Banjaluka
OLAKŠICA ZA RODITELJE: Isplata POVEĆANIH SUBVENCIJA za privatne vrtiće u Banjaluci do 5. avgusta

Gradski menadžer Bojan Kresojević rekao je danas da će povećane subvencije za privatne vrtiće biti isplaćene do 5. avgusta, ali da će za one ranije koje Grad duguje roditelji čekati dok se ne usvoji plan izmirenja obaveza za prethodnu godinu.
Kresojević je podsjetio da je od 1. jula donesena odluka da subvencije djece za boravak u privatnim predškolskim ustanovama iznosi 100 KM za prvo dijete, odnosno 200 KM za drugo i svako naredno.
„Subvencije za juli mjesec su predviđene da budu isplaćene do 5. avgusta i one će biti isplaćene u narednih pet dana za juli mjesec i to značajno ranije nego što je to predviđeno”, rekao je on.
Zbog neisplaćivanja subvencija od 60 KM, a zbog kojih su roditelji čak organizovali i protest ispred Gradske uprave kriva je skupštinska većina predvođenu SNSD-om i Narodni front, naglašava Kresojević.
„Kada govorimo o isplatama za prošlu godinu svima je jasno da zbog neusvajanja rebalansa budžeta mi nismo u situaciji da ih isplatimo dok se ne usvoji plan izmirenja obaveza za prethodnu godinu i to je zaista visok stepen neodgovornosti koji su pokazali i SNSD i Narodni front. Oni nemaju pravo danas da pitaju kada će biti rebalans jer su oni svoj legitimitet za to pitanje potrošili kada su krajem 2023. godine u nizu pokušaja pokazali da ne podržavaju rebalans, kao i u isplatu tih subvencija“, rekao je Kresojević.
Napomenuo je da Narodni front, kao ni SNSD nisu uputili amandmane na predložen rebalans budžeta u cilju da se on usvoji.
„Oni su tada rekli da nešto u predloženom rebalansu ne valja, i tada su imali mogućnost da ulože amandmane i da se usvoji rebalans budžeta kakav oni smatraju da treba. Oni to nisu htjeli. Zbog neodgovornosti, skupštinske većine, SNSD-a i Narodnog fronta mi nismo u stanju da isplatimo subvencije“, poručio je on.
Problem vodosnabdijevanja u prigradskim naseljima
Kresojević je prokomentarisao kritike i odbijanje zahtjeva na prethodnim sjednicama Skupštine grada Banjaluka o kreditnom zaduženju kako bi se riješio problem vodosnabdijevanja u potkozarskim mjesnim zajednicama, te poručio da je aktuelnoj gradskoj vlasti prethodna ostavila 165 miliona maraka zaduženja.
„Mi smo došli u situaciju kada smo predložili rješenje skupštinskoj većini za problem vodosnabdijevanja u sjevernom dijelu Banjaluke odnosno potkozarskim mjesnim zajednicama da se onda SNSD ušutio. Njihov izgovor je za to je da je u pitanju kredit. Oni su ti koji su ostavili Banjaluci 165 miliona maraka kredita koje smo mi zatekli na početku mandata. Oni su ti koji su 64 miliona maraka glavnice kredita potrošili na vodosnabdijevanja. Mi smo ti koji smo vratili od početka mandata do danas 74 miliona maraka kredita. Za ovu godinu plaćamo samo 23 miliona KM. Ukoliko oni nisu za kredite neka nam nose one koje su nam ostavili“, naveo je on.
Kresojević kaže da trenutno sve mjesne zajednice u Banjaluci imaju vodu, ali da je to tek privremeno rješenje te da se mora pronaći način kako da se ovaj problem trajno riješi.
„To ne znači da mi smijemo stati sa tačkom rješavanja problema vodosnabdijevanja u tim mjesnim zajednicama. Nastavićemo insistirati, i ako u narednim danima oni ne odgovore i ne zakažu vanrednu sjednicu spremni smo ići sa inicjativom od strane građana da se ono razmatra na narednioj sjednicu“, zaključio je Kresojević.
Banjaluka
MUZIČKI SPEKTAKL Koncert “Banjalučanki” u Banskom dvoru

Ženski kamerni hor „Banjalučanke“ održaće 26. i 27. maja koncerte u Banskom dvoru.
-Vrijeme je da i zvanično najavimo održavanje dva koncerta u našoj najdražoj Koncertnoj dvorani Banskog dvora – naveli su iz ovog hora i dodali da oba koncerta počinju u 20.00 časova.
Saopštili su da besplatne pozivnice zainteresovani mogu preuzeti svakim radnim danom na biletarnici Banskog dvora od 12.00 do 18.00 časova.
Banjaluka
NAPOKON! Zakazana vanredna sjednica banjalučke Skupštine

Vanredna sjednica Skupštine grada Banjaluke sa jednom tačkom dnevnog reda, prijedlogom odluke o usvajanju budžeta za tekuću godinu, održaće se u srijedu, 28. maja sa početkom u devet časova.
Banjaluka
IZGLEDA PREDIVNO! I Banjaluka ima svoj Berlinski zid (FOTO/VIDEO)

Šareni motivi raznih životinja, biljaka, građevina, ljudi i mnogo čega drugog, krase zid kod Radničkog univerziteta u centru Banjaluke, a svojim izgledom privlače poglede i razbijaju sivilo betona i asfalta.
Ovi zanimljivi murali privlače poglede i pažnju Banjalučana i gostiju, koji kažu da ih ovaj oslikani zid podsjeća na jedan, svijetu mnogo poznatiji.
Razbija sivilo betona: Berlinski zid u centru Banjaluke!!!
Više na linku: https://t.co/Wyaw2h6kUP pic.twitter.com/AFfD2G54ZQ
— BL Portal (@bl_portal) May 20, 2025
“Osim što razbija monotoniju, liči mi na čuveni Berlinski zid, koji je pored svoje negativne strane i razdvajanja grada na dva dijela, bio poznat i po živopisnim i raznovrsnim grafitima i muralima”, kaže za BL portal jedan od prolaznika.
Dodaje i da su mnogi od njih sačuvani do danas i predstavljaju pravu atrakciju u Berlinu.
Srđan Banović, BL portal
-
Društvo2 dana ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika1 dan ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Zdravlje2 dana ago
ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”
-
Banjaluka2 dana ago
NJEMU SAMO TREBA DA OZDRAVI! Ogiju (10) iz Banjaluke potrebna naša pomoć
-
Društvo2 dana ago
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško
-
Svijet2 dana ago
OVO JE ČEKAO CIJELI SVIJET! Putin saopštio kakav ishod rata očekuje
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “SNSD ima velike ambicije u narednom periodu”
-
Svijet1 dan ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”