u predmetima korupcije od javnog značaja”, stoji u ovom izvještaju.

Mediji i zaštita novinara

Nije postignut napredak ni u garantovanju slobode izražavanja i medija, niti u zaštiti novinara.

“BiH i dalje bilježi duboku stagnaciju u slobodi medija, uz zabrinjavajuće znakove pogoršanja. Finansijska održivost javnih emitera sve je ugroženija”, upozorili su.

Marta Kos o političkim tenzijama

Na pres-konferenciji na kojoj je predstavljen izvještaj, Marta Kos, komesarka za proširenje EU, spomenula je političke tenzije koje su opteretile BiH.

“Uprkos tome, BiH je u septembru podnijela Reformsku agendu Komisiji na saglasnost. Nakon nedavne institucionalne promjene u entitetu Republika Srpska, zemlja sada ima priliku da napreduje na evropskom putu, prvo s usvajanjem reformskih zakona iz pravosuđa i imenovanjem glavnog pregovarača”, rekla je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno