Connect with us

Politika

OGLASIO SE TEGELTIJA! “Dodik ne želi da bude marioneta Zapada”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ne želi da bude marioneta Zapada, vodi politiku koja je usmjerena na suverenitet, a interesi Srpske su mu na prvom mjestu, izjavio je savjetnik predsjednika Republike Milan Tegeltija.
Tegeltija je rekao da su Zapadu, kao rezultat toga, svi koji se suprotstavljaju Dodiku “dobrodošli”.

“Oni (Zapad) odavno podržavaju sve protivnike Dodika, u ovom slučaju gospođu (Jelenu) Trivić i opoziciju u cjelini. Ovaj proces traje već duže vrijeme. Situacija sa predsjedničkim izborima postala je vrhunac. Rekao bih da je ovo bio početak pokušaja `obojene revolucije` na banjalučkim ulicama”, rekao je Tegeltija za rusku agenciju FAN.

On je istakao da su bošnjački političari stali na stranu Zapada, iako BiH zvanično zauzima neutralan stav po pitanju rata u Ukrajini.

“Zbog polarizacije na sjeveru evropskog kontinenta našli smo se u situaciji da Zapad zahtijeva od BiH da se oprijedeli. Isto važi i za Srbiju. Zahtijevaju: ili sa nama ili protiv nas. To je princip koji ne možemo da prihvatimo, jer želimo da održimo tradicionalno bratske odnose sa Ruskom Federacijom i ruskim narodom čiji su korijeni mnogo dublji i od ovog vijeka”, rekao je Tegeltija.

S druge strane, dodao je on, BiH je okružena NATO-om i Zapadom, nastoji da se pridruži EU i želi da održi odnose sa Zapadom.

“U takvoj situaciji, brinući prije svega o interesima srpskog naroda, čiji interesi nisu da stane na stranu u ovoj situaciji, ne stvaramo nikakav verbalni ili politički diskurs o Rusiji u smislu negativne konotacije. Istovremeno, Dodik se više puta sastao sa predsjednikom Vladimirom Putinom. Na Balkanu ga smatraju `ruskim igračem`, `dugom rukom Kremlja`. Zato ga Zapad politički napada i podržava sve njegove protivnike. Međutim, Dodik je prije svega srpski igrač na Balkanu”, rekao je Tegeltija.

On je rekao da je Republika Srpska pod ogromnim pritiskom kao rezultat ukrajinske krize, ali da sve ankete govore o rusofiliji Srba i u Srbiji i u Republici Srpskoj, o posebnom odnosu prema ruskom narodu i bratskom osjećanju.

“Nema srpskog političara koji bi išao protiv ovoga. Mi u Republici Srpskoj smo potpuno spremni da vodimo našu jedinu politiku koja je usmjerena na suverenitet i da imamo svoj stav o svim pitanjima. Na nama je da odlučimo šta je u interesu srpskog naroda u Republici Srpskoj, a ne da prihvatimo ono što nam bilo ko, pa i Zapad, nameće”, rekao je Tegeltija.

On je ukazao da je Zapad, uz pomoć veoma impresivne vojne sile prisutne u BiH flagrantno prekršio odredbe Dejtonskog sporazuma i uz pomoć Kancelarije visokog predstavnika, te uz saglasnost Ustavnog suda, nezakonito prenio ovlašćenja Republike Srpske na nivo BiH, tražeći centralizaciju i unitarizaciju zemlje, suprotno Dejtonu.

Tegeltija je ukazao i na Ustavni sud BiH u kojem troje stranih sudija zajedno sa Bošnjacima većinom glasova donose važne odluke kojima pokušavaju da oduzmu imovinu Republike Srpske – poljoprivredno zemljište i šume.

“Mi se trudimo da to spriječimo, borićemo se i imamo mehanizam za to… Republika Srpska sa svim svojim ovlašćenjima je jedina garancija da će srpski narod u BiH moći da sačuva svoj identitet”, rekao je Tegeltija.

On je rekao da je očigledno da Amerika i Britanija vode mnogo oštriju politiku prema Republici Srpskoj i otvoreno staju na stranu političkog Sarajeva, dok EU vrši pritisak, ali su njeni koraci mnogo mekši, jer pokušava da zadrži makar iluziju neutralnosti u BiH.

Prema njegovim riječima, zapadne zemlje imaju snažan uticaj na medijsku sferu u BiH, nevladine organizacije i određene političke partije.

“U BiH nema ruskih medija. Nijedan, bukvalno. Dok postoje `Al džazira`, turski mediji i određen broj zapadnih medija. Rusija se pojavljuje samo kao ekonomski partner i kao garant Dejtonskog sporazuma, kao ambasada koja nadgleda procese čiji je garant bila Rusija”, rekao je Tegeltija.

Rusija je, dodao je on, veoma korektan međunarodni partner BiH u cjelini, jer se zalaže za poštovanje suvereniteta BiH, Dejtonskog mirovnog sporazuma i njima zagarantovanih prava Republike Srpske.

Govoreći o tome da Bošnjaci sabotiraju projekat izgradnje kraka gasovoda u Republici Srpskoj, on je rekao da će sada svi projekti u BiH biti uslovljeni ovim i nijedan projekat neće dobiti odobrenje srpskog naroda dok se ovo pitanje ne riješi.

Kada je riječ o radu Haškog tribunala, Tegeltija je rekao da su Srbi ukupno osuđeni na više od hiljadu godina, dok je ukupan rok svih osuđujućih presuda protiv Hrvata bio manji od 300 godina, a za Bošnjake još manje – i upravo je zbog te disproporcije ovaj sud izgubio povjerenje srpskog naroda.

“U Republici Srpskoj je u tom ratu stradalo 30.000 ljudi. Nad Srbima je počinjeno mnogo zločina. Za zločine nad Srbima još ima vrlo malo presuda. To stvara frustraciju u srpskom narodu”, rekao je Tegeltija.

On je o zakonu o zabrani negiranja “genocida u Srebrenici”, koji je nametnuo visoki predstavnik u BiH, rekao da je to jedan od koraka da se zauzda srpski narod, da je to negiranje demokratije i parlamentarizma, te da visoki predstavnik nema ovlašćenja da donosi zakone.

Tegeltija je podsjetio da su Srbi zahvalni Rusiji koja je u Savjetu bezbjednosti UN spriječila usvajanje britanske rezolucije kojom bi bili proglašeni “genocidnim narodom”.

Loading...

Politika

NOVI KREDIT! Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Republika Srpska od Svjetske banke uzima zajam za zdravstvo od 55 miliona KM, otkriva CAPITAL.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora u iznosu od 28,4 miliona evra ili više od 55 miliona maraka.

Radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga.

U odluci o prihvatanju zaduženja navodi se da je krajnji korisnik i dužnik po zajmu Republika Srpska, kao i da će se sredstva isplatiti u jednoj tranši, a da je rok za njihovo povlačenje 30. juni 2026. godine.

„Rok otplate je 18 godina sa grejs periodom od pet godina sa polugodišnjom otplatom 15. marta i 15. septembra i plaćanjem u evrima“, navodi se u uslovima zajma i precizira da 28,7 miliona predstavlja 40 odsto od ukupnog zaduženja BiH u iznosu od 71 miliona evra.

Kada je riječ o kamati, navodi se da je kamatna stopa referentna, plus varijabilna marža Svjetske banke.

„Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo finansija RS, a za praćenje i izvještavanje o indikatorima sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu zadužuje se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS“, navodi se u odluci o zaduženju.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je Fond zdravstvenog osiguranja RS na kraju prošle godine bankama dugovao 223 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

SPORNI ZAKONI NSRS služe Dodiku za političku trgovinu?

Nakon još jedne akcije Državne agencije za istrage i zaštitu na području Republike Srpske i to pod nadzorom Tužilaštva BIH, otvorilo se pitanje šta je sa zakonima koji su usvojeni u Narodnoj skupštini, a koji zabranjuju djelovanje SIPA-e i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske?
Treća akcija Državne agencije za istrage i zaštitu u Republici Srpskoj od usvajanja zakona o zabrani djelovanja ove agencije. Ovo je još jedan dokaz, kažu u opoziciji, da “sporni” zakoni koji su doneseni u Skupštini ne koriste ničemu, osim podizanju tenzija u Republici Srpskoj i BiH.

“Imate zadnji primjer da je donešen zakon u NSRS da sipa ne može da djeluje na teritoriji Republike Srpske i ono što je u praksi da je u posljednjih 15 dana SIPA imala 3 intervencije u RS i samim tim sve pada u vodu što se donijelo u Narodnoj skupštini i opravdava što mi iz opozicije nismo htjeli da učestvujemo u zakvoj vrsti avanturizma”, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.

Kako je ovo moguće i da li onda zakoni Narodne skupštine ne važe? Na ovo pitanje zvaničnici Republike Srpske daju čudne i neodređene odgovore. Prvo je predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić tvrdio da SIPA može da hapsi kriminalce, ali ne i političare. Ministar unutrašnjih poslova danima ponavlja kako je ovo provokacija Tužilaštva BiH, međutim bez konkretnih odgovora kako je ovo moguće.

“Vi govorite o neustavnim institucijama i neustavnom i nezakonitom djelovanju i u tom smislu je stvar potpuno jasna”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan.

Ovo ponovo dokazuje, kažu u opoziciji, da je Narodna skupština ponovo zloupotrebljena, u cilju dizanja tenzija kako bi vrh vlasti pregovarao.

“Ono što je Stevandić rekao da SIPA može da radi operativne radnje kada se tiče kriminalaca, droge itd, ali mi ovdje govorimo da politički ne može da djeluje. To su oni onda trebali formulisati u samom zakonu koji je usvojen u Narodnoj skupštini, a toga u zakonu nema. Ovdje ne samo da se krše zakoni Narodne skupštine nego oni nisu ni doneseni da se poštuju. Oni su doneseni da budu Dodiku poligon za mogućnost daljeg pregovaranja”, kaže predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić.

Pravnici objašnjavaju da u samom tekstu Zakona o zabrani djelovanaja SIPA-e i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, postoje brojne nelogičnosti i nedorečenosti. Tako u zakonu uopšte nisu predviđene nikakve kazne u slučaju da se on prekrši.

“To je djelimično popravljeno dopunom Krivičnog zakonika Republike Srpske gdje je uvedeno novo krivično djelo koje se isključivo odnosi na službenike iz Republike Srpske koji rade u institucijama BiH. Dovodeći u vezu ta dva propisa možemo zaključiti da radnici SIPA-e koji nisu iz Republike Srpske ne mogu biti kažnjeni za djelovanje odnosno svoj rad na teritoriji Republike Srpske”, kaže advokat Vladimir Dragičević.

Koliko su usvojeni zakoni u Narodnoj skupštini farsa pokazuje i materijal koji su novinari Euroblica snimili kod Laktaša. Na video snimku se čuju i vide upravo pripadnici SIPA-e koji normalno provode vježbu gađanja.

“U Riječanima kod Laktaša u toku je vježba Agencije za istrage i zaštitu SIPA BiH, kako smo saznali radi se o urednoj vježbi gađanja. Zanimljivo je da se ovo strelište nalazi par kilometara od kuće predsjedenika RS, a isto je zanimljivo da je SIPA nedavno zakonima u RS proglašena kao neustavna”, rekao je novinar Euroblica Nikola Morača.

Posebno je zanimljivo, navodi Morača, da je strelište u sastavu Saveza praktičnog streljaštva Republike Srpske, čiji je predsjednik Željko Budimir, SNSD-ov ministar visokog obrazovanja. Sve dokazuje da su usvojeni zakoni predstava i da nemaju apsolutno nikakve veze sa stanjem na terenu.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa

Predrag Kukolj, odbornik u Skupštini Prijedora ispred Srpske demokratske stranke, objavio je danas da napušta SDS i da svoj politički angažman nastavlja u redovima Partije demokratskog progresa (PDP).

Kako je naveo u objavi na društvenim mrežama, ovaj potez za njega predstavlja novi početak, ali i nastavak političke borbe za promjene koje, kako kaže, Republika Srpska prijeko treba.

— Nova stranica i nova energija! Zadovoljstvo mi je što svoj dalji politički rad nastavljam u Partiji demokratskog progresa. Moj put i politički kurs ostaju isti – čvrsta i jasna opozicija svim negativnim pojavama u našem gradu, ali i u cijeloj Republici Srpskoj. Kroz PDP – organizovanije, jače i produktivnije. To je partija u kojoj sam napravio svoje prve političke korake — poručio je Kukolj.

Dodaje da PDP, predvođen gradonačelnikom Banjaluke Draškom Stanivukovićem, vidi kao snagu koja može donijeti stvarne promjene.

— PDP, na čelu sa Draškom Stanivukovićem, predstavlja novu političku snagu koja ima kapacitet da donese prijeko potrebne pozitivne promjene u našoj Republici Srpskoj. Idemo dalje – iskreno i snažno! — zaključio je Kukolj.

Ovaj prelazak dodatno učvršćuje poziciju PDP-a pred nadolazeće lokalne izbore, a Kukoljev potez tumači se kao signal da unutar opozicije dolazi do ozbiljnijeg preslagivanja i konsolidacije snaga.

Nastavi čitati

Aktuelno